Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Katlanır bisiklet tavsiyeleri

@Kurtuluş E. Ewet D18 daha uzun omurlu olur ve de ilerde de sportif olarak ta kullanilirayrica. Dolarda eura da zamlanir simdi birde

@tugrulboraerkil
Walla alirim 15 gun sonra gelir pisman olurum dediginiz gibi. Almayim en iyisi bekleyeyim olmadi gelene kadar bekleyim illaki gelecek bu alet.

Scudo
@alidesidero07
Kesinlikle bekle hocam.Çünkü insan hayatı boyunca 10 defa bisiklet almıyor.1 veya hadi bilmedin 2 defa alırsın.MU D8 alırım daha sonra da yükseltme işine geçerim diye düşünüyorsan da onu da sil bence aklından çünkü astarı yüzünden pahalıya mal olacaktır sana;)
Ben Dahon Visc D18 için çok sabrettim.3-4 ay beklemişimdir ama daha fazla dayanamadım.Sen de çileni doldur bakalım şimdi:)

@alidesidero07
Merhaba

Gidon boyu ayarlamada sıkıntı derken ne demek istedin açarsan cevaplamaya çalışıyım.

Onun dışında uzun süre visc d18 bekleyen biri olarak aldığım mu d8 den çok memnunum boşuna beklemişim diyebilirim.

Çok sık ve uzun süreli yokuşlar çıkmayacaksan gayet yeterli. Ben genelde 20-30 kmlik sürüşleri yapıyorum bir sıkıntı yaşamadım. Nerde ne amaçla kullanacağından emin olursan ve ona göre karar verirsen daha sağlıklı olur. Malum insan hep daha iyisini istiyor, ama daha iyisi her zaman doğru seçim olmuyor.

Bunlar dışında genel bilgi vermek gerekirse gayet hızlı bir bisiklet 52 aynakol arkadaki dişlilerse 11-32 aralığında. Siyahı var bende üzerindeki turuncu ayrıntılar ve turuncu jantlariyla oldukça şık bir bisiklet. Fren ve vites kablolarının kadronun içinden geçiyor.Üzerinde kendanin kwest lastikleri var. 3 harekette oldukça hızlı katlanıp açılıyor

Bunlar dışında merak ettiğin birşey olursa sorabilirsin

@tugrulboraerkil
Yapma hocam ya o kadar bekletme beni. Biraz moral ver ha geldi ha gelecek de hocam ya

Eylül sonuna kadar istediğin bisikleti alırsın diye tahmin ediyorum kardeşim.Şaka yapıyordum ben; gönlünü ferah tut:harika:

Çünkü çok gecikti ve daha fazla gecikmesine izin vermeyeceklerdir diye düşünüyorum ben

@R2_D2
Hocam walla eywallah sana cok sorarim simdi
simdi hocam mu d8 kullanan bir iki arkadas forumlarda soyle demis uzunluk ayarladigin kisim var ya yukardaki zamanla gevsiyo surekli kullanimda belli zaman sonra tikirdiyor felan hatta bir arkadas aynen soyle yazmis trafikte karsidan gecerken bir anda hop asagi indi demis

Ayrica hizli kullanmak istersen hani ayaga kalkip gidondan destek alip yardir yardir kullanirsin ya onu yaparsan bu bisiklette yine o kisim sikintili oluyor felan dedikleri icin beni mu d8 den korkutlular birde 8 vites zamanla yetmez hala gelirmi spor yapmak icin yani performasli kullanim icin daha vites gerekirmi diye de dusunuyorum. Siz ne kadar dir bundan kullaniyorsunuz eklem yerlerinden kalitesinden stabilitesinden memnunmusunuz bir yardimci olursaniz cok sevinirim fakat sizden ricam objektif olmaniz ve visc d18 beklenirmi beklenmezmi konusunda yardimci olun hocam

@tugrulboraerkil
Tamam hocam soyle moral ver ya zaten kafayi taktik su ise

Katlanır bisiklet almadan önce ben de bu forumda tilki gibi gezdim; her yazılan yorumu okumaya çalıştım ve senin bahsettiğin yorumu da bizzat okudum.İmkan vermiyorum ben buna.Dahon ve Tern kardeş firmalar sayılır ve ikisinin de üretim sürecinin ve malzemelerinin hemen hemen aynı olduğunu düşünüyorum.

Benim kendi kullandığım bisikletten örnek vermem gerekirse öyle bir sorun yaşaman çok zor gibi görünüyor çünkü sıkıştırdığın zaman açılmasına imkan yok gibi.

