Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Ruble büyütme hakkında

Yeni konu açamadığım için buradan soruyorum affınıza sığınarak. Btwin riverside 500 bisikletimin geçen sene rublesinde sorun olduğunu düşünerek, değişim için CS-HG400 11-32T ruble almıştım. Meğer sorun vites ayarındaymış, şu an stock haliyle kullanıyorum değişime gerek kalmadı. İleride donanımı yükseltmiş olurum diye rubleyi iade etmedim (bi nevi yatırım oldu, 150₺ almıştım) Sorum şu, rubleyi yükseltirken aktarıcı da yükseltmek istiyorum, alivio serisi 9 lu en uygun fiyatlı aktarıcı rd-m430, henüz almadım. Yatırımlık alıp koysam 😄 bu iki parçayla uyum sorunu yaşar mıyım?

Scudo
Hiç düşünme direk 11 32 yapıştır. 11/28 vs uğraşma. Pro seviye değilsen%10 lük eğimler seni ağlatır 28 ile. Madem işe gidip geliyorsun konfor çok daha önemli . Arka aktarıcıyı uzun bacak yapıp arkaya 32 ruble yi tak geç
Hocam zaten 32 uyumluysa 28 le uğraşmak bana cidden mantıksız geliyor @portakallimon un hesapladığı gibi 1.36'dan 1.06'ya düşecek bu fark cezbedici duruyor ayrıca en küçük ruble'de 12'den 11'e düşünce 50/12 = 4.16 'dan 50/11 'den 4.54'e çıkıyor aslında baya baya hissedilir bir upgrade oluyor.

Yeni konu açamadığım için buradan soruyorum affınıza sığınarak. Btwin riverside 500 bisikletimin geçen sene rublesinde sorun olduğunu düşünerek, değişim için CS-HG400 11-32T ruble almıştım. Meğer sorun vites ayarındaymış, şu an stock haliyle kullanıyorum değişime gerek kalmadı. İleride donanımı yükseltmiş olurum diye rubleyi iade etmedim (bi nevi yatırım oldu, 150₺ almıştım) Sorum şu, rubleyi yükseltirken aktarıcı da yükseltmek istiyorum, alivio serisi 9 lu en uygun fiyatlı aktarıcı rd-m430, henüz almadım. Yatırımlık alıp koysam 😄 bu iki parçayla uyum sorunu yaşar mıyım?

(link)'ün özelliklerinde "BTWIN RD M46-L" olarak belirtilen attırıcı aslında (link). Shimano MTB grubuyla uyumlu. Yerine Shimano'nun MTB grubundaki M2000, T3000, M591, T4000, M3100 gibi her 9'lu arka attırıcıyı takabilirsiniz, yeter ki kapasitesi istediğiniz rubleye uygun olsun.
RD-M430'un toplam kapasitesi 45 diş, maksimum dişli kapasitesi 34T.
Alivio serisinin güncel arka attırıcısı (link).
Elinizdeki CS-HG400-9 11-32T ruble anılan attırıcıların hepsinde kullanılabilir.

Çok teşekür ederim üstat 👍

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
@portakallimon @Spartiat

Değerli forumdaşlarım konuyu açan arkadaşa vermiş olduğunuz detaylı cevaplardan bende faydalandım, teşekkür ediyorum. Ama yine de sormak istediğim bir iki husus var. 20k km'yi aşkın süredir kullandığım wilier marka bisikletimin vitesleri sora set (RD3500), ruble olarak sram PG 950 (11-28t) kullanılmış. Daha önce 5-6 defa zincir değişimi yapmıştım. İnternetten edindiğim bilgilere göre 4-5 zincir değişiminde bir defa ruble değiştirilmesi gerekiyormuş. Yaşadığım şehir (Diyarbakır) çoğunlukla düz olduğu için 11-28t benim için yeterli oldu. Sram PG 950 genellikle 1400-1600 TL civarındayken bir sitede 11-26t olanını 800 TL ye buldum. Sorularım:

- ruble ile ilgili hissettiğim bir anormallik yok ama yine de değişmesi gerekir mi?
- uygun fiyatlı olan sram'ı alacak olsam 11-26t beni zorlar mı?
- sram yerine cs hg-400 alsam fark olur mu?
- benim sisteminde maksimum desteklediği dişli 32t doğru mudur?

P20240623-221335.jpgP20240623-221310.jpg

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.
uygun fiyatlı olan sram'ı alacak olsam 11-26t beni zorlar mı?
Bu sorunuza kendiniz cevap verebilirsiniz aslında. Haddim olmayarak benim düşünceme göre 2 dişi çok fark yaratmayacağı.
Aslında 28T'yi ne kadar kullandığınızı siz biliyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat ve ordi
...
- ruble ile ilgili hissettiğim bir anormallik yok ama yine de değişmesi gerekir mi?
- uygun fiyatlı olan sram'ı alacak olsam 11-26t beni zorlar mı?
- sram yerine cs hg-400 alsam fark olur mu?
- benim sisteminde maksimum desteklediği dişli 32t doğru mudur?
...

Konumuz ruble büyütme, niye küçültüyoruz ki? :)

- her zincir değişiminde rubleyi de değiştiren / değiştirilmesi gerektiğini söyleyen bile var ama bence zincir çok uzamadan değiştiği sürece dişlerde deformasyon belli oluncaya kadar değişmesine gerek yok.
- 11-26 konusunda @Cemal Ç. haklı, en iyi siz bilirsiniz. Mesela ben 52-42 / 11-23 ile gayet mutluydum. Sonra bir gün sıkışık trafikte rampada kalkamadım, 11-30'a geçtim ama en büyük iki dişliyi neredeyse hiç kullanmıyorum. O yüzden artık iki rubleyi güzergaha göre seçerek kullanıyorum. 28'i sık kullanıyorsanız bence küçültmemekte fayda var. 26'yı alıp yetersiz gelirse daha pahalıya gelmiş olur. Yokuşu 26 ile çıkmak 28'e kıyasla yokuşta %7-%8 kadar daha zor.
- CS-HG40 olur, hiç sorun olmaz. Ben diğer bileşenleri HG olan bir sistemde HG ruble kullanmayı tercih ederdim, fiyat farkı çok fazla olmadıkça.
- RD-3500'ün kısası da uzunu da 32t destekliyor.

Geri