Kışın bisiklet ve bisiklet giyimi nasıl olmalı?

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.094
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
suya dayanıklı ile su geçirmez arasındaki farkı bazen unutuyorsunuz arkadaşlar.

kışlık eldivenlerim geldi fakat ayaz konusunda bir çözüm bulamadım. 15 - 20 kilometre hız ile giderken rüzgar içime işliyor. cüsseli bir adam olduğum için her şeyi giyemiyorum.

bir ara yağmurluk denedim, rüzgarı kesse de hem terletiyor hem de rahat edemiyorum. ince rüzgarlıkların da uygun bedenine denk gelmedim henüz. böyle formanın üzerine giyilebilecek mont tarzı bir şeye bakıyorum. rüzgar konusunda sorunumu çözecek bir model arayışı içerisindeyim ve en önemlisi rahat olmalı.

klasik monttan yağmurluğa kadar çok şey denedim, rüzgara çözüm buluyorum fakat bu sefer de konfor gidiyor.
Decathlon'un koşu reyonuna bir bakın derim. Kalıp konusunda bisikletten daha rahat ve bisiklet kategorisindeki ürünlere yakın ürünler oluyor. Benzer sorunlar yaşıyoruz, ben bu şekilde çözdüm.

• Beğen
Tepkiler: TafLan
Scudo

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.407
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
amazon trde de varmış gorewear bisiklet kıyafetleri
Gorewear kendi sitesinde de var ama Türkiye'ye gönderim yapmıyor sadece şu ülkelere yolluyor. Gayette güzel indirimler veriyor kodlar ile.

Screenshot_20231207_195425_Chrome.jpg

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.094
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben bu eldivenlerden acayip memnunum. Rüzgar, soğuk, yağmur geçirmiyor sanki sıfır rüzgara karşı sürüyormuşum gibi. Semih abi sen bu işi biliyorsun :D.
(link)
Güzelmiş de bunun muadili Türkiye'de yok mudur ya? Uzun sürer şimdi gelmesi. Bir de Ptt falan uğraşmak işkence gibi geliyor artık.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.253
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Güzelmiş de bunun muadili Türkiye'de yok mudur ya? Uzun sürer şimdi gelmesi. Bir de Ptt falan uğraşmak işkence gibi geliyor artık.
Maalesef yok. Aslında Türkiye de kaliteli eldiven satan hiç bir yer bulunmuyor. Bir tek (link) var onlarda sadece castelli satıyor. Castelli fanları için ideal bir site olabilir fakat benim için değil.
Decathlon da bir tek böyle bir eldiven var lakin ben Dechatlon ürünlerini hiç bir zaman beğenmediğim için tercih etmiyorum kolay kolay.
(link)

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Decathlon'un koşu reyonuna bir bakın derim. Kalıp konusunda bisikletten daha rahat ve bisiklet kategorisindeki ürünlere yakın ürünler oluyor. Benzer sorunlar yaşıyoruz, ben bu şekilde çözdüm.
listeye ekledim hocam, teşekkür ederim. evet, koşu bölümündeki kıyafetler bisiklet kıyafetlerine benziyor.

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-
B

BF Okuru

Misafir
Maalesef yok. Aslında Türkiye de kaliteli eldiven satan hiç bir yer bulunmuyor. Bir tek (link) var onlarda sadece castelli satıyor. Castelli fanları için ideal bir site olabilir fakat benim için değil.
Decathlon da bir tek böyle bir eldiven var lakin ben Dechatlon ürünlerini hiç bir zaman beğenmediğim için tercih etmiyorum kolay kolay.
(link)
Bu eldivenler çok iyi, kesinlikle tavsiye ediyorum herkese. 3-4 derecenin altındaysa içine ince bir eldiven daha giyiyorum. (Liner olarak geçiyor). Tek kötü yanı cırtları. Bir sene sonra çok da tutmamaya başlıyor cırtlar. Çok sık çamaşır makinesine atıyorum, ondan dolayı da olabilir tabii.

