Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yurtdışı alışveriş

İngiltereden popüler olan siteler (denenmiştir) ;

www.chainreactioncycles.com (100 € yu gecemeyecek sekilde , lastik,aynakol , kaset dişli getirttim farklı siparişlerle)

www.evanscycles.com (giysi getirttim)

İrlandadan (fiyatları uygun ve ucuz gönderi seçeneği var) ;

www.totalcycling.com (arka göbek getirttim)

www.starbike.com
Almanyadan alısveris yaptıgım bir site, diğerlerinde bulamadığım bazı ürünleri buldum,jant ve lastik getirttim, acayip paketleme yapıyorlar, dhl in sitesinden kargonun seyrini izleyebiliyorsunuz DHL ile yolluyorlar 20 günde falan geliyor siparişler.
Gümrük sorunu yaşamadan adresime ptt kanalı ile geldi. Totalbike.com da 15$ lık ucak kargo siparişide var, Royal mail biraz daha pahalı

Scudo
Selam ; vat indirimiyle ilgili şöyle bir sorum var.İngilteredeki arkadaş kartıyla Londradaki adresine sipariş verip dönüşte Türkiyeye (4-5 parça)bavulda getirecek;bu malın vat indirimi onun kartına mı yapılıyor,yoksa havaalanında çıkarken mi alıyor? Ayrıca alışveriş yapılan siteye bunu belirtip onların bir belge ? koymasını mı istemek gerekiyor...Tecrübesi olan arkadaşlar yazarlarsa memnun olurum teşekkürler..

Chainreactioncycles da iki ürün seçince (Postage Cost: Unknown) diyerek posta opsiyonu göstermiyor. Tek parçada böyle bir sorun yok nedenini bilen var mı??

• Beğen
Tepkiler: N.Erdem TUGRAHAN
Chainreactioncycles'dan Türkiye'ye en fazla 2 kg ya kadar kargo yolluyorlar.Buna dikkat ediniz.Ayrıca jant çemberi gibi parçalar 2 kg'dan hafifte olsa bu sefer kapladıkları yer fazla olduğu için yine alamıyorsunuz.

Aynen, Chainreaction'a mail atmıştım hatta, çember siparişim onaylanmıyor; halbuki iki kg'dan hafif... diye.

Türkiye'ye sadece Royal Mail'le yolladıklarından, hacimin büyük olması olayı zorlaştırıyor muymuş... öyle bi şeyler yazmışlardı. :)

Chainreactioncycles'dan bir çift lastik aldım, bir problem olmadı ama henüz gelmedi, 4ünde yola çıktı ama hala bekliyorum. PTT'yi aradım 14ünden önce gelmez dedi. Sitedeki bilgiye göre 5 günde falan gelmesi gerekirdi ama çok uzuyor iş. Keşke DHL gibi özel bir firma ile gönderilebilse. Belki sipariş sırasında böyle bir talepte bulunulabilir.

Bence DHL gibi bir özel firmayla gelmediği için daha şanslısınız.

@mcanb

Aynı siteden benimde 2 Şubatta bir alış verişim olmuştu. 16 Şubatta elime ulaştı. Beklemek zor biliyorum ama telaşa gerek yok geliyor.

Gökhan

Selam, Ben Türkiyeden kredi kartıyla sipariş verip(ya da ordaki arkadaş Londradaki adresine )İngiltredeki arkadaş gelirken yanında getireceği parçaların Vat iadesi hakkında chainreactions a soru maili atmıştım.Gelen yanıt şöyle;

"If you are buying the goods in the UK and want to claim the VAT back when taking the items abroad, you will need a “Retail Export 407” form. You can request one of these by putting the following text in the order notes;
“VAT Form 407 Required”
Our customer service team will include the form with the order, you can then use this to claim the VAT back."
Çeviride aksiklik olmaması için yardıma ihtiyacım var,Burada anladığım sitede alışveriş sonunda? vat formu doldurmam gerektiği,onların da siparişin içine bunu ekleyeceklerini belirtmişler.
1-Bu vat iadesi ingiltereden çıkışta mı geri alınacak yoksa karta iadesi mi (ne zaman hangi yolla)yapılacak?
2-Benim buradan kartla arkadaşın Londra yakınlarındaki adresine istemem mi yoksa onun kendi kartıyla alıp gelmesi mi vat iadesini almak açısından en uygun yol?
İlginize teşekkür ederim...

