Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kadro koruyucu film

gökhan aksoy

Forum Demirbaşı
Tepki
520
dağ bisikletlerindeki önemli sorunlardan biride dağda çamurda karda kışta vs. kadronun çizilmesi.
bisikletine özen gösteren ve cizilmesini istemeyen biri olarak, buna bir çözüm düşünüyorum. bazı arkadaşlardan kaadronun filim kaplatıldığını duydum, ama uygulamadaki sıkıntılar, özellikle oval bölgeler, ve mat ve çirkin görüntü gibi sorunlar soru işaretleri oluşturuyor. bu konuda tecrübeli veya fikri olan arkadaşlarımız paylaşırlarsa minnettar olurum.
şimdiden teşekkür ederim

Scudo
merhaba .kaplama olayı taksilerde oldugu gibi ,sıfır farklı bir renkte arbayı boyasına zarar vermeden sarı renge dönüştürüyorlar olması gerek.kadro nun oval bölümlerinde v.s. sorunlar oluyorsa .seffaf vernik tarzı kaplayıcı maddeler var bu koruya bilir.yada camurun -küçük taşların geleceri yerlere kalın stıkır yapıştırılır.(camurlu bisiklet su ıslanmadan silinirse cizilir)zaten büyük taş parcası sıcrarsa bunu hiç bir şey önlemez kadro zedelenir yamulur.

@otec

:):):):):)

Benim önerim kadronuzun olculerıne uygun bır su gecırmez kumasa fermuar dıkerek kadronuza gecırmenız boylece hem camurdan taslardan korunusunuz ayrıca usumez dogası geregı :in: bol pedallar :)

soruyu esprili bir yaklaşımla cevaplandırmaya çalışmışsınız elinizden geldiğince. teşekkür ederim ama ciddi ve tecrübesi olan arkadaşların da fikirlerini öğrenmek isterim.

ziebart'ın araba kaportalarına uyguladığı bir ürün var. epey pahalı. bu ürünü veya alternatifini bilen arkadaşlar var mı?

linke baktım gayet basarılı bı calışma ve arkadasın sordugu sorunun cewabıdır

Bu DCfixlerden bi türlü bulamadım... Nerelerde satılır bilgisi olan varmı?

arkadaşlar dc fix koçtaşta satılıyor. ben aldım ve kaplattım.oldukça memnunum ve yağmur çamur gibi sinir bozucu durumlarda bisikletimi rahatça kullanıyorum.dikkatli bir şekilde içeride hava bırakmadan kaplanırsa bisikletin orjinal parçası gibi duruyo

@soner kulak

Dc fixe benzer şeffaf bir kaplama malzemesi kadronun altına kullandım ama ıslandıkça birkaç sürüşte çıkıyordu.Yenilemekten sıkıldım.Şeffaf Dcfixler bu anlamda kalıcı, koruyu, kalın, çok iyi yapışkan bir ürünmüdür yoksa yapışkan kap kağıdı gibi basit birşey mi?

(link) diye bir firma internetten satıyor. Hangi ürün olduğuna internetten emin olamamıştım, e-posta atıp sordum. Sorduğum ürün de (link) adı geçen üründü. "200-0112" katalog numaralı ürün olduğuna yönelik bir yanıt geldi.

İlgilenenlere faydalı olabilir.

Özgür Tunalı, Akalın Deco'nun sitesinde organik yapışma diye bir olaydan bahsediyor. Ne derece doğru, ne derece kafa karıştırmak için bilmiyorum ama böyle bir söyleyiş kullanmışlar.

• Beğen
Tepkiler: Özgür Tunalı
@Bedreddin

Sizin bu sitede (link) yazdığına göre Dcfix baya sağlam yapışan bir ürünmüş.Link için teşekkürler.soruma tam yanıt almış oldum.Adamlar Türkiye distirbütörüymüş zaten.Satış noktalarını bizden öğrenebilirsiniz yazmışlar.:in: Şeffaf asetat folyo ismiyle geçen ürün var.Bende bisiklet için daha uygun bir model göremedim. Ama 346-0013* 45 cm, 2 m 11,90 YTL modeli çok daha ekonomik boyutuda makul.:) denemeye değer.Ben alıp denemeye karar verdim.Deneyince buradan yazarım. 200-0112* 45 cm, 15 m 64,90 YTL bu modellede 30 tane bisiklet kaplanır heralde.:rolleyes: Organik yapışmayıda telefon açıp sorucam.Sanırım boyaya zarar verecek vs birşey bulunmuyordur içerisinde.

