Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Wiggle

Şöyle düşünebilirsiniz birde gözlük gözünüzdeyken terleme yolu ile derinize etken maddesi geçebilir ( mi ) ?
Bunu araştırın. Çoğu ürün plastik dediğimiz maddeler ısıl koşullarda tepkimeye girerler çünkü.Araştırmanızda
fayda olacağı kanaatindeyim.Saygılar....

Scudo
Bu konuyu amerikanın hamburgerlerinde kullanılan domates hakkında hassasiyet başlatması ile ilgili bir kanun teklifi çıkarmasına benzettim.. Alerji, mide krampları hatta salmonella tetikleyici gibi iddialar söz konusuymuş... Sanki kızartma yağı, hamburger ekmeği, kızarmış et ve soslar mükemmel sağlıklı da.. Kafayı domatese takmışlar 😄 sizi tenzih ederim, hassas olmanız gayet güzel ama zaten zararlı pek çok şey tarafından kuşatılmış haldeyiz.. Ben kullanmanızda kısa vadede bir sorun yaşanacağını sanmıyorum

Şimdi Avrupa Birliği'nin EFSA diye bir organizasyonu var, European Food Safety Authority diye. Kendileri bu konuyla ilgili şöyle bir kriter belirlemiş; 4 microgram/kilogram/gün maruziyetin üzerine çıkmadığın müddetçe sıkıntı yok diyor. Yani her 1 kg'lık vücut ağırlığınız için 1 günde 4 microgramın üstünde maruz kalmadığın müddetçe Toleable Daily Intake diye bilinen (günlük tolere edilebilen maruziyet gibi çevrilebilir) sınırı aşmamış oluyorsun. Bu arada bu değer anne karnındaki bebeklerden yaşlılara kadar tüm yaş grupları için aynı şekilde geçerli.

Pratikte şöyle söyleyebilirim; 100 kilogram ağırlığında birisi bu gözlüğü kullanıyor ve günde gözlüğün ihtiva ettiği BPA'nın 400 microgramını (0,0004 gram) direkt olarak vücuduna alıyorsa sınırda demektir. Bu da ayda 0,012 gram, yılda da 0,15 gram gibi bir değere tekabül ediyor. Yani 1 yıl içinde gözlüğün içindeki BPA'nın 0,15 gramını vücudunuza almanız durumunda EFSA'ya göre güvenli sınırı aştınız demektir. Çok küçük bir miktar gibi görünüyor evet, insan haliyle bu kadar küçük bir miktarı 365 gün içinde alıyorumdur diye düşünebilir ama almayacağınızdan emin olabilirsiniz. Birincisi insan teri PC'yi çözebilecek kimyasallar içermiyor, ikincisi de zaten yukarıda anlattığım şekilde bir kütle transferi mümkün değil.

Son olarak da şunu söyleyeyim; FDA (Food and Drug Administration) EFSA'nın 4 microgram olarak belirlediği seviyeyi 50 microgram olarak belirlemiş diye biliyorum. Sorumlusu olduğum bölge Avrupa bölgesi olduğu için EFSA'nın değerlerine hakimim ama Amerika ve Uzak Doğu taraflarıyla ilgili çok bilgim yok.

Özet olarak; güvenle kullanın gözlüğünüzü iyi günlerde.

Acaba tersi mi doğruydu, alıntı yapabilirim. İnsan teri çok aşındırıcı bir sıvı, gözlük camı konularında okumuştum.
Pilokarbonat konusunda çok tecrübeli değilim, daha detaylı bir bakayım hatalı bilgi verdiysem düzeltirim tabi ki, teşekkür ederim.

Zaten vergi %30'da alınıyor olsa yine uyguna geliyor.

• Beğen
Tepkiler: MakRo
İki gün önce teslim aldım. Aynı şekilde %20 alındı benden de.

Zaten vergi %30'da alınıyor olsa yine uyguna geliyor.

Türkiye fiyatlarını kastediyorsanız haklısınız tabi. Ama diğer yurtdışı alternatifler için kesin değil.
Peki sepette 7 farklı ürün olursa gümrüğe takılır mı?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Türkiye fiyatlarını kastediyorsanız haklısınız tabi. Ama diğer yurtdışı alternatifler için kesin değil.
Peki sepette 7 farklı ürün olursa gümrüğe takılır mı?
Fatura tutarı toplamı 150 Euro'yu geçiyorsa takılır.

@Ozbf @Theo3232 @gunerokn

Teşekkür ederim.

150 Euro gümrük sınırını biliyorum ama adet bazında da resmi bir sınır var diye biliyorum. Sadece uygulanıp uygulanmadığı konusunu merak ediyordum.

@Ozbf @Theo3232 @gunerokn

Teşekkür ederim.

150 Euro gümrük sınırını biliyorum ama adet bazında da resmi bir sınır var diye biliyorum. Sadece uygulanıp uygulanmadığı konusunu merak ediyordum.
Yanlış bilmiyorsam o sınır farklı sizin düşündüğünüz gibi değil. Tam rakamı bilmiyorum ama örnek olarak 1 ay içinde 5 kere yurtdışından sipariş verebilirsiniz gibi. 150 euro sınırını aşmadığı sürece siparişinizin içinde kaç adet malzeme var bir önemi yok.

• Beğen
Tepkiler: gunerokn
Kanunda bu adet sayısı "ticari adet ve mahiyette olmayan gönderiler için" diye belirtilir.
Kargo paketi üzerine gümrük için yapıştırılan fatura etiketinde ürünlerin adet sayısı da belirtiliyor.
Kanun maddesini yorumlamak biraz gümrük memurunun inisiyatifine kalabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: oscak41
Merhaba son zamanlarda acaba 150 dolar üstü sipariş veren oldumu 200 dolarlık bir ürün almak istiyorumda ekstra vergimi ödeyeceğim kafam karıştı

@Berkcanozby

Yukarda defalarca yazılmış ama gene de yazayım sizin için:

150 dolar üstü alışverişler gümrük zebanilerinin insafına kalıyor. Yani? Olmayacak duaya amin demek oluyor. O yüzden siz gene 149-150 dolar bandında alışveriş yapmaya bakın. Yok, bana bu şart, lazım derseniz, ardiyesi, müşaviri, bilmem nesi, daha da şişirirsiniz faturanızı.

• Beğen
Tepkiler: Berkcanozby
Kafanız karışmasın diye bu kadar net yazdım.

Çok ama çok teşekkür ediyorum okudum yorumların hepsini ama genede sorayım dedim almamak daha mantıklı çok sağolun

Geri