Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

lastik basıncı ne olmalı

Bariskkk

Forum Bağımlısı
Tepki
323
İsim
Barış KKK
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
arkadaşlar ben bisikletimin lastiğini komresörle şişiriyorum ve basıncı hep 30 psı da yapıorum

ama fotoğraflarda sizinkilerin lastikleri sanki patliycak gibi inik duruyo kaç psı da şişirmek lazım acaba ?

Scudo
ben arkaya 58 psi öne 38 civarı basıyorum. tabi bu benim holy rollerimde kullandığım basınç. genelde arkaya lastiğin max. basıncından 5-10 psi daha az basılması gerekir (street/dj için) öne ise 35-40 arası normaldir.

o patlayacakmış gibi duran lastikler, hareket sırasında öyle görünüyor.

düşük basınç hem daha fazla yorar, hem lastiğin janttan kurtulmasını kolaylaştırır, hemde hareketleri zorlaştırır. ayrıca düşük basınçtaki lastiğin kaldırım kenarlarına çarpıp yılan ısırığı (snake bit) yapma şansı çok daha fazladır,

bmx te farklı mı bilmiyorum ama ben 90-90 kullanıyorum:D

evet çok teşekkürler bende artık öyle basıcam havayı

iyide 50 basmak demek basıncının 50PSI olması demek
içine giren hava değil herkes o konuda yanlış anlıyor...

örneğin bizim arabada ÖNLER 27 PSI arkalar 23PSI

ama içine giren hava hacim olarak bisikletin iki tekerleğinide şişirir...

o yüzden basarken ki okuduğunuz sayı değil.
lastiğin üzerinde max dayanabileceği basınca bakmanız...

herkes orada hata yapıyor...
MTB kullanıyorum lastikte 60 PSI yazıyor eğerki yol yapacaksam ben 55 PSI basıyorum...

şu ana kadar hiçte korku olmadı içimde

ben de 30 psi yazıyor yanında da 2-4,5 bar yazıyor.30 psi şişirdiğim zaman az gibi gözüküyor,pompa ayarını 3 bar yaptığım zaman hala şişiyor.bir dengesizlik var sanki

Ön arka olarak min. 60 PSI basıyorum ben.Holy Roller-Table Top-Crazy Bob fark etmiyor :).60 PSI'dan aşşağı tavsiye etmiyor street yapanlar genelde.

60 çok değilmi ben 35 falan olunca korkuyorum patliycak diye zaten benim lastiğin her yeri yamalı :D bi problem olmasın?

@gamebit

iç lastik eğer dış lastiğin ebadına uygunsa bi sorun olmaz, dış lastikte yazan max sınıra kadar basabilirsin havayı..

50-60 psi arası kullanman iyidir.daha alt basınçlarda snake bite(kaldırım kösesi gibi sivri yerlerde oluşan jant kesiği) olma riski oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Bariskkk
ozaman artık 55psı civarı basiyim az basıyomuşum demekki.

Dış lastiğim 2.40 iç lastik 1.90 60 PSI basıyorum bi sorun yaşamadım.Zaten az hava olursa lastik katlanır jant keser iç lastiği.Fazla hava olunca doğal olarak katlanamıyor o kadar.

ben holy e 70 basmistim oda beton gibi oldu milim esnemiyodu sonra 55 e indirmistim. onede 35-40 civari bisey basiyodum. simdi 350gr lik telsiz bi lastik kullaniyorum ondada on 35 arka 40-45 gibi bisey. yastigin yaninda yazan maximum degeri basin ve binin baktiniz cok sert indirin oyle oyle idealini bulursunuz. burda sormakla olmaz. o 2-4,5 bar lik basinc ise 30-60 gibi biseye denk geliyo. 30 dan asagi 60 dan yukarda kullanmayin diyolar yani. 30 da kullanmakta sakincali.

@İdris Şanlı

Streetle ıle alakam yok ama sonucta kullandıgım kadro dj kadrosu oldugu ıcın destekleyebılır.Mtb kadrolarına bıle 2.2 , 2.40 takanlar oluyor :D

Beyler , 60 psi sert oluyor , esnemiyor demeyin. Alışmayla ilgili. 40 psi ile sürüyorsanız , 45 psi yapın. Bir iki hafta kullanın 50 psi yapın. Böyle alıştıra alıştıra arttırırsanız , 60 psi size o kadar sert gelmeyecektir. Benim tavsiyem 50-60 psi altına düşmeyin.

Forumda lastik basıncı hakkında açılan konulara bir göz gezdirdim de ben baya eziyet çekiyormuşum.
28" tur bisikleti var bende, 30 PSI basıyorum öne de arkaya da:D Biraz artırayım bari. Lastik yanakları aşınacak, elimde kalacak dış lastik.

Benim lastiğimin üzerinde maksimum basınç 80 PSI yazıyormuş. Önü 45 arkayı 50 yaptım ilk etapta.
Ani dönüşlerim çok rahatladı. Önceden lastik yanağı yere yapıştığı için ani dönüşleri zor yapıyordum.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!
Geri