Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Karbon sele borusu kayması.

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
104
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Merhaba. Aşağıdaki resimde yer alan giant tcr composite 2 model bisikletimin sele borusu kelepçeyi iyice sıkmama rağmen kayma yapmaktadır. Karbon olduğu için aşırı kuvvet de uygulayamıyorum. Konu hakkında yardımcı olabilecek var mı? Kağıt mı sıkıştırak? :)
1391178280423-1afnpyer50iqy-357-90.jpg

• Beğen
Tepkiler: Yağız Gökmen
Scudo
İşin tekniğini bilmiyorum ama sele kelepçesi arızasından dolayı olabilir.:)

Bez bantlar var, sele borusuna bu bandı yapıştırırsan eğer kaymayı çözeceğini düşünüyorum.

@idrisarici

İngilizler buna sanırım oh shit gibisinden küfür ediyorlar. Aynısı bendede var oradan biliyorum. Sele kelepçesini 5 nm den fazla sıkamazsın. Gerçi kadro sapı oldukça etli, yinede bu tip bisikletin yumuşak karnı. Yumuşak sıkarsan yavaşdan aşağıya kayıyor rakamlardan anlıyorsun. Yapacağın şey şu kelepçeyi tutan vidaları her birisini tek bir hamlede sonuna kadar zorlamadan sıra ile sık ve eşit tork uygula. Sonra 4 lük alyanı el ayasının içine alarak yukarı doğru doğal baskısıyla en son sıkımı yap. Sele borusuna kaynama yapacak diye gres sürme.

Öncelikle bu kayma konusu önemli sorun çözülmesse kayma yeri parlar iyice ve sorunun çözümü iyice zorlaşır.
Ben şu anağtarı kullanıyorum böyle pahalı karbon parçalar için mutlaka edinilmeli.
6116iRH5LrL._SL1200_.jpg

Ayrıca karbon parçalar için özel kaydırmaz kremi satılıyor, eğer Giant ı ilk el aldıysanız minik kolonyalı mendil poşeti gibi bir poşette yanında veriyorlar sürmeniz için başka markalarda da vardır, ondan edinip sürmelisiniz.

Sele kaydırmaz kreminin resmini de buldum :
karbon_gres.jpg

İçindeki mikro parçacıklar sayesinde kaymayı zorlaştırıyor.

@idrisarici kaymaması gerekir,
ya yeteri kadar sıkmıyorsunuz ya da söz konusu bölgede yağ benzeri bir tabaka var o_O

• Beğen
Tepkiler: idrisarici
@idrisarici

bazen sele borusu kelepçelerinde üretim hataları çıkabiliyor, Scott foil'lerde böyle bi üretim hatası çıkmıştı ve düzgün parçalarla değiştirilmişti. baktığım kadarıyla TCR Composite için böyle bi durum yok ama sizinle aynı sorunu yaşayanlar sele borusuna saç spreyi sıkmak ya da tek taraflı zımpara bant yapıştırarak sorunlarını çözmüşler. buna ek olarak karbon montaj macunu kullanabilir ya da flaster bant ile sarabilirsiniz.

karbon macunu demişler zaten, şimdi okudum, en temiz çözüm gibi, hem mikroparçacıklı, bir bisikletçi daha ne isterki.

Carbon paste diye aratin bulacaksınız. Bu kremi sürün, kremin içindeki küçük kauçuk parçalar sayesinde kelepçeyi az siksaniz dahi sele borusu kaymaz. Ama sakın gres vs Bir başka şey surmeyin. Karbona zarar verirsiniz.

• Beğen
Aynı bisiklete ve 95 kiloya sahibim, sele borusu milim oynamadı.
Ben de oyumu yeterince sıkılmadığından yana kullanıyorum.

• Beğen
herkese çok teşekkürler. Bunları kolaylık sırasına göre deneyeceğim...

@Homer belkide 15 kg daha fazla olmamdan olabilir ;)

(link) bu nasıl

• Beğen
Tepkiler: Homer
Eski bir iç lastikten parça kesip o bölgeyi kaplayın. Yeterince sıkılırsa , ıslansa bile o bölgedeki kavramayı bırakmayacaktır.

@idrisarici hocam siz karbon bisiklet sahibi olarak kadronuza karbon için özel olmayan hiçbir ürünü suremezsiniz. Dolayısıyla burada tek seçenek carbon paste adı verilen Krem. Bunu da bisikletdilerde tek kullanımlık kadar miktarını 20tl civarına bulursunuz.

(link)

Şu ürünü buldum. Fakat gres olarak geçiyor ve sürtünmeyi azaltır diyor. Benim sürtünmeye ihtiyacım var ama.

@idrisarici bulduğunuz ürün doğru. Açıklama kısmını bilinçsiz birisi yanlış doldurmuş o kadar...

• Beğen
Biraz geç kalmış bir cevap olacak ama, saç jölesi de iş görüyor böyle durumlarda :)

sorun halledilmiştir. Yine de teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: ulsbyrm
Bisikleti hafifletmek adına karbon sele borusu almayı düşünüyorum yalnız her kullanımda sele borusunu indirip kaldırmam gerekecek bu şekilde bir kullanıma karbon malzeme uygun mudur sizce?

Ritchey'in karbon kaydırmaz gresi var. Daha önceki yorumlarda belirtmiş arkadaşlar. Erdoğanlar bisikletten alıp kullandık. Foil, Kron gibi farklı markalarda aynı sorun vardı ve bu ürün ile çözmüştük. Bir paketle 2-3 boruya yetecek kadar gres var zaten. Diş macununa benzer bi yapıda. Boruyu hem koruyup hem kaymamasını sağlıyor;)

• Beğen
Tepkiler: RC9900
Geri