Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Milli yarışlarda bisiklet uygunluğu

Lotusan

Üye
Tepki
26
İsim
Ömer
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar şu konuya bi açıklık getirelim dedim belki çoğunuz (Lisans sahibi olan ve yarışlara katılmak isteyenler) yarış sezonunda nasıl kayıt olunacağını bilir fakat hangi bisiklet ile katılabileceğini bilmez bunu prosedürleri nelerdir arkadaşlar? Kıyafet bildiğim kadarıyla takım tarafından temin ediliyor bisiklet? Bunu da onlar mı temin ediyor? yoksa belli bir ölçüde bir bisikletimiz mi olması gerekiyor?

Bu arada 2017 Takvimi başkanlık seçiminden sonra yayınlanacakmış bilginize, 2 aya kadar yetişebilirmiş

• Beğen
Tepkiler: Ozan :)
Scudo
Merhaba. Konu eski olsa da, bu konularda sorular sık yazıldığı için cevap yazıyorum.

Yarış kıyafeti, eğer bir takım adına yarışıyorsanız elbet takım mayosu olacaktır (mayonun temini takım ile aranızda bir meseledir). Ancak bireysel olarak katılıyorsanız yarışlara, tek renk, üzerinde herhangi bir sponsor logosu, marka logosu, vb. olmayan bir mayo/tayt tercih etmenizi isterler.

Teknik açıdan, tüm federasyon yarışlarında (ve çoğu amatör yarışta) bisiklet ile ilgili UCI kuralları geçerlidir.
Ancak kısaca özetlemek gerekirse, bisikletin türü, yarışa uygun olduğu sürece (yol yarışına yol bisikleti / dağ bisikleti yarışına MTB) öyle model, marka sınırlamaları genel olarak söz konusu değil. Uygun türdeki giriş seviyesi bir model ile de yarışabilirsiniz, en üst ekipmanlı modelle de.

Sadece küçük yaşlardaki arkadaşlarımızın yarıştığı sınıflarda (Yıldızlar kategorisi gibi), dişli, vites sınırlamaları oluyor. Detaylarını yarış duyurularında bulabilirsiniz.

Son olarak bireysel yarışıyorsanız elbet bisiklet dahil tüm ekipmanınızı kendiniz temin ediyorsunuz.
Bir takım için yarışıyorsanız da, illa (bisiklet dahil) tüm ihtiyaçlarınızı takım karşılayacak diye bir durum yoktur. Durum, yani takımın, sporcularına hangi imkanları sağladığı, takımdan takıma değişiklik gösterebilir.

bende araştırma yaparken bu konuyu denk geldim @K. G. AKA hocam peki grandfonda gibi yarışlarda genel olarak bisikletler nasıl ? Salcano XRS044 gibi sora setli bir bisiketle bu yarışlarda başarılı olunabilir mi ?

bende araştırma yaparken bu konuyu denk geldim @K. G. AKA hocam peki grandfonda gibi yarışlarda genel olarak bisikletler nasıl ? Salcano XRS044 gibi sora setli bir bisiketle bu yarışlarda başarılı olunabilir mi ?
Gran Fondo bütün yol bisikletleri ile katılabilirsin. Hatta 3 lü aynakol ile bile girebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: amasseia ve ismoz
peki kondisyonu yerinde birisi için tiagra olmuş sora olmuş 105 olmuş nasıl bir fark hissettirebilir ?

peki kondisyonu yerinde birisi için tiagra olmuş sora olmuş 105 olmuş nasıl bir fark hissettirebilir ?
Zaten iyi bisiklet kondisyonu iyi olanda işe yarar. 9 lu ruble ile 11 ruble arasında daha kısa aralıklar olur. Buda daha rahat kadansını tutturmaya yarar. Sora sette 50 den büyük aynakol yok sadece 50 34 var. Ne zaman gerçekten limitlerini zorlarsın , kendine hedefler koyarsın o zaman iyi bisiklet gerekli. Tur mantığı ile gezmek için yeni claris.bile gayet akıcı.
Ama bisiklet alırken imkan var ise iyisini almakta fayda var. Sonra yok satayim yenisini alayım zor işler.daha çok zarar.

@selim82 peki kadroya mı yatırım yapmak mantıklı donanıma mı hocam

Profesyonel olmadığın için marjinal farklar pek önemli olmasa gerek şayet kondisyonun yeterince iyi ise. Forumda kullanıcı ismini hatırlamadığım Yunus isminde bir arkadaş var. Edirne yarışında MTB ile birçok yol bisikleti kullanana toz yutturmuştu, geçilen yol bisikleti kullanıcıları elektrikli bisiklet o diye kendilerini avutuyordu. YouTube'de videosu vardı. Sonuç olarak kondisyonun iyiyse vites grubunun granfondo gibi yarışlarda pek önemi yok.

