Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kaset ruble yalpalama yapar mı?

@SdtBnd Göbekte yalpalama var. Zincir tarafındaki flanşa dikkatli bakılınca dikey salınım olduğu görülüyor. Takılan göbek sıfır değil bence. Tel deliklerini gözle kontrol ederseniz boyası zedelenmiş yerlerden anlarsınız.

Bu kadar yalpalama bir sorun yaratır mı derseniz, yaratmaz. Ama bu yalpalama zamanla artacak, onu bilesiniz.
Göbeği ikitekerhızında satıcısından, hepsiburada üzerinden aldım, tel izi göremedim ama yinede kuşlanılmışmıdır bilemem.Stock göbeğim bundan daha az salınıyordu. Değişimi çorlu satrai'de yaptırdım ama işçilikten ve esnaflıktan memnun değilim .söküp iade etsem verdiğim işçilik havaya gidecek. ankara performansbisiklet satıcısında 450₺ hazır örülü jant var. en son çare onu mu alıp denesem bilemedim.
https:
//www.performansbisiklet.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=2518
bahsettiğim hazır jantın linki

Scudo
@SdtBnd E-alışveriş ile aldıysanız göbek sıfır o zaman. Ben göbeği jantı ören yer ayarladı zannetmiştim. Göbek tornada işlenirken eksenden hafif kaçık bağlanmış, yalpalama ondan. Siz Spartiat'a bakmayın, espri yapıyor. Şu anki yalpalama bir sorun oluşturmaz :)

Bu arada örme ve sıfırdan akorta 140 tl çok iyiymiş. Büyükşehirde yaşamamanın faydaları.

@SdtBnd E-alışveriş ile aldıysanız göbek sıfır o zaman. Ben göbeği jantı ören yer ayarladı zannetmiştim. Göbek tornada işlenirken eksenden hafif kaçık bağlanmış, yalpalama ondan. Siz Spartiat'a bakmayın, espri yapıyor. Şu anki yalpalama bir sorun oluşturmaz :)

Bu arada örme ve sıfırdan akorta 140 tl çok iyiymiş. Büyükşehirde yaşamamanın faydaları.
140₺ şöyle, 40₺ stock göbeği söküp, yapamayıp geri takma bedeli, yeni göbek örme 80₺ anlaştık ama rotoru sökmek zormuş zamanını almış ustanın, o yüzden 100₺ aldı.

@Haluk Eke Ruble anahtarının girdiği yerin iç çapı 22 mm. En baştan oraya 22/10 bir rulman konsa, freehub + göbek yapısı 3 noktadan yataklanacağı için göbek bükülmez aslında. Tabi tornada 12mm lik milden dingil yapmak lazım gelir. Zihni Sinir procesi 😎

• Hahaha
Tepkiler: Haluk Eke
IMG_20231019_151121.jpg
Bu göbeğe 7 li kaset ruble takmayı düşünüyorum. Ama ruble 7 dis olduğu için kısa gelir mi? Normalde 8-9-10 dişli uyumlu diye geçiyor hub.Araştırma yaparken Aşağıda görüldüğü gibi görünce düşünmeden edemiyorum.Uyumluluk için ne yapabilirim?

Screenshot_20231019_175830_com.google.android.youtube.jpg

310625 dosyayı görüntüle
Bu göbeğe 7 li kaset ruble takmayı düşünüyorum. Ama ruble 7 dis olduğu için kısa gelir mi? Normalde 8-9-10 dişli uyumlu diye geçiyor hub.Araştırma yaparken Aşağıda görüldüğü gibi görünce düşünmeden edemiyorum.Uyumluluk için ne yapabilirim?

310626 dosyayı görüntüle

Araya spacer takılıyor. Bunlar gibi ama doğru kalınlıkta olanı: (link) , (link) , (link) , (link)

Yerli sitelerde doğru kalınlıkta göremedim, şunlardan lazım:

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Doğru çapta ve 4 mm genişlikte tornacıda yaptıranlar da görmüştüm.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn
Araya spacer takılıyor. Bunlar gibi ama doğru kalınlıkta olanı: (link) , (link) , (link) , (link)

Yerli sitelerde doğru kalınlıkta göremedim, şunlardan lazım:

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Doğru çapta ve 4 mm genişlikte tornacıda yaptıranlar da görmüştüm.
Başımıza iş aldık ya. Tornacı gez uğraş dur aboo:( Cevap için çok teşekkür ederim Barış hocam. Elimde 9 lu 11-34 ruble var. bunu 11 13 dişlilerini (janta bakan tarafa) arkaya taksak nasıl olur?

@Sinyor Shimano servis olan bisikletçilerden bakacaksın, internete her servis malzemesini koymuyolar.

