Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yurtdışı alışveriş

vergiler o kadar fazla ki 300 dolarlık sey Türkiyede oluyo 600 dolar

Scudo
Vergilerden dolayı baya bir fiyat artışına maruz kalabilir. Birde gümrükte prosedürlerle ayrı ilgilenmen gerekebilir.
Ben bazen yurt dışından CD alıyorum onda bile bir sürü prosedür çıkartabiliyorlar. Ama bazende postacı kapıya kadar getiriyor. Ne gümrük ne de prosedür. Buda Türkiyenin ayrı bir yaşam gerçeği :)
Alacağın ürünün taşıma işlemini büyük kargo şirketleri üzerinden yaparsan bazıları gümrük işleri ile ilgilenebiliyor. Bence onlarla bir konuş. Eminim yardımcı olacaklardır.

Ebay'dan 100 $ ve 100 € 'yu geçmeyen ve desi ölçüleri yüksek olmayan ürünleri getirtebiliyorsunuz. Burada rakam 100'e sabitlenmiş $ veya € olması önemli değil. Yalnız yılbaşı (noel) ve birtakım bayramlar (paskalya) gibi dönemlerde bu rakam 400'e kadar yükseliyor. Birde şöyle bir yöntem var ki; eğer ürünün fiyatı 200 € ise satıcı ile yabancı diliniz kuvvetliyse konuşup ödemeyi harici kanallardan yaparak ürünün fiyatını 100 € altında düşürerek yeni bir satış açtırırsanız ve gönderirken kargo evraklarına hediye diye yazdırabilirseniz gümrüğe takılmadan ve gümrük vergisi ödemeden alma imkanınız var. Bu şekilde alışveriş yapanları görüyorum.

bisikletletçi dükkanı ile aranızın iyi olmasında fayda var internetten 10 dolar ucuza getirdiğiniz parça ilerde bir sorun çıkarttığında bisikletçinin intikamı çok acı olabilir.:)

zaten benim bildigim yurt dısındaki alışveriş vergiler size iade ediliyor! derdiniz vergi olsun
siz misafir yani turist oldugunuz icin alışverişlerinizi vergi dahil icinde ödemiş oluyorsunuz ve geri dönüşte havalimanı gümrügü size ödemiş oldugunuz vergiyi nakit olarak iade eder
ve alışverişiniz böylelikle cok ucuza gelir inanın
biz mont almaya kalksak türkiyede örnek 250 ytl oraya gidiyorsunuz ve aynı montu daha indirimli bulma sansı ve birde vergi tekrar iade söz konusu oluncada size bu montun maliye 180 ytl ye gecmez

Anlaşılan astarı yüzünden pahalıya geliyor,zaten Ebay sitesindeki bisikletlerin hepsi Amerikadan.Peki akrabalar vasıtasıyla Almanya'dan ve Hollandadan bisiklet getirtmeye kalksam hangi markalardan getirtebilirim?( yani Almanyada veya Hollandada üretilen markalar neler biliyormusunuz?)Scott marka bisikletler bu ülkede Türkiyeden ucuzmu bilgisi olan arkadaşlara sesleniyorum....

Kurt vergi iadesinin bir kaç şartı var ve öncelikli şart alışverişi yurtdışında anlaşmalı bir mağazadan yapmış olmak (anlaşması yoksa ilgili belgeleri doldurmalarını istemelisin, belgeleri internetten indirip sen götürüyorsun) ve ürünün çıkışını bizzat kendin yapman.

Çünkü online satın aldığın ürün zaten Türkiye sınırları dahilinde senin eline geçiyor ve Türkiye Cumhuriyeti bu vergiyi koyuyor. Diğer türlü ise sen vergiyi vatandaşı olmadığın bir ülkeye ödemiş oluyorsun, ilgili belgelerle ilgili ülkenin gümrük noktasında (havaalanı vs) müracaat ediyorsun. Sana peşin veya banka havalesi ile bu ödemeyi yapıyorlar fakat vergi iadesini aldığın ürünü kontrol edip, onun uçağa yüklendiğini gösterir belgeyi ve pasaport numaranı alıyorlar.