@eros3

Gece vakti uyumadan bir çeviri daha yapıp gideyim.

Yazıda der ki; eğer ürünleri yurtdışına götürecekseniz ve bu ürünler için vat iadesi talebiniz olacaksa alışveriş esnasında bize "“VAT Form 407 Required - Vat form 407 formu gerekli" notunu iletin. Müşteri hizmetleri departmanımız siparişinizle birlikte bu formu tarafınıza ulaştıracaktır. Daha sonra bu formla birlikte vat tutarını iade alabilirsiniz.

Sorularınıza gelince;

1) Vat iadesi ülkeden çıkışta yapılır.
2) 1nci yanıta istinaden arkadaşınızın sipariş vermesi ve ürünleri alması ve ayrıca fatura vs.yi de kendi adına düzenletmesi gerekir. Kendi adınıza düzenlenmiş ürünün vat iadesini bildiğim kadarıyla arkadaşınız alamaz. Tabi arkadaşınızın yurtdışında vatandaşlık gibi bir durumu varsa özel bir uygulamaya tabi olabilir vergi vs. açısından. (Bir ihtimal Vat iadesi yapılamayabilir vatandaşlık durumu varsa) Bunları arkadaşınıza danışın.

İyi geceler.

Aydın.

Teşekkür ederim Aydın arkadaş, Bu durumda arkadaşın önce kendi adresine vat formu 407 belgesini istemesi ve ardından kendi kartıyla adresine sipariş vermesi gelirken havaalanında vat iadesini alması en uygun olacak sanıyorum.
VAtandaşlık bağı yok sadece dil öğrenimi için orda bulunuyor.
-Diyelim ki herşey yolunda gitti havaalanında bu vat iadesini almak ne kadar süren bir işlem ,( fazladan bir zaman alır mı) hangi bölümde kimle işlemi gerçekleştirecek?
-Bu iade nakit olarak orada mı ödenir yoksa alışverişi yapanın kartına sonra yapılacak bir işlem midir?
Gelecek arkadaşın da fazla tecrübesi olmadığından bu bilgileri aktarırsam daha sorunsuz olur.
Teşekkür ederim..

@eros3

Tekrar merhabalar,

Ben de bu konuya tam olarak hakim değilim, birebir gidip te alışveriş yapmışlığım yok. Ancak biraz google'da araştırınca aşağıdaki gibi bir metne ulaştım.

"Arkadaşım sorduğun sorunun cevabını ben vereyim çünkü daha yeni ingiltereden geldim.Bende oradan bir fotoğraf makinası aldım ve tax-free dediğin yani oranın diliyle Vat iade albilirsin % 17.5 fakat İngiltere'de ikamet etmemen kaydıyla yani pasaportun Türk pasaportu ve turist olmak zorunluluğu var. Satın aldığın mağazadan Vat (KDV) iade almak istediğini söyle sana bir form doldurucaklar satın aldığın makinanın kasa fişinin fotokopisni çek bu sende kalıcak . orjinal kasa fişini ve bu formu ayrıca paranın yatırılacağı kredi kart numaranı bu forma yazıyorsun bunları bir zarfa koyuyorsun havaalanında chek-in işleminden sonra uçağa giden salona geçince ( pasaport kontrolünden sonra) hangi havaalanınından geciceğini bilmiyorum ama orada bir kutu var üzerinde VAT yazıyor zarfı buraya atıcaksın onlar senin kredi katına bir süre sonra yatıracaklar."

