Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Türkiye'deki bisiklet mağazaları ve bakım servisleri sorunları

Tepki
62
İsim
Cagri
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar yaklaşık 3 ay önce ( specialized demo 8 650b 2015 ) model bir bisiklet aldım Bu bisiklete inanılmaz para harcadım ...Bisikleti Ankarada yaşayan bir abim aracılığı ile topladık ama malesef ben denizlide Yaşıyorum .. Downhill bisikleti doğal olarak lastik çok patlıyor 1 hafta önce DENİZLİ ' de bulunan YAŞAM Bisiklet Adlı yere bisikletimin iç lastiğini değiştirmek için götürdüm . Lastikleri Değişim sırasında Dükanı işleten arkadaşlardan birisi zincirimin çok yağlı olduğunu bunu silelim çıkaralım deyişi ile başladı her sorun , Oysaki ben oraya sadece iç lastik değiştirmeye gitmiştim ...

İşletmeci çalışan kişi bisikletimin dişli kaset bölümüne gaz yağı sıktı ve dişiyi silmeye başladı sorun şu ki sıktığı yağ sram code r fren sistemime geldi ... Balatalar yağ içinde kaldı.. Lastikler değiştikten sonra bisiklete bindim ve 10 m sürdüğümde frenimin tutmadığını gördüm dükkane geri döndüm ve frenimin tutmadığını anlattım dediki frenlerinde sorun vardır >8E dedim abi yağ içinde kalmış fren yıka orayı biraz geçer diyerekten fren diskimi sildi ve beni başından sağdı ... Hafta içi Denizli'de downhill parkuru yapımı için uğraştığımdan bisikleti hiç ellemedim yıkayayım geçmezse bu YAŞAM bisiklet denen yere gider çağresine bakarız dedim

Ve aradan 1 hafta geçtikten sonra Bu sabah 26.11.2016 da buraya gittim işletmecinin kardeşi olsa gerek dükkanın asıl sahibi orda idi Durumu anlattım ve fren sistemime tanzikli su tuttular fren biraz kendine gelir gibi oldu aradan yarım saat sonra Dağda yapmış olduğum parkura gittim nerede ise düşüp biryerlerimi sakatlıyordum dükkana tekrar geri döndüm ve durumu anlattım .. Dükkanın işletmecisi Hüseyin adlı kişi bisikletime bindi ve düz yolda freni sıktı tutuyor işte ya diyerek bana gösterdi , Dedim abi fren düz yolda tutuyor dağda kendinden geçiyor nerede ise düşüyordum aldığım yanit o sana öyle geliyordur dedi sonra Fren disklerin yanmış da olabilir dedi ki bisikleti alalı üç ay oldu olmadı ..ki ben bu dükkana gitmeden önce frenlerim taş gibi idi .... Dedimki abi bugün cumartesi bisiklete binecez buna bir bakalım abicim pazartesi gel çok işim var yanıtı aldım ... Vede dükkan boştu .. Şimdi soruyorum arkadaslar sizce ne yapmalıyım okadar sinirlendimki böyle bir bisiklete nasil para dökmüşüm ki bi sorun olsa bu dükkanın müşterisiyim verdiğim para ile aldığım hizmet bu ... Ki birde dükkana geçen hafta gittiğimde abicim böyle bisikletler özel bisiklettir bizim gibi bilen adamlara götür başka yere getirme demişti adam .. Dedimki Allahından bulsunlar bir fren sistemi alayım takayım ama suç benim değil niye böyle birşey yapayım frenin fiyatı arkadaşlar buyrun (link) (( 161 EURO )) dur yani 588 TL yada balata alacam oda 74 TL dir niye durduk yere bunları ödeyeyim ... Soruyorum şimdi bir fikri olan varmı çünkü bu kadar sinirin üstüne fevri davranmak istemiyorum ...

