Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Pedala yüklenirken gelen ses

Sol pedala yüklendiğimde, her turda bir defa çıt sesi geliyordu. Parça sökmeden dıştan biraz yağladım ses kesildi.

• Beğen
Tepkiler: Kazım kuru55
Scudo
Benim bisikletin fren sesinden pedal sesi falan duyulmuyor, korna görevi görüyor yollarda :) Bisikletçiye götürmekte fayda var..

bisikletinizin fren pabuçlarını ve jantlarınızın frene denk gelen bölümünü iyice temizleyin, ses büyük ölçüde azalacaktır.

@Ekrem Erten

İnternet sitesinde yazan bayiinden aldım.. Taa kalktım beykozdan sarıyere onun içn gidiyorum... Şu bakım ensasında söyleceğim o sesi de bakalım ama buradaki yazanlarla eş değer sol pedal sıkıntısı

Merhabalar. Bir süredir sol pedaldan takır tukur sesler geliyordu. Geçen hafta yataktı göbekti akorddu bisikletin tüm bakımları yapıldı, sol pedal sesi kesilmediği gibi dün özellikle yokuş çıkarken artış gösterdi, hattâ ayağımı pedaldan kaydıracak şekilde pedal takıldı. İnip baktığımda pedalın kendisini çevirdiğimde iki turda bir kilitleniyordu, yağladım, bir 10-12 km yol gittim sonuç aynı. Sol pedal dağıldı sanırım ha :)

Selamlar, yaklaşık bir haftadır bu sorunu yaşamaktayım. Ne zaman pedala yüklensem veya yokuş çıksam her turda çıt diye bir plastik sesi geliyordu. :kötü:o_O Bugün, Efor Bisiklette pedalı sökmeden tüm pedal bağlantı vidalarını sıkıp yağladık. Ordaki arkadaş sağolsun yardımcı oldu. Deneyimleyecek kadar bir sürüş gerçekleştirmedim ama bu akşam bir çıkacağım. 20-30 km gitsem sanırım o yağı güzelce emer :) Gelişmeleri yazarım

@bisikletvardediler

Dün yaklaşık 40km pedalladım ilk başta ses çok belirgin olmasına rağmen gittikçe azaldı. Fakat hala tam olarak geçmiş değil. Pedala yüklendiğimde yine o tık sesini alıyorum. (sağ sol pedal farketmiyor). Acaba tam olarak geçmesi için biraz daha mı sürüş gerçekleştirmem gerek?

@bisikletvardediler Toplarken bilyeler gömülecek kadar yatakları yağlamayı unutma, sonra milide hafif kapla , gresle..

Arkadaşlar bisikletim giant fastcity acera aynakol var bisiklet sıfır maksimum 2 aylık sürerken tek bir ses bile yok bugün komple göbekler dahil genel bakıma girdi yağlandı ustanın dediğine göre :) ama dünden beri olan ses değil bu pedal çevirirken sanki pedallardan gelen ayağınızda hissediyorsunuz az birşey böyle bilya sürtmesi gibi hırtlama gibi değişik bir his veriyor ayağınıza ama hiç ses yok boş çevirirken de yok sadece sürerken pedaldan hissediyorsunuz nedir bu bilemedim ben mi çok dikkat ediyorum anlamadım:)

@ömerözeren Pedaldan gelen sesler forumda en çetrefilli konulardan birisi :) Zamanında bende yaşadım bu sorunu sonra kendim bütün göbekleri komple temizleyip tekrar gresledim , şuan sağ pedaldaki "tık-tık" vurma kesildi.Ustanız acaba pedalları da açıp temizledi mi ? Belki montajda bir sıkıntı olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU
Bazı pedallar iki parçadan oluşuyo. Etrafında bastığınız yer ile göbeği 4 vida ile birleşiyo. O vidalar da gevşemiş olabilir .benim pedalımdan da çıt çıt ses geliyodu tam yağlayacakken vidaların gevşediğini fark ettim . Her dönüşte aşağı yukarı çıkıp indiği için geliyomuş ses.

Çok gevşediğinde ses bile gelmiyo.

