Nabız ölçer sağlıklı ölçmüyor

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Nabız ölçer kullanıyorum (Garmin 500'le gelen parça). Yola çıktıktan sonra nabzım 150'yi bulana kadar nabız ölçer cihaza yanlış bilgi gönderiyor (150'ye takılmayın +/- değişiyor). Nabız 150 olunca bundan sonra tur sonuna kadar doğru ölçüyor. Doğru ölçüm başlayana kadar çok düşük değerler üretiyor; örneğin tur başlangıcında yan yana gittiğim arkadaşlarla kontrol ediyorum. Yanımdaki arkadaş 120 nabızla giderken bende 70-80 yazıyor, yani evde kitap okur durumdaki değerler. Bazı zamanlar örneğin 75 yazıyor ve uzun süre değişmiyor, ama bazen de değer sürekli değişiyor sanki doğru ölçüyormuş gibi.

Şimdi fikir vermesi için bana özel bilgileri vereyim:

- Kalp ameliyatı olduğumdan göğüs kafesimde teller var. Bu nedenle manyetik cihazı göğüs ortasına değil kalbimin üstüne getiriyorum (diğer durumda ölçmüyor).

- Her sabah Beloc (damar genişletici) ve Coraspin (pıhtılaşmayı önlüyor) alıyorum

- Kalbimde ekstra üç damar daha var. Yani bir atımda daha fazla kan pompalanıyor

Bu sorunum için bir kaç tur bilgisi vereyim ama diğerleri de benzer şekilde:

(link)
(link)

Bandın manyetik cihaz takılan kısmını ıslatarak kullandım ama işe yaramadı, manyetik cihazı ters taktım o da işe yaramadı.

Bildiğiniz pratik bir çözümü var mı?

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bahadır Abi merhabalar,

Kullandığın göğüs bandı Premium modeli mi ?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Buna hiç dikkat etmemiştim; akşam kontrol ederim.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Abi merak ettim, araştırdım biraz..
Senin problemine benzer problem yaşayanlar (link).

Burada bahsedilen şey şu olmuş,
1. Bunun nedeni giydiğin forma olabilirmiş. Formanın kalp monitörüne sürtünmesi sonucu akımı bozabileceğini söylemişler. Bunun için çözüm olarak da; ya kalp monitörünün etrafına bez sarın, ya da formanın kalp monitörüne değen kısmını ıslatın demişler.
Şu durumda aslında şöyle düşünülebilir. Sen terleyene kadar kalp monitörü garip okumalar yapıyor, ama üzerinde forma ıslandıktan sonra normal okumaya geri dönüyor.

2. Bu da eğer Premium modelini kullanıyorsan geçerliymiş. Garmin'in premium modelindeki göğüs kemeri çok başarılı değilmiş. Bu yüzden o kalp monitörünü Polar'ın "WearLink+" bandıyla kullanmak bu sorunu çözebiliyormuş.
(link)

Umarım sorunun 1.sidir de, hemen çözülür abi :).

tzeybek

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
Tamer Zeybek
Bisiklet
Cannondale
Aynı nabız ölçeri sizin dışınızda başka birisi kullandığındaki çalışma durumuna bakın. Doğru çalışırsa sıkıntı sizin takış şekliniz ve geçirdiğiniz operasyonlarla ilgili olabilir diye düşünüyorum.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Durum biraz karışık. Beloc nabız düşürür. Cesaret edebiliyorsanız iki gün Beloc kullanmadan ölçüm yapın.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
Premium bant kullanıyorsunuz sanırım. Aynı bandı ben de kullanıyorum. Kesinlikle sağlıklı ölçüm yapamayan, sorunlu bir parça. Garmin ile iletişime geçerseniz size yeni bant gönderiyor, kendi cihazınızla kullanıoyrsunuz. Fakat o da 3-5 ay sonra aynı hatayı yapmaya başlıyor.

Polar Wearlink bant ile Garmin cihazı kullanmak da geçici bir çözüm. Onu da denedim. Zaman ve nakit kaybından başka bir şey değil.