Dc Fix hakkında sık sorulanlar...
d-c-fix'leri uygulamak için hangi araçlara gereksinim vardır?
Makas veya maket bıçağı, cetvel, kalem ve ragle adlı plastik sıyırıcı. Sıyırıcı, sert PVC'den yapılmış bir spatuladır ve bir hobi mağazasından yada hırdavatçı mağazasından satın alınabilir.

d-c-fix'ler ne tür yüzeylere uygulanabilir?
Yüzey, düz, toz ve yağdan arınık olmalı; işlenmemiş ahşapların (sunta, kontrplak) astar boyaları ile ön işlenmesi yapılmalıdır.

d-c-fix'ler ne şekilde kesilmelidir?
Bir cetvel ve kurşun kalem kullanarak kağıdın arkasına istenen bir formun taslağı yapılabilir ve ardından çizgiler üzerinden kesilebilir. Arka yüzeydeki şablon çizim bu duruma oldukça yardımcı olur. Tam kenar sınırlarını elde etmek isterseniz daima yaklaşık 4 mm'lik bir fazlalık kesmelisiniz. Üst üste gelen kenarlar daha sonra keskin bir bıçakla kesilip çıkarılabilir.

d-c-fix'ler uygulanırken hava kabarcıklarının oluşmasını nasıl engelleyebilirim?
Yapılacak en iyi şey yalnızca folyonun arka kısmındaki taşıyıcı kağıdı biraz çıkartmak ve sonra da sıyırıcı veya bez kullanarak folyonun merkezinden yanlarına doğru bastırarak yerleştirmektir. Eğer folyo yanlış şeklide yerleştirilmişse tekrar çekip çıkarılabilir ve düzeltilerek yapıştırılabilir (kağıt veya karton uygulaması dışında). Ayrıca büyük alanlarda zemine biraz sabunlu su püskürterek hava kabarcıklarının oluşmasını engelleyebilirsiniz.

d-c-fix'ler yapıştırırken kıvrılıyor, ne yapabilirim?
Sorun değil, dikkatlice çıkarılıp çekilebilir ve yeniden uygulama yapılabilir (kağıt veya karton uygulaması dışında).Tam yapıştırma gücü yalnızca birkaç saat sonra etkisini gösterecektir.

Hava kabarcıkları! Onlardan nasıl kurulabilirim?
Yüzeyi bir iğneyle delin ve delik yoluyla havanın dışarı çıkmasını sağlayın.

d-c-fix'leri yuvarlak kenarlara uygulayabilir miyim?
Tabi ki! Bunu yapmak için, basit bir yöntemle en düşük seviyede bir fön makinesiyle birlikte folyoya ısı verin, istenen forma getirip aşağı doğru bastırın.

d-c-fix'ler kenarlara yapışmadığında ne yapılmalıdır?
Bu durumda piyasada bulunan bir tutkalı köşelerde ek olarak kullanmalısınız, önerimiz Pattex'tir.

d-c-fix'ler dış alanlara yapıştırılır mı?
Normal şartlarda hayır ama çok fazla sayıda kullanan vardır. Hava koşullarına bağlı olarak (güneş, yağmur, rüzgar) yaklaşık bir ila üç yıl bozulmadan durur.

d-c-fix'ler ısıya ne kadar dayanır?
Kısa dönemli sürelerde 70°C'ye kadar ısıya dayanıklıdır.

d-c-fix'lerle nemli yerlerde çalışabilir miyim?
Kesinlikle! Duşakabinlerden küvetlere istediğiniz her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer su sık sık doğrudan tabaka kenarlarına temas ediyorsa (örn. banyo kenarında), silikon yoluyla kapatılmalıdır.

