Yüksek süratle viraj almak (aslında alamamak)

Yeni_kullanıcı

Aktif Üye
Tepki
163
İsim
Oğuzhan Aydın
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yol düzgün ve virajlarda yardımcı olacak şekilde eğimli. Neden ? Çünkü mühendis var. Ayrıyeten rüzgar sanki gözlemlemelerime göre sıfıra yakın gibi. Bu şartlarda geriye beceri ve yolu takip etmek kalıyor.

Scudo

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yurtdışında kaymak gibi yolda yapmak kolay gelsin türkiye de yapsın tebrik edelim.
Çukurlar,yamalar,olmadık yerlerde yolun aniden daralması,çakıllı yollar, uzar gider bu liste tr de virajın sonunda ne sürpriz çıkabileceğini bilemiyorsun ki
keza araba kullansan bile güvende değilsin geçen hafta nasıl olduysa yolun viraj kısmını ıslatmışlar ve kullandıgım aracın tekerleri aniden ıslandıgı için ve viraj dönüşü oldugu için 1 saniyeliğine kontrolden çıkıp kaydı ne yazıkki.Bisikletle o virajdan çıkamazdım kesinlikle kaza kaçınılmazdı

• Beğen
Tepkiler: efaruk
B

BF Okuru

Misafir
Ben bir gün kafayı yiyip böyle kullanmaya kalksam -tabi hayatta kalırsam- kesinlikle internete yükleyip başka insanların da özenip hayatlarını tehlikeye atmalarına neden olmak istemem.
Ayrıca elemanın o kaymak gibi ve tenha yolu defalarca gidip her metresini ezberlediğine ve bu videoyu ondan sonra çektiğine de eminim.

Yurtdışında kaymak gibi yolda yapmak kolay gelsin türkiye de yapsın tebrik edelim.
Çukurlar,yamalar,olmadık yerlerde yolun aniden daralması,çakıllı yollar, uzar gider bu liste tr de virajın sonunda ne sürpriz çıkabileceğini bilemiyorsun ki
keza araba kullansan bile güvende değilsin...
Zaten karşıdan şerit ihlaliyle gelen ilk arabayla öpüşmek de kaçınılmaz.
Size de geçmiş olsun

B

BF Okuru

Misafir
Canınız adrenalin çektiğinde, acil servise uğrayın. Orda adrenalin iğnesi olacaktır. Yaptırın geçin. Sevenlerinizi düşünün.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.573
İsim
Çağdaş
@Desert Fox bizde çalı çimen sulamasını abartılı yaptıklarından özellikle motorcular için büyük tehlike.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar bu 10 dakikalık videoyu soluksuz izledim. Adam devesa bir şekilde iniş yapıyor. Ve 1 virajda bile fren kullanmıyor.
Görüşleri bekliyorum o_O
Edit 4:48de aha ipler koptu dedim ama adam harbi toparladı..
Edit2: Tamam bende bu tarz inişlerde sogukkanlılıkla iniyorum iniş segmetlerinde ilk 10 dayım ama bu biraz aşar bizi :) Hemde baya....

Buda adamın aktivitesiymiş. 56 ortalama ile inmiş o_O
(link)
Bizde her ne kadar 56 ortalama olmasa bile 60 ortalama ile erciyesten aşağı iniyoruz.

• Hahaha
Tepkiler: Hakan38

Koray Gürel

caylakpedal
Tepki
237
İsim
Koray Gürel
Bisiklet
Canyon
Merhabalar bu 10 dakikalık videoyu soluksuz izledim. Adam devesa bir şekilde iniş yapıyor. Ve 1 virajda bile fren kullanmıyor.
Görüşleri bekliyorum o_O
Edit2: Tamam bende bu tarz inişlerde sogukkanlılıkla iniyorum iniş segmetlerinde ilk 10 dayım ama bu biraz aşar bizi :) Hemde baya....

(link)
Yol da kaymak gibiymiş ?

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

smtdgncy

Daimi Üye
Tepki
488
İsim
Samet
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Görüşleri bekliyorum o_O

(link)
İzlerken kaç kere düştüm sayamadım :)

Tepki
11
İsim
Mustafa
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Görüşleri bekliyorum o_O

(link)

6:08 de frene basıyor seste geliyor fakat sağ taraftaki hız düşmüyor.

krmozcan

Üye
Tepki
20
İsim
Kerem
Bisiklet
Kron
6:08 de frene basıyor seste geliyor fakat sağ taraftaki hız düşmüyor.
Hız düşmese bile dengeyi korumak için hızlı virajlarda arka freni kullanmak büyük avantaj getiriyor.Freni yapmasa o kadar yatıramayabilir.Bende 45'le virajın dış tarafından araçla kapışıp geçmiştim baya limitteydi bisiklet yol bisikleti olsa daha hızlı dönerdim diye düşünüyorum tur bisikleti kullanıyorum.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.601
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.599
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir avcılar; İki, bizim bisikletçiler arasında anılar, maceralar hiç bitmiyor.

