Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Tour de France 2020

Peki gerçekten Pogacar bu kadar güçlü mü?
Hadi diyelim Roglic dün kötüydü, hem tırmanışı hemde zamana karşısı çok iyi olan başta Tom Dumoulin ve Van Aert a bile 1.5 dk fark atabilir mi?

Bir de idrar örnekleri rastgele mi alınıyor yoksa etapta dereceye girenlerin hepsinden alınıyor mu?
Umarım böyle bir şey çıkmaz keza bu yaşta böyle bir pisliğe bulaşmak kişiyi bitirmesi bir yana bu spora tüm bakışı tekrar karanlık bir alana taşır.

Scudo
Son etap bugün, Eurosport yayını yaklaşık iki saate başlar. Son etap hem sprint etabı hem de seramonik bir yapısı var. Genel klasman mücadelesi bitti diyebiliriz. İzlerseniz göreceksiniz, Pogacar ve takımı şampanya falan içecek ve kutlama havasında geçecekler etabın ilk bölümünü. Paris yaklaştığımızda sprint takımları öne geçecek ve çok yüksek tempoyla sprinterlerini son birkaç yüz metreye ideal pozisyonda bırakmaya çalışacaklar. Caleb Ewan ve Sam Bennett etabın favorileri arasında.
Ayrıca küçük bir yeşil mayo mücadelesi de var ama mayo değişimi oldukça olanaksız görünüyor. Sagan'ın etabı kazanıp, Bennett'in en fazla 4. olması gerekiyor böyle bir şey için.

Genel klasman mücadelesi neden bitti diye soracak olursanız, ki herkesin aklına geliyor bu soru. Etap kısa ve dümdüz, zaman kazanmak gerçekten imkansıza yakın. Yine de Roglic ve takımı bir atak denedi diyelim, bütün sprint takımları birlikte çalışıp kolay bir şekilde atağı geri getireceklerdir. Aynı zamanda son etapta sarı mayoya atak yapmak yazılı olmayan Tur kurallarında çok büyük ayıp. Bir bakıma görgü kuralları/gelenek gibi. Yani Roglic veya başka birinin atak denemesi durumunda sprint takımları dışında diğer takımlarda desteğe gelecektir, yapılan "ayıbı" düzeltmek için. Yani kimse atak yapmayacak zaten. Ama diyelim ki niyeti bozup atak denediler, yine de şansları yok. Yani Pogacar'ı şimdiden tebrik edebiliriz. Tabi hala olağanüstü bir şanssızlık olma ihtimali var, korkunç bir kaza gibi. Umarım öyle bir şey olmaz ve Pogacar'ı Paris'de podyumda izleriz.
Peki bu teamülün sınırı nedir? Örneğin aradaki fark bu kadar değil de iki saniye olsaydı da ayıp mı kabul edilirdi Roglic'in etaba asılması? Var mı hiç örneği geçmişte? Merakımdan soruyorum.

Umarım böyle bir şey çıkmaz keza bu yaşta böyle bir pisliğe bulaşmak kişiyi bitirmesi bir yana bu spora tüm bakışı tekrar karanlık bir alana taşır.
Abi Tadej POGACAR çok genç eğer bisiklette kariyer ve gelecek istiyorsa ki istiyordur böyle bir şeye tevessül edemez. Tadej inanılmaz iş çıkarmış.

Peki bu teamülün sınırı nedir? Örneğin aradaki fark bu kadar değil de iki saniye olsaydı da ayıp mı kabul edilirdi Roglic'in etaba asılması? Var mı hiç örneği geçmişte? Merakımdan soruyorum.

Benim izlediğim dönemde böyle bir durum gerçekleşmedi. Ne olur, nasıl yaklaşılır bilmiyorum.
1989 yılında son etapta, Paris'de, Greg LeMond, Laurent Fignon'dan sarı mayoyu almıştı. Ama o son etap zamana karşıydı, o yüzden pek karşılaştırılabilir bir durum değil.

2017 Tour de France Champ Ellysee Etabı
3.Romain Bardet
4.Mikel Landa

Landa, Bardet'in sadece bir saniye gerisinde.Podyum için bir saniyeye ihtiyacı var.Ve Landa pelotonun önüne atağını yapıyor.:D
Landa atağını yaparken kendisi gülüyor, Bardet gülüyor, spikerler gülüyor herkes gülüyor.Fazlası da zaten istense de mümkün değil.

Bir de hatırlıtayım Landa o zamanlar Tem Sky'da Froomey'in süper domestiği.Team Sky gibi marjinal fayda peşinde koşturan sprint kapısındaki bonufikasyonlara bile saldıran bir takım dahi atak yapmaz.

Şu Concorde meydanından geçtiklerinde söz ettikleri Assemblée Nationale arkasında bir evde çalışmıştım yav.😅 Daha doğrusu evin çatısında. Bir vekilin eviydi ve çatı bahçesi vardı.
IMG-20200722-WA0007.jpeg

Bu son tur muhabbetini tam çözemedim...
Aralarında 5 - 10 - 15 saniye olsa gene de yarışmayacaklar mı ??? Yada sadece sarı mayo için mi böyle diğer mayolar için yarışıla bilir mi??? (benekli hariç haliyle)

2012'de nasıl bir acayiplik yaşandıysa şimdi de bir benzeri.
2012'de rouleur vasıflı genel klasmancılara yönelik yokuşçuklar(sabit ve düşük eğimli, kısa yokuşlar)
Yine bu rouleurlere yönelik uzun düzlüklü bir zamana karşı.
Sonuç sir Bradley Wiggins

Sene 2020
Yokuşçulara yönelik sert değişken eğimli yokuşlar
Yokuşçulara yönelik yokuş bazlı bir zamana karşı.

Ters özellikli olmalıydı, Yokuşçulara yönelik yokuşlar, zamana karşı ise rouleurlere göre düzlükten oluşsaydı.
Devamlı bir aksiyon olurdu. Çok öngörülebilir bir tur oldu.
Pogacar farkı gördük tek fark buydu.

Bu son tur muhabbetini tam çözemedim...
Aralarında 5 - 10 - 15 saniye olsa gene de yarışmayacaklar mı ??? Yada sadece sarı mayo için mi böyle diğer mayolar için yarışıla bilir mi??? (benekli hariç haliyle)
20 saniye için yarışılmamıştı zamanında. Diğer mayolar için geçerli değil.

• Beğen
Tepkiler: Clal
Geri