Getirdiğin ürün gümrük vergisine dahilse ve Türkiye'ye giriş yaparken bu ürünü beyan edersen (veya geçirirken yakalanırsan diyelim) ilgili kanuna göre tekrar senden gümrük vergisini tahsil ediyorlar.

Yani iadeyi yapan yabancı ülke, Türkiye değil. Gümrük vergisini de koyan Türkiye, yabancı ülke değil.

Bir de hatırlatma. Bu prosedür ufak değişiklikler göstermekle beraber dünyanın hemen her yerine aynıdır. Lütfen "Zaten bizim ülkemizde de hep böyle oluyor" tarzı atıp tutmalar olmasın...

Arkadaşlar E-Bay'den alışveriş yapmak o kadar kolay değil. Çünkü para transferi için en çok tercih edilen ve TR için neredeyse şart koşulan PayPal'de kredi kartınız için günlük transfer sınırınız var. Yani ATM'den para çeker gibi düşünün. Benim şu an kart başı harcamam 500USD ve kayıtlı 2 kartım var.Yani günlük 1000USD işlem yapabilirim. Bu durumda iyi bir bisiklet almam zor.Bu limitin neye göre konduğunu bilmiyorum ancak kartların sınırıyla ilgisi yok.Sanırım bu kaydolduğunuz kartın bağlı olduğu ülke ya da bankanın günlük çekim sınırıyla ilgili.

Bu arada bisikleti gümrüksüz geçirmek imkansız gibi. Yurtdışından alınırsa yolcu beraberinde sorun olmuyor.

mesela ben eger kargoile kadro getırtecek olursam ebay dan ordakı fıyat atıyorum 700 usd kargo dahıl 900 usd yapıyor.bu sekılde gelecek olursa gumrukte ıslem yapılırmı yanı zorluk cıkarmı bıze?

bende bunu ogrenebılırmıyım

Ha bide arkadaşlar unutmamalıyız ki sipariş verdiğiniz parça gelmeyebiliyor ve kek gibi kalıyorsunuz, örneğin bakınız sol resimdeki ben.:D 1ay oldu ama ebay'den sipariş verdiğim yol bilgisayarından hala haber yok. Paypal'dan dava açtım ama satıcı da yolladım diyor ve hiçbir şekilde geri ödemeye yanaşmıyor. Böyle giderse Paypal yetkililerine havale edicem davayı onlar karara bağlasınlar ama sonuçta bana patlıcak gibi:(

@latif kavak

Bu kadar yüksek meblalarda parçalar mutlaka gümrüğe takılıyor ve gümrük işlemleriydi maliyetleriydi kılıydı tüyüydü derken hem buradakiyle aynı hatta pahalıya bi gelebiliyor hemde çektiğiniz eziyete değmiyor. Tabii gümrükte çalışan bir tanıdığınız varsa durum değişir :D En kolayı satıcıya aldığınız parçayı gümrük formunda düşük mebla ile göstermesini söylemek, fakat bu durumda da eğer gönderiyi size sigortalı şekilde yapıyorsa ve parçaya birşey olursa (hasar/kaybolma) sadece satıcının gümrük formunda belirttiği değer kadarı sigorta tarafından karşılanıyor, sizede gerisinin üzerine bir bardak su içmek kalıyor..;)

Şu ana kadar yurt dışından 2 alışveriş yaptım. FedEX ile kapıma kadar geldi. Ne gümrük sorunu ne de başka bişi yaşadım. Kesinlikle gümrüğe takılıyor haberlerine katılmıyorum.

ben de yaklaşık 300-350 dolarlık bi fotoğraf makinası sipariş etmek istiyorum ebaydan. ama şu gümrük mevzusu düşündürüyor beni. daha önce gittigidiyor üzerinden alışverişler yaptım. hepsi de amerikadan geliyordu. 400 ytllik şeyler aldığım oldu. gümrükte hiç sorun çıkmadı kağıma kadar fedexle geldi. ama işte ebay konusunda kararsızım. acaba aynı şekilde sorunsuz gelir mi?