Denizli de yaşan bisikletci arkadaşlarda bisikletcisini iyi secsin demekten başka diyecek birşeyim yok varsa böyle yaşadığınız durumlar dükkanların isimlerini paylaşalım arkadaşlar bizde en azından denk gelirsek alışveriş yapmayız ...1.jpg 2.jpg IMG-20161010-WA0012.jpg IMG-20161010-WA0014.jpg

Scudo
Çok kötü bi yer köprüden geçene kadar ayıya dayı diyorlar sadece parayı aldıktan sonra ylalah yani sert konuşuyorum kusura bakmayın ama çok ilgisizler ve çok kötü bakım yapıyorlar. Asla ve asla tavsiye etmem şimdi arkadaşımısın suçu ne

• Beğen
Tepkiler: cekalp
Geçmiş olsun .umarım sorununuzu çözersiniz mutlaka aynı sıkıntıyı yaşayanlar vardır aramızda..aslında başlıkta sıkıntınızdan çok servisleri önereceksiniz sandım ama bu başlık altında şehir ve servis olarak memnun olup önerebileceğimiz yerleride paylaşabiliriz

bende bu yaz bakım yaperken diske yag kacirdim. haliyle arka fren tutmadı ama iki gun sonra kendiliginden gecti. bakımı yapan kişi bilmiyomuydu diskin yaglanacagını ve frenin tutmayacagını.disk rotoru hasas bi sey en ufak yaglanmada fren tutmuyo buda guvenlik acisindan cok tehlikeli.janti sokunce diski posete sarıp oyle yapmak lazım işlemi.

@ihsan onur şener Bir keresinde bisikletin tekerini kendim sökmeye kalktım vede sökemedim sistem çok karısık .. Denizlide baktım bu tarz iyi bisikletler nerede satılıyor gerçi satan yer yokta en azından iyi marka bisikletlerin satıldığı bir mağzadan destek alayım dedim .. Demekki görünüşe değil işçiliğe bakıcaz bundan sonra .. Bence böyle sorun yaşayanlar yaşadıkları muameleyi ve mağza isimlerini yazarlarsa iyi olur .. Sonuçta biz sürekli müşteriyiz vede devamlı müşteri istiyorsa böyle mağzalar bence hizmet ederken biraz daha saygılı olabilirler .. Zaten bisikletci olmak Türkiyede saygı gören birşey değil bari bisikleti satan kişi saygı göstersin kardeş .. Bisikleti sattıktan sonra hadi Bye bye demesin ki aynı Dükkandan 57 yasında anneme'de bisiklet aldım ... Haksızmıyım ?

• Beğen
Tepkiler: Xoqo
Öncelikle geçmiş olsun kardeşim. Daha önce o bisikletçide bende akort işlemlerinden dilim yandı bir daha da gitmedim kör topla kendi işimi kendim görüyorum. Şöyle diyelim genelde çoğu satıcı elindeki ürünü müşteriye satasıya kadar malının ve hizmetini arkasında ondan sonra "saldım çayıra mevlam kayıra" hesabında ben bisikletimi zamanında Accell Bisikletin Denizli şubesinden aldım bugüne bugün her arızasında kusurunda götürdüm seni niye gedin dahi demediler. Az önce eve gelirken lastiğim patladı benden önce kendi bisikleti içeri alıp hemen değişim yaptılar, kaldı ki buraya sadece bisiklet işleri için değil hal hatır sormaya da giderim bir sıkıntım yok Allah razı olsun sağ olsunlar fiyat konusunda da her zaman yardımcı olurlar. İnşallah Türkiye'deki bisikletçiler genel olarak bu tutumu kendilerine örnek alıp ürünün satışından sonrada hizmet vermeye devam ederler.

• Beğen
Tepkiler: OnurÖzdağ
@CharlieMcQueen Ufakta olsa kendimizi geliştirmekte fayda var. Kanalımda size yardımcı olabilecek bazı konular var incelersen sevinirim.

