Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik yönü

Yönler doğru fakat en kısa zamanda çamurlu bir yoldan geçerek ne kadar çamur attığını yazar mısınız?
Bildiğim halde iki tekeride ön teker gibi taktım ve çok sağlam çamur atıyor. 😅
Ben çamura bayılırım hocam hiç sorun değil 😀

• Hahaha
Tepkiler: Cemal Ç.
Scudo
Lastik yönü doğru. Bu işaretler doğru okunamıyor anladığım kadarıyla. Firmalar ön-arka tekerler için farklı diş yapılarında lastik üretmiyorlar. Öne ve arkaya takılan lastiklerin elbette ki dişleri birbirine ters yönde olacak.

Front, Rear ibaresinin önündeki ok işareti yönü belirliyor. Yani "<-- Rear" şeklindeki ibare, "lastiği arka janta takarsanız dönüş yönü bu şekilde olsun" demek. Arka lastiğin de, ön lastiğin de dönüş yönleri doğru.
Ön ve arka lastiğin yönlerinin ters olması motorlarda vardır fren mesafesini kısaltmak için. Bisiklette iki lastik de aynı yöne bakar. Aksi taktirde su sıçratır ve akıcılığa negatif etkide bulunur. Çift lastiklerde yön işaretleri ile lastik desenleri aynı oluyor.
Amma velakin bu firma mtb ler için farklı yöntem öneriyor da olabilir

• Beğen
Tepkiler: Ekincan
lastik yönleri ters

Vatandaş Cube'ye mail atıp aynı soruyu sormuş:

(link)

Cube'nin verdiği cevaba göre doğru. Diyor ki lastiğin dönüş yönünü referans alın. Ön lastikte ok lastiğin dönüş yönünde FRONT yazacak diyor. Arka lastikte de lastiğin dönüş yönünde REAR yazacak diyor.

Yani MTB denen ilginç bisikletlerde ön ve arka lastikler birbirine ZIT takılıyormuş, ben de şimdi öğrendim enteresan bir bilgi o_O
Bir bilgi daha daha , Michlen XRC mud lastiğim var. Sadece rotation yazılı ok var.
Lastiği takarsın hava basarsın o an fark edersin lastiği ters taktığını. Bende böyle oluyor ya . Ters çevirip söküyorum %90 kafam karşıyor

Son düzenleme:
  • İnanılmaz
Tepkiler: Road_Runner
ben de yol bisikleti kullanıyorum, front yazıyor arka lastiğimde ve ok sola doğru bakıyor normal mi?bisikletin sağ tarafından bakıyorum.

ben de yol bisikleti kullanıyorum, front yazıyor arka lastiğimde ve ok sola doğru bakıyor normal mi?bisikletin sağ tarafından bakıyorum.
Bisikletin solundan bakıyorsan yanlış, sağından bakıyorsan doğru hocam :)

Aksi taktirde su sıçratır ve akıcılığa negatif etkide bulunur.
Toz, toprakta çekişi güçlendirmek için arka lastiği zıt yönde takmayı öneriyor olabilirler.
Ben ikisini de "ön" (front) gittiğim yöne bakacak şekilde taktım ama bir zararı olmadı.

@Cemal Ç. Belki de o yüzdendir. Yol tutuşu arttığı için akıcılık azalıyor zaten. Dağda bayırda yol tutuş daha önemli tabi mantıklı

• Beğen
Yönler doğru fakat en kısa zamanda çamurlu bir yoldan geçerek ne kadar çamur attığını yazar mısınız?
Bildiğim halde iki tekeride ön teker gibi taktım ve çok sağlam çamur atıyor. 😅
Ondan sonra neden düştüm? 😂

• Hahaha
Geri