Italyan efsanesi; Bianchi

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.630
Selam,

Size Turkiyede satilmayan birkac Bianchi gostermek istedim, bu modeller oldukca guzel. Yabanci bisiklet dergileri Bianchi den Italyan efsanesi olarak bahsediyor. Ozellikle Infinito testlerde oldukca yuksek puan almis.

928 SL Super Record, Amerika fiati $ 11,999

(link)

Mono Q Ultegra, Amerika fiati $ 2,999

(link)

Asagidaki mavi C2C Infinito benim favorim, Ultegra, $ 3,100

(link)

Kirmizi Infinito;

(link)

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
birilerinin sayesinde bu bisikletleri paranız olsa bile bu ülkede satın alamıyorsunuz :)

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Çok güzel bisikletler. Ama yine de Bianchi markasını büyük yarışlarda pek de göremiyoruz. Ne kadar İtalyan Efsanesi olsa da..

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@RAHMİ

Yarışlarda görmen için önce yarışları takip etmen gerekir:in:

2010 başarılarından bazıları şöyle;

Michael Matthews bu yıl 23 yaş altında Bir Bianchi 928 ile dünya şampiyonu oldu.

Ked takımı Almanya 23 yaş altı şampiyonu oldu. Yine Bianchi ler ile.

Cristian Cominelli İtalyadaki meşhur Roc d'Azur dağ bisikleti maratonunu Bianchi ile kazandı.

Bunlar şu an bi çırpıda aklıma gelenler, uluslararası ve ulusal yarışlardaki etap zaferlerini hiç eklemiyorum.

Ceramica Flaminia takımı ki İtalyanların en ünlü takımlarından biridir, Bianchi sponsorluğunda yarışıyor. Ricardo Ricco bu takımda..!

Hariçten gazel okumayın forumda bişiden haberiniz var ise yazın, insanları yanlış fikirler ile yönlendirmeyin lütfen.

Bu arada Türk Bianchi ile İtalyan Bianchi arasında da hiçbir bağ yok. Bunuda bilmek lazım. Yani Türkiye de Manisa da üretilip sağda solda gezen Bianchi ler, İtalya da el yapımı olarak üretilen üst düey Bianchi lerin aynı şirket bünyesinde olduğunu, üretildiğini veya satıldığını sanmayın. Alakaları bile yok.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
Bu arada, Hala İtalya da elyapımı olarak üretilen Çelik Dolomiti yi eklememek olmaz..

Avrupa Fiyatı 2100Euro. Sadece Kadro+Maşa. Campagnolo Athena set ile komple bisiklet olarak alınırsa 3700 Euro.

http://gearpatrol.com/blog/wp-content/uploads/2010/09/Bianchi-Dolomiti.jpg

İşte insanın kanını kaynatan o ibare: "Handmade in İtaly / Reparto Corse" :)
http://3.bp.blogspot.com/_atrK-jBKJKY/SfXJDMJbbpI/AAAAAAAAGqw/fRfmGNKsYss/s400/Bianchi_Dolomiti_BB.jpg

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bianchi ve Bottechia , Türkiye'ye ithal edilse kesinlikle tercihlerim arasında olacak bisikletlerden . Ama Türkiye'deki çakma Bianchi'ler İtalya'daki markaya da zarar veriyor , farkında değiller.

Bianchi geçmişte birçok takıma sponsor oldu . Bottechia'da şu an Acqua Sapone tarafından kullanılıyor. İleriki yıllarda yine pro takımlara sponsor olacaklardır. Firmaların ticari hedefleri farklı olduğu için sponsorluk anlayışları da farklı olabiliyor.

Pro dünyasında kullanılan adı Türkiye'de hiç duyulmayan onlarca süper kalite bisiklet üreten firmalar var . Örnek mi?

Batavus , Canyon , Cult vs.

Bikeman-c

Aktif Üye
Tepki
51
Özel seri Bianchi'ler de tamamen Manisa'da mı üretiliyor ?

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@Coşkun Çağlan

Hayır Tayvan da üretiliyor.