• Beğen
Tepkiler: Sinyor
Başımıza iş aldık ya. Tornacı gez uğraş dur aboo:( Cevap için çok teşekkür ederim Barış hocam. Elimde 9 lu 11-34 ruble var. bunu 11 13 dişlilerini (janta bakan tarafa) arkaya taksak nasıl olur?

9'lunun bir dişlisi (link)'ymiş. Biraz fazla gibi ama bazı satıcılar 4 yerine 4.5 mm satıyor, o yüzden denenebilir. Hiç denediğim bir şey olmadığı için ezbere olur-olmaz diyemiyorum. Edit: olmuyormuş.
7'li kaset ruble pek kullanılmadığı, kullanılsa da 7'li göbekte kullanıldığı için 4 mm spacer her yerde bulunan bir malzeme değil ama çözümcü bir bisikletçi bulabilir bence.

Son düzenleme:
Başka bi kaset rublenin 2. ve 3. dişlisini takarsan (1. takılamıyor çünkü olukları kapalı, kızağın dibine inemiyor) yeterli kalınlığı sağlar. Bendeki 8s'de dişliler 2.2 mm kalınlıkta. Veya da "sekmancı" denen dükkan tipi bulursan sanayide, civatacıda da olabilir, 37 veya 38'lik sekman (37'nin iç çapı 34.2, 38'in iç çapı 35.2 mm) bulursan 2 veya 3 tane taktırırsın. Kızaklı kısmın çapı 34 ama dibi daralıyor ve 33.5 çapında. 37'lik bulursan boşluk daha az olur daha iyi olur ama o az yerde vardır tek sayı olduğu için. 37 bulma ihtimaline karşılık yanında tekeri götürmen lazım çünkü 37'yi sekman pensesi olmadan geçiremezsin.

Son düzenleme:
IMG_20231021_131424.jpg
IMG_20231021_131646.jpg
IMG_20231021_131711.jpg
IMG_20231021_131829.jpg
Öncelikle Forumdaşlar Teşekkür ederim fikirleriniz ve yardımcı olduğunuz için. Kaset sipariş vermiştim. Bu yazılanlardan sonra aldığım yere belirttim. 7 dişlide, huba fazladan pul gerekeceğini. Ama onlar sorun olmaz dediler. Sonuç olarak, gönderdikleri kaset yanında pulda göndermişler 2mm kalınlığında. Görseldeki gibi Rublenin arka tarafında çıkıntı olduğu için 4 mm ara parçaya gerek kalmadı. Ama o 2mm kalınlığında pul olmasa kesinlikle boşluk kalıyor.

Hg400 kaset ruble yalpa yapıyor tekerlek gidiş istikametinde dönerken ruble hiçbir şekilde yalpa yapmıyor, pedalı geri çevirdiğimde videodaki yalpa sorunu oluyor. Göbeği değiştirmiştim durum aynı. Ruble yaprakları eğilmiş olabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: Umur Bora
Hg400 kaset ruble yalpa yapıyor tekerlek gidiş istikametinde dönerken ruble hiçbir şekilde yalpa yapmıyor, pedalı geri çevirdiğimde videodaki yalpa sorunu oluyor. Göbeği değiştirmiştim durum aynı. Ruble yaprakları eğilmiş olabilir mi?
Ben de HG200 taktırmıştım, benimkinde de aynı bu şekilde bi yalpalama var. Muhtemelen imalatla ilgili bi hata vardır diye düşünüyordum çok da dert etmedim açıkçası ama çözülebilir bi şey mi ki acaba?

• Beğen
Tepkiler: sunstorms
@sunstorms Kaset, freehub kızağının dibiyle çepeçevre öpüşmemiş gibi. Dişlileri birbirine bağlayan perçinlerin birinin kafası diğerinden daha yüksek ve bu kaçıklığa sebep olmuş olabilir.

Simdiye kadar gördüğüm hemen hemen tüm bisikletlerde rubleler tamamen düz bir eksende dönmüyor. Bir miktar yalpalama normal. Sonuçta Yekpare bir parca degil ve tek taraftan baglantı var ve tamamen Rijit olmasi beklenemez, en azından bu maliyetlerde beklenemez :)

Hatta tamamen Rijit olsa güç kaybina dahi yol açar. Esneyen bir aktarma organı ile farklı noktalarindan cekme kuvvetine maruz kalıyor. Yalpalama aşırı degil ise sorun yok. Ha aşırısı ne derseniz ölçüm yapmadan bilemeyiz, yada üreticiye danışmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: sunstorms
@sunstorms Kaset, freehub kızağının dibiyle çepeçevre öpüşmemiş gibi. Dişlileri birbirine bağlayan perçinlerin birinin kafası diğerinden daha yüksek ve bu kaçıklığa sebep olmuş olabilir.
Orada bir adet 1.8mm lik plastik pul var belki iyi oturtamamış olabilirim..

Geri