TafLan

Keşfetmeye devam
Tepki
300
İsim
M. M. D
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ülkemizde maalesef bisiklet kıyafeti bulmak çok zor. 1 ay önce bir yağmurluk bakayım dedim, yok maalesef. En son Salomon Bonatti pro ürününü buldum. Koşu için tasarlanmış. onunda beyaz rengi var. Pek kullanışlı olmaz.
Yurt dışı sitelerinden alışveriş yapmaya mecburuz. İdareten Aliexpresten Rockbros marka yağmurluk aldım. BikeInn sitesindende su geçirmeyen ceket siparişi verdim, Ptt getirirse onu kullanmaya başlicaam

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.307
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kışın dışarıda sürüş konusunda her şey söylenmiş ancak, soğuk havanın da kaslar üzerinde sıkılaştırıcı, gerdirici özelliği vardır, bu da önemli... İyice sıcak kalmayı yeğlememekte fayda var.. Sıcakta vücut salıyor... Ama baş edemediğim şey , hava yağışlı ise ıslandıktan sonra hiç durmadan tempolu varmak gerekiyor.. Kuru soğukları hallediyorum ama eksiğim yanlışım vardır mutlaka, yağışlı zamanlar için tedbirleriniz ve giyim önerileriniz ne olur? İnteraktif trainerım yok, kondisyonum da düşsün istemiyorum.. zaten rüzgar, yol koşulları, trafik handikapları ve refleksler açısından kısırlaştırıyor 😒 evet? Çözüm? Islanmadan önce ve ıslandıktan sonra ne yapmalı?

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.611
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Şayet yağmur için pantolon alıncaksa 30.000mm yağmur basıncının üzerinde olması ideal onun altındakiler belki 1-2 hafta belki 1-2 ay sorunsuz kullanım sağlayacaktır ondan sonra resmen çöpe dönüşüyor. Senenin 240 günü yağmur yağan bir yerde yaşayan ve denemediği yağmurluk kalmayan bir forum kullanıcısından tavsiyeler :)
Benim jw montta 20k var o geçirmiyorsa 30k yı düşünemedim :G

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.712
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Kış sürüşlerinde çok fazla kat kat giriniyorum. Yedek kıyafet taşıyorum. Soğuk almak, hasta olmak çok geri götürebiliyor. Hatta 2 eldiven - 2 buff taşıdığım bile oluyor.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.407
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
BEnim mesajımda da o siteye link var zaten
Yazım hatası yapmışım.. Kendi sitesinde var yazmak isterken fazladan ''de'' eki yazınca sizin mesajınız sanki başka site referans göstermiş gibi oldu.. Oysaki ben sadece Türkiye'ye yollamdıklarını yazmak istemiştim. :)

• Beğen
Tepkiler: mcanerg

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.228
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
bugun yağmurda süren oldu mu?

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.407
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kışın dışarıda sürüş konusunda her şey söylenmiş ancak, soğuk havanın da kaslar üzerinde sıkılaştırıcı, gerdirici özelliği vardır, bu da önemli... İyice sıcak kalmayı yeğlememekte fayda var.. Sıcakta vücut salıyor... Ama baş edemediğim şey , hava yağışlı ise ıslandıktan sonra hiç durmadan tempolu varmak gerekiyor.. Kuru soğukları hallediyorum ama eksiğim yanlışım vardır mutlaka, yağışlı zamanlar için tedbirleriniz ve giyim önerileriniz ne olur? İnteraktif trainerım yok, kondisyonum da düşsün istemiyorum.. zaten rüzgar, yol koşulları, trafik handikapları ve refleksler açısından kısırlaştırıyor 😒 evet? Çözüm? Islanmadan önce ve ıslandıktan sonra ne yapmalı?
Yağmurlu havalar için, neopren özelliği olan tayt, eldiven ve ayak ısıtıcı kullanabilirsin. Belirli seviyeden sonra her ne kadar su geçirselerde içerideki ısıyı kaybetmiyor.. Kendi kullandıklarımdan örnek verecek olursam:
  • Tayt: Pearl izumi Elite Escape Amfib yada pearl izumi amfib lite
  • Eldiven: Castelli Diluvio C Neopren yada Pearl Izumi Amfib Lite
  • Ayak ısıtıcı: Castelli Diluvio Pro
Yukarıda yazdıklarım kendi deneyimlediklerim. Bütçene uygun bunların muadillerini bulursan bence sorununa çözüm bulmuş olursun.

mcanerg

Forum Bağımlısı
Tepki
1.386
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yazım hatası yapmışım.. Kendi sitesinde var yazmak isterken fazladan ''de'' eki yazınca sizin mesajınız sanki başka site referans göstermiş gibi oldu.. Oysaki ben sadece Türkiye'ye yollamdıklarını yazmak istemiştim. :)
aynen hocam, göndermiyor :)

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.253
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ayakkabı kılıfı önerisi olan var mı? Fakat ben spd kullanmıyorum onun yerine flat pedal ayakkabısı olan 5.10 FreeRider kullanıyorum.

