Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Merida Crossway 20-V donanım güncelleme?

Genç89

Daimi Üye
Tepki
266
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar hepinize merhaba, konu başlığından belli olduğu üzere merida crossway 20-v kullanmaktayım ancak merak ettiğim husus 20 v kadrosunun donanım güncellemeye değip değmeyeceği. Örneğin bu bisikletin göbeklerini rulmanlı göbeklerle değiştirmek yada aktarıcıları zamanla üst modellerle değiştirmek mantıklı olur mu ? Birde işin açığı kendi üstündeki maşa 2.5 kg civarlarındaydı sabit maşayla değiştirmek bu bisikletin crossway ruhuna çok mu aykırı olur ?

Arkadaşlar konu güncel yardım edebilecek, öneri verebilecek yok mu ?

Scudo
Kullanım amacınız ne? Asfaltta mı kullanacaksınız? Yoksa şehir içinde veya turlara mı çıkacaksınız? Bende Disk frenlisi var,grupta ki arkadaşlara yetişebilmek,dayanılmaz diz ağrılarından kurtulup daha az yorulmak için lastikleri inceltip 40 dan 30 mm yaptım,elcikleri ve seleyi daha rahat modelerle değiştirdim. Sonuç: Salcano xrs 030 aldım :) rüzgâr misali esiyoruz asfaltta,hatta geçen hafta tiagra seti değiştirip ultegra set aldım gayet mutluyuz kısaca, son olarak merida duruyor amacına uygun olarak şehir içinde kullanıyorum hatta çocuk koltuğu aldım kızımla birlikte turluyoruz. Asfaltta kullanacaksanız beklemeden yol yarışa geçin derim.

@Aspirin Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Yani yol bisikletleri her zaman aklımın bir ucunda sırf tarzları bile beni benden almaya yetiyor :D Lakin hem şehirler arası uzun turlara çıkma niyetimin olması hemde okula bisikletle gidip gelirken illaki bilgisayar taşıyor olmamdan ötürü hiç düşünmeden bu modeli aldım. Kısaca hız amacım yok konforlu olarak uzun km ler yol yapabilmeliyim. Bu arada kimi zaman toprak yollarada girdiğim oluyor o yüzden sabit maşa beni hep düşündürüyor ama öbür yanda maşamın ağırlığı 2.5 kg bildiğiniz metal yığını :D ilk aklımın ucunda olan acaba maşayı sabit maşayla değiştirsem ve zamanla rulmalı jant göbekleriyle değiştirsem mantıklı olur mu ? Birde tabi bu dişlileri bitirince 2-3 yıl sonra deore setlere de geçmeyi düşünüyorum.
Baya uzun oldu lakin bu değişiklikler bu kadroya değer mi sizce ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
"Bu kadroya değer mi?" derken, bildiğim kadarıyla Crossway serisinde kadroların hepsi aynı sadece üzerindeki komponentler değişiyor. Dolayısıyla kötü bir kadro değil, amacınız doğrultusunda iyi bir yatırım olabilir. Sabit maşa konusuna da kesinlikle katılıyorum, zor şartlarda sürmediğiniz sürece gereksiz bir ağırlık ayrıca aerodinamik olarak eksisi de bir hayli fazla.

Benim önerim eğer uygun düşürebilirseniz komponentleri yükseltip düz maşaya geçin. Eğer maliyet 1.000 TL civarı yada üzerine çıkacaksa Fitness bisikleti olarak tabir edilen bisikletlere de yönelebilirsiniz. (Merida Speeder serisi en yakın örnek.)

@Bora Kıraç Öncelikle önerin için çok sağol cidden. Lakin kadroların aynı olduğu konusunda emin misiniz? mesela merida crossway 100 ile 20 'nin aynı değildir ya sanmıyorum ama emin de değilim tabi. Birde speeder serisi benim de tam aradığım model aslında lakin fiyatın 2700 tl den başlaması benim için ulaşılmasına engel oluyor şimdilik
Bu arada almayı düşündüğüm maşa bu linkteki maşa nasıldır bilginiz var mı acaba
(link)

%100 eminim diyemeyeceğim, 2013 Crossway 300-D vardı bende, alırken baya araştırmıştım aklımda öyle kalmış. Hatta 500-D kullanan bir arkadaştan ödünç almıştım tüm detayıyla aynıydı kadrolar, sadece komponentler yüksekti.

Linkini verdiğin maşa kadro ile uyumluysa gayet işini görür. Bu arada amortisörlü maşaya göre ayarlandığı için kadro açıları, sabit maşa taktığında bisikletin açısı biraz da sportif ve öne doğru hale gelebilir.

