Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik havası kendiliğinden iniyor?

Özgür A.

Merida Speeder 200
Tepki
136
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar bisiklet konusunda yeniyim yanlışım varsa lütfen düzeltin :)
29 er bisikletim var (daha 2 aylık) kilomda 90 civarı. 40 ps hava basıyorum tekere bindiğim zaman bir sıkıntı yok.
Ama 1 gün sonra biniyorum havası inmiş hissi veriyor.
2 gün önce hava basmıştım bugün gittim tekrar bastım ilk başta alet 35 ps gösterdi sonradan şişirdi tekeri.
Bisikleti şu anda odunlukta bulunduruyorum beton üzerinde o yüzden mi acaba?
Şimdiden teşekkür ederim.

Scudo
Her lastik zaman geçtikçe iner. Buna yapacak bir şey yok.
2 günde 5PSI da öyle çok büyük bir rakam değil.

Eğer hızı artarsa, o zaman çok küçük boyuttaki patlaklardan vs. şüphelenebilirsin. Fakat şimdilik olağan dışı bir durum söz konusu değil.

Biraz rahatladim :)
Peki 35 ps düşük geliyo bana böyle 2 gunde bir hava mi basacaz?
Yoksa 45 46 ps mi bassam havayi daha uzun süre gider ?

@Özgür A.

Dış lastiğinizin üzerinde ''minimun-maximum psi'' şeklinde basılması gereken hava yazar. Misal kendimden örnek vermek gerekirse,benim değerlerim 40-65'dir. Eğer asfaltta süreceksem arka 60 ön 60 basarım. Bozuk asfaltta iniş yapacaksam arka 60 ön 55 basarım. Eğer dağa tepeye çıkacaksam arka 50 ön 50 basarım.

@Özgür A.
İdeal olan, her sürüş öncesi uygun basınçta şişirmektir lastiği.

sadece asfaltta suruyosanız 60 psı a kadar basın derım.benım kışlık lastıkte 65 e kadar basın dıyo ben 60 basıyorum:)

Presta vana mı schrader vana mı kullanıyorsunuz?
Schrader vana ise kullandığınız; vananın içindeki pini çevirerek iyice sıkıştırın (pinin yanlarında düz çıkıntılar var, çatal benzeri bir anahtar ile yapılıyor). Yeni alınmış iç lastiklerde de genelde böyle bir problem oluyor.
Bu sıkıştırmayı siz verimli şekilde yapamayabilirsiniz, ilk önce biraz çabalayın, beceremezseniz oto lastikçilere gidin. Onlarda anahtarları var 3 sn de halleder.

(link)

havası iner diye dert etmeyin bu kadar.

bir tane ayaklı pompa alacaksınız, her sürüş öncesi evden çıkmadan önce mutlaka olması gereken değere getireceksiniz.

her lastik on saniye ancak sürer..

yolla temas eden kısmınız sadece o iki şerit, iyi performans için ideal basınç değeri şart.

benim bisikletin ön arka 70 iken siz 35-40 lardan bahsedince tuhaf oluyor :islik:

Tekerinin üstünde 26-54 psi yaziyor.
Bugün 42 psi hava bastim bakalım

Benimde aynı şekilde bisiklet 2 aylık lastiği şişiriyorum giderkende iniyor normal koyduğumdada iniyor 30-60 dk sonra. İç lastiği suya soktum patlak çıkmadı ama şişirince iniyor acaba sebebi ne olabilir

@mertaltay gözle görülmeyecek kaçaklar var git bisikletçiye ilaç döksün ona anca o çözüm olur ona :)

@JusTiMe

uğraşmak istemiyorum bisikletçiye vermekle 27.5" iç lastik bulsam alıcam btwin fiyatına 13 tl falan

Siboptan kaçırıyor olabilir. İç lastiği komple leğene koy 2 dk bekle. Birde inme süresi nedir.

@Carcass06

3-4 gün öncesine kadar 1-2 günde falan iniyordu son 1 gündür 30 dakikada iniyor

Tabi bugün açtım iç lastiği soktum suya patlak yoktu tekrar taktım ondan sonra 30 dakikada inmeye başladı

Schrader (araba sibobu ) için konuşuyorum.sibobu kontrol edin, lastikte patlak yoksa başka sebebi olamaz, siboba ince uçlu tornavida-çivi gibi malzemeler ile ayar yapabilirsiniz, yanlış hatırlamıyorsam normal vida yönü, sağa çevrirseniz sıkıyor(hava kaçırmasını engelliyor) sol tarafa gevşetiyor.(sibobun içindeki iğneyi döndüreceksiniz)

• Beğen
Tepkiler: Lenny07
Geri