Manisa lı Bianchi Bisiklet Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile İtalyan F.I.V.E. Bianchi S.P.A. tamamen birbirinden farklı iki ayrı şirkettir. İkisininde adında Bianchi geçiyor ama aslen resmi olarak birbirlerine bağlı değiller ve resmi isimleride aynı değil. Yani biri elma biri armut. Ahmet le Mehmet ler. Ancak o kadar birbirleri ile alakaları var.

Bianchi SPA zamanında bu türk şirkete Türkiye de kendi ismi ile bisiklet üretmesi ve satması için ismini kullanması iznini vermiş ve satmış. Şimdi çok pişmandırlar muhtemelen ama yasal olarak bu hatayı yapmışlar zamanında. Bu sebeple bu yasal anlaşma sonlanana kadar Türkiye de hiçbirzaman resmi olarak satılan gerçek bir Bianchi göremeyeceksiniz.

Zaten Orjinal Bianchi sitesine girerseniz ( (link) veya (link) ) ve dünyada satış yapılan noktalar için bayi ve dağıtıcı linklerine bakarsanız orada Türkiye yi göremezsiniz.Çünki Bianchi Türkiye pazarına satış yapmıyor. ;)

Türkiye de Bianchi diye bildiğimiz ama Aslında Bianchi ile zerre bağı olmayan şirketin profili zaten (link) sitesinde de açıkça belirtilmiş. Bianchi A.Ş. nin kuruluşu ve günümüzdeki konumu resmi olarak kısaca şu yazıda izah ediliyor zaten.

"İtalyan F.I.V. E. Bianchi S.p.a. şirketiyle Türk Key Grubu, Türkiye’de Bianchi markasıyla bisiklet üretimi yapmak üzere eşit hisseli ortaklıkla, BIANKEY A.Ş.’yi kurarlar.

1994 yılında, Türk ortağın değişmesiyle firma ismi Bianchi Bisiklet Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak yenilenir.

1997 yılında, Bianchi Bisiklet Sanayi ve Ticaret A.Ş. , % 100 Türk sermayeli bir şirket olarak “Bianchi”nin Türkiye sınırları içerisindeki üretim lisansını alır. "

Bu isimle üretim yapmak için lisansı almışlar ama ürettikleri bisikletlerin sadece adı Bianchi. :)

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@Ali Gelir

Bianchi S.P.A. Türkiye pazarını önemsiyor olsaydı elbette bu durum daha farklı olurdu ancak bu durum onları pek rahatsız etmiyor gibi. Sonuçta Türkiye pazarı pro ve özel üretim ürünler bazında son derece zayıf ve ciddiye alınmayacak bir pazar. Pazarda bir elin 5 barmağını geçmeyecek kadar ciddi marka var ve onlarında satışlarının belkide %95 i fabrikasyon, seri üretim ve maddi olarak alt ve orta sınıf ürünler.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.567
Bisiklet
Salcano
Oysa yolda giderken karşılaştığınız herhangi birine sorun - tabii bisikletten anlamıyor olacak:)- en iyisinin Bianchi olduğunu söyler, hatta Bianchiden sevgi ile bahseder. Dediğiniz gibi keşke o yurt dışındaki Bianchileri Türkiyede de görebilsek

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Bikeman-c

Aktif Üye
Tepki
51
@Aytaç Biber

Ama benim Sauk'un önünde İtaliano Cycle Fabrikası (İtalyanca tabi ki :) ) yazıyor. Tayvan yazmıyor. Ne yani yalan mı şimdi bu. :)

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@Coşkun Çağlan

"Italiano cycle" "italyan bisikleti" anlamına geliyor. italyada üretilmiş yada italyan malı demek değil. Onuda zaten gerçek bir bianchiymiş ve sanki italya da üretilmiş gibi algılansın diye yazıyorlar. Tamamen hile ve pazarlama stratejisi.

Eğer İtalya da üretilmiş olsaydı üzerinde "made in italy" veya "hand made in italy" gibi ibareler olması gerekirdi ki olamaz...Çünki İtalya da üretilmediği için yasal olarak bu ibareleri kullanamazlar. Ama üzerine bunun dışında herşeyi yazarsın, İtalyan bisikleti yazarsın, alman yazarsın, bulgar yazarsın, hatta mars bisikletidir bunu uzaylılar kullanıyor arkadaş bile yazarsın, buna herhangi engel bir yasa yok :)

• Beğen
Tepkiler: Bikeman-c

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
@Aytaç Biber

Bu kadar da sert yazmanıza gerek yoktu.. tamam yarışları fazla da seyretmiyor olabilirim ama baktıklarımda fazla da görmediysem.. Bu kadarına gerek yoktu bence.. Uyarınız ve bilgileriniz için de teşekkür ederim..