@Ceyhun Özkan
Valla ustam bu pedal sökülmeyen pedal dedi bende tam incelemedim bugun yanina indiğimde pedalı bir inceleyecegim benden hicbir çıt sesi baska bir ses gelmiyor sadece surerken pedal ayak tabanina boyle degisik rulman surter gibi bir his veriyor belki ben fazla gıcığım ama 2 gun önce vermiyordu :D

Aynı ses Salcano NG650 model bisikletimde de geliyor. 4 gün sonra bakımı var orada söyleyeceğim bunada baksınlar . Sinir bozucu bir şey

mosso legarda 1621 aldım bu yıl. 30 km kullandıktan sonra bende de başladı. aynakol dönerken hep aynı noktada tık tık ses geliyordu. önce mosso servisine gittim. başından savmaya çalıştı, pedalın değişmesi lazım dedi, bugün git yarın gel dedi... sinirlendim başka bir yere gittim profosyonel bir bisiklet mağazası. sahibi ilk önce shimanonun alt gruptaki aynakollarında oluyor bu sorun dedi. bakalım ama garantisi yok dedi. aynakolu ve pedalları söküp yağlayıp geri taktılar. ses kesildi. şimdilik bir problem yok. hatta bisikletin gidişi de değişti. gücü daha iyi aktarıyor sanki. sonuç olarak tahminim bu sesin sebebi hızlı montaj yaparken az yağ sürmeleri ve gerektiği gibi sıkmamaları. ilk iş aynakol sökülüp yağlanmalı.

@grknmustangt orayı sıkmak için tamirci baya yüklendi yine de ses kesilmedi yüklenirken bisiklete bir şey olacak diye düşündüm o derece. Bu lanet bi ses insana bisikleti bıraktırır.

@mergin
Merhaba ben problemimden göbeği değiştirerek kurtuldum 40 tl göbek 20 işçilik tuttu. Full shimano bisiklette göbeği kalitesiz kullandıkları için biçok insan bu sesle karşılaşıyor. Çok mutluyum valla yeni bisiklet almış gibi oldum.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Geçtiğimiz ay bisikletimi okulun yanındaki otoparka bırakmıştım, birisi sanırım arabayla çarpmış ve ön lastik yamulmuştu. Bisikletçiye götürüp onu düzelttirmiştim, tam anlamıyla fabrika çıkışı gibi olmaz demişti ama baya iyi gidiyor ön lastik. O yalpalamadan eser yok, her neyse.

Şu anda bisikletimi sürüyorum ve ara sıra pedalı çevirirken cırt curt diye ses geliyor. Senin tam geldiği yer benim pedala yüklendiğim yer.

İkinci sorunum ise kendi kendine vites atması, mesela bisikletimi sürüyorum ve bir anlığına sanki zincir boşalmışta ben pedalı boşuna çeviriyormuşum gibi oluyor. Bu olayka 1x7 viteste karşılaşıyorum daha çok. Bir anlığına pedal boşluyor, dediğim o sanki zincir atmış gibi hızlı hızlı dönüyor ve ben olayı anlayana kadar düzeliyor. Daha bugün bu yüzden az daha bir arabaya hızlıca çarpmak üzereydim son anda düzelttim.

Bu sorunlar evde kendim düzeltebileceğim sorunlar mı yoksa illa ki bir bisikletçiye mi götürmem gerek, vidaları falan mı sıkmam gerekiyor bir yerlerde.

Bisikletim Salcano City Fun 50" yazan bir model, yol bisikleti ince tekerlekli. Alalı 2 ay oldu.

Düzenleme: Bu sorunlarında tıpkı tekerlek yamulması gibi o olayda olduğunu düşündüğüm için o konuyu anlatma gereği duydum.

Merhaba arkadaşlar bende de yokuş yukarı çıkarken 1 ve 2 viteste iken sanki vites değiştiriyormuşum gibi ses geliyor ve pedal sanki boşa dönüyormuş gibi oluyor ve düzeliyor acaba neden böyle yapar diğer viteslerde böyle bir sorun yok.

@MustafaBayraktar
Orta göbeğin değişme zamanı gelmiş.

@MossoM bisiklet daha 4 günlük 30 km yol bile yapmadı acaba kurulumuyla alakalı bir durumda olabilir mi.

Geri