@ihsan onur şener Saol kardeşim .. @MakRo Sanada öyle .. ihsan bende istiyorum kendimi geliştirme konusundada kardeşim sorun şu bisikletin parçaları min 25 Euro dan başlıyor bir yerine ters birşey yapsan başına gelecek masrafı geçiyorum masrafta sıkıntı yok .. Sıkıntı şu parçalar yurt dısından geliyor bir malzeme 1 ayda geliyor ki bu malzemeleri kullanmayi söküp takmayı öğretecem local adam yok .. Birkaç kişi var oda kendi şehrimde değil ... O malzemeyi 1 ay beklemek okadar sıkıntı ki insanın ömründen ömür gidiyor

• Beğen
Tepkiler: Xoqo
Tükan sahibi ben olsaydım daha kötüsünü yapardım. Hatta erol taş gibi güler gururunla oynardım. Daha konuşmandan kendini ele veriyorsun. Ne o similik gibi abi abi abi. Abi gözünün yağını yiyim, abi .....şaklarını ...lıyım. Buradan ben bile sinirlendim. Madem kaç bin liralık bisiklet aldın, üslübunda kazık yemeye bir hayli müsait bari dişli bir büyüğünle tükana git.

• Beğen
Tepkiler: darkdream
Hediyelik eşya dükkanı mantığıyla çalışıyorlar.

Ayrıca şu resimde sanki stocholmde bisiklet alışverişi yapan isviçreli genç havası var.

https://www.bisikletforum.com/dosyalar/2-jpg.96998/

Böyle bisikletin olsun ama lastik dahi değiştireme, kusura bakma ama kınıyorum.
Sworks tarmac'lar ile sadece caddebostan sahilinde gezen amcalar aklıma geldi. Yazık...
Geçmiş olsun..

• Beğen
Tepkiler: hlksnrr
Disk fren sorunlari basliginda bu tarz balata ve disk yaglanmasi sorunuyla karsilasanlarin paylastigi cozumleri deneyin derim. baltayi yakma kaynatma vs ise yaradigini söyleyenler var.

Balata icin takim fren alinir mi arkadasim.

• Beğen
Tepkiler: ukyo
@CharlieMcQueen Bakımı sana kimse öğretmez, adam enayi mi? Youtube denen müthiş bir kaynak, dünya türkçe kaynak mevcut, bir yerden başlarsan, 3-5 ay sonunda bisikleti ful dağıtıp toplayacak hale gelirsin. Yapacağın masraf da en fazla özel bisiklet araç-gereçlerine olur, o da ömür boyu kendi işini göreceğinden ucuza gelir.

Şu anki ilk tavsiyem düzgün bir yağ çıkartıcı ile rotoru, çevresini ve kendisini çıkartıp temizlemendir. Yağlanmış muhtemelen. Çok iyi bir fren seti, kolay kolay bozamazsın, internetten biraz nasıl söküldüğüne bakıp, temizlemeye giriş derim. Bu arada su tutmaları bile amatörce, su polar yapıda olduğu için yağı çözmez. Tam gerizekalı işi.

Türkiye'de çok nadir bisikletçi işini düzgün yapıyor. Üstte de söylenmiş örneğin Accell bisiklet. Benim çevremde 3-5 bisikletçi var, birine dahi götürmem. Hayatta teslim etmem. Çünkü benim gösterdiğim ilginin 1/10'unu göstermeyecekler. Baştan savma iş yapacaklar.

• Beğen
Tepkiler: ukyo
Birincisi @mehmetsunu Kardeşim yasını işini bilmem nereli olduğunuda bilmem de Bizim terbiyemizde biz büyüğümüze abi deriz evde sen annene babanada ahmet ayşe diye hitap ediyorsun ozaman .. He olay şu ki bir insanın seni kazıklayacakmı dolandıracak mı diye ön yagı ile yaşarsan Türkiye'de hatta sana dünyada Yaşama derim ...
İkincisi de @Fat1h Sen bence yazdığım konuya biraz hakim olamadın downhill bisikletine sizin orda şalvarlı tipler biniyor galiba ... Yada bisikleti resimdeki dükkana getirdiğimde arabanın arkasına astım downhill bisikletim var diye de sehir içinde Full face kask ve full takım jerseys pants gezmeyiz herhalde değilmi ?

