Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikletinde lastik seçimi

Scudo
Pirelli zero mu yoksa vittoria corsa mı

ikisinide kullandım. corsa ile 3500km yaptım. Yol tutuşu çok iyi ama mübarek çok patladı. zero ile de 7000lere gelmek üzereyim. 1 kere patladı. oldukça memnun oldugum bir lastik. Corsa control kullanan arkadaşım var ondan çok memnundu.

• Beğen
Tepkiler: makaram
corsa g2 kullandım sağolsun her 50 km de bi patladı , 1 aydır zero kullanıyorum gravel e yakın sürüş yaptım gayet memnunum

Peki 700x23 veya 25 hangisi sürtünme performans olarak iyidir

Hutchinson equinox 2 lastiklerim geldi ama lastiğin üzerinde yön belirten bir ok göremedim. Bu lastikte diş yok ama yön önemlimi önemsizmi?

Arkadaşlar, lastiklerin bazıları katlanabilir bazıları telli oluyor malum. Telli olanların katlanabilir olanlara göre daha ağır olmasından başka dezavantajı var mı acaba? Mesela Schwalbe durano plus gibi diğer lastiklere göre zaten ağır olan bir lastiğin telli olanını almak mantıklı mıdır?

Peki 700x23 veya 25 hangisi sürtünme performans olarak iyidir
Kilona ve yola bağlı, kaymak gibi asfalttan çıkmayacaksan ve 60 kiloysan 23c daha iyi olacaktır ama gerçekçi koşullarda 25 hem daha konforlu olur hem de daha hızlı. Lastiğin hızı denildiği zaman her şey yuvarlanma direnci olmuyor, yolun pürüzlerinden ve küçük objelerden geçerken titremesi/sekmesi hız kaybettirir ve konforu azaltır, 25lik lastik daha fazla rüzgar direncine sebep olacak olsa da (günümüzde jantları 25lik lastiğe göre daha geniş ürettikleri için aslında artık bu da geçerli değil) sekmemesi ve titrememesi enerji kayıplarını önlüyor.

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve KOMA
@EnginK. Ek olarak telli lastiklerin, katlanırlara oranla daha zor sökülüp takıldığını düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: cazci ve EnginK.
Telli lastiğin söküp takılması uğraştırır....Diyordum..
Ceyhun yazmış :harika:

Kullandığım Schwalbe Durano Plus'lar hakkında birkaç satır yazma vakti geldi sanırım.
3 Kış, sayısız yağmur, kar ve bozuk yol sürüşü gören, hafta iç işe, hafta sonu antrenmana eşlik eden lastiklerim 16.000 km geride kalırken artık düzleşen yüzeyleri, azalan yer tutuşlarıyla ömrünü tamamladıklarının sinyalini verdi ve 17.000 km sonunda emekliye ayrıldılar.

IMG_20200812_182641.jpg
Her santiminde böyle sayısız yarık ve delik olan lastiğim sadece bir kez (16 bin küsür km'de) benim ihmalim yüzünden patladı. (Ön tekere saplanmış camı çıkartmak yerine tekrar sürüşe çıktım :naslyany:)
Onun dışında yolda camlardan kaçmadan sürmeme rağmen başka vukuatı olmadı.

Diğer bisikletimde de bu lastiği kullandığım için toplamda 22 bin km'ye yakın tecrübem oldu bu lastikle. Ne yağmurda, ne farklı bir koşulda hiç sorun yaşamadığım bir lastik. Fiyat / Kullanım ömrü olarak bakınca oldukça hesaplı bir seçenek bana göre.

IMG_20200812_182459.jpg
- Artık düzleşen yüzey, silinmiş kanallar sal beni diye yalvarıyor resmen -

Bu kadar hacamat olunca lastiği incelemek için içini açtım. İçerideki koruyucu katman oldukça dayanıklı bir malzeme. Makas mavi şeride geldiğinde gerçekten zorlandı kesmek için.
Durano Plus'ın o kadar camı, dikeni nasıl tuttuğunu anlamış oldum bu sayede.

IMG_20200812_183533.jpg

durano_plus.jpg

Yeni serilerde hamur tipinin değiştiğini söylüyor schwalbe firması. Addix isimli bir malzemeye geçmişler. Ömür ve dayanıklılık konusunda eskisini aratacak bir fark yoktur umarım.

