Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Rubleden gelen ses

@Thranduil Sizinki de triban 520 mi hocam.Benim bisiklet daha yeni 2 aylık.Evet flibberden geldiği çok net belli.Teker göbeğiyle alakası yok.

• Beğen
Tepkiler: Tortiyum
Scudo
@soner canlı Ben de T520 kullanıyorum hocam hatta 1 ay olmadı. Geçenlerde temizlik için jantı yıkamıştım ama bunu ilk defa yapmıyordum daha önce de yaptığım bir şeydi. Sonra tekeri kontrol etmek için çevirdiğimde ses geldiğini farkettim ancak epey rahatsız edici bir ses. Yine tesadüf ederi jantı ruble olmadan taktım bir baktım ki ses yok. O an flibber olduğundan yüzde yüz emin oldum. Açıp bakıyım dedim lakin ya bende onu sökecek anahtar yok ya da göbeğe sabit bir parça o yüzden tekrar kapatıp jantı kenara aldım.

Bugün de muhtemelen sipariş ettiğim göbekler gelir onları değiştireceğim. Dediğim gibi tamiri yapılır yapılmasına da ben bir daha uğraşmak istemediğim için biraz iyi göbeklerle değişim yapacağım. O sesin gelmesi bu kadar kolay olmaması lazım.

• Beğen
Tepkiler: soner canlı
@Thranduil ben de gazyağı ile temizledikten bir kaç gün sonra farkettim sesi.Çok enteresan bir durum.Dağ bisikletimi yıllardır yıkıyorum böyle bir ses yok.Ben yeni olduğu için tekrar götürecem dechatlona.Rubleyi söktükten sonra o flibber denen parça kalın alyanla sökülüyor galiba.Dün yuotubede bir videoda görmüştüm.Göbek değiştirince flibber üzerinde mi geliyor?Bir de göbek değiştirince jant tellerini söküp tekrardan mı ördürmek gerekiyor?

@soner canlı Sorun tam olarak şu parçada hocam.

file_31_70_1.jpg

Parçayı ayırmak için epey kontrol ettim ama alyan ile sökülecek bir parçaya da benzemiyor. Muhtemelen flibber'ın bilyaları ya dağılmış ya da hiç yağ kalmamış. Göbek bilyalarını kontrol ettim onlar on numaraydı.

Göbekleri değiştirmek için komple ayırıp ördürmek gerekiyor ancak daha önce giriştiğim bir şey olduğu için bunu kendim yapmayı deneyeceğim, altından kalkamazsam uzmana götürürüm. :)

• Beğen
Rubleden ses gelir arkadaşlar, içinde 4 tane tırnak bulunur ve bu tırnakları küçük yaylar iter.Onun için bisiklet pedal çevirince boşa dönmez ilerler ama geri çevirince boşa döner.Mesela ben shimano freewheel rublemin arasından balata spreyini bocaladıktan sonra sesi tıkır tıkır metal sürtme sesiydi , sonra yine arasından chain l akıttım ve şimdi çok sessiz buda chain l in kıvamı yüzünden mesela daha ince bir yağ kullanırsanız daha performanslı ama daha sesli olur.Ama orjinali rublenin içini açıp , bilyeleri temizleyip tekrar greslemektir.

3 hafta sonunda nihayet decathlondan aldım bisikletimi.Arka jantı yenisi ile değiştirdiler.Artık o ses yok.Bu arada benden yeni jant ücreti istediler 90 tl.Ben de bisikleti yeni aldığımı söyledim faturamı gösterdim.Hiç zorluk çıkarmadan tamam o zaman gidebilirsin dediler.Biraz geç oldu ama yine de decathlona işgisinden dolayı teşekkürler.

QR mili ruble tarafından bir başlık ile sıkılır. Milin mandalı diğer tarafta kalır. Sıkışma neticesinde (QR mandal ve milleri ne yazık ki homojen kalite de olmadığı için) ya ruble tarafından veya karşı taraftan farklı esneme nedeniyle bir tarafı ya flibber'e değer veya aksi tarafa değer. Ve bu da genelde (yıkama sonrası oluşur). Önerim QR milini yağlayın, ben test etmek için zincir yağı kullanmıştım. Ses kesilecektir.

• Beğen
Hafta sonu bisikleti gaz yağı ile temizleyip yıkadım.O ses tekrardan gelmeye başladı.Qr mandalı yağlamayı deneyecem.İnşaallah ondandır.Zincir yağıyla mı yağlayım yoksa gress mi süreyim yoksa ince makina yağımı süreyim?

@soner canlı Ben zincir yağı ile yağlamıştım, ancak milin tamamını yağlayın, mandal ile birleştiği noktalar vs...Daha kalın bir yağda kullanabileceğinizi düşünüyorum.

• Beğen
@Boran06 QR mandalı ruble tarafından sıkıştırılacak şekilde takılmaz. Tam tersine, "non-drive side" denilen, ruble ve arka aktarıcının olmadığı tarafa mandal denk gelecek şekilde takılır ve mandal kapatılarak sıkıştırma elde edilir.

QR mandalını, milini yağlamayın. QR mandalının amacı sıkıştırma gücü (tension) sağlamaktır. Yağlama yaparak mandalın bu işlevini sakatlamış olursunuz.

Sorunun kaynağı QR mandalında değil; başka bir yerde. Göbekte boşluk olabilir, göbekteki tozluklar, kapaklar vs. uygun torkla sıkılmamış olabilir, bu sebeple freehub yağ kaçırıyor ve yağsız kalmış olabilir. Freehub açılarak mineral yağ ile bir miktar yağlanmalı; tabii bunu kendinizin değil bir bisiklet servisinin yapması yerinde olur.

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada
@Mehmet Altuğ Ben kendi tecrübemi paylaştım. Ve bu tecrübe de arkadaşa önerdiğim yöntemle aynı gıcırtı sesi veya her ne ise kesildi. Bazı markalar CUBE gibi bazı modellerde QR mandalını yağlayarak gönderir. Aslında sorun şu ki burada bir şeyler yazan arkadaşlar yaşamadıkları tecrübeyi yaşamış gibi ve üstelik dikte ederek aktarmakta. E tabii böyle olunca bunu okuyanlarda yanlış yönlendirilmekte. Dikkat etmek lazım ! (Bu arada başıma 1 kez değil, tam 2 kez gelen aynı problemi aynı yöntemle çözdüm).

@Mehmet Altuğ Göbekte sorun var diye jantı değiştirdiler.Ses gitmişti ama şimdi tekrardan gazyağı ile temizleyince ses yine başladı

@Boran06 QR mandalını, milini yağlamanın hiçbir mantığı yok. Mandalın vazifesi sadece sıkıştırma gücü sağlamak. Yoksa kadronun drop-out'larına oturan QR mili bile değil; göbekteki aks'tır. QR milinin freehub'la, drop-out'la doğrudan bir teması yoktur.

Mantıksız bir işe de "mantıksız, gereksiz" diyemeyeceksek hiç yazmayalım o zaman.

@soner canlı Az önce de yazdığım gibi, freehub kapağı düzgün sıkılmamışsa, temizlik yaparken içeri gazyağı sızmış olabilir. Gazyağı yağ çözücü olduğu için, freehub içinde yağlama yapan yağ da işlevini yitirmiştir. Mineral yağ ile (Shimano hidrolik frenlerde kullanılan yağ) freehub'ın içi açılarak yağlanması gerekiyor benim anladığım kadarıyla.

Geri