Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Pedal sökmeye 20 tl isteyen saraçoğlu bisiklet

Hâlâ Sirkeciye gidiyorsanız kendinizi de sorgulamanız lazım. Sirkeci'deki bisikletçiler maalesef tuttuğunu öpme mantığıyla çalışıyorlar. Nasılsa insanların yoğun olduğu bir yer. Eh bisikletten anlamayan herkesin kafasında da Sirkeci'de ve Saraçhane'de bisikletçiler var algısı oturmuş. Adamlar işsiz kalmıyor. Bisiklete ilk başladığım zamanlarda gidiyordum. Bir iki kez öpüldüğümü hissettikten sonra tövbe ettim.

Scudo
Olayın sonunu merak ettim açıkçası, naptınız, ne verdiniz? @reclif

3-5 vermek nedir dilenciye mi veriyon?

Zaten ortalama bi alyan takımı 15-20 lira civarı çok rahat bulunur. Kaybettiysen alırsın, bulunmaz hint kumaşı değil ki bu. Almıyorsan da 20 lirayı verirsin bisikletçiye. Bu kadar basit.

Ayrıca 1 dakika bile sürmeyen bir iş ne demek oluyor? İşin önemi süresiyle mi ölçülüyor? Doktor bazen 10 dakikada ameliyatı tamamlıyor. La doktor 10 dakika iş yaptın, benden 500 lira istemek nedir, al şu 50 kağıdı demek çok saçma olmuyor mu?

Tabii ki de bir ameliyatla pedal sökümünü karşılaştırmıyorum ama kafadan dalıyorsan bi dükkana ve 5 yerine 20 vermek sana ağır gelecekse, o zaman bi zahmet soracaksın kaça yapacağını.

Ben mesela geçen yıl kopan zincirimi bağlatmak için bisikletçiye gittim ve 1 dakika bile sürmeyen bir iş için benden 5 lira istedi. Anında çıkarıp verdim. Abi 1 dakika bile sürmedi ben sana 2 lira versem olmaz mı demedim. 15 yıl kadar önce basit bir ameliyat geçirdim. 15 dakika bile sürmedi. Devlet hastanesindeydi ve 100 lira bıçak parası vermiştik. Mecbursun yapacak bir şey yok.

Tabii hakaret etmesi bağırması falan olacak iş değil. Orada hatalı adam. Ama siz de tahrik etmişsiniz açıkçası. 20 lira isteyen adama, çok söyledin 10 vereyim demek pazarlık falan değil, saygısızlık.

@berberci Her işin bir ederi var, serbest piyasa da olsa fahiş fiyat çekmek, müşteriye göre fiyat çekmek ticaret ahlakına aykırıdır.

Arkadaşın tek hatası dalgınlığına gelip de hizmet öncesi fiyat sormamak olmuş, esnafa güvenmiş ama esnaf İstanbul'daki birçoğunun yaptığı gibi yolmayı tercih etmiş. Bir daha yakınından bile geçmez olur biter. 20 lirayla kimse batmaz, zor duruma düşmez ama bisiklet elimde 5 km daha yürürüm yine de o esnafa uğramam şahsen şu başlığı okuduktan sonra.

Sizin yaklaşımınız ise direkt esnafı korumaya yönelik, müşteri kim ki biri gider diğeri gelir değil mi? Bakkalların, taksicilerin başına gelen o bisikletçilerin de başına geldiğinde ben yine müşteri olacağım ama onlar hizmet veremeyecekler, sinirlenecekler, arada sırada uğrayan müşteriye de kötü davranacaklar ve kendi kendilerini bitirecekler...

Not: Bıçak parası vermek yerine doktoru sağlık bakanlığına şikayet edebilirdiniz. Onun yaptığı da ahlaksızlık, mesleğine ve hastasına saygısızlık. Saygılar

@dtcf31

aynı şeyi neden iki kere yazdınız.

Pedal sökmeye 10 liradan fazla vermeyin o da kas gücü ve zaman ayırması için.

Kurdun ensesi neden kalındır?
Kendi işini kendi gördüğü için

• Beğen
Tepkiler: Şerif Feridun
@Carmela bilgisayarın arada bir takılmasından dolayı iki kere yazıldı

@berberci

Üslubuna katılmasam da yazdıklarına katılıyorum. Herkes için emeğinin bir karşılığı var. Sizin için o iş 10 liradan fazla etmeyebilir ama o esnaf da 20TL altına koltuğundan kalkıp o anahtarı kullanmak istemeyebilir. İkisi de çok doğal. Önce sorup, sonra işi yaptırmak lazım.

Fiyat sormadan alınacak servisi alıp sonra üstüne pazarlık yapmak, en fazla bu kadar veririm demek de hiç hoş değil ayrıca.

ya beğenen olmuş beğenmeyen olmuş. Karşı çıkan olmuş, kabul eden olmuş.
A dostlar, bir pedal sökmeye 20 lira istenir mi? Ayıp denen bir şey var ya. Sök pedalı at abi bir şeyler de müşteri kazan. Bu ne kör tuttuğunu öper misali

adamın dükkanı var, elektrik veriyor, kira veriyor işçisi var ssk'sını ödüyor geç abi bunları geç. Bunları geçeceksin. sen bu ssk kira ödemelerini zaten bisiklet satarak çıkarıyorsun. Yolda kalmış zor durumda kalmış birisi geldiğinde onun iliğini kemiğini kurutarak değil.

