Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Shimano ve sram hakkında

Fahrettin

Üye
Tepki
33
Merhaba arkadaşlar formda okudum ve gördüğüm kadarı ile büyük bir shimano efsanesi gidiyor. Bence sram'a haksızlık oluyor. Birde sramın sitesini google otomatik olarak türkçeye çeviriyor ve sitede kolay bir gezinme sağlıyor. Shimano'nun sitesinde bir türlü istediğim gibi gezemiyorum ve donanımların özelliklerini bulamıyorum. Alt tarafta sramın donanım özelliklerini verdiği bir resim paylaşıyorum. Gayet açıklayıcı bir şekilde yazmışlar ve dahasıda vardı. Üstadlardan şöyle bir isteğim olacak. Mesela shimano'nun vites modelleri sramın hangilerine denk geliyor. Örneğin;

Shimano XTR - Sram XX
Özellikleri Özellikleri

Shimano XT - SramX0
Özellikleri Özellikleri

Burdaki amacım markayı kötülemek değil sadece diğer markadaları haksızlık yapmak.

• Beğen
Tepkiler: ozirmaliahmet
Scudo
Temuçin Shimano, Sramdan sonra çıkartıyorsa Sram geliştirmek için çalışıp çıkartıyor ve shimanoda yanıt olarak çıkartıyor gibi anlarım. Shimanoya denk gelen Sramlar daha hafif. Birde hız olarak Sram önde gibi duruyor. Yorumları bekliyorum....

Shımanoda vites koluna dokun,2 3 saniye sonra zincir alt yada üst dişliye geçsin:=) Sram zinciri direk yapıştırıyor.Tabi benim anlattığım Acera-Sram x4 karşılaştırması.Daha üst donanımlarda Shımano dişli geçirme süresini bir kaç salise geriye çekmiş olabilir:=)

Shimano yeni mekanik duraace ile beni benden aldi. Daha kotu gozukemezdi bir aynakol bence
http://dev2.infocaster.net/media/2907/Products-base-crankset-fc-9000-53-39.jpg
Yeni set icin (link) (link),

• Beğen
Tepkiler: Fahrettin
Bende bir video da arazilik alanda sram ın deoreye eş gelen modeli karşılaştırılıyordu.. Deorenin arka aktarıcısı titreşimden artık zıplayodu sanki.. Sonra aynı şartlarda sram denendi sram ın modeli kaskatı duruyodu yani bu güzel bi şey.. Bi daha ki bisikletimi sram almak istiyorum bu nedenle ayrıca sram sadece yarışçılar için üst düzey kompenantlar üretiyor düşük bütçeli bi parça bulamazsınız :)

@Ergun

Sram x3,x4 veya x5 i duymadınız sanırım. Bunlar düşük bütçeli ve düşük malzeme sram ürünleridir. Ayrıca bunlara avid juicy 3'ler rock shox un düşük seviye maşaları da dahil edilir. Bunların hiçbirini de yarışçılar kullanmaz.

Ben de aynı kadro üzerine sram ve shimano olarak ayrılmış 2 bisiklet arasında kalmıştım. Sram daha ucuz ve hafifti. Ama gittim Shimano'lu modeli aldım. Sram in vitesleri çok seri bunda bir sorun yok fakat 1:1 de çektigi için teli ayarı çabuk bozuluyor. Ayrıca Shimano kadar sağlam olduğunu da düşünmüyorum.Ben xt denemiştim o da bastığın anda vites atıyordu. Örneğin Sram'in en üst seviye frenleri sram xx'ler de bile sorunlar yaşayan çok forumda bununla ilgili konular vardı. Fakat Sram'e kötü demiyorum. AMA sram alınıcaksa üst seviye vites sistemleri için alınmalı. x9 ve sonrası diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: hakan64
Bu videoda anlatılmak istenen tam olarak nedir? Arka aktarıcının hareket halindeyken deore de olduğu gibi sallanıyor olmasının srama göre dez avantajı nedir? Bir de Vites geçişlerinin hızlı olmasına, bahsedilen oranın yanında ruble nin özelliklerini de etkisi yok mudur? Sadece rubleyi değiştirerek vites geçişlerinin hızlanmasını sağlayabilir miyiz?

Örneğin CS-HG50 yerine CS-M770 ruble kullanırsak diğer donnanımlar aynı kalmak şartıyla vites geçişlerinde bir iyileşme soz konusu olabilir mi?

@can akıncılar
sram bugüne kadar kullanamadım fakat shimanoda tourneyden deoreya kadar deneyimim var (kolları da sayarsam xt de kullandım sayılır)ne acerada ne alivioda deorede asla vites değişimlerinde iki üç saniye beklediğim olmuştur . . . sizin bence ayarlarınızda sıkıntı vardır

bir bisikletimde xtr bir biskletimde xx set kullanıyorum

bi kere ikiside çok iyi setler onu söyliyeyim öncelikle

vites oranı olarak 2ye1 le 1e1 bir öyle zannedildiği gibi kolu az itmeyle çok itmeyle alakalı birşey değil kullanıcıda hissedemez bence o farkı en azından xtr xx arasında hissedilmiyor

xtr xx kıyasına bakarsak setler arasında toplamda 500gr ye yakın bir ağırlık farkı var.