Bak MU D8 de çok güzel bisiklet hocam.Hele o turuncu-füme karışımlı rengine ben de tav olmuştum.Kafamda almayı dahi düşündüm.R2D2 nickli arkadaşın da yazdığı gibi 52 diş aynakol var ve bu seni bayağı bir rahat ettirir ve yaklaşık 800 lira kar edersin. (Visc D18 almadığını düşünerek)

@alidesidero07
Moral vermekten ziyade, cidden tahminimi yazdım ben.Yalan da olsa seni rahatlatayım diye yazmadım.Eylül sonuna kadar yetkili satış noktalarında satışına başlanır diye düşünüyorum ama sen, bisiklet gelmeden önce ön-sipariş oluşturmalısın kesinlikle.Ayırtmalısın.

@tugrulboraerkil
Walla hocam oyle bir yazdin ki yarin gidip mu d8 alacam hemde o rengi var su an birde on satisa kapanmislar artik almiyorlar ama bu bayi en buyukmus izmirde ve turkiyeye gelirse mutlaka senin icin alicam merak etme dedi bana. Peki bu 8 vites isi yetermi diyorsun sizde unutmadiysam p20 vardi yuksek vites avantaj yani

@alidesidero07 mekanik bir alet sonucunda sen hiç biseyine dikkat etmezsen sele borunda kayar gidon borunda. Bunları sıkan aparatları ara ara kontrol edersen bir sorun çıkmaz. Ben 200 km ye yakın kullandım ara ara sele ve gidon borusunu tutan aparatın vidalarini kontrol ediyorum gevşemiş mi diye ne sele ne gidon borusu kayıyor. Kullanmadan önce CD de gelen kullanım klavuzunu okuyup bisikletimizi tanımakta fayda var.

Visc d18 in farkını düz yoldan ziyade uzun yokuş çıkarken farkedersin. Dediğim gibi mu d8 52 aynakol ve 11 32 dişli ile düz yolda oldukça hızlı. Spor konusunda sıkıntı olmaz

Tıkırtı konusu farklı bir konu mu d8 den ziyade dahonların katlanma noktasıyla alakalı bir durum. Katlanma mekanizmasında belli tork gücünde sıkılması gereken vidalar var bunlar gevşerse tıkırdama olabiliyor sıkılması gerekiyor. Hepsi kullanma klavuzunda yazıyor.

Son olarak bunu al demek benim yapabileceğim birşey değil senin bisikleti hangi yol koşullarında kullanacağınla alakalı, kısacası sık sık çok uzun ve dik yokuş çıkıp çıkmayacağınla alakalı

Kardeşim R2D2 nun da dediği gibi, ben de sana şunu al veya bunu al diyemem.Senin kararın.Sonra bir problem olur, bizim yüzümüzden gibi olur.Çok üzülürüm cidden

@R2_D2
Tesekur ediyorum beni aydinlattiginiz icin. Arada illaki yokus olur tabiki yani surekli duz yerlerde surmicem ayaga kalkip performansli surusler de yaparim yokus cikip yokusta inerim sahil kenarinda da surerim karisik yani. O yuzden hepsine hitap etsin istiyorum

@tugrulboraerkil
Eywallah hocam sizin yuzunuzden olcak bir sey yok sizinkiler tecrube edilmis tavsiyeler sonucta iyi yada kotu karar alacak olanin yani siz uzulmeyin sadece benim icin sizin tavsiyeleriniz onemli

Aslında devamlı yokuş çıkacaksın diye de bir şey yok.Genelde düz yol gidersin ve düz yolda da MU D8 cidden hızlı bir bisiklet

@alidesidero07 abartı olmayan yokuşlarda gayet rahat bisiklet çoğu zaman 1. vitese bile gelmeme gerek kalmıyor. Uzun süre yokuş çıkacaksan daha fazla vitesli tercih edebilirsin.

ya izmirde yaşıyormuşsun uğraştırıyorsun bizi al bisikletini git sahil yoluna 8 viteste fazla sana :)

• Beğen
Tepkiler: tugrulboraerkil
@R2_D2
Oyle deme hocam ya ewet sahil tamam da bornova felan tamam cok esek olduren yokuslar yok oyle ama hatri saylir yokuslar yani ama dediginizi anladim ben yani oyle beter yokuslar cikmicam tabiki

@tugrulboraerkil
Tabiki genel duz yol ve hizli surus.