Durano Plus kimler için uygun;
- Yol bisikletini günlük ulaşımda kullananlar
- Yağmur - çamur demeden sürüş yapanlar
- Ağırlık ve yuvarlanma direncini dert etmeyenler
- Patlaklarla uğraşmak istemeyenler
- Uzun kilometreler yapan, uzun süre dayanacak lastik arayanlar
- Antrenman için ayrı / performans için ayrı lastik düşünenler

Durano Plus kime uymaz;
- Performans odaklı antrenman yapanlar
- Ağırlık hesabı yapanlar
- Segment kovalayanlar

(@srdrmrs sen değil misin bu ? :koptum: )

Lastikleri wiggle'dan aldım ve 10-15 gün gibi bir sürede geldiler. Ama haftalık olarak fiyatlar değişiyor. Bu sebeple kontrol etmeden almayın derim. (Tanesi 5-10 dolar arası oynuyor)

Herkese iyi sürüşler :harika:

@BerkEvren
(link) (Sizin kullandığınız)
(link) (Yeni üretim addix olan)

Bu siteye göre lastikleri önermiyorlar hocam. Sizin deneyimleriniz ise incelemenin aksine oldukça iyi. Lastik işi de biraz şans, bende Michelin Pro4 Endurance var şu anda 1500 km de 2 kez patlatmayı başardım arkayı. İkisinde de kamyon lastiği teli girmiş sağolsunlar.
Durano plus lastiklerin wiggle da da kullanıcısı pek yok.
(link)

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi
@BerkEvren
(link) (Sizin kullandığınız)
(link) (Yeni üretim addix olan)

Bu siteye göre lastikleri önermiyorlar hocam. Sizin deneyimleriniz ise incelemenin aksine oldukça iyi. Lastik işi de biraz şans, bende Michelin Pro4 Endurance var şu anda 1500 km de 2 kez patlatmayı başardım arkayı. İkisinde de kamyon lastiği teli girmiş sağolsunlar.
(link)

Yalnız fiyat çok iyiymiş. Çifti (ek ücretler hariç) 50 dolar yani çifti 400TL yapmıyor. Türkiye'de şu an aynı lastiğin "tanesi" (link)!

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yeni seri için yeni kod açtılar. Bu sebeple yorum vs kalmadı sitelerde. Eski versiyonda kullanan 20.000 görenler vardı. Zaten o referansla almıştım bende.

Bu siteye göre lastikleri önermiyorlar hocam
Bu sitenin puan sistemini çözemedim ben açıkçası. Olmadık lastiklerin patlak dirençleri daha yüksek falan çıkıyor. Pek referans almıyorum o sebeple. (Sponsorlu kıyaslamalar yapılıyor gibi geliyor bana)
Ama dediğim gibi o 3-5 wattı hesaplayan / hisseden için önermiyorum zaten lastiği :)

Pro 4 Endurance çok güzel lastik, özellikle yağışta çok çok iyi. 5-6000 km gidiyor rahatlıkla.

Türkiye'de şuan aynı lastiğin "tanesi" (link)!
Türkiyeden bisiklet parçası alınmasın diye özel uğraş verilse bu kadar olur zaten. Yurt içi fiyatlar uçuk malesef.

Bu sitenin puan sistemini çözemedim ben açıkçası. Olmadık lastiklerin patlak dirençleri daha yüksek falan çıkıyor. Pek referans almıyorum o sebeple. (Sponsorlu kıyaslamalar yapılıyor gibi geliyor bana)
Ama dediğim gibi o 3-5 wattı hesaplayan / hisseden için önermiyorum zaten lastiği :)
bicyclerollingresistance.com'un patlak koruma testi, 1mm'lik çelik iğnenin lastiği delmesinden ibaret. Verilen değer ne kadar yüksekse, lastiği delmek için o kadar fazla kuvvet uygulamak gerekiyor demek. Bu yüzden en sert lastikler çok dirençli olmasalar da yüksek puanlar alabiliyorlar.

Kullandığım Schwalbe Durano Plus'lar hakkında birkaç satır yazma vakti geldi sanırım.
3 Kış, sayısız yağmur, kar ve bozuk yol sürüşü gören, hafta iç işe, hafta sonu antrenmana eşlik eden lastiklerim 16.000 km geride kalırken artık düzleşen yüzeyleri, azalan yer tutuşlarıyla ömrünü tamamladıklarının sinyalini verdi ve 17.000 km sonunda emekliye ayrıldılar.

