Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Wowturkey'deki inanılmaz dünya düz mü tartışması

Scudo
Düzdür o düz. Yuvarlak olsa duramazsin.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Ya gerçekten okudum da 1-2 saat, acaba ne demiş olabilirler diye merak ederekten, gerçekten beynim yandı. Bir düzcü (dünyanın düz olduğunu savunanlar bu genelleme isimle anılıyormuş) kütleçekim kuvvetini reddederek, diğer gezegenlerde de böyle bir şey olamayacağını ve aya gidilmediğini savunuyordu. Ve beynimi en çok yakan bölge ise yerçekiminin olmadığı, yerde kalmamızı sağlayan şeyin Van Allen Radyasyon Katmanı olduğunu ileri sürmesi. Bu bir teori ise hangi gözlem veya deneye dayanıyor? Hani Van Allen kendi bulduğu bir kuşak için bile çekimsel bir kuvvet uyguladığına dair açıklama yapmazken bunu ortaya atmak...? Gerçekten bir bağlantısı veya ihtimali bile varsa, biri anlatırsa çok mutlu olacağım.

Dünya biliminin ve teknolojik gelismelerin insanlığın yararına olduğunu düşünen saf arkadaşlar için dünyanın şeklinin çok önemi yok.
41731769_254221195131222_6879216467661815808_n.jpg

@ahlaksız Ne etkilemesi ya? Etkilese ne olacak? Eğer dünyanın çeşitli yerlerinde böyle şeyler varsa, tartışılabilir ve araştırma yapılabilir. Sizin doğru kabul ettiğiniz şeyler başkalarının ekseninde de doğru olacağı anlamına gelmez. Ay konusu da Sovyetler Birliğine karşı yapılan salt bir gövde gösterisinden başka bir şey değil.

Dünya düzdür tabii ki. Al bu da ispatı. Bütün gezegenler top gibi yuvarlak, dünya düz.
2130fec332c89fcd245c3714cb8e1c85.jpg

O sayfanın bir yöneticisi vardı tarafsızlıktan Bi haber bir mahlukattı.Sadece belli bir görüşü savunan kişileri sayfalarında tutar... Eskiden çok takip ederdim o sayfayı takip edilecek tek konuları ulaşım bölümü adamlar İstanbul ulaşımının anatomisini araçların modellerini yıllarını tarihini her konusu ile yazıyorlardı ki bana öyle geliyordu ki kültür birikimi gibi bir şey olmuş adamlarda gerisi fasa fiso

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
duz oldugunu savunanlara ve oyle olduguna inananlara "bence sen de haklisin" demek ve saygi duymak lazim. fikir ve dusunce hurriyeti geregi. ama genel kabul gormus bilimsel gercekler ancak bilimadamlari seviyesinde tartisilmali. yeterli egitime sahip olmayan yani bir kere teleskoptan bile bakmamis benim gibi kisilerce tartisilmasinin ne dunyaya ne insana bir faydasi yok diye dusunuyorum.

ama ay tutulmasini hemen hepimiz gormusuzdur. Dunyanin golgesinin ay uzerine dusmesinden kaynaklandigini soyluyor bilimadamlari. Oradan da yuvarlak gibi duruyor. Ne bileyim ben dunyadaki yuzbinlerce bilimadamlarinin yalancisiyim.

Bu arada 19 ekim 2018 pazar gunu saat 18:30da Ankara Universitesi Kreiken Rasathanesinde (yeri Incek'teymis) halk gunuymus. Ay, Saturn ve Mars izlenecekmis. Ucreti ise buyukler icin 5 lira.

Bence merak duygumuzu daha faydali alanlarda kullanabiliriz. Afedersiniz ama sahipsiz sokak kopeklerinin hem kopekler hem de insanlar icin mutlu bir bicimde nasil cozulebilecegi gibi. Ama o da bu basligin alanina girmiyor. Yakin zamanda forumumuzda boyle bi baslik vardi. Isteyenleri orada yorum yapmaya davet ediyorum.
Köpek kovalayınca kaçmayın, sevin!

• Beğen
Tepkiler: rkurtcu ve Wberlin
Bu arada, gerçekte Dünya ne düz ne de tam bir küre. Sadece Dünya'nın gerçek şeklini tarif etmek için türetilmiş bir kelime. Geoid. Yani, mükemmel olmayan, girintili çıkıntılı bir küre.
geoid-c2.jpg
Küre tabi en nihayetinde. Atmosfer ve denizler de Dünya'nın bir parçası olduğuna göre mükemmel küre oluyor o halde diyecekseniz, hooop orada da bitmiyor olay. Bu sefer de manyatosfer var. Dünya'nın manyetik alanı. Onu da katarsak Dünyamızın son hali, buyrun :p:

downloadfile.jpg

Kendim gidip gözümle görmedim ama :koptum:

images-jpg.174283

Düz- yuvarlak hepsi yalan. Ispatım yukarıda. Dünya armuttur.