Ben buraya bir konu yazayım dedim bisiklet olayına yeni başladım ki ben çocukluk dönemimi hep arkadaşlarımın sahip olduğu bisikletlere binerek geçirdim çünkü anam babam gariban insanlardı vede iki evladına aynı anda bisiklet alacak güçleri yoktu kusura bakmayin yani 27 yaşında bisiklet sporuna merak sarmak Ülkemizde biraz suç ... Yani anlayacağınız bisikleti ozamanlar sizler gibi kurcalayacak vaktim olmadı ... Şimdi bu bisikleti alarak gayet iyi gelirli birisi olmuş olabilirim ama kusura bakmayın arkadaşlarda bu bisikleti inceleyecek kadar vaktim olmuyor ... Benim bu konuyu açmaktaki sebebim Türkiye'de böyle yerler var insanlar bisikleti satana kadar abicim ablacım diyor Satınca insanin yüzüne bakmıyor ... Bu tarz forum sitelerinde böyle yerleri reklam edersek en azından orasi bisiklet bile satamaz duruma gelir anladınızmı ... Ne kadar körelmiş duygularınız insanlığınız saygınız çok garip ...

@darkdream Abi senden tavsiyelerin için saol bu gidişte ne yapalım söküp takacaz kendi gibi görünüyor kendi bisikletimizi .. 1 ay olsada dahada uzun olsada ben bütün bu bisikletin yedek parçalarını sipariş verdim bugun . Tak tak sök yapıcam artık öğrenene kadar ...

eleman tozuttu

sana fazla tahammül etmişler

@mehmetsunu

Ciddi misin ironi mi yapmaya çalıştın?

• Beğen
Tepkiler: 9magiko
Farklı bir şehirde yaşıyoruz fakat ekleyeyim, benim hiç bir bisikletimin somununa dahi dokunmadı bir bisikletçi, abilerim vardı on yaşıma kadar onlar yardımcı oldu, on yaşımdan sonra tek başıma kaldım.

Eskiden video yoktu, azcık mantıkla arızalarımı düzelttim, şimdi daha çok şanşlısınız, korkmayın alyandan kurbacıktan ingiliz anahtarından, deneme yanılma yöntemiyle bile düzeltebilirsiniz.

Fren konusunada yukarıdaki ana fikir ile devam edeyim, sizin için yetersiz fren bir başkası için yeterli olabilir, bisiklet diş fırçası gibidir, kişiye özel ve kişisel olarak ayarlanmalıdır, her civatası her somunu sürüs sırasında hissetmelisiniz, downhill için bu olmazsa olmaz diye düşünüyorum.

Çocukluğumda dağda bayırda gezmek için lastik içinde taban kısmına kazak çuval gibi kumaşları yayardık, diken patlaklarını azaltırdı :srnsml: tabi şimdilerde başka kaplama mazemeleride var, herşeyi üreticiden beklememek lazım :cool:

@CharlieMcQueen Haklı olduğun konular var, bisiklette arızan olunca normal şartlarda bisikletçiye güvenirsin, sanırsın ki o harika şekilde işini yapacak, sana sorunsuz teslim edecek fakat Türkiye'de böyle olmuyor. Bu sebeple olabildiği kadar bisikletçilere güvenmiyoruz. Hani işinde ehli olmak vardır ya, biz de yok o. anlamıyorlar, işleri ticaret. Anca basit lastik, fren işlerini hallediyorlar. O da market tipi eski sistemlerde. Yeni sistemlerde ve vitese girince bile yamuluyorlar. Ben yamuk kadroyu düzeltecek, adam gibi jant ayarı yapabilecek teknik donanıma sahip bir bisikletçi sayısının bile çok az olduğunu düşünüyorum.

ben de denizlide yasiyorum. yasam bisiklet gercekten esnafligin ne oldugunu bilmeyen üçkağıtçı bir isletme. birkac sorun bende yasadim biraz fazla uzun oldugu icin yazmiyorum ama yolunuz duserse ugramayin tavsiyesinde bulunabilirim :)

Geri