Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

lastiği yamalattım ama tutmamış ne yapayım?

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
368
geçen gün midye kabuğu girdi lastiğe yamalattım ama tutmamış yama, lastiğin havası inmiş, yapılan yama sökülüp yeniden yamalama şansı varmı? yoksa yeni iç lastikmi almalıyım

Scudo
yamanın yapıştığı kadarı yapışmıştır zaten. onu artık sökemezsin oradan. yama üstüne yama da tutmaz. Yeni bir iç lastik alman gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: özcan parlakoğlu
bence denemeyin yeni iç lastik alın delik büyük ise basınçtan dolayı yama şişerek patlıyor 3 kere yama yapmama ramen aynı yere 1 gün sonra tekrar aynı yerden şişerek yama patladı

• Beğen
Tepkiler: özcan parlakoğlu
Merhaba,

Oto Lastik tamircisinde o bölgeye sıcak yama uygulatın. Ama bu işlem yeni lastik parası kadar tutabilir.
Kolay gelsin

Doğru dürüst bisiklet yaması bulmak sorun . Marka ve yer tavsiye edebilir misiniz, arkadaşlar?

@Ali Gelir

Kardeşim bisiklet yaması için red sun marka yama takımı alabilirsin yada amerikan park tool un yamaları var kendinden yapışkanlı benim önerebileceklerim bunlardır.
Park tool amerikan malıdır.Cesur bike ta ve birçok yerde satılıyor.(google dan ulaşabilirsin)
Red sun da taiwan olması lazım.bu yamayı çoğu yerde bulabilirsin.
profesyonel yama olarak ta rena marka yamaları tavsiye ederim ama en küçüğü sanırım 60mm olması lazım.

http://www.mtbtr.com/uploads/961H3.JPG

http://www.mtbtr.com/uploads/961H2.JPG

http://www.cesurbike.com/images/vp1.jpg

http://www.bikeandoutdoor.com/uploaded/urun/big_dsci0010_1196693327.jpg

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden
Ne gerek var canım yeni lastiğe,7.5 tl masrafa:) Yamanın sökülmeyeceğini samıyorum ancak sökülmezse bile bir maket bıçağı yardımıyla yüzmeniz yeterli olacaktır :)

Merhaba,
Park tool ayarında Topeak ın kendinde yapışkanlı yamaları var.
Delta bisiklette 4 TL falan yer tutmaması açısından öneririm.Henüz kullanmak kısmet olmadı.
kolay gelsin

Kendinden yapışkanlı yamaların uzun ömürlü ve sağlıklı olacağı hakkında olumsuz yorumlar da var :)

@Niyazi ALTUN

Red sun'dan memnun değilim . Elle çıkıyor

yamanıcak patlak büyük ise yamayı elle çıkar gaz yağıyla veya mazotla güzelce temizle daha sonra deterjanla mazotu çıkar kurut zımparala deliğin içine yamanı yuvarlayıp rulo haline getir lastikten içeri sok lastiğin içine bir miktar yapıştırıcı sık dışınada yapıştırıcı sürüp üstünede yama yapıştır mengene gibi birşeyin arasına sıkıştır 3 defa yama yapmama ramen yamanın atmasıyla sonuçalanan patlaktan bu şekilde kurtuldum 3 aydır hiçbirşey olmadı duble yama işi çözer :D

bugün inmiş olan lastiğimi benzincide şişirdim, lastiği şişirince midye kabuğunun girdiği yer (dış lastik) açılma yaptı. baya bildiğin delik oluştu yani(yaklaşık 6-7mm uzunluğunda) . pendikten atalara kadar lastik götürdü rahatça. atalarda şirin bisiklete girdim. iç lastiği değiştirmesini istedim. eski iç lastiğinde üzerindeki yamayı söktüm hemen çıkıverdi, iyi yapışmamıştı. yeniden yamalasak olmazmı diye sordum, ilaç sürülmüş bir kere tutmayabilir garanti veremem, şimdi yamalarız yama tutmazsa birde yama parası ödersin sen bilirsin diyince hiç uğraşmadan iç lastiğimi değiştirdim (yama ücreti 4 TL, iç lastik 10TL uğraşmaya değmez :D ). dış lastiktede delik oluşunca onuda değişmek icap etti. aynı kalınlıkta ve modelde lastik yoktu (cst city 1.90). zaten ince lastikle değiştirmek istiyordum 1.50 cst city vardı onları taktırdım. sonuç itibariyle bir midye kabuğunun bana maliyeti 60 TL oldu. ayriyetten birde yama seti aldım bakalım kendim yamalıyacam belki eski iç lastiği onarırsam yedekte durur en azından. eski dış lastiklerimi almadım zaten bi tanesi delikti acaba ön tekeri alsamıydım satabilirmiydik :D gerçi güneşten rengi kahverengimsi bir hal almıştı. neyse günün özeti böyle...

aldığım yama seti red sun 5TL
http://img257.imageshack.us/img257/4477/14201536.jpg
cst iç lastik: 10 TL
cst dış lastik : 25 TL (adet)

böyle bu kadar zihni sinir fikir üretmeye gerek yok.. bisiklete binerken yanınızda mutlaka bir yama seti ve pompa bulundurun. yolda giderken lastiğiniz patlarsa çıkartıp yamarsınız. Nasıl yapılacağı konusunda forumda resimli açıklamalar mevcut. eğer beceremezseniz, veya aynı yerden tekrar patlarsa da verip 10 TL yeni bir iç lastik alırsınız. Eğer uzun yola gidecekseniz de yanınızda bir veya yolun uzunluğuna göre 2 adet iç lastik bulundurun...
Yolunuz açık olsun..

• Beğen
Tepkiler: Berke ÖZTÜRKMEN
@özcan parlakoğlu

Bu fiyat adı geçen ürün için oldukça pahalı...Biraz araştır bence...

Cannondalenin yama kitini kullanıyorum bir kaç defa işe yaramıştı. Temizliyorsun ve yapıştırıyorun. Sulusyona falan da gerek yok. bence değiştirmemelisin. Çünkü bisikletin yamasını yapmak çok keyiflidir. Bisikletinizle aranızda bir bağ oluşuyor.

@özcan parlakoğlu

O zaman sağlık olsun:),fazla vermişsin araştırmalıydın...

patlak olan iç lastiği yamalarken şişiriptemi yamalamak lazım? öylesey bana bir pompa önerinde alayım (araç sipobu uçlu)

Az birşey hava basılabilir ama çok basınca yama ile lastik arasından sürekli hava geçerek tam yapışmamasına neden oluyor. Böylece yama tutmamış oluyor. İyisi mi şişirmeden yamamak.

Sedona mini pompa (hem ince hem araba sibop uyumlu) önerebilirim pompa için. Ufak mufak ama çok rahat şişiriyor.

Geri