Bu konu ile ilgili "Convex Earth" adlı bir video var. Youtube da Türkçe dublajlı hali var. Ortaya konan argümanlar düşündürüyor. İzlemenizi tavsiye ederim.
Modern bilim bu günlere gelene değin dünyanın şekli ile ilgili birçok tartışmayı beraberinde getirmiştir. Bu böyledir, kesindir diye bir şerh koyacak gelişmişliğe ulaşılamadı henüz. Madde ve madde altı parçacıklar ile yapılan deneyler bile hala tez çürütüp, yeni tezler açtırıyor. Örneğin Cern halkası faal olarak bu konunun peşini bırakmıyor.
Bu yüzden her türlü argümana açık olmakta fayda var. Bizler bu durumun bir nevi seyircisiyiz nihayetinde.
Teleskop ile aya bakmışlığım ve yuvarlaklığını gözlemlemişliğim bizatihi olarak var. Lakin karşı argümanların sorularından bir tanesi ilgimi çekmişti; "Topun yuvarlak olması sahanın yuvarlak olduğunun işareti değildir" Bilime inanan biri olarak kesinliğin herzaman tartışabilirliğini desteklerim.
Kimbilir kim haklı... Bu konuya karşı olmakla birlikte, olabilirliğinede açığım.

@Wberlin benim anlamadigim duz oldugunu savunanlar, yuvarlak oldugunu ortaya koyanlari ne ile sucluyorlar? yada duz oldugu kabul edildiginde ne fark edecek? bilen varsa lutfen aydinlatabilir mi? boyle basit ve temel bir konuyu tartismaya acarak bilimle cok ilgisi olmayan kitleleri mesgul etmeye calisiyorlar bana kalirsa. ileride bir gun birtakim argumanlarla yer cekimi kanununu filan da sorgulayabilirler gibi geliyor. saglam delilden cok isin felsefesini yapiyorlar bence.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78
dünya düz olsaydı zaman olmazdı ve ayrıca dünyanın yan tarafına doğru gittiğinde baskı artardı ve g kuvveti ölümcül düzeye çıkardı ayrıca yer çekimi yüzünden dünyanın kenar tarafında yaşayanlar ortaya doğru kayardı

ve ayrıca gece ve gündüz olmazdı

@bayk_ara Bu dünyada herşey ve her konu sorgulanabilir, asıl sorun sorgulanmadığı zaman büyük problem.

@bayk_ara Bu konunun destekleyicileri ilk başta din misyonerleri. Batı bilimini kendilerince çürütme çabalarını destekler diyebiliriz. Hak din olarak tabir edilen dört din, dünyanın düzlüğünü öğüt verir.
Fakat din, doktrinlerini sümer geleneklerinden alır. Sümerler tarihi gizemli konular içeren, günümüzün birçok kültüründe varlığını sürdüren ritüeller içermekte.

Bunun dışında Gökbiliminin önemli keşiflerini ortaya sunan Önemli Arap bilimciler vardır tarihte. Birçok yıldız ve gezegenin adı Arapçadır. (Bknz:Aldebaran) Yani Arap coğrafyasının astronomi ile ilişkisini, Dinlerin Araplar ile ilişkisini aynı potada eriterek benzer sonuçlara dolambaçlı olarak varılabilir.

Bugün modern dünyada düz dünya akımı çıksa, din savunucuları bayrağı eline alıp en önde koşacaktır.

Düz dunya; Kendini kutsal ve yaratılanların en şereflisi olduğuna inanan birçok dindar için, varlıklarının bir amacı olduğuna ve diğer bütün gezegenlerin onların etrafında döndüğüne kanıt gibi olur.

Yuvarlak dünya; Bütün gezegenler gibi hiçliğin içinde belirsiz, başsız sonsuz anlamsız bir hayat addeder.

Kısacası bilim kesin kanıtlar bunlardır demeyip hep doğruyu ararken, din peşin peşin cevap verir(çelişkili olarak)

Düzlük yuvarlaklık bilime yeni yeni sorular ufuklar açacak iken, diğerlerine sadece oh bizimki doğru rahatlığı verip, beklemelerine bekleme eklemekten başka hiçbir yararı olmayacaktır.

Büyük imam albert aynştayn buyuruyor ki, "iki şey sonsuzdur, birincisi evren, ikincisi insanların aptallığı. İlkinin sonsuz olduğundan o kadar da emin değilim."

dediğim gibi çekim kuvveti başta olmak üzere bunun kanıtları vardır

• Beğen
Tepkiler: bayk_ara
Geri