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
İşte gerçek Bianchi
http://i54.tinypic.com/ng29ow.jpg

Fiyat : 11.000 USD (Amerika satış)

MODEL OLTRE Campagnolo Super Record 11sp Double
CODE Y1B01
COLOR Celeste
SIZES 50-53-55-57-59-61
FRAME OLTRE carbon, Headset 1.5" - 1 1/8", X-TeX technology, UTSS Ultra Thin Seat Stay, Internal cable routing, BB30 system
FORK Full CARBON HoC1.5">1.1/8"
HEADSET FSA Orbit C-40-CF-ACB 1 1/8" - 1.5 + Carbon Ti X- Plug with logo Bianchi‚
SHIFTERS Campagnolo SUPER RECORD‚ 11sp
REAR DERAILLEUR Campagnolo SUPER RECORD 11sp
FRONT DERAILLEUR Campagnolo SUPER RECORD 11sp
CRANKSET Campagnolo SUPER RECORDTM ULTRA-TORQUE TI Carbon BB30 11sp 53/39
CHAIN Campagnolo RECORD 11sp
SPROCKET Campagnolo SUPER RECORDTM UD 11sp 12/25
BRAKES Campagnolo SUPER RECORDTM-D SKELETON
BRAKE LEVER Integrated
WHEELS Fulcrum Racing Speed XLR Carbon tubolar
TIRE Vittoria DIAMANTE Pro LIGHT 700x23c
STEM FSA OS-99 CSI - AL7050 core with integrated carbon
HANDLEBAR FSA K-Force Compact
BAR TAPE La Spirale tape Eolo soft
SEATPOST Oltre Full Carbon Aero special dimension
SADDLE Fizik Antares - rail braided carbon
PEDALS n/a

Bikeman-c

Aktif Üye
Tepki
51
@Aytaç Biber

Tayvan Mayvan adamlar süper bisiklet üretmişler. :) Zaten kalite kontrol ediliyordur heralde Bianchi tarafından. Bilgiler için teşekkürler Aytaç.Tayvan dünyadaki bütün teknolojik aletlerin üretildiği yerlerin başında geliyor zaten. Belki İtalya'dan bile daha iyi burada üretilmesi. :) Tayvan'da Çin'de bizim dünyamızın insanları değil mi ? :D Hem zaten Çinli'ler kaliteyi acayip arttırdı. Son gelen motorlar şahane. Büyük markaları bir düşünce sarmıştır kesin. :eek: :D

• Beğen

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@Coşkun Çağlan

Ben tayvan da üretilmesine karşı bir önyargı ile cevap yazmadım zaten. Tayvan da üretilmiş olması değil mesele, anlatmaya çalıştığım şey Türkiye deki Bianchi ler gerçek Bianchi değiller. Gerçek Bianchi ile bir bağları yok.

Benim adımda Aytaç, Aytaç Arman ında adı aytaç ama soyadlarımız başka, organizmalarımız başka ve akrabalık bağımız yok, alakamız yok sonuçta. İsmimiz aynı sadece...anlatabildim mi?

Türkiyede ki Bianchi de öyle işte adı Bianchi ama Bianchi Bisiklet sanayi ve A.Ş.... Orjinal olan Cycleeurope grubuna bağlı Bianchi nin şirketi ise F.i.v.e. Bianchi S.p.a. ve o şirketin bir Türk ortağı yok ayrıca Türkiye ye bisiklet üretmiyor veya satmıyor.

Daha da ilkokul çocuğunun bile anlayabileceği şekilde nasıl anlatılır bilmiyorum...:D

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.567
Bisiklet
Salcano
(link)
(link)
bu adreslerdeki bisikletler de muhteşem hele ki mtb ler beni hasta etti

• Beğen