Burada çözüm, bandı komple değiştirmek. Garmin kullanacağım illa diyorsanız eğer, eski tip sert plastik bantlardan kullanın. Şu an arkadaşımdan ödünç aldığım bandı kullanıyorum ve kesinlikle sorunsuz ölçüm yapıyor.
Eğer Garmin olmasın diyorsanız piyasada bir çok ANT+ kullanan bant var. Tek tek yorumlara bakıp hoşunuza gideni alın :)

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bendeki Premium değil, hafta sonu önerilen yöntemi deneyeceğim. Çözüm olmazsa eğer başka bir bant da alırım tabi ama kesin sorun bundan mı kaynaklanıyor yoksa Beloc nedeniyle mi böyle emin olamıyorum.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Bahadır Gürel

sorunuzu nasıl çözdünüz?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@emrah9700

Sorunu kökünden çözemedim ama ne zaman ortaya çıktığını buldum. Özellikle soğuk havalarda, ben de tam ısınmadan bisiklet sürmeye başlayına ölçüm yapmıyor, ya da kesik kesik ölçüyor. Bir süre sonra doğru ölçmeye başlıyor. Hava soğuk değilse bu sorunu pek yaşamıyorum veya bisiklete binmeden önce ısınma hareketleri yaparsam yine sorun olmuyor. Benim çözümüm şu oldu; bisiklet sürmeye başlamadan yarım saat önce (yani daha sabah uyanır uyanmaz) bandı takıyorum.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Bahadır Gürel

Forumda 3 arkadaş timex computer aldık benimkinin yanında gelen nabız kemeri aynı sorunu verdi, bazen çok düzgün ölçebiliyor bazende sorun başladımı bir türlü düzelmiyor, ıslatma resetleme tekrar eşlestirme pil değişme vs denemediğim tek yol jel kaldı bazen düzgün bazen düzeltilemez şekilde sorunlu oluyor, jelde sorunu çözmezse heralde polar wear link kemer almakdan başka çare kalmıyacak.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@emrah9700

Benim durum çok özel, yani göğüs kafesimde teller var :) sorunum sadece bandı ilk taktığımda oluyor, bisiklet sürerken bir süre sonra sağlıklı ölçmeye başlıyor. Konuyla ilgili kardiyologlarla da görüşmüştüm. Tellerin ölçümü zorlaştıran yanı da var.

Ben bandı takarken sensörü kalbimin üzerine gelecek şekilde hizalıyorum (göğsümün ortasına değil). Bir de böyle deneyin, bu bende kesin çözüm çünkü.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Konu hortlamış olacak ama bir çözüm notu düşeyim. Sorun cildinizle elektrotlar arasında düzgün iletkenlik olmamasından kaynaklanıyor. Bu iletkenlik sorununu sadcw ıslatarak çözemezsiniz çünkü sadece su iletken değildir. Elinize tuz dökün ıslatıp elektrotların altına cildinize sürün. Tuzlu su iletkendir. Soğuk havalarda terlemeniz geç olduğundan sorun daha uzun sürüyor. Ter tuzlu olduğundan terleyince sorun çözülüyor. Ben kendi sorunumu böyle çözdüm.

• Beğen
Tepkiler: Osman D.

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
765
İsim
Efe
halihazırda kullandığınız ölçme yaparken şaşırmayan kaliteli nabız ölçer önerir misiniz? bazen nabzım 200'lere çıkıyor o yüzden bazı ölçerler şaşırabiliyor. saat tarzı olanlar yeterli olur mu yoksa göğüsten bant olarak geçenler mi gerekli?

Tepki
24
Merhaba, Garmin hrm dual nabız bandım var. Yaklaşık 45dk 1 saat kullanıma kadar doğru gösteriyor sonrasında kaldığı değerde donuyor ve çok yavaş bir şekilde gösterdiği değer düşüyor. Pildendir dedim değiştirdim aynı şekilde devam ediyor. Ne yapabilirim?

P1n0ky0

Daimi Üye
Tepki
826
İsim
Pin Okyo
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sorun nabızda olabilir. Acaba nabız atmıyor olabilir mi zaman zaman???

• Hahaha
Tepkiler: blackdestiny

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.370
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sorun nabızda olabilir. Acaba nabız atmıyor olabilir mi zaman zaman???
Nabız atmıyorsa zaten arkadaş çoktan öbür tarafa yolcu olmuş demektir. Zaman zaman nabız atmaması nasıl oluyor acaba ? Sanırım ifade ederken yanlış yazdınız.

Tepki
24
Güldürdünüz arkadaşlar 😂😂 nabız bandı bozulduğunda paralel evrende sürmeye devam etmiyorsam sorun nabız bandında 😂

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.599
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, Garmin hrm dual nabız bandım var. Yaklaşık 45dk 1 saat kullanıma kadar doğru gösteriyor sonrasında kaldığı değerde donuyor ve çok yavaş bir şekilde gösterdiği değer düşüyor. Pildendir dedim değiştirdim aynı şekilde devam ediyor. Ne yapabilirim?
Pil ömrü bitmiş olabilir. Pilin takıldığı yerden içeriye ter nüfuz ediyor ve bu etki ediyor olabilir. Pili değiştirin. Pil kapağının olduğu yeri kapatacak şekilde koli bandı kesip yapıştırın. Aynı problem devam ediyorsa tekrar yazabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: samet akkaya