Benim sıralamam önce kadro, jant seti ve grup set şeklinde, bu konuda herkesin farklı görüşleri var

bir soru daha sorayım merakımdan :) grand fondalarda ödül olarak ne veriliyor genelde ?

• Hahaha
Tepkiler: Tutmosis89
bir soru daha sorayım merakımdan :) grand fondalarda ödül olarak ne veriliyor genelde ?
Hiçbir şey. Yani organizasyon hiçbir şey vermiyor. Ama sponsorlar bazı ödüller verebiliyor. Bu da tamamen onlara kalmış bir şey...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ismoz
Profesyonel olmadığın için marjinal farklar pek önemli olmasa gerek şayet kondisyonun yeterince iyi ise. Forumda kullanıcı ismini hatırlamadığım Yunus isminde bir arkadaş var. Edirne yarışında MTB ile birçok yol bisikleti kullanana toz yutturmuştu, geçilen yol bisikleti kullanıcıları elektrikli bisiklet o diye kendilerini avutuyordu. YouTube'de videosu vardı. Sonuç olarak kondisyonun iyiyse vites grubunun granfondo gibi yarışlarda pek önemi yok.

@yunakre kulaklarını çınlatıyoruz :)

Kesinlikle aynakol yada ruble
En kralı 1500 tl verir. Gran Fondo amacı yarış havasını almak ve eğer antrenman yapıyor amatör sporcu gibi biniyorsan sıralamadaki yerini görkeme yarar. Podyum yapmak gerçekten ciddi motivasyon bu sporu pro olarak yapanlar bile geçim saglayamazken fondo dan beklenti olmaması lazım.

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve ismoz
13 yaşındayım MTB yarışına kaçlı rubleyle katıla bilirim

@selim82
Kesinlikle aynakol yada ruble

En kralı 1500 tl verir. Gran Fondo amacı yarış havasını almak ve eğer antrenman yapıyor amatör sporcu gibi biniyorsan sıralamadaki yerini görkeme yarar. Podyum yapmak gerçekten ciddi motivasyon bu sporu pro olarak yapanlar bile geçim saglayamazken fondo dan beklenti olmaması lazım.
abi merhaba 15 yaşındayım orta seviye bir yol bisikletim var.kayseride yaşıyorum ve burada gradfonfo düzenleniyor her sene 3-5yarış oluyor. ferdi lisansım var katılabilirmiyim yarışın zorluğu nedir.kendime güveniyorum uzun sürüşler yapmışlığım var yüksek ortalama ile 130+ sürmüştük grup halinde katılabilirmiyim katılmalımıyım

Mesajınıza epey geç de olsa cevap yazıyorum =).

Teknik açıdan bakarsak, çoğu Gran Fondo'da da UCI kuralları geçerli. Ancak tabii ki amatör yarışlarda bu kuralların "sıkı" şekilde uygulanması pek sık karşılaşılan bir durum değil.
Hal böyle olunca herhangi bir yol bisikleti (hatta, tercihininiz o yönde olursa herhangi bir dağ bisikleti, cyclocross, gravel ya da şehir bisikleti), bir Gran Fondo'ya katılmak için yeterlidir. Gran Fondolarda kullanamayacağınız bisiklet tipleri zamana karşı (veya triatlon) bisikletleri (zira toplu sürüş/yarışlarda aerobar kullanmak yasaktır) ve e-bisikletlerdir (malum motoru var, yarışta kullanılması adil olmaz).

Amatör yarışlarda bazen bisiklet kontrolleri oluyor. Ancak frenleri çalışan ve bariz bir güvenlik sıkıntısı olmayan bir bisikletiniz olduğu sürece böyle kontrollerden kolayca geçersiniz.

Sora setli bir bisiklet, Gran Fondolar için fazlasıyla yeterlidir.
Bir yarışta başarılı olmak (burada başarılı olmak derken illa podyuma çıkmayı kastetmiyorum, zira başarının kişiye göre değişen pekçok kriteri olabilir) için en önemli etkenler; devamlı ve istikrarlı hazırlık, iyi bir bisiklet-bisikletçi uyumu ve yapılan hazırlığı yarış günü icraata dökebilmektir.
Bunları yapabildiğiniz, sürece grup setinizin iki model yeni ya da eski olmasının başarıyla-başarısızlık arasındaki farka sebep vermesi çok da olası bir ihtimal değildir.

Geri