@alidesidero07 birazda kondisyonla alakalı tabi bu forumda okumuştum 7 vitesli katlanır bisikletle İzmir Varyant yokuşunu çıkan cengaverler var :)

@R2_D2
Benim kondisyon oyle degil tabi. Ama oyle kondisyon yapmak icin alicam. Aslindaben kondisyon ve spor amacli dusunuyorum bisikleti. Onun disinda gezmek ve arabaya atip goturmek icin de olsun diye katlanira yoneldim zaten.

• Beğen
Tepkiler: R2_D2
biraz daha bekliyorum haber geldi geldi yoksa gidip mu D8 alacam :)

Bugün bizim mutad pazar turlarımız olan Anadolu Yakası Antrenman Turları'na katlanırı götürdüm. Bakalım P20, rampası inişi bol zorlu bir güzergahta nasıl performans verecekti ve bizim çoğu yol ve şehir bisikletinden oluşan grupta beni nasıl "taşıyacaktı", yarı yolda bırakacak mıydı...

Tura başlayınca bu kaygılarımın yersiz olduğunu anladım. Ekipten kopmadan, gayet güzel tamamladım... Turun strava kaydı da aşağıda.

(link)

Gelelim standart yoldaki sürüş izlenimlerine... Düz yolda 55 aynakolun avantajı çok iyi. Özellikle dik inişlerde çok dengeli ve güven verici şekilde yüksek hızlarda inilebiliyor. Schwalbe Kojak lastiğin yol tutuşundan memnun kaldım ancak asfalt zaman zaman bozuk olduğu yerlerde yüksek hızda küçük lastik tedirgin edebiliyor.

Bisikletin performansını en çok merak ettiğim ise eğim ve rampalardı. Burada bu minik yaramazın boyundan büyük işler çıkardığını gördüm. Özellikle %5'e kadar olan eğimlerde 55 dişliyle bile alınabiliyor. %5-7 arası 42 dişli oldukça rahat ama benim nabız değerleri yüksek seyretti ne kadar rahat olsa da. %7-10 arası 42-32 dişlide tempo yakalanınca alınabiliyor. Ama %10-15 arası ciddi anlamda zorluyor. Bir de bu eğim temposunda, ön viteste küçük dişliye geçişte 3 kere zincir attı. Arka aktarıcıda da ayar gerekiyor sanırım çünkü zaman zaman ses yapıyor. Bir de yüksek eğimlerde giderken esneme kaynaklı olduğunu zannettiğim gıcırtı sesleri oldu. Şimdilik parçalar alışma aşamasında diye çok takılmadım, birkaç yüz km sonra bakım yaptırırken hepsi elden geçecek nasılsa.

Bir de suluk kafesi işi pek güzel olmuyor katlanırda. 3-4 kere yolda yüksek hız ve bozuk asfalttan dolayı düştü, her seferinde tempom bozuldu durup almak için. Daha iyi bir çözüm lazım buna.

Evet arkadaşlar, özetle katlanır deyip geçmeyin, katlanır var katlanır var. Bizimki bugünkü sınavdan geçti, abileriyle zorlu koşullardaki turların daimi üyesi olmayı başardı. Almak isteyen arkadaşlar için umarım bu bilgiler fikir verir.

Biraz da foto atalım :)

Dosyalar

• IMG_2523.JPG
    IMG_2523.JPG
    232,3 KB · Okunma: 52
  • IMG_2523.JPG
    IMG_2523.JPG
    232,3 KB · Okunma: 46
  • Tern1.jpg
    Tern1.jpg
    216,4 KB · Okunma: 44
  • Tern2.jpg
    Tern2.jpg
    54,6 KB · Okunma: 45
@Kurtuluş E.
Hocam walla super yapmissiniz iyi olmus. Demek bisikletiniz aldiginiza degmis kazasiz belasiz. Demekki yuksek vites avantaj yani 8 vitesli bir bisikletiniz olsa bu kadar tempoda ayak uyduramayabilirdiniz herhalde

Öncelikle merhaba,
Foruma yeni katıldım.Bende bir katlanabilir bisiklet almak istiyorum.Hem üniversite kampüsünde ulaşımı sağlamak hemde istanbul başta olmak üzere şehirleri rahatça turlamak için.
Mâlum öğrenci olduğumuzdan çok bi bütçem yok.En fazla 800 lira civarında 0 bi ürün almak istiyorum.
Biraz araştırdım fakat bu fiyata çokta seçenek yok sanırım.
Benim içlerinde en çok hoşuma giden Mosso Marine 20 modeli oldu.
Sizler bu model hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yada önerebileceğiniz başka modeller var mıdır?
Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Geri