Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kilitli Pedal ve Düz Pedal Seçimi 2008

Bu kadar abartmanıza gerek yok. Öncelikle ve aslında tek yapmanız gereken kendinizi şartlandırmak. Ben pedalı almaya karar verdiğimde sanki spd kullanıyormuşşcasına pedaldan ayağımı açılı çekmeye başlamıştım. Kullanmaya başladığımdan beri hiç düşmedim ya da ayağımın bağlı olduğunu unutmadım.

Bu denli korkutmayın gözünüzü :)

• Beğen
Tepkiler: Rocketman ve five
Scudo
Öncelikle detaylı bilgiler için çok teşekkürler. Bende kilitli pedal almayı düşünüyorum. Carraro 435'imin pedalları hiç hoşuma gitmedi.

Seçimim PD-5610 Yarış pedalı yada PD-6620 Yarış pedalı ULTEGRA modelinden biri olacak.

Anlamadığım MTB'larda bu tarz pedallar kullanabilir miyiz? Yani komik bir görüntü mü sergiler? İlla MTB'ler için üretilenlerimi almalıyız?

bence forumda biraz abartılmıs. kesınlıkle korkulacak bısey yok. ılk surusumu bugun yaptım. gayet de rahattı. dalgınlıgınıza falan gelmezse cıkarmayı unutup da dusmezsınız. forumda okuduklarımdan sonra cok tedırgın oldum (mutlaka en az 1 defa dusersın fln.) ne olur ne olmaz dıye kavsaklara yaklasırken cıkarıyordum bırınde unutmusum 1 metre falan kalasıya aklıma geldı bıraz savasır gıbı oldu ama cıkardım. savasmamın sebebı de ayagımı gerıye dogru cekmeyı dusunemedım o an heyecandan.

kısacası almayı dusunup de duserım rezıl olurum gibisinden düsüncelerle erteleyenler bır an once kılıtlı pedala gecsın derım

bu arada m520 pedal ve Shimano SH-FN01 ayakkabı kullanıyorum

Detaylı anlatım. Teşekkür ediyorum. Saygılarımla

Spd pedalın faydaları çokmuş.
Konuyu açıp aydınlatıcı bilgiler veren arkadaşa da, konuya bilgilendirici mesaj atan arkadaşlara da teşekür ediyorum.

Kafamda birkaç soru var spd sistemle alakalı.

1)Spd pedallar mtb ve yol bisikletleri için ayrı ayrı üretiliyorlar.Yol bisikleti veya şehir bisikleti için uygun olanı aslında yol spd pedalları(mtb tipi olanları uygunsuz değilmiş) imiş.
Bir yerde okumuştum.Yol spd' leri kullanıldığında alınan verim, mtb spd' leri kullanıldığında alınacak verimden yüksekmiş.Bilmem ne kadar doğrudur.

Fakat yol spd' si kullanan kimse yok herhalde, yorum göremedim hakkında.

mtb spd' si ile yol spd' si için kullanılan ayakkabılar farklıymış.Bu farklı pedallarda aynı ayakkabılar veya aynı pedallarda farklı ayakkabılar(yol ve mtb tipi ayakkabı) kullanmak mümkünmüdür ?

Birde bazı spd uyumlu ayakkabıların yürüyüşe uygun olduğunu okumuştum.Bunlar her 2 tip spd sistem uyumlu ayakkabı için geçerlimidir ?

2) Spd sertlik ayarı nasıl yapılmaktadır, bu konuda açıklama yapabilirmisiniz ?

@Kıvanç Pürtelaş

ılk soruyu tam olarak anlayamadım. yol pedalı kullananlar elbette var ama yol bısıkletlerınde bıle bazen mtb pedalı gorebıldıgımızı dusunursek mtb daha yaygın. ben 1 defa yol kullandım sadece takıp cıkarması cok daha zor bence mtb ye gore.

mtb spd' si ile yol spd' si için kullanılan ayakkabılar farklıymış.Bu farklı pedallarda aynı ayakkabılar veya aynı pedallarda farklı ayakkabılar(yol ve mtb tipi ayakkabı) kullanmak mümkünmüdür ?
ayakkabılar farklı derken baglantı kısımları farklı. internetten fotograflara baktıgınızda da farkı rahatça gorursunuz. mtblerı kendı aralarında (bazı ıstınalar var tabı) yolları kendı aralarında kullanabılıyoruz. yanı m520yle xtrnın calısma prensıbı aynı

sertlık ayarı da pedalın ustundekı vıdayla cok basıt bı sekılde yapılıyo

@gurkan
Evet, evvel zamana bir gönderme yapayım, ilk aldığımdaki tedirginlikle 2-3 ay düşmedikten sonra kendime gelen güvenle, sonrasında 1-2 kez düştüm :) Korkulacak birşey yok düşüşler genelde komik oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman
çok çok teşekkür ediyorum. sayenizde ayak,bilek,diz ağrılarından kurtuldum ve en önemli performans. bu nasıl bir icattır ki, insandaki pedallama isteğini her kadansta daha güçlü olma konusunda ikna edebiliyor. gerçekten sağolun.sayenizde çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam edeceğim.:D