okidoki

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Oktay Keleş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba arkadaşlar. Hem bisiklette hem de sahil/trekking yürüyüşlerinde kullanabileceğim teri dışarı atabilen ama sıcak tutan 2. katman arıyorum. Çok kiloluyum bu sebeple daha fazla terliyorum. Kilom fazla olduğu için de salt bisiklet için üretilmiş olan formalar vs. üzerimde hiç hoş ve rahat durmuyor. Ne tavsiye edebilirsiniz. Benim aklıma Decathlon'da satılan şu tarz ürünler geldi. İş görür mü yoksa polar olduğu için terletir mi? Tavsiyeleriniz varsa çok memnun olurum. (link)

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.407
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar. Hem bisiklette hem de sahil/trekking yürüyüşlerinde kullanabileceğim teri dışarı atabilen ama sıcak tutan 2. katman arıyorum. Çok kiloluyum bu sebeple daha fazla terliyorum. Kilom fazla olduğu için de salt bisiklet için üretilmiş olan formalar vs. üzerimde hiç hoş ve rahat durmuyor. Ne tavsiye edebilirsiniz. Benim aklıma Decathlon'da satılan şu tarz ürünler geldi. İş görür mü yoksa polar olduğu için terletir mi? Tavsiyeleriniz varsa çok memnun olurum. (link)
Çok terliyorum yazmışsınız ama örnek olarakta polar gösteriyorsunuz. Bu tarz ürünler teri dışarı atmaz, yürüyüş olabilir ama bisiklet üzerinde kullanmanızı tavsiye etmem. Kış için kışlık uzun kollu baselayer'lar var onlardan almanızı tavsiye ederim hiç değilse teri teninizden uzak tutar. Mont olarak kışın koşu için kullanılan montları deneyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

okidoki

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Oktay Keleş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Diğer
Çok terliyorum yazmışsınız ama örnek olarakta polar gösteriyorsunuz. Bu tarz ürünler teri dışarı atmaz, yürüyüş olabilir ama bisiklet üzerinde kullanmanızı tavsiye etmem. Kış için kışlık uzun kollu baselayer'lar var onlardan almanızı tavsiye ederim hiç değilse teri teninizden uzak tutar. Mont olarak kışın koşu için kullanılan montları deneyebilirsiniz.
Poları örnek göstermemin nedeni sıcak tutacağını düşünmem. Açıkçası satılan kışlık bisiklet formalarının sıcak tutacağına inanmıyorum bir türlü ve dediğim gibi kilom olduğu için üzerimde hiç hoş durmuyor. Bisikletten inip kapalı bir mekana girdiğimde mecbur montu çıkarıp forma ile kalıyorum. Forma giymiş bir emmi gibi hissediyorum kendimi. En alta blackspade içlik giyiyorum. En üste de softshell ceket ama ara katmanı ayarlayamıyorum tam istediğim gibi. Hem dar forma gibi olmasın ceketi çıkartıp gezebileyim,hem nefes alsın, hem de sıcak tutsun. Bütçeden yana sıkıntım yok. Tavsiye ettğiniz baselayerlar bana içtikten farksız geldi. Ancak 1. Katman olarak kullanabilirim ki zaten blackspade kullanıyorum onun yerine. Teşekkür ediyorum ilginiz için.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.089
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Poları örnek göstermemin nedeni sıcak tutacağını düşünmem. Açıkçası satılan kışlık bisiklet formalarının sıcak tutacağına inanmıyorum bir türlü ve dediğim gibi kilom olduğu için üzerimde hiç hoş durmuyor. Bisikletten inip kapalı bir mekana girdiğimde mecbur montu çıkarıp forma ile kalıyorum. Forma giymiş bir emmi gibi hissediyorum kendimi. En alta blackspade içlik giyiyorum. En üste de softshell ceket ama ara katmanı ayarlayamıyorum tam istediğim gibi. Hem dar forma gibi olmasın ceketi çıkartıp gezebileyim,hem nefes alsın, hem de sıcak tutsun. Bütçeden yana sıkıntım yok. Tavsiye ettğiniz baselayerlar bana içtikten farksız geldi. Ancak 1. Katman olarak kullanabilirim ki zaten blackspade kullanıyorum onun yerine. Teşekkür ediyorum ilginiz için.
Hangi sıcaklık seviyesinde giyiyorsunuz bilmiyorum ama softshell biraz fazla olabilir. Bütçe sıkıntınız yoksa özellikle şehir yada mtb için üretilen ceketlere bakabilirsiniz kesimleri daha normal kalıplı oluyor. Bir örnek (link)

• Beğen
Tepkiler: Bir vatandaş