Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikleti ıslak zeminlerde kullanılır mı?

ramon71

Daimi Üye
Tepki
163
Yol bisikletlerinde genelde dişşiz yada çok az dişli lastikler kullanılıyor. Yol bisikleti antrenmanı yapanlar genelde yerler ıslakken çıkmıyorlar.Islak zeminde yol tutuş kabiliyetini artıracak lastik vs var mıdır?

Teşekkürler...

Scudo
@ramo

Islak yolda çok kullandım. Yağmur altında uzun mesafeler de gittim. Dikkatli olduktan sonra çok da sorun yok.
Antrenmana genellikle çıkılmamasının sebebi, antrenmanlarda genellikle yüksek tempoda ve grup takibi ile ilerleniyor. En ufak bir aksilik durumunda, tek bir bisiklet bile azıcık kaysa grubu artık yolun nerelerinden toplarsınız belli olmaz :) Ayrıca yüksek tempo özellikle virajlarda kayma tehlikesini artırır.
Aslında ıslak yolda çok kaymaz da, Türkiye'de araçlar bakımsız olduğu ve yağ-mazot kustuğu için, ıslak havalarda bu yağ kurumayıp yolun üzerinde kaygan bir tabaka oluşturuyor. İşte bu çok tehlikeli.
Ama gezi modunda ya da uzun tur modunda kullanırsanız, lastikleriniz de iyi durumdaysa yol bisikleti ıslak yolda kullanılmaz diye birşey yok. Gene de çok çok dikkatli olmakta fayda var tabii ki.
Lastik olarak hutchinson top speed kevlar'ın ıslak zemin tutuşundan çok memnun olduğumu söyleyebilirim.

@Juanito.Laguna

Cevabınız için teşekkür ederim.Bisikleti sportif amaç dışında ulaşım aracı olarak da kullanmak isteğimizden dolayı her şartta çevirmek istiyoruz sanırım:)

Lastiklerde ortalama kullanım ömrü ne kadardır km olarak ? Teşekkürler...

Bu soruya verilecek bir cevap yok. Her lastiğin hamuru farklıdır, yumuşak hamurlu lastiklerin ömrü sert hamurlu olanlara nazaran daha kısadır ama daha çabuk ısınıp daha iyi yol tutarlar. Hamur sertleştikçe durum tam tersi şekilde değişir, ömür artar ama tutuş düşer. Lastikler açısından bu durum bisikletten, motora, otomobile kadar bütün alanlarda geçerlidir.

kısaca, pahalı ve yarış şartlarına göre üretilmiş lastikler çabuk ısınacak şekilde, iyi bir kavrayış için yumuşak hamurlu ve çok hafif üretilirler. Fiyatları bu yüzden yüksektir. Nispeten daha ucuz lastikler günlük kullanıma yönelik üretilirler, bu yüzden sert hamurludurlar ve fiyatları düşük ama hizmet ömürleri daha uzundur. Tabi ağırlıklarıda yüksektir.

@ramo

continental garnd prix 3000 öneririm.Kesinlikle kaymaz ben yağmurda yarış koştum onlarla.Finişte bile banamısın demiyo.

Antalyada sağanak yağışta ayakta sprint dahi atabildiğim tek lastik rubena..

çok duyulmamış ama aytaç abinin dediği gibi aşırı yumuşak hamuru var.. 700x20
lastikleri şişik bırakıp güneşte unutursanız lastikler çatlıyormuş onu tecrübe ettim :)

şimdi 700x26 lastik bakıyorum ama bulabilinecek gibi görümüyor..

CST pro lastikler ile kesinlikle ıslak zemine çıkmayın aşırı sert ve üzerinde de nylon yazıyor bile bile ladese gerek yok.. Aman düşmeyin
ıslak zeminde binicekseniz ve hız yapacaksanız frenleme mesafesini unutmayın uzuyacak..
Yolun da çukur durumunu unutmayın ezbere bilmediğiniz yolu tercih etmeyin ;)

@sea84

continental grand prinx 4880 nasıl hoca yeni taktım çok methettiler bende yağmurda binmeye bayılıyorum yarın bi bakacam yağmur başladı bu akşamda

@AYTEKİN ERZAN

Valla ben binerken yol bisikletine o çıkmamıştı ama o lastik benim söylediğim üst modeli galiba kayacağına ihtimal vermiyorum.Continental yağmur konusunda mükemmel

• Beğen
Tepkiler: Aytekin Erzan
Sağanak yağmur altında 10 km bisiklet kullandığımı biliyorum. Bunu yapmaktan zevk alanlar olduğu kadar, benim gibi çamurdan nefret edenler böyle bir tecrübeyi yaşamak istemeyeceklerdir. Bu güvenlik kadar alınan keyif ile de ilgili.

Ama sağanak yağmur çiseleyen yağmurdan çok daha iyidir, çünkü yağmur az yağdığı veya ilk yağdığı anlarda yollar buz tutmuş gibi kaygan olabiliyor. Bunun dışında manevralara,özellikle su birikintisi gibi görünüp içinde derin çukurlar barındıran gölcüklere, hızınıza, fren tutuşunuza dikkat etmeniz çok önemli.

Lastik konusunda ise ben de Continental'i şiddetle tavsiye ediyorum.