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl
pedalla ayakkabı kilitliyken bir resim koyabilirmisiniz spd resinlerinden pek hayal edemiyorum kilitliyken nasıl görünüyo

@sencer sezer

normal pedala basmıs gıbı sasdece topuk bıraz daha havada...

http://www2.pictures.gi.zimbio.com/2008+Tour+de+France+Time+Trial+Od2l5eEsWyQl.jpg

madem spd pedallar bağlantı sağlıyo..sert dağ inişlerinde,zıplamalarda bisikletin arkasını yükseltmeyede yaramaz mı?? özellikle zıplamalarda yaşadığım sorun 2 tekerlekle inişi yapamamak..zıpladığımda gücümü öne veriyorum ve arka çok aşşağıda kalıyo.Yüksek engelleri aşmak zorlaşıyo...bisiklete tam anlamıyla bağlanmak keyfli olsa gerek ama sert arazide düşmek istemem doğrusu..en basidinden dün gece ıslak zeminde ön tekerlerğim kaydı ama ayağımı koyarak hafifçe yana düştüm.SPD ile kötü olurdu sanırım:D

@şans topoğraf

Zıplama konusunda SPD gerçekten yararlı. Ufak engellerden, kasislerden vs. hiç dokunmadan geçebiliyorsun.

SPD ile düşme konusuna açıklık getirmek istiyorum. Normal sürüş şartlarında, düşmeniz neredeyse imkansız. Durmadan 1-2 saniye önce refleks olarak ayakkabıyı çıkartıyorsunuz zaten.
Fakat koşullar biraz zorlaşınca, riskler de artıyor.

1- Düşük Hız;
Mesela, SPD ayakkabıyı pedaldan çıkartmak, bisiklet yavaşladığında çok zor. Çok yavaşken hızımız zaten yeterli olmuyor denge sağlamak için, bir de ayakla sağa sola hamle yapınca, denge iyice bozuluyor. Karpuz gibi yatmaya başlıyorsunuz, eğer yatarken şansınıza ayakkabı açılmazsa, yerdesiniz.

2- Bozuk Yol;
Eğer toprak yola ince tekerli bisikletle girdiyseniz, veya kum fazla gevşekse bisikletin tekerleri gömülür. Bu durumla, SPD kilitliyken karşılaştığınızda düşme olasılığınız çok yüksek. Hiç beklemediğiniz anda bisiklet saplanıyor ve tekrar karpuz pozisyonu. Yine şansınıza kalmış, çırpınırken SPD açılırsa kurtulursunuz :D

Fakat, her ne olursa olsun, SPD'yi bir kere kullanmaya başlayınca, vazgeçemiyorsunuz, geçemiyorum :)

spd pedal kullanmaya başladım 2 kez ufak düşüş yaşadım onun dışında hiç bir sorun yok avantajları çok fazla zaten alışıyorsunuz kısa bir sürede.

paylaşım görsel detaylı anlatım için teşşekkürler.
bisiklete binmekden daha da çok zevk almak istiyorsanız kesinlile kilitli pedal ve ayakkabı kullanın derim. bisiklete başladığımdan beri kilitli pedal kullanıyorum tawsiye ederim

Peki farklı kilitli pedalların kallerinin biribiri ile uyum durumları nasıldır? Look, Crank Brothers, Shimano, Ritchey vb

ilk olarak çok güzel başlık teşekkürler..
bende 4-5 aydır spd kullanıyorum.. pedalı ilk taktığımdan 5 dakika sonra düşmüştüm :D durmuştum, sol ayağımı çıkartmıştım ama sağ sayağımı çıkartamamıştım veee sağa doğru düşmüştüm:D o gün bu gündür hiç düşmedim ve hiçbir zorluğunu yaşamadım.. pedalı taktıktan sonra bir direğe yada duvara tutunup ayağı takma yada çıkartma antrenmanı yaparsınız hiçbir sorun yaşamazsınız:)
iyi akşamlar

@mcaliskan23

Yol pedallarında Shimano'nun kendi kalleri var.
Diğer markalar ise Look Delta uyumlu veya uyumsuz olarak 2ye ayrılıyor.

MTB'de Shimano ve Wellgo'nun kalleri aynı olmalı. Onun dışında pek bir bilgim yok.

Geri