d-c-fix'leri nasıl sökebilirim?
Hafif bir biçimde ısıtarak bir köşeden çekip çıkartın. Yüzeyde kalan tutkalı, alkol bazlı bir solventle çıkarılabilirsiniz.

d-c-fix'ler temizlenebilir mi?
Evet, d-c-fix'leri temizlemenin en iyi yolu ılık su ve bulaşık deterjanıdır. Nemli yerleri kuru ve yumuşak bir bezle silin.

d-c-fix'lerin çevreyle dostluğu nasıl?
d-c-fix'ler DIN EN ISO 105-B02'ye göre ışığa dayanıklıdır ve ağır metaller içermez, DIN EN ISO 105-X12'ye göre aşınmaya ve sürtmeye karşı dayanıklıdır. Solventsiz emülsiyon yapışkanlar özel olarak kullanılır. Çocuk odalarında bile d-c-fix folyolar amaca yönelik kullanıldığında zararsızdır.

d-c-fix'leri hava kabarcığı olmadan cam yüzeye nasıl uygularım?
Çok kolay: ilk olarak folyo uygulamak istediğiniz yüzeyi piyasada bulunan bir temizleyiciyle iyice temizleyin. Bundan sonra içinde birkaç damla bulaşık deterjanı bulunan suyu ( lütfen içme suyu kullanınız ) yüzeye püskürtün. Folyodan arka kağıdı tamamen çıkartıp folyoyu istenilen konuma göre hareke ettirin. Şimdi yana doğru su ve hava kabarcıklarını sıyırıcı veya bir bez kullanarak dışarı atın. Transparan folyolarda oluşabilecek bulanıklık 20 ºC'lık bir ortamda 10 - 15 saat sonra yok olacaktır.

Gökhan mrb. Sorularının cevabı (link) bu linkte. Bende aynı konu hakkında düşünürken forumdan özgür arkadaşımız bana bu siteyi önderdi. Hem kadron hem jant setin hem maşan hemde aynakolun için ayrı ayrı koruyucular var. Ben geçen ay hepsinden sipariş etmiştim. Yaklaşık 10 günde ürün elime ulaştı kadro koruyucular parça parça en kritik bölgelere uygulanması amacıyla hazırlanmış. Ama kadronun tamamını kaplamak istiyorsan bi paket yetmicektir. Tahminimce 3 paket falan alman lazım ama bana sorarsan 1 paket yeterli oluyor aksi takdirde astarı yüzünden pahalı olabilir. Aynakol çıkatmalarını gerçekten tavsiye ederim, 1 çift alınca adamlar yeterince yedekte gönderiyorlar.

http://i39.tinypic.com/2j4cx0w.jpg

Fotoğrafta Alın borusu,oturma borusu,arka mafsal ve aynakol tamamen kaplanmış alt borunun ise sadece kablo geçen yerlerle orta göbeğin alt kısmı
kaplanmıştır.

bu şeffaf kaplamayı, bende uyguladım ama ince olduğu için kadroya yapışrımadan önce üzerine bir kat daha yapıştırdım iki kat daha sağlıklı oluyo (alt boruya,oturma borusunun arkasına,sağ- sol çeki borusuna) dayanamadım birde sağ çeki borusuna uygun renkte döşeme derisi (suni deridir) alıp plastik kelepçe ile bağladım. döşeme derisinin fiyatı , hazır satılan kadro koruyuculardan daha makul oluyo

Merhaba ,

dc fix uygulayıp daha sonra söken oldu mu ?Olduki çıkartmamız gerekti,boyayı kaldırıyor mu ?
Açıklamalarda alkol bazlı çözücü ile çıkartın diyor,çıkartmak istediğimizde boyaya zarar veriyor mu acaba .

d-c-fix'leri nasıl sökebilirim?
Hafif bir biçimde ısıtarak bir köşeden çekip çıkartın. Yüzeyde kalan tutkalı, alkol bazlı bir solventle çıkarılabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: T0LGA
@gökhan aksoy

biliyorsun ki arabalar için boya koruyucular var bunu bisiklete yapabilirsin yada pasta cila sildiğinde veya hafif bi su tuttuğnda hiç bişi kalmayacaktır ;)

Geri