Gel kardeşim otur bi soluklan dersin. Sökersin pedalı takarsın her neyse at bir şeyler kardeşim dersin istiyorsan 5-10 at bir şeyler dersin. Bak ondan sonra bu adam foruma girip de nasıl senden övgüyle bahsediyor.

Şimdi bu arkadaşımız buraya gelip de deseydi ki, valla zor durumda kaldım, bildiğim mekana gittim. saraçoğlu'na. adam söktü pedalı, bir de çay ısmarladı deseydi kaç müşteri kazanırdı bu saraç oğlu?

Şimdi kaç müşteri kaybetti 20 lira için?

Reklamını yaptı. 20 liraya. Hem de en berbat bir şekilde. Hayatta gitmem o firmaya. Belki gidecektim ne biliyorsun? Belki bir başkası gidecekti bu yazıları okuyuncaya kadar ne bilirsin? belki pedal değiştirmek isteyen arkadaş yarın öbür gün uğrayacak ve kadro isteyecekt nereden bilirsin?

Sen böyle her gördüğünü öpersen eninde sonunda avucunu yalarsın. Eeeeyy saraçoğlu :)

edit, bak şimdi aklıma geldi. Bundan seneler önce evi taşırken klimaların sökülmesi gerekti. Reklamcı bir tanıdığımız var, kardeşi de klima işleri yapıyor. Onu çağırdık, mahalleden 3 kişi daha bulmuş hepsi birden geldi. Ev apaçi doldu anasını satayım. 2 tane klimamız vardı. Önce parayı konuşmadık. Söktürdüm. Klimaları Bauhaus'dan tanesi 350 liraya almıştım. Söktükten sonra abi tamam iş bitti dedi. Ne kadar borcumuz dedim. Biraz ofladı pufladı bir kağıt kalem istedi. Zar zor buldum verdim. Kolinin birinin üzerine 350 yazdı, altına bir 350 daha yazdı. bir şeyler daha karaladı topladı çıkardı çarptı böldü 800 lira olur dedi. Dedim sen ne yapıyorsun ya klimanın tanesi zaten 350 lira. Abi bizim fiyatımız bu dedi. Genç de bir çocuk. Lan ne yapayım ne yapayım derken al git o zaman klimaları dedim. Herif klimaları aldı gitti. Ertesi gün de evimiz soyuldu.

@Şeffaf bizler müşteri olarak elbette ki bu tür ufak jestlerle karşılaştığımızda memnun oluyoruz, her esnaftan da benzer şeyleri bekliyoruz. Bu konuda dediklerinize %100 katılıyorum. Lakin madalyonun bir de öteki yüzü var. Benim Eskişehir'de esnaflığını çok beğendiğim ve ustalığına saygı duyduğum bir arkadaş vardı; Akın Bisiklet adında bir bisiklet dükkanı/atölyesi işletiyordu. Bunun gibi ufak tefek işler için para almak istemezdi. Böyle böyle dükkanını kapatmak zorunda kaldı :)

Keşke önceden sorsaydınız. Ne fiyat çekersen veririm gibi anlamış olabilir. Kabalaşması yanlış olmuş. Hakaret, kovma... Medeniyetten öte yaşıyor sanırım. Bana da pahalı geldi ancak servis ücreti çoğu yerde standart. Vidayı bir tık da sıksa da bisikleti tamamen de sökse işçilik ücreti ya da servis ücretini aynı alıyorlar. Mesela bilgisayarı servise götürürseniz sadece bakmaya 100 lira alacaktır. Belki vidasını söker belki termal macun çeker belki de parça değişimi yapar(ona ek ücret alır). Olay maalesef bu. Hastaneye gidince de ister MR çekil ister sadece ağzına baksınlar ya da sırtını dinlesinler muayene ücreti 15 lira. Yine de pahalı demiş ama, insaf! İnsanda biraz vicdan olmalı bu kadar da olunmaz.

20 lira harbiden çok, Allah'tan tekere hava bastırmadın metre küpünü kaçtan sayardı sana Allah bilir :)

alyanı alıp kendiniz sökseniz daha ucuza gelirdi. bisikletçilere uğramamak için chainreaction dan tamir seti aldım. akort ayarı dışında her işi kendim hallediyorum

Ödediğiniz ücretleri dolar olarak düşünün azmış gibi oluyor
3 dolar vermişsiniz dışarda su alamazsınız

@Koray GürelHiç valla. Millet çorbaya altın rendeliyor biz 3 5 doların hesabını yapıyoruz

• Beğen
Tepkiler: Koray Gürel
Ben zamanında çok para kaptırdım bu mahalle bisikletçilerine adam daha bisiklete kablo sistemi döşemeyi bilmiyor bana vites setin değişicek dedi tamam dedim parasını sordum( zincirim kopup arka aktarıcı yı ve kadro kulağını yomultmuştu) dediki vites 70 TL (tourney e) zincir 30 TL ( internette 15tl) karo kulakçığı 30 TL işçilikle 150 TL olur sana dedi bende tabi bir şey bilmediğim için verdim sonra araştırma yapınca anlanladım ne kazık yediğimi ama giden gitti o günden sonra tabi bisikletin her işini ben yapıyorum (kazığı yedikte akıllandım:acpsnr:)

Geri