• Beğen
Tepkiler: Genç89
@Bora Kıraç Doğru diyorsun o açı durumunu hiç düşünmedim cidden. Bu arada kadro farklılığı konusunda dediğiniz kısmen doğruymuş şimdi dikkat edince gördüm. Crossway serisinde xx modelleri xxx modelleri arasında kadro farkları mevcut lakin aynı segmentte ise (yani xx'lerin ve xxx'lerin kendi aralarında) kadrolarında fark yokmuş meridanın sitesinden gördüm.
Son olarak benim bisikletim için daha hafif bir amortisörlü maşa arıyorum lakin bulamadım hiç ya 26" mtb yada 29" mtb maşaları mevcut ilginç değil mi sizcede ? Birde bu maşadan daha hafif daha kaliteli sabit maşa aradığımda yine bulamıyorum piyasada hiç yok gibi :S

Arkadaslar iyi aksamlar parca konusu gecmisken birsey ogrenmek istiyorum gobekleri rulman ile degistirmek ne gibi bir fayda saglar normal olmasindan farki nedir?

@ozkan5043 Uzman değilim ancak sağlamlığı artıyormuş bakım daha az istiyormuş ve en önemlisi akıcılıkta ciddi bir fark oluştuğu söylüyorlar. Lakin fark ettiyseniz -mış -muş eklerini kullandım çünkü kesin bir araştırma yapmadım. Bir dez avantaj olarak bakımının zor olduğunu daha masraflı olduğunu söylemişlerdi. Bana kalırsa eğer kadronuz iyiyse ilk başta pedalın kilit pedal ile değiştirilmesi gerektiğine inanır oldum. 2. olarakda maşanın değiştirilmesi daha mantıklı gibi geliyor. Dediğim gibi uzman değilim ve bu önerileri kendi kullanım alanıma göre ve beklentilerime göre yapıyorum :)

• Beğen
Tepkiler: ozkan5043
Oncelikle masanızı uygun düz bir masa ile değiştirmenizi daha sonra da kilitli pedal almanızı bende tavsiye ederim. Diğer yapılacak masrafların etkisi çok fazla olmuyor. Onun yerine daha uygun bir bisiklet almak daha iyi. Yada benim yaptığım gibi yapıp zamanla tüm parçaları istediğiniz parçalarla değiştirip daha sonra daha iyi bir gövdeye bu parçaları taşıyabilirsiniz. Ben 3.5 sene sonra yeni bisikleti bitirip eski bisikleti tekrardan toplamıştım.

@SerkanEriş evet kesinlikle bu fikri tuttum en son da kadroyu değiştirdik mi tamamdır tabi sınıf değiştirilmeyecekse :)

Bu arada konuyu çok fazla uzatmak istemiyorum ama hala her türlü farklı öneriye açığım :)

Bende de 2015 model Crossway 20v var ve maşayı değiştirmeyi düşünüyorum. Ön maşayı geçenlerde bir sökeyim dedim neymiş ne değilmiş bir bakim dedim malum yenisini takıcaz :) Birkaç vida söktüm maşayı aşağı doğru çektim bilyeler fışkırdı içinden :D Kafam karıştı bu furş takımı mevzusunda aydınlatacak biri var mı acep :)

• Beğen
Tepkiler: Genç89
@isasntrk Yani furş takımı mevsundan pek anladığım söylenemez lakin bu site içerisinde fazlasıyla konu vardır diye düşünüyorum. Burada yoksa bile youtube üzerinden bir çok montaj videoları mevcut bence o videolardan yararlanarak istediğini fazlasıyla yapabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: isasntrk
Bilyali furs yatağında bilyalar dairesel bir haznenin içinde olması lazımdı. Açık versiyonu olduğunu zannetmiyorum. Masayı çok cikaririm derseniz rulmanlı furs yagati ile değiştirin.

Arkadaşlar konuyu tekrar hortlatıyorum lakin aslı bisikletin internet sitesinde 28" şehir bisikletler için Rock Shox paragon havalı maşa buldum ve fiyatı 800 TL. (Aslı bisikletin web sayfasının mobil versiyonu rezil olduğu için şu anda link gönderemiyorum) sizce merida 20v için almaya değer mi bu maşa ?

genç89, bende bu bisikleti almayı düşünüyorum, Manisada ki dinamik bisiklette 2017 model 1670 tl. Sizde almaya değer mi? Ya da bu fiyatlara altarnatif olarak başka ne alabilirim ?

@metinsidan benzer olarak lapierre cross 200 var, fakat ben merida düşünüyorum (yaşadığım yerin yakınında lapierre alabileceğim bir mağaza yok)

• Beğen
Tepkiler: metinsidan
@Hevesli, meridanın bu modeli güzel fakat renkleri çok hoşuma gitmedi, laiperre cross 200 sanırım biraz daha pahalı bütçem yeter mi bilmiyorum. Kafam çok karışık.

Yaklaşık 6 ay 1800+ km dir merida crossway 100 modelini kullaniyorum. Gerçekten cok saglam ve sorunsuz bir bisiklet tavsiye ederim

Geri