Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik Değişimi Sonrası Ağırlaşma

onur tuna

Daimi Üye
Tepki
125
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,

benim astro hs'nin üzerindeki 2.2 race kingler 5 yıl olduğu için artık değiştireyim dedim ve 1.95 kenda aldım. hiç lastik değiştirmediğim için bol bol lastik değiştirme videosu seyrederek kendim yaptım. dönüş yönüne vs. dikkat ettim fakat lastikleri değiştirdikten sonra bisiklet gitmez oldu sanki inceden bir fren yapıyor. videolara baktım frenin balataları eşitlenmesi gerektiğini öğrendim ve düzelttim. bisiklet ters halde boştayken tekerleği elinizle çevirdiğinizde rahat dönüyor fakat yolda sanki biri inceden fren yapıyor gibi. yardımcı olabilecek biri varmıdır.

Not: Konu başlığını teker başlığı altına açarak doğrumu yaptım bilemedim. yanlışsa özür :)

Scudo
lastik daha ince daha akıcı olması lazım lastiğin hamurundan yada hava basıncıyla alakalı olabilir

değişik hava basınçları ile denedim pek bir değişiklik olmadı

Fren ayaklarına sürtüyor olabilir mi? Bana normal gelmedi. Yani boştayken çevirdiğinizde akıcı şekilde dönmesi gerekir.

boştayken akıcı dönüyor hani o çıkır çıkır ses ve yavaşlaması normal gibi, dikey olarak kaliperlere baktım hafif bir eğiklik var rotorda ama kaliperlere sürtmüyor. rotoruda düzeltmeye uğraşmak istemedim pek gözüm yemedi

Belki bir gariplik yoktur size öyle geliyordur. Yeni lastiklerin yola tutunması biraz daha yüksek olur. O kadar sene kabak lastikte bindiğiniz için yol tutuşu kendine gelince size garip gelmiş olabilir. Bir süre binin lastikler hafif aşınsın, normale döner diye düşünüyorum.

yeni lastiklerinizin el değmemiş dişlerinden dolayı böyle bir his uyandırıyor olabilir

• Beğen
Tepkiler: onur tuna
bakalım dediğiniz gibi yapacağım, biraz aşındırayım yollarda ama acaba bir yerleri fazla sıktım yada ne bileyim başka bir şey yaptımmı bilemiyorum. sanırım bir servise gidip düdükleneceğim en sonunda

Yeni lastikler daha agir ise yuvarlanmadirenci yuksek olur buda zor donmeye sebep olabilir.

• Beğen
@darkdream
Kesinlikle bu şekilde olduğunu düşünüyorum lastikler kabak olunca sürtünme azaldığından hafiten citybike havası vermiş olabilir

• Beğen
Conti lastikler çok hafif ve akıcı o kadar kalın görünmesine rağmen. kenda 1.95 lastikleri çok az denedim ağırlar. muhtemel ağırlaşma bundandır eğer frenler ya da başka birşey sürtmüyorsa

Merhaba onur tuna
aynı bisikletten kullanıyoruz lastikleri bir süre kullandıktan sonra durumu tekrar paylaşırsan sevinirim, ben de lastikleri yenilemeyi düşünüyorum arıyorum 1-2 gündür işin içinden çıkamadım ayrıca önerilere de açığım :)

• Beğen
herkesin dediği ortak şey anladığım kadarıyla lastiğin aşınmasına biraz zaman tanımak ve kendaların biraz ağır olduğu. havalar yağışlı , işlerde yoğun dolayısıyla çıkamadım bu aralar. @guneyone biraz deneyeyim paylaşırım ama şu anki deneyimimle üstündeki race kingleri henüz değiştirme derim

@onur tuna lastiklerin dönüş yönüne göre takılması bazen gözden kaçabiliyo. Sizin lastikler için geçerli mi bilmiyorum:)

Geri