Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

ORTA GÖBEK - PEDAL kısmından gelen ses ???

darkRider

Üye
Tepki
7
Selamlar... Bisiklette ilk 3-4 pedal atarken tak tuk şeklinde ses geliyor ve bisiklet hızını aldığı zaman ses kesiliyor. Bu sesin kaynağı ne olabilir? Gelen sesi ayağımla hissediyorum pedalları sıktırdım aynakolları da sıktırdım daha önce olmayan bir ses bu ses verem etti beni. yardımcı olanlara teşekkürler...

Scudo
orta öbeği uzun süredir kullanıosanız içerideki rulmanların yağlanması gerekio olabilir hatta böyle durumlarda ben yağlamadn önce aynakolu söküp orta göbeği biraz daga sıkmayı deniyorum gevşekleilk varsa die aynakolu tekrar taktığımda ses kesilmiş oluo ama tabi sökmüşken mazot veya gazyağı ile temizlenip yağlanıp takılması daha mantıklı aslında
yardımcı olabilmişimdir inşallah söylediklerim hakkında sorunuz olursa memnuniyetle cevaplarım :)

• Beğen
Tepkiler: S. Burak Cebeci
tecrubemle sölim bu şekilde oluşan ses genelde zincirin rubleden kayması diş atlamasıyla oluşuyor. biraz hızını alınca zincirdeki kuvvet azaldığından atlama yapmıyodur ses kesiliyodur

• Beğen
Tepkiler: İdris ACA
@tekteker
Evet sana katılıyorum bu ses ruble zincir ikilisinden kaynaklanıyordur
acaba ilk 3-4 pedal attığınızda ses geldiği zaman,zincir rublenin kaçıncı dişlisinde bulunuyor,genelde ufak dişliler çabuk aşındığı için soruyorum
Son olarak zincir ve rubleniz yakaşık kaçıncı km lerinde şu an
onları yazarsanız biraz daha yardımcı olabiliriz
kolay gelsin

abi rubleyi kacıncı km de degistirmemiz lazım ? benim yaklasık 15.000 veya daha fazla olmustur amma hala degistirmedim :)

@İdris ACA

idris dediğin gibi ufak dişlilerin çabuk aşınmasından olduğu gibi bunun temelinde az baklayla az dişlinin kavranılması var
büyük dişliler ne kadar aşınırsa aşınsın ben böle bi soruna denk gelmedim
çünkü kavrama yüzeyi oldukça fazla

arkadaşa şunu önerebiliriz arka mekanizmanın gerdirme vidasın gevşetererk mekanizmanın ileri kaymasını sağlayıp daha fazla kavrama sağlayabilir

bisikletim sedona 711 alalı 2 ay ancak oluyor kaç km yaptım bilmem ama günde ortalama 45 dakika falan biniyorum... dişlileri genelde buyuk 2 ye kucuk 5 gibi kullanıyorum, ağır viteslerde bu ses gelmiyordu sanırım ama iyice bakmalıyım eğer ruble ve zincirden kaynaklanıyorsa ne yapmamı önerirsiniz? bu diş atlaması neden olmuş olabilirki? mekanizmanın gerdirme vidası derken hangi vidadan bahsettiğinizi anlayamadm arka vites vidası mı? yardımlarınız için teşekkürler...

@darkRider
bahsedilen vida vides'i kadroya sıktığınız kısımda görünür,kadro kulağının çıkıntısına temas eder,Bu vidayı gevşettiğiniz zaman arka vides dişlilere biraz daha yaklaşır.Sıktığınızda ise tam tersine dişlilerden uzaklaşır.

bu sesler özellikle yokuş çıkarken daha çok gelmeye başladı... pedala yüklendiğim zaman geliyor. ilk bir kaç pedalda değil çoğu zaman gelir oldu. Sizce zincirden yada dişlinin sıyırmasında mı yoksa pedal yada orta göbekten falan mı kaynaklanıyor? teşekkürler

yokuş çıkışlar ve ilk kalkışlarda zincire binen yük fazla olduğundan dediğimiz sıkıntı olduğu %90

arka mekanizmanın bahsettiğimiz vidasını gevşetttinmi

selam o ses bendede oluyodu ben pedalları değiştirdim biii kaç ay sonra gene gelmeye başladı bu sefer arta göbeği çıkartıp biii güzel yağladım ve ses felan kalmadı bence dene ;) ;)

@bisikletçi92

cıtıtrtı ayrı bi şey pedala yüklenince catır catır atması ayrı şey ;)

eğer cıtıtrdıysa haklısın

ses aslında çıtırtı şeklinde geliyor sanki kadro çatlıyormuş gibi sesler geliyor sadece kalkışlarda ve yokuşlarda değil artık düz yolda da geliyor pedala tork uygulayınca alıyorum bu sesi. Sedona bayisine götürdüm ve bisiklete bindikten sonra bana aynen şöyle dedi, bu ses en pahalı bisikletlerden de geliyor alimünyum ile çeliğin uyumsuzluğundan kaynaklanıyor, orta göbekten geliyor bu ses dedi, kadro alimünyum ve içindeki mil çelik olunca bu sesi alıyorsun diyor zamanla kesilir diyor bu ses. Bana fena sallıyor gibi geldi şimdiye kadar böyle birşey duymadım kimseden doğrumu gerçekten? Bisiklete tonla para veriyon sessiz ve saat gibi çalışmasını bekliyorsun haliyle ama aliminyum kadrolardan bu ses gelmesi normalse icine ...yim oyle bisikletin... (bu arada vidayı sıkmadım)

Abi aynı sorun bende de var bi türlü servise götüremedim vaktim olmadığı için, ilk başta yüklenince geliyordu fakat bi süre binemedim bisiklete daha sonra bindiğimde sesin artmış olduğunu farkettim. yağsız kaldığı içinmiş gibime geliyor ama önce servise göstermem lazım zaten daha ilk bakımını bile yaptırtamadım aletyin :(

Arkadaslar dayanamayip yazmak istedim.. Yukarilarda bazi yalnis cevaplar verilmis..
Benim ayni konuda sorulan bir suru soruya cevaplarim var.. Cozum orada.
Benim mesajlarimdan arastirin. Cok uzun bir konu..Soruyu cevaplamaya zamanim yok. (Cunku Belcikadayim ve baskasinin PC sinden yaziyorum)Yillardir benzer konularda yaziyorum ama aralarda kayboluyor iste..
Selamlar..

bence pedal çevirirken ses geliyorsa ayna kol göbeğinden,belli bir mesafe gidip pedal çevirmiyosanız arka göbek her ikisininde sökülüp temizlenip bakılması lazım.saygilar.

Ben aynı sorunu 2 ay ayaşadım. Sonunda Yeşil Bisiklet'ten Gürsel bir monoblok orta göbek mili gönderdi. Değiştirdik şimdilik ses kesildi.

benim 2*5 in altında kullandıgım her viteste aynı sorun var..

@darkRider

Bana da oluyodu ne olduğunu anlamadım ama zamanla azaldı.Pedalla alakalı gibime geldi

Geri