fren hissi olarak xtr tutuş olarak xx daha iyi his derkende birinde kolu sonuna kadar sıkıyorsunuz xtr da daha az bir kol mesafesi var

xx in rublesi çok hafif ve vites geçişleri çok yumuşak ama tamamının yekpare olması bence dezavantaj nedeni de rublenin tamamının ömrünü tek diş belirliyor yani biri gidince hepsi çöp xtr parça parça olduğu için daha rahat ayrıca bazı dişler titanyum xtr sette

ayna kol olarak xtr ayna kol daha hafif ama dişlisini bulmak çok zor xx ise daha kolay dişli vs bulması ayrıca xx in dişli farkı xtrdan daha iyi biri 42 28 ken biri sadece 42 30

ön aktarıcı olarak xx daha uzun mesafe çalışabiliyor ve kelepçe sistemi çok rahat mesela istesenizde xtr ön arttırıcıyı scott kadroya takamıyorsunuz biri elips biri tam daire çünkü ama xx in kelepçesi her yere sorunsuz uyuyor.

arka arttırıcı olarak xx daha az sallanıyor daha gergin tutuyor zinciri ama yeni xtr da kilit sistemi var fakat 40 gr lık bir ağırlık farkı var

uzun turlar için ikisinide kesinlikle önermem kimsede yazık malzemeye hemde yolda bir sıkıntı vs olsa zor bulunur hatta bulunmaz

dikkat ettim şehirler arası yol yapan yada yurt dışından buraya gelen bisikletçilerde en baba deore gördüm arttırıcıları kollar fren bi derece ama zincirmiş rubleymis ön arka arttırıcılarmış vs bunları hep alt seviye kullanıyorlar hem daha dayanıklı hem daha kolay bulması

2 3 saniye diye birşey hiçbir vites ekipmanında duymadım görmedim kendi açımdan

bugüne kadar da acera deore slx xt xtr ve xx setlerin hepsini kullandım ayrıca yol olarakta 105 force red ultegra kullandım yani iki markaylada samimiyimdir :)

ayrıca bencede sram xo xtr a rakip olabilir ama xx başka bişey hem ağırlık hem performans olarak bi tık önde diyeyim ayrıca sramın görüntüsü ve kalitesi de bence biraz daha iyi özellikle vites ve fren kolları xtr ın plastik kasası ve benim hiç sevmediğim fren kolu dizaynına göre bence çok çok daha güzel ve kaliteli en azından kollar karbon fren kolu karbon vs vs

ben de bu güne kadar hep shimano kullandım fakat yeni aldığım yol bisikletim ile srama geçmek istedim ve sram apex setli bir bisiklet aldım.sramdan çok memnunum ilerde daha üst model set toplarsam yine sram olur fakat shimano ile karşılaştıramam çünkü shimano da max altus set kullandım ve sramdan gerçekten çook memnunum...

Yukarıda paylaşılan Shimano - Sram kıyaslaması yapılan videoda bence büyük bir mantık hatası var. Video altı yorumlarda da bariz görülebilir zaten. Uzun uzun destan yazmak istemiyorum, şayet Sram'ın iyi modellerinin, Shimanonun orta seviye modelleriyle kıyaslanmasını çok acımasız buluyorum. Shimano her daim (vites alanında) minimum bütçeye maksimum performans ve dayanıklılık sunan bir numaralı markadır. Bu demek değildir ki Sram'ı veya diğerlerini atalım çöpe. Ama Shimanoyla Sram'ı da kıyaslayacaksak kalkıp da 98 model Mercedes ile 2012 model Renault kıyaslamayalım mesela. Sonra Mercedes kötü araba anlamı çıkarılabilir ister istemez.

Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: ergin111
şahsen sram mın x9 dan sonraki modeleri shimanoyla karşılaştırılabilir x9 xo xx gibi x3 x5 x7 li kulandım heleki x3 x5 berbat denebilir sram alacak arkadaşlar x9 xo ve xx tercih etmelerini tavsiye ederim uzun yollar için shimano lx xt deore başka bir model soylenemez tamiri kolay parçası bol çok dayanıklı modeller :in:

@ozan erdem

Aynen. Tourney bile 2-3 saniye gibi gecikme yaşatmıyor. Çat çat geçiyor.

Evet arkadaslar elde ne varsa satmaya baslayin sram xx1 i en sonunda cikardi. Hatta (link)vereyim. XX1 kisaca sramin 1-11 vites sistemi, evet onde hic aktarici yok bu da acaip temiz vites gecisleri, capraz zincir vs yapmamak demek.

http://media.chopmtb.com/wp-content/uploads/2012/11/SRAM_XX1_SF_MG_8436.jpg

Arka ruble pideye donmus resmen, ama aktarici sanat eseri gibi :)

http://media.chopmtb.com/wp-content/uploads/2012/11/SRAM_XX1_SF_MG_8451-600x400.jpg

• Beğen
Tepkiler: ibt1994
eline silah versek terminötürüm diye kahve tarar bu.

off ama tek sorun ruble yek pare bişey olsa bütün ruble gitti

Arkadaşlar xx xx1 rublelerin yek pare olmasından korkmayın,bu ruble çelikten yapıldığı için gayet dayanıklı bir ruble bu rublelerde shimano zincir kullanıldığında zncirin ömrü çok çabuk biter.Sonuçta diger yekpare olmayan rublelerinde dişleri ayrı ayrı satılmıyor ancak 2. elde buabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ibt1994
Geri