237134 dosyayı görüntüle
Her santiminde böyle sayısız yarık ve delik olan lastiğim sadece bir kez (16 bin küsür km'de) benim ihmalim yüzünden patladı. (Ön tekere saplanmış camı çıkartmak yerine tekrar sürüşe çıktım :naslyany:)
Onun dışında yolda camlardan kaçmadan sürmeme rağmen başka vukuatı olmadı.

Diğer bisikletimde de bu lastiği kullandığım için toplamda 22 bin km'ye yakın tecrübem oldu bu lastikle. Ne yağmurda, ne farklı bir koşulda hiç sorun yaşamadığım bir lastik. Fiyat / Kullanım ömrü olarak bakınca oldukça hesaplı bir seçenek bana göre.

237135 dosyayı görüntüle
- Artık düzleşen yüzey, silinmiş kanallar sal beni diye yalvarıyor resmen -

Bu kadar hacamat olunca lastiği incelemek için içini açtım. İçerideki koruyucu katman oldukça dayanıklı bir malzeme. Makas mavi şeride geldiğinde gerçekten zorlandı kesmek için.
Durano Plus'ın o kadar camı, dikeni nasıl tuttuğunu anlamış oldum bu sayede.

237136 dosyayı görüntüle

237137 dosyayı görüntüle

Yeni serilerde hamur tipinin değiştiğini söylüyor schwalbe firması. Addix isimli bir malzemeye geçmişler. Ömür ve dayanıklılık konusunda eskisini aratacak bir fark yoktur umarım.

Durano Plus kimler için uygun;
- Yol bisikletini günlük ulaşımda kullananlar
- Yağmur - çamur demeden sürüş yapanlar
- Ağırlık ve yuvarlanma direncini dert etmeyenler
- Patlaklarla uğraşmak istemeyenler
- Uzun kilometreler yapan, uzun süre dayanacak lastik arayanlar
- Antrenman için ayrı / performans için ayrı lastik düşünenler

Durano Plus kime uymaz;
- Performans odaklı antrenman yapanlar
- Ağırlık hesabı yapanlar
- Segment kovalayanlar

(@srdrmrs sen değil misin bu ? :koptum: )

Lastikleri wiggle'dan aldım ve 10-15 gün gibi bir sürede geldiler. Ama haftalık olarak fiyatlar değişiyor. Bu sebeple kontrol etmeden almayın derim. (Tanesi 5-10 dolar arası oynuyor)

Herkese iyi sürüşler :harika:

aa ben :)
bende kışın lifeline prime armour kullanıyorum fiyat performans için en iyi lastik bana göre. şimdi 28mm versiyonu da aldım. 16$ fiyatı var. biliyorsun bende baya lastik değiştirdim bir dönem :)

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren
@Mustaac
Benzer ama daha küçük bir yarık, ayrıca enine boydan boya mini minnacık çatlaklar oluşmuş benim rubinolarda da. Bizim ülkede bir sorun var sanırım. Bir buçuk ayda bin km olmadan niye böyle oluyorlar anlamıyorum. Doğru basınçta kullanmaya da özen gösteriyorum. Önce ön, sonra da arka lastikte oldu bunlar.
236309 dosyayı görüntüle

Durumu wiggle'a daha detaylı fotoğraflar ile mail attım Pazartesi günü. 3 gün sonra garanti ekibimiz inceleyecek diye dönüş geldi. Bugün bir mail daha geldi. Elimizde aynı ürün olmadığı için yenisini gönderemiyoruz. Dilerseniz tutar kadar alışveriş kuponu verelim dediler.

Ürünün siyah rengi var stokta. Bana siyah gönderin mi desem yoksa bu lastikler beni bir kaç bin km daha idare etse seneye başka lastik alıp kuponla da farklı bir ihtiyacımı mı alsam?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
@Mustaac

Durumu wiggle'a daha detaylı fotoğraflar ile mail attım Pazartesi günü. 3 gün sonra garanti ekibimiz inceleyecek diye dönüş geldi. Bugün bir mail daha geldi. Elimizde aynı ürün olmadığı için yenisini gönderemiyoruz. Dilerseniz tutar kadar alışveriş kuponu verelim dediler.

Ürünün siyah rengi var stokta. Bana siyah gönderin mi desem yoksa bu lastikler beni bir kaç bin km daha idare etse seneye başka lastik alıp kuponla da farklı bir ihtiyacımı mı alsam?
Siyah renk başka bir kodla satıldığı için göndermezler diye tahmin ediyorum. Siz yine de siyah gönderin diye bir şansınızı deneyin.

Geri