Arkadaşlar biz daha önce 6 kez Abd den malzeme çektik. int. üzerinden alarak. Ancak sadece 2 tanesi gümrüğe takıldı o da fiyatları 500 $ üzerinde oldugu ve kargo kolısı de bıraz buyuk oldugu içindi öle tahmin ediyoruz. İşin özeti 643 $ lık bisiklet malzemesi bize 1023 $ a mal oldu kapıya kadar da geldı. Ayrıca iade attiğimiz bir kaç ürün de oldu onlarda da sadece kargo ücretlerini ödedik. Paramızı tamam olarak aldık. alışverişlerin 2 tanesinde Firmayla konusarak fatura tutarlarını 200 dolar ve altında gösterdik ve gümrüksüz olarak geldi. Yani işin mantığı Fatura fiyatınız düşük olursa gümrüksüz olarak gelebiliyor. Ayrıca elektronik eşyanın gümrüğü sarf malzemenin yaklaşık 2 katı kadar oluyor.

• Beğen
Tepkiler: erol yalçınkaya
birşey söylüyeceğim,ben bulgaristan sınırından gitarımı geçirmek için 190 ytl ödemiştim.yanımda kargolar vardı.oradan geçiriyorlardı.ve ne tesadüf bir kron gördüm.ve çok yüksek miktar para ile geçirildi tüm ürünler.hemde onca zarar ile.

Evet firmalardan alacağınız ürünler kargo dahil 100 Euro altında olsun. Bayram ve özel günler öncesinde 200 Euro sanırım bu sınır. Ancak adresinizi hiç bir şekilde işyeri adresi vermeyin. Açık ve seçik ev adresi olsun. Şirket, dükkan adını anımsatan birşey olmasın üzerinde. O zaman bulunduğunuz postaneye gelir. Birkaç ytl depo ücreti falan isteyebilirler, başka sorun olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Abidin Tanrıkut
ben yıllardır www.actionsports.de sitesinden parça getirtiyorum.çok ciddi ve iyi bir site gönderilerde burda gümrüklü postaya geliyor.yani postaneye geliyor.ama tabiki her gönderi istisnasız gümrüğe giriyor.benim gümrükçüm hallediyor işlemleri.yanlız burada gelen malın kdv sini (ordan gönderilirken düşüyorlar)damga vergisini ve gümrükçünün komisyonunu ödüyorum çünki bisiklet parça ve aksamlarında başka bir vergi yok .ayrıcada oradan gönderilirken 40 euro posta ilave ediliyor.ama şunu söyleyeyimki şu anda almanyadan bu şekilde bir tek aynakol getirtsem bile xtr aynakol burada daha pahalıya geliyor.:boese157: işte bizim ithalatçılar diyorum.
(link)
örneğin şu anda orda fcm970 xtr aynakol 248.99 euro orada düşülen ve burada eklenen %18 kdv yi hesaba dahil etme sadece yükselen matrah nedeni ile 10 euro bir fark olur .burada gümrükçüme 30 euro civarı bir komisyon veriyorum 40 euro posta veriyorum .yaklaşıkta euro bazında 30 euro damga vergisi oluyordu yanlış hatırlamıyorsam işte hesap ortada 248.99+10+30+40+30=358,99 Buradaki fiyatla aynı hatta daha ucuz.tabi bu tek bir parça getirtirsek böyle başka parçalarda gelirse maliyet düşüyor çünki damga vergisi,posta parası ve gümrük komisyonu fazla mal içinde aynı rakamlar.

Yanit basit aslinda, bu adamlar tum Avrupa'ya, senede binlerca kalem XTR satiyorlar ve arkalarinda Paul Lange gibi cok cok buyuk bir ithalatci var.

Bizse tek basina alim yapan, senede 10-15 XTR ayna kolun belki satildigi bir ulkeyiz. E haliyle pazarlik gucumuz yok arti ucuz sattiginda saticilar, gelen meblaglar onlari da kurtarmiyor.

Bence cok fazla kizacak bir durum yok ortada... Ama tabi yine de bizde de boyle ucuz olmasini isterdim orasi ayri.

hem gümrükçüyle uğraşıcaksın hemde bisikletçiyle papaz olucaksın bir de üstüne aynı parayı vereceksin :)

Geri