MertV

Forum Bağımlısı
Tepki
1.505
İsim
Mert
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yine bu tarz videoların devamlarınıda paylaşmışlardı geçtiğimiz günlerde,

kaykay ile inenleri paylaştılar hatta en son.. tecrübe cesaret yol ve lastiğin kaliteli olması böyle görsel bi şöleni ortaya çıkarmış..

söylencek söz yok :)

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çocukken kullandığım, kemik jantlı, tek vitesli bir bisikletim vardı. Özellikle yokuş aşağı sürmek çok hoşuma gidiyordu. Bir gün bir arkadaşıda bisiklete aldım, ben seleye otururken oda orta demire oturuyordu. Ben pedal çevirip giderken oda gidonu kullanıyordu. :koptum: (İlla bu şekilde bisiklet süren olmuştur, bir kişi seleye otururken bir kişide orta demire yan oturur ve gidonu tutup destek alır.Seleye oturanda arkadaşın omuzundan destek alır, şimdi tuhaf gelmesin.):koptum: Neyse yokuş aşağıya doğru iniyoruz, arkadaşa dedim, viraja gelirken yavaşla, bisiklet ağır fren tutmaz, diye. O mu yavaşlamadı yoksa bisiklet mi yavaşlamadı bilmiyorum, viraja girerken hızı görünce -ahanda ayvayı yedik- dedim. Gidon arkadaşta, frene müdehale de edemiyoruz yani. Sonra virajı alamayıp direklemesine gittiğimizi hatırlıyorum ama o anda film kopuyor, gözümü açtığımda kendimi bisikletten 3-4 metre ileride bahçede yerde buldum. Bisiklet yolun kenarındaki çamura saplanmış kalmıştı. Ben ne ara buraya uçtum, nasıl uçtum bir şey hatırlayamadım. Uçtumda uçmadım mı dedim, düştümde düşmedim mi dedim.Bunlar hem halkın uydurması...:D Allahtan sıyrık dahi almamıştık oradaki bahçenin sayesinde. Ama bu bize bir ders oldu mu?:komik: Hayır tabi, yine aynı şekilde yine aynı şöfor arkadaşın sayesinde bir virajda daha bisikletten uçmuştuk. Ama bu sefer bahçe yoktu ve düz topraklı bir arazide baya yuvarlandık. Tabi bu sefer, kollar, bacaklar her taraf yara bere içinde kalmıştı. :) Ondan sonra bırak beraber bisiklete binmeyi, bisikleti bile tutturmamıştım arkadaşa.:komik: O zamanlarda arkadaşın beceriksizliğine bağlıyordum ama daha sonra merkez kaç kuvveti, momentumdan haberim olunca biraz daha anlayışla anıyorum. :) Ha yine o arkadaşa bisikleti vermiyorum, orası başka. :komik:

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Yol düzgün ve virajlarda yardımcı olacak şekilde eğimli. Neden ? Çünkü mühendis var. Ayrıyeten rüzgar sanki gözlemlemelerime göre sıfıra yakın gibi. Bu şartlarda geriye beceri ve yolu takip etmek kalıyor.
Yoluda bılıyodur muhtemelen. Ben bilmediğim bir yola 55 ıle girdim yolun ortasında beklemediğim refujle kaza yaptım :D

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu yokuş degil ama benim de çocukluktan bir anım aklima geldi:ssrtcbya:.
Oturduğumuz eve gelmeden 150mt'lik bir yokuş vardı. Egim de 9% ile falan başlıyordu. Anlayacağınız o yaşlar için büyük eğlence:D
Ne kadar hız, o kadar keyif...

Düşmek mi? Hiç akla bile gelmiyor tabii.

Yine bir gün hızla yokuştan inmeye başladım.
Yol yarisinda daralıyor, çünkü eski bir ev var yolun bu kısmında (müthiş şehircilik işte) evin gider kanalı var ve 1mt derinlik söz konusu.. Mutfak gideri bildiğiniz yukarıdan akıyor bu kanala ve büyük taşlar koymuşlar çamur olmasın diye. (yine müthiş çözümler)

Tam bu dar kısımda bir teyze karşıya geçiyor ben de arkasından geçerim diye planlıyorum. Ama o da ne! Teyze son anda beni görüyor ve benim geçmeyi planladığım kısıma dogru geri kaçıyor. Ee tabii ben bundan sonraki 3-5 sn'yi hatırlamıyorum.:booo: Gözümü açtığımda koca taşların arasında mutfak gideri diye düşündüğüm (!) sızıntı da yüzüme akıyordu.:snzdglsn:

Tam anlamıyla bir mucize!.
Hiçbir yerime birşey olmamıştı. Sanırım melekler beni havada yakalayıp, yavaşça muntazam bir şeklide o kayaların arasına yerleştirmiş ve akillanayim diye de yukarıdan akan suyu yüzüme denk getirmişlerdi:D

Bizim büyükler o zamanlar, "ha çocuk ha deli" derlerdi...o kadar vardık gerçekten...:komik:

Son düzenleme:

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yüksek süratle viraj almanın 1. şartı çabuk ısınıp asfalta sakız gibi yapışan bir lastik, 2.şartı ise temiz bir asfalt olmasıdır.
Bunları cebe koyduktan sonra geriye işin teknik kısmı kalıyor. Vücut pozisyonunu ayarladıktan sonra bisikleti yatırıp denge merkezini bulmak.

p.s: bakışınız daima gideceğiniz yerde olsun.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.974
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
tan(×)=F/G

F=mV²/r

r yi yani yarıçapı büyük tutarsanız,viraj hızınız artar. Yani daha hızlı ve daha rahat viraj alırsınız. r yi büyük tutmak demek virajda mümkün olan en düz çizgiyi kullanmakla olur. Bunun adıysa "yarış çizgisi" kullanmaktır. Trafikte tehlikeli olabilir.