Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik hakkında sorular ve cevaplar

Lastik üreticisi Hutchinson ve TransContinentalRace geçtiğimiz günlerde lastik seçimi üzerine ortak bir webinar yaptı; kayıt olmuştum fakat katılamadım.

286583 dosyayı görüntüle

Bir e-posta gönderip hem webinarın tekrarını, hem de yaptıkları sunumu paylaşmışlar. Konuyla bire bir ilgili olduğu için ben de paylaşayım:

Sunum: (link)
Webinar:

Videoyu izleyen ve özetlemek isteyen varsa canını yerim, ellerinden öperim :D

Scudo
Bir lastik patlama problemi peydah oldu başıma. iç lastiğin dış lastik tarafında değil de jant tarafında ufak kesikler oluşuyor. Jantın içini sildim temizledim belki ufak taş toprak vardır diye olmadı, banttan dolayıdır diye düşündüm ama patlaklar sürekli farklı noktalarda oluşuyor. Bisiklet süremez hale geldim depresyona girdim yolda yürürken bile arka lastiğim patladı mı diye dönüp kontrol edesim geliyor artık. Neyi kontrol etmem gerekli?
286587 dosyayı görüntüle

Bant nasıl? (link) ya da (link) yüksek basınca dayanıklı bantlardan mı, yoksa bisikleti alırken jantta gelen mi? Bir de jant için önerilen genişlikte mi?

Bant nasıl? (link) ya da (link) yüksek basınca dayanıklı bantlardan mı, yoksa bisikleti alırken jantta gelen mi? Bir de jant için önerilen genişlikte mi?

Jantın üzerinde gelen bant. Jantım Fulcrum Racing Sport
MVIMG_20220421_152801.jpg

Arkadaşlar selam.
Kron xc100 24inc dış lastik almamın gerekiyor.
arka lastik olarak kullanılacak. Fren ile sürekli kaydığı icin sağlam olsun istiyoruz.
fiyat performans olarak ne önerirsiniz?
Yüksek fiyat olmamalı.
simdidien teşekkürler.

Arkadaşlar selam.
Kron xc100 24inc dış lastik almamın gerekiyor.
marka lastik olarak kullanılacak. Fren ile sürekli kaydığı icin sağlam olsun istiyoruz.
fiyat performans olarak ne önerirsiniz?
Yüksek fiyat olmamalı.
simdidien teşekkürler.
Bisikletinizi bilmiyorum ama internette yazana göre 27,5" yani ona göre lastik almalısınız. Lastik genişliği yada marka modeli size kalıyor. Şunu alın diyebileceğim maalesef bir marka model bulunmuyor ama fiyat olarak en uygun cst modellerini bulabilirsiniz. Fren sürekli kaymasından kastınız arka tekerin kızaklaması ise bence sert arka fren yerine ön arka dengeli şekilde kullanmanız kızaklamaya engel olacaktır diye düşünüyorum.

Her sürüş öncesi kontrol ediyorum. Basınçla ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum çünkü ön lastiğimde henüz hiç patlak yaşamadım.
Lastiklerinizin yerini değiştirin iç dış takım halinde,önü arkaya arkayı öne alın birde öyle deneyin,yine patlarsa bilinki janttandır,yeni bant çektirmek icap edebilir.
edit,başıma gelmişti

Lastiklerinizin yerini değiştirin iç dış takım halinde,önü arkaya arkayı öne alın birde öyle deneyin,yine patlarsa bilinki janttandır,yeni bant çektirmek icap edebilir.

