Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Vitesin boşa atması ve zincir uzunluğu

İnan bilmiyorum bir kaç ay önce tekrar yapmıştı bilmeden biraz yağ sıkmıştım arka aktarıcının içindeki yay kısmına belki oradandır diye fakat geçenlerde ön arka jantlarım değişti ondan sonra tekrar yapmaya başladı.

Şöyle rahat rahat yokuşta inemiyoruz ya sürekli çevir de çevir.
Arka aktaricin zinciri germiyor mu acaba? Aktaricinin uzerinde vida var aktarici bacagini geriyor

Scudo
Muhtemelen kasetin içinde sıkıntı var, çok kirlenmiş ya da tırnaklar kırılıp bir yerde sıkışmış olabilir...Tekeri sehpada pedallayıp bırakın pedalda dönüyor mu..Ve bence bu haliyle binmeyin, bisikletçiye götürün..Arka aktatıcıyı büküp janta soksa kaza kaçınılmaz, üstelik masrafıda çok olur...

Muhtemelen kasetin içinde sıkıntı var, çok kirlenmiş ya da tırnaklar kırılıp bir yerde sıkışmış olabilir...Tekeri sehpada pedallayıp bırakın pedalda dönüyor mu..Ve bence bu haliyle binmeyin, bisikletçiye götürün..Arka aktatıcıyı büküp janta soksa kaza kaçınılmaz, üstelik masrafıda çok olur...
Anladım, teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn
@zone merhaba ben dahon vitesse d8 aldım. İlk kez bisiklet kullanacağım. Viteslerin anlamı nedir? Yani hangi vitesi nasıl kullanacağım
Sitede de bisiklette de yeniyim. Dahon vitesse d8 aldım. Vites kaçta olmalı acaba?
Zincir boşa döner gibi oldu ve bu vitesten sanırım
@halil Selam ben dahon aldım vitesse d8. İlk bisikletim ve ilk kez kullanacağım. Vites olayı nasıl oluyor. Yani ilk binerken kaçta olmalı vites

• Beğen
@Ayshe48 İlk kalkışta rahat pedal çevirdiğiniz viteste olması, hızınız arttıkça vites büyütmeniz en uygun yöntem..Yani ön en küçük arka orta dişli gibi başlarsanız sonra arkayı küçük dişliye, akabinde önü bir büyüğe şeklinde devam edersiniz..Önemli başka hususta zinciri çapraz yapmamak...

Soruma yanıt verebilecek kimse yok mu

• Beğen
@HakanAydn cevabınız için teşekkür ederim. Dahon vitesse d8 de 2 3 uygun olur sanırım. Zira ön en küçük arka orta dişli vs bilgim yok. Zira bi kullanım klavuzu da yok ki? Böyle sormak da ayıp gibi ama nasıl öğreneceğiz ki?

• Beğen
@Ayshe48 Deneme yanılmaylada alışırsınız...Donuçta viteste kural pek yok gücünüze göre seçim var..Yani en küçüktede en büyüktede pedala basınca gider..

@Ayshe48 hhttps://www.bisikletforum.com/konu/vites-nedir-ve-nasil-kullanilir.39587/ buradaki yazıdan bilgi alabilirsin.

@zone merhaba ben dahon vitesse d8 aldım. İlk kez bisiklet kullanacağım. Viteslerin anlamı nedir? Yani hangi vitesi nasıl kullanacağım
Sitede de bisiklette de yeniyim. Dahon vitesse d8 aldım. Vites kaçta olmalı acaba?
Zincir boşa döner gibi oldu ve bu vitesten sanırım
@halil Selam ben dahon aldım vitesse d8. İlk bisikletim ve ilk kez kullanacağım. Vites olayı nasıl oluyor. Yani ilk binerken kaçta olmalı vites
Vites, cevirebileceginiz yumusaklikta olmali. Ayaga kalkarak surebiliyorsaniz o vites size serttir. Zira yumusak viteste ayaga kalkarak suremezsiniz. Ilk seneler boyle.

Arkadaşlar bisikletim de pedal çevirmeyi bıraktığımda (örneğin yokuş aşağı inerken ayrıca düz yolda orta hızda da gittiğimde hatta olduğu yerde ileriye götürürken pedallarda dönüyor) zincirim geriye doğru sarıyor ve aşağı sarkıyor. Daha sonra pedal çevirmeye başladığımda pedal birkaç tur boşa dönüyor yerine oturduktan sonra tekrar eski şekilde devam ediyor. Bu sorun hakkında bilgisi olan var mı acaba? (Bisikletim 6x3 vites Castello Dominator Arka Aktarıcı: Shimano SİS)
Korku filmi gibi olay. Binmeyin o bisiklete. Hemen deneyimli bir ustaya göstermelisiniz.

@zone Hub tırnakları yağ ve tozdan kapanıyor ve biraz gidince açılıyor. Hub sökülüp temizlenecek belki de tırnakları bastıran yay kırıldı...

Geri