Kaska dair çarpıcı ve bir o kadar da etkileyici 3 broşür.

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
551
Çeviriyi ben yaptığımdan ufak hatalar mevcut, şimdiden özür diliyorum. Birebir çevirmektense, manayı çevirmeye çalıştım. Hatırlayanlar olacaktır. Bisikletle Tekirdağ Gezimiz Esnasında Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan nefis bir broşür vardı. İnternetten araştırdım ve kullanılan resimlerin yabancı kaynaklı olduğunu buldum. Bu 3 tane broşürü sizlerle paylaşmayı boynumun borcu biliyorum.

every year oever 11.000 people dıe on our roads and 30.000 are serıous ınjured. that means thousands of famılıes left pıckıng up the pıeces famılıes tortured by the loss of a loved one. crıppled by reduced ıncome or the sudden need to care for a relatıve wıth permanent braın damage. the sad truth ıs that %40 of these cases could have been prevented by sımply wearıng a helmet. when you thınk about ıt there are no excuses. wear a helmet, not just for your own safety.

her yıl 30.000'i ağır yaralı olmak üzere 11.000'den fazla insanımız trafik kazalarında hayatını kaybediyor. binlerce aile toparlanmayı bıraktı, sevdikleri birisini kaybetmenin veya kalıcı beyin hasarı veya azalan algılar nedeni ile kötürüm olmalarının eziyetini çektiler.fakat ne kadar acıdır ki bu tip kazaların %40'ı basit bir kask ile bile önlenebilirdi. biraz düşünürseniz bahane bulamazsınız. yalnız kendiniz için değil, sevdikleriniz için kask takın.

çevirinin büyük kısmında yardım ettiği için de halil abi'ye ayrıca teşekkürler

(link)

KASK TAKMAYI SEVMİYORUM, ÇÜNKÜ BENİ APTAL GÖSTERİYOR...

(link)

KASK TAKMAYI SEVMİYORUM, ÇÜNKÜ SAÇLARIMI DÖKÜYOR...

(link)

KASK TAKMAYI SEVMİYORUM ÇÜNKÜ RAHAT DEĞİLLER...

Scudo

İsa Mutlu

Aktif Üye
Tepki
53
Şeref sana yakışanı yapmışsın yine. Harika olmuş. Artık bu broşürleri görünce kask takmayan kalmaz diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ahmedseref

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Cok sert olmus, ama yalan degiller.

Bu arada ufak bir parca cevirdim alt tarafi, tesekkuru hakeden sensin, ben degil ;)

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
gerçekten çok etkileyici olmuş
bu arada bi düzeltme yapmak istiyorum belki doğrusu o ama "I never wear a helmet, they dont look cool" 'un çevirisi "Kask takmayı sevmiyorum çünkü rahat değiller..." değil "Asla kask takmam, çünkü havalı gözükmüyolar" olmalı diye düşünüyorum. yanlışım varsa affola :)

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
551
@HaliliOzturk
Epi topu 4-5 cümle zaten.
Siz de 2 cümle çevirdiniz. Yarısı size ait.

@ManitoN
Bu da çeviri konusunda biraz beceriksizlik biraz da üşengeçliğimi gösteriyor.
İlk cümle gayet basit ve gözümden kaçmış sanırım.
Demiştim ya manaya yönelik çevirdim.
Uyarın için de teşekkürler.
"Cool" kelimesinin bire bir karşılığını bilmiyorum ama "rahat" daha uygun geldi.

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@encralis

(link)

şurada bahsettim anlam yazıyor. sözlüklere bakarsan soğuk serin yazıyo :D

• Beğen

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Ben de tebrik eder,im. Gerçekten başarılı bir tanıtım olmus. Gece gece fotoları görünce şaşırdım acaba foruma korku bölümü mü açıldı acaba dedim:D sonra olay anlaşıldı :eek:

• Beğen

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Harika bir broşür olmuş, paylaşım için teşekkürler.
Bize de düşen şimdi bu broşürü, herkese yaymak.
Bu görüntülere rağmen yine de kask takmamaya devam edecekler olacaktır, biz kurtarılabilecek olanları kurtaralım da :)

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Bu broşürler bisiklet kazalarına mı ait ? Böyle birini görsem direkt araba çarpmış yada epey yüksekten düşmüş derim. Bisiklet kazası o an aklıma gelmez. Çok kötü olmuşlar :eek:

• Beğen

BEfe

Üye
Tepki
14
Teşekkürler. Kaskın önemi gerçeklerle açığa vurulmuş . Bizim gibi acemilere de yeni bisikleti ile beraber kask almayı tekrar tekrar hatırlatıyor.

Saygısızlık olarak almayın ama ikinci cümlede "saçımı döküyor" dan çok "saçımı bozuyor/mahvediyor" gibi geldi bana. :)

• Beğen

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
551
Broşürler motosiklet kazaları için hazırlanmış olsa da bisiklet için kullanmakta bir sakınca görmedim.
@BEfe
Olur mu öyle şey.
Peygamber değiliz ki yanlış yapmayalım.
Çevirinin zaten akla zarar olduğu ortada. :D

grigri

Üye
Tepki
60
Resimleri görünce iki kaskı üstüste takasım geldi...
Ama iki tanesi saçımı bozabilir ya da "cool" gözükmeyebilir hatta belki de beni aptal bile gösterir; en iyisi ben bir tane takmaya devam edeyim :)
Paylaşım için teşekkürler.

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
551
@athletic

@ibocan81
Fatih abi, bak birini daha kurtardık...
:cheer:

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

omurkadir

Daimi Üye
Tepki
143
arkadaşlar samimi konuşalım,her sürüşte takıyor musunuz,merak ediyorum.mesela üniversiteli olanlar kampüs içinde kafada kaskla geziyor mu?

benim henüz bir kaskım yok.ama yeni bisikletimle beraber alacağım,şimdilik pek bindiğim yok bisiklete.

• Beğen

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@omurkadir

her sürüşte takarım, sadece 1 dakikanın altındaki sürüşlerde takmıyorum. geriye kalan her durumda mahalle içi dahil takıyorum, tip tip bakan insanlara rağmen :)

eminix

Üye
Tepki
28
Bisiklet
Bianchi
HER YIL 30.000'İ AĞIR YARALI OLMAK ÜZERE 11.000'DEN FAZLA İNSANIMIZ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBEDİYOR.
BİNLERCE AİLE TOPARLANMAYI BIRAKTI, SEVDİKLERİ BİRİSİNİ KAYBETMENİN VEYA KALICI BEYİN HASARI VEYA AZALAN ALGILAR NEDENİ İLE KÖTÜRÜM OLMALARININ EZİYETİNİ ÇEKTİLER.FAKAT NE KADAR ACIDIR Kİ BU TİP KAZALARIN %40'I BASİT BİR KASK İLE BİLE ÖNLENEBİLİRDİ.
BİRAZ DÜŞÜNÜRSENİZ BAHANE BULAMAZSINIZ...
YALNIZ KENDİNİZ İÇİN DEĞİL, SEVDİKLERİNİZ İÇİN KASK TAKIN.
--------------------

yazdıklarınız çok doğru ,gerçekleri görebilmek ümidiyle