@Zuhâl

Ben 200o yılında yağmur altında yarış koştum 70 km gençlerde ve Yokuş çıktık indik.Gerçekten yağmurun ayrı bir zevki var.Otele döndüğümde üzerimden çamur akıyodu ve gerçekten mutluydum.

• Beğen
Tepkiler: UMUT ALAÇİÇEK
Yaz yağmuru altında ıslanmak güzel ama 5 derece soğukta yağmura yakalanmak istemem doğrusu :) Eskiden yağmurda özellikle biner sonra da bisikletimle banyoya girerdim. Canım annem hiç bişey demezdi :) Ne de olsa bisikletimi dışarıda bırakmayacağımı bilir ev batmasın diye göz yumardı. Annemi yılllar önce kaybettim ama beni ne kadar çok sevdiğini hiç unutmayacağım.

@NightHawk

Başınız sağolsun.

Ha, unutmadan; ne kadar çamurlu olursanız olun, evde size hiç sesini çıkarmayacak mülayim bir anneye sahipseniz yağmurlu ve ıslak yolları istediğiniz kadar katetme lüksüne sahipsiniz. :)

Deneyim ve bilgilerinizi paylaştığınız için hepinize teşekkür ederim:)

annenize üzüldüm kesede yaparmıydınız bisikletinize

bi şey sormak istiyorum bu gün bir grup üyesi arkadaşla tartıtıkta bu konuyu
acaba sizce yağmur yağarken çamurluk takmak tuhafmı yoksa geçerli bi sebebi varmı
teşekkürler

@Zuhâl

caba trek 1.5 mi kullanıyorsunuz

@AYTEKİN ERZAN

Trek 1.5 kullanmıyorum.

Çamurluk takmakta tuhaf bir yan göremiyorum. Tercihe bağlı. Ancak çamurluğun çok da işlevsel olduğunu düşünmüyorum.

Ya bence çamuru yemek lazım nede olsa yağmurda ıslanıyorsunuz ve çamur bir şekilde üstünüze sıçrıyor.

@Zuhâl

ben de de 1.5 var nasıl memnunmusunuz benim 2000 li km lerde komple jantları değiştirdim lastikler ruble dahil üzerindekiler iki kez tel koparttı kızdım değiştirdim kilom fazla imiş 36 tel taktım bakırköy sahil yolunu kullanıyorum çok kötü orjinallerinde çıkardığı ses çok hoşuma gidiyordu yaza kadar incelip tekrar onları takmyı düşünüyorum

@sea84

çamurluk takmadığımda tam arka taraf sissiyah oluyor ondan yani bide düşük ısılarda yıkanıyo kıyafetler bazen çamur lekesi çıkmayabiliyo

@AYTEKİN ERZAN

Yol bisikletimde SKS'nin "Raceblade" çamurlukluklarını kullanıyorum ve gayet memnunum. İncelemek için:
(link)

Lastiklerim ise Michelin Pro Race 3 700 X 23. Şimdilik bu ekipman ile ıslak havada yaptığım sürüşlerde önemli bir sıkıntı yaşamadım. Fakat yüksek hızla sürmemeye dikkat ediyorum ve risklerden aklım erdiğince kaçınıyorum.

Hibrit tur bisikletimde de her daim çamurluklarım takılı. Sürüş esnasında insanın üstüne yağan nispeten temiz yağmur suyu ile yoldan üstünüze başınıza ve ağzınıza yüzünüze sıçrayan çamur, mazot ve daha bin tür pislik dolu su birbirinden çok farklı. İnsanı asıl batıran bu alttan gelen su ve dozğru düzgün çamurluklar bu zararı çok önemli derecede azaltıyor. Eğer her tür havada bisiklete binmeyi planlıyorsanız, bence çamurlukların faydasının yanında ağırlığının ya da takılmama sebepleri her ne ise onun lafı bile olmaz...

• Beğen
@AYTEKİN ERZAN

Bu Yazıya Ben cvp versem daha dogru olur Terbiyesizlik yapmak istemem Aytekin abicim..

Şarıl şarıl yagmur yagıyor evden uzaksınız grupla gidiyosunuz yagmurun yagması sorun değil Gidiş hızınız oldukça yavaş Dönüşe geçmeden takılmayan arka çamurluk yolculuk sırasında bütün gruba etki edecek dakikalarını çalıcak şekilde takılıyorsa enteresan geliyor bana,Neden yola çıkmadan takmadı diye düşünürüm aklımca yagmurun yagdıgını gören insan önlemini önceden almıyorsa neden sonradan yolda giderken gruba engel oluyor aksaklık yaşanıyor zaten gidemiyoruz gidemediğimiz yolda neden terlemişken yol kenarında bekleyipte O arkadaşın çamurluk takmasını bekleyimki Terim soguduktan sonra zaten Ha bisiklete binmişim ha binmemişim fark eden herhangi birşey var mı ?
Tamam doğaldır üstünün kirlenmemesini istersin ama yukardan yagan yagmur felaket bir şekilde yagıyorsa niye durayım zaten ıslanıyorum :)
Terbiyesizlik olarak algılamayın sadece düşüncelerimi söylemek istedim.

• Beğen
Geri