Çok mantıklı teşekkür ederim, bir dahaki sürüşe lastikleri yer değiştirip çıkacağım

@Batuhan Köksal Yılan ısırığı denen patlak türü o. Basınçları kontrol ediyorum, hiç ön lastik patlamadı diyorsunuz ama bisiklette ağırlık ön ve arka lastiğe eşit dağılmıyor, her zaman arkaya daha fazla ağırlık düşüyor (%45 e %55 gibi). Yılan ısırığı denen şey düşük lastik basıncından dolayı lastik yanağı tarafında iç lastiğin jantla dış lastik arasına sıkışıp küçük kesikler oluşturması veya yine düşük basınçtan dolayı lastiğin ezilerek iç lastiğin küçük küçük kesilmesi. Arkaya önden daha fazla hava basın(limitler içinde). Ben banttan olduğunu düşünmüyorum ama onu da kontrol etmekte fayda var tabi

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Bisikletinizi bilmiyorum ama internette yazana göre 27,5" yani ona göre lastik almalısınız. Lastik genişliği yada marka modeli size kalıyor. Şunu alın diyebileceğim maalesef bir marka model bulunmuyor ama fiyat olarak en uygun cst modellerini bulabilirsiniz. Fren sürekli kaymasından kastınız arka tekerin kızaklaması ise bence sert arka fren yerine ön arka dengeli şekilde kullanmanız kızaklamaya engel olacaktır diye düşünüyorum.

Yanıt için teşekkürler.
Bisikletimiz 24 kadro. 24 inc lastik alacağız. Ben kullanmıyorum bisikleti, 10 yaşında oğlum kullandığı için kızaklaması sonucu baya bi eridi arka lastik.
Marka olarak f/p ne olabilir bu sorunun yanıtını arıyorum aslında?

Bisikletin lastiğini sökmeden iç lastiğini değiştiremez miyiz? Bilgisi olan var mı?

Lastiği tamamen sökmenize gerek yok. Sadece bir tarafını janttan ayırıp iç lastiği içinden alıp, yenisini yerleştirebilirsiniz.

@TrEddieMercury Arka teker düşündürüyor beni sanırım yapabilirim bir de disk fren olması ..

@TrEddieMercury Arka teker düşündürüyor beni sanırım yapabilirim bir de disk fren olması ..

Bir dakika ben sorunuzu yanlış anladım sanırım. Lastiği sökmek derken, tekerleği bisikletten çıkarmayı kastediyorsanız, onu yapmadan iç lastik değiştirmek bir hayli zor olacaktır. Disk fren hiç kullanmadığım için o konuda bir yorum yapamayacağım.

Kastettiğim tekerleği ayırmadan 😩

Kastettiğim tekerleği ayırmadan 😩

İç lastiği dişlinin olmadığı taraftan dış lastikle jantın arasından alıp, QR'ı açarak teker milini iç lastiğin dışarı çıkabileceği kadar aşağı alarak bir açıklık oluşturup çıkarmak ve aynı yoldan geri sokup lastiğe takmak mümkün olabilir (ama disk frenin varlığında bu açı verilebilir mi bilmiyorum) ama bence tekerleği çıkarıp yapmak daha kolay.

• Beğen
Tepkiler: Özcan ve hasanben
Bisiklet lastikleri sökmeden iç lastik değiştiremezmiyiz bilgisi olan varmi
Arka veya ön teker yerine takılıyken sadece dış lastiği kenardan ayırıp yenisini takmak istediğinizi anladım eğer öyleyse videodaki tarzda bir iç lastik istediğiniz anlamına geliyor. Disk fren sürtmesi çok basit minik hareketler ile yapılabilecek bir şey zaten bisikletin içine girdikçe bir zaman sonra kendinizin tamircisi oluyorsunuz. Tabi bir teker sökmemek için bir iç lastiğe 240 lira vermek bence çok mantıklı değil.

Cevaplariniz için teşekkür ederim
4.0 lastik boyutu kendi iç lastiğini tekeri sökmeden takmanın bir yolu sanırım yok onu anladım 160 lira iç lastik fiyatları şimdi baktım

ikinci el bir bisiklet alırken lastik durumunu insanlar neye dayanarak yüzdesel olarak söylüyor?

Geri