Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yarışçılara temel tavsiyeler

Scudo
herkese merhabalar,

bu yıl mtb yarışlarına girmeye başlamak istiyorum. ilk yarışım 22 mayıs ankara olacak, bi mani olmazsa. amacım, o zamana kadar, bol bol okuyarak en azından başlangıç seviyesine yetecek kadar bir teorik alt yapı oluşturmak ve yarışlarda neler yapmam, neler yapmamam gerektiğini öğrenmek. federasyonun sayfasındaki dokumanlarla işe başladım. foruma üye olma nedenim de buydu.

yukarıdaki tavsiyeler benim için çok faydalı olmakla birlikte, hiç yarış ortamı görmemiş biri olarak bazı noktalar kafamı karıştırdı.

federasyon sayfasında, MERKEZ HAKEM KURULU YARIŞ CEZA YÖNETMELİĞİ de göz attığım dokumanlar arasında. ve bu yönetmelikte, yarış başlangıcında kaskı olmayan bisikletçiye start yaptırılmayacağı ve yarış sırasında kaskını çıkaran bisikletçinin diskalifiye edileceği yazıyor.

oysa hakan bey, @Hakan Yazman demiş.

bu tür farklılıkları, kuralları öğrenebileceğim; yarışlarda dikkat etmem gereken noktaları, yapmam gerekenleri açıklayan bir kaynak tavsiye edebilir misiniz veya sizler yardımcı olur musunuz... bu birinci sorumdu.

ikincisi;
@Hakan Yazman
bu feedzone'lar nasıl yerler? illa bi arkadaş sürüklemeli miyim peşimde? yani sadece bisikletim ve ben yarışamaz mıyız?

şimdiden teşekkür ederim =)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet DİRİ
@Hakan Yazman

bu geçiş konusuna aklıma takılan bi'şeyler var....

bugün yabancı bi forumda geçişle ilgili bi'kaç mesaj okudum. bazılarında 'geçen bisikletçi, tekniği daha iyi olan bisikletçidir. o yüzden geçilenin kendi yolunda ve düz çizgide devam etmesi, arkadakinin geçebileceği bi yer bulunca geçmesi gerektiği' gibi fikirler de vardı. bana da mantıklı geldi.

mtb yarışlarında eğer bi bisikletçi sizlerden oldukça yavaş bi halde önde gidiyorsa nasıl geçiyorsunuz?
bi bisikletçi arkayı kolaçan etmeli mi yoksa onu haberdar etmek ve geçiş yolu istemek
arkadan gelen bisikletçinin yapması gereken bi'şey mi?
mtb parkurlarında soldan geçmek gibi bi kural var mı?
iki bisikletin yanyana geçemeyeceği kısımlarda ne yapıyorsunuz?
yokuş aşağı-düz-yukuş yukarı kısımlarda geçişler farklılık gösteriyor mu?

gibi sorularım var...

yarışlarına katılan arkadaşlar geçiş kuralları ve usullerini anlatabilirler mi?

bi üstteki mesajım için güncel :)

17 nisan'dakini yaşayarak öğrendim :)

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman
Eğer ilerde çok yavaş biri varsa uzaktan bağırarak haber edilir. Genellikle haberleşerek geçilir, çoğu zaman yol müsaitse güvenli geçiş imkanı varsa haber vermeden geçilebilir. Arkayı kolaçan edebilirsiniz gerekirse bazen çok adrenalinli gelen bir yarışçı size çarpıp kaza yapabilir geçmeye çalışırken. Soldan geçmek diye kesin bir kural yoktur, sağdan soldan üstten her şekil geçilebilir.
İki bisikletin yanyana geçemeyeceği yerlerde tabii yol müsait olana kadar bekliyorsunuz veya öndeki isterse kenara çekilip yol verebilir ama bisiklet üzerinde olduğu sürece buna çok mecbur tutulamaz, zira onunda kendince kaybetmek istemediği bir pozisyonu ve süresi vardır. Tabii farkeder, özellikle yokuş aşağı geçiş çok tehlikeli olabilir ve zaman zaman ustalık ister, çok yetkin bir yarışçı olmadıkça yokuş aşağı inişte risk alarak geçiş yapmamanız gerekir.

• Beğen
Tepkiler: CandanC
arkadaşlar merhaba, çok faydalı bir konu; ben kendi adıma açanada burada tecrübelerini paylaşanlarada tşk.ederim, forumda bu tür bir yazı başka rastlamadım yada ben göremedim, sormak istediğim mtb yarışlarında bisikletlerimizin minumum başka deyimle standart özellikleri nasıl olmalıdır, yani çoğumuzun kullandığı ortalama dağ bisikletlerimiz ile bu yarışlara katılmanın riskleri varmıdır ? en azından yarışacağın bisikletin şu ekipmanı şöyle olmalıdır (örneğin frenlerin disk olmalıdır...), şu ekipmanı şöyle olursa daha avantajlıdır, ağırlığı maximum şu kg civarı olmalıdır bundan fazlası dezavantajı geçtim risklidir gibi gibi...Umarım anlatabilmişimdir şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

çok yararlı bu bilgiler için teşekkürler daha pek çok arkadaşımız kardeşimiz faydalanacaktır eminim

• Beğen
Muhteşem bir yazı hemde benim için, Teşekkürler Hakan abi. Bende mtb yarışçısı olmak istiyorum lisans hazır bisiklet ve ekipmanlar var sırada ve şimdi ki bisikletimle (ucuz bir bisiklet) bayağı iş yapıyorum ve gerçekten çok ilerledim mesela önceden dinlene dinlene çıktığım bir yokuşu şimdi aralıksız çıkıp devam ediyorum. Ve bu bilgiler benim için çok yararlı oldu. Tekrar teşekkürler. Hortlatana da teşekkürler :D

• Beğen
Geri