Yani İngiltere'de turist vizesi ile bulunuyor ve herhangi bir vergi bağı vs. yoksa problemsiz şekilde bu işlemleri gerçekleştirebilir. Bu arada yazında önce form isteyecek, sonra sipariş verecek gibi birşey demişsin. Sipariş sırasında Vat 407 form requried şeklinde bir not düşülecek ve form sipariş ile birlikte istenecek. Geri kalan ayrıntılar yukarıda anlatılmış.

Daha ayrıntılı bilgi içinse;

(link)

• Beğen
Tepkiler: placan
Teşekkürler,bu son yanıtı arkadaşa ilettim,uygundur yaparız dedi.Tabi alışveriş birebir mağazadan değil siteden online alışveriş şeklinde olacak,bu durumda da sipariş verirken bu form istenecek onlar da bu formu parçaların yanına ekleyecekler.Bu kısım tamam bunun dışında en uygun koşulda alışveriş için crc,ribblecycles ve totalcycling i takip ediyorum indirim dönemi de geçmiş görünüyor ,pek ürün çeşitliliği de değişmiyor gibi.Sizce bahar aylarında yeni ürünler ve indirimler görülebilir mi?
Ek olarak mesela bizdeki (akakçe,fiyatara vb) fiyat kıyaslaması siteleri gibi dışardaki bisiklet parçaları için(özellikle yol bisikleti) için kıyaslamalar yapan öneriler veren(fiyat performans) bir site(ler) önerebilir misiniz?
İyi günler sağolun...

dün akşam chain reactiondan 39€ luk bir ön göbek sipariş verim. kargo parasıyla 50 € tuttu. ödemyi yapı kredi kartıyla yaptım. şimdi bu ürün direk kapıya kadar gelicekmi? veya geldiğinde kargoya herhangi bir ödeme yapacakmıyım ? çünkü siparişi verirken kargo ücreti olan 11€yu da ödedim. ptt kargo ile geliyormuş. tahmini kaç günde gelir?

Ayrı bir ödeme yapmıcaksınız.Türkiye'ye kadar Royal Mail ile Türkiye içinde PTT ile dağıtılıyor.Ne zaman geleceğini bilemem kimi arkadaşların 4-5 günde kimisinin 10-15 günde geldiği olmuş ama geliyor mutlaka.

@gurkankas

chain reaction'dan siparis durumunu takip et. Kargoya verildi dedikten muhtemelen 4 is günü sonra kapinda olacaktir. Kapida herhangi bir ücret ödemeyeceksin.

Üstelik sana verdikleri takip numarasiyla PTT'nin sitesinden takip edebilirsin kargonun gelip gelmedigini.

@gurkankas

slm
bende o siteden aynı şekilde ürün almıştım 10 günde geldi , değişmediyse önce haber kağıdı geliyor adresine , o heber kağıdı ile dağıtım merkezi olan topkapıdaki yere gidiyorsun ve ürünü teslim alıyorsun.
eğer 100 euro dan fazla tutuyor ise beyanname dolduruyorsun.

Ayın 11'inde CRC'den verdigim siparis henuz gelmedi. Bekliyoruz bakalım.

Daha once iki kere CRC'den alisveris yaptim. Birisi 7 gunde, digeri de 5 gunde elime gecti. Ikisi de 100 euronun uzerindeydi ama ikisi de gumruge takilmadan geldi. Ben cok memnun kaldim. Simdi ucuncu bir siparis daha verecegim.

Turkiye'de kargoyu PTT'nin dagitiyor olmasi onemli bir avantaj. Eger gumruge takilirsa cok daha az masraf cikiyor.

Bir de gumruk mevzuatinda bir degisiklik olmus anladigim kadariyla. 100 euro ve 1500 euro arasindaki alisverisler icin toplam %10 vergi alinacakmis.

Geri