Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

2 aylık bir ara çok kondisyon kaybettirir mi?

The UGUR

1317-P.8
Tepki
2.017
İsim
Uğur
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba.Bisikletim'in bugün arka lastiği 4. kez patladı.5 de olabilir.B'twin iç lastiklerden kurtulmak istiyordum zaten bu bahaneyle sağlam olan ön iç lastiği de attım.Dış lastikler de %85 gidik durumda.Ön ve arka papuçlar vahim.Ciddiye almıyordum ancak geçen hafta bir kız çocuğuna çarpınca anladım fren mesafesi korkunç.Neyse benim sorum şu: Ben iç lastikleri attım, dış lastikleri de atacağım.5 adet Continental iç lastik ve bir çift Continental Ultra Sport II ile Shimano 105 papuç alacağım.Bunları alana kadar bisikleti binmeyi düşünmüyorum ancak bunları almam 2 ayı bulabilir.Bu ara bana çok kondisyon kaybettirir mi? Ortalama 93 kadans ve 25 km gibi bir ortalamam oluyor 80 km'lik bir tur'da.Spd kullanmıyorum henüz.Kısaca dediğim gibi kaybım çok olur mu?
Ayrıca rica ediyorum bir bilgisi olmayan özellikle 18 yaş altı arkadaşlar, ya da bir şeyler yazıp daha iyi bilenler yardimci olacaktır yazacak olan arkadaşlar ve daha da önemlisi forum'un meşhur ettiği kendisini havalı sanan troll arkadaş bir şey yazmazsa sevinirim.Daha iyi bilenlerin yardımcı olacağını ben de biliyorum.Mesaj kalabalığına değil bilgi kalabalığına ihtiyacım var.
Mesajlar için şimdiden çok teşekkür ederim.Iyi pedallamalar [emoji5][emoji48]

Scudo
@Uptown Cyclist kalkıp bir sıfırdan başlayan kadar olmuyorsun ama performansın asıl zor kazanılmış kaymak kısmı gidiyor. Bu iki ayı koşu ve kuvvet antremanı ile geçirebilirsen kaybın fazla olmaz. Üstelik iki ay sonunda geri döndüğünde artan gücün sayesinde kısa sürede mevcut performansının üzerine çıkarsın. Birde beslenmene dikkat et, düşen aktivite kilo almaya neden oluyor. Bu yazdıklarım benim iki kıştır elde ettiğim tecrübelerim. Bu yüzden bu kışı spor salonu ile kısa sürüşler arasında programladım.

@Osman Yener
Çok teşekkürler değerli yorumunuz için.Ne yazık ki şimdiye kadar sadece kick-box ve bisiklet ile ilgilendim.Koşu ya da kuvvet antrenmanı gibi seylere sanırım vakit ayırmam çünkü ilgimi çekmiyor ne yazık ki :( beslenmeme dikkat edebilirim sadece.Kaybım olur doğal olarak ancak tamamen de çökmek istemiyorum

1 hafta bile kullanıcıyı ciddi performans düşüşüne sokmaktadır. Yukarıda dendiği gibi kuvvet antrenmanı ile devam etmeniz, mümkünse spor salonları yerine dışarıda koşu ve merdiven çıkma antrenmanları ile geçirmeniz em mantıklı hareket olacaktır.
2. Seçenek bir tranier edinip ınterval power kadans ve endurance antrenmanlarını düzenli şekilde devam etmek olacaktır

2 ayda gerçekten çok büyük bir kayıp yaşarsanız.

@Uptown Cyclist önceki mesajımdada dediğim gibi öyle yeni başlıyan biri gibi olmazsınız. Sonuçta vücudunuz bacaklarınızda ihtiyacınız olan kılcal damarları oluşturmuş, kaslarınız bu tempoyu kadırmayı öğrenmiş. Bu temeller bu kadar kısa zamanda yok olmuyor. Ama yinede en azından koşuyu yapmaya çalışın bence :)

Duymak istediğim şeyleri duymadım :D bir şey olmaz denmeliydi.Öğrenci olduğum için ne yazık ki trainer falan zor.Oldukça sık ve cok yürüyorum zaten bunu yapabilirim en azından.Idareten ic lastik diye diye para birikmiyor bu yüzden yatsın bisiklet bi köşede.Ne yapalım.Çok teşekkür ediyorum mesajlarınız için gereken mesajı aldım [emoji5]

@Uptown Cyclist

Maalesef düşürüyor :) Banada aynısı olmuştur çoğu zaman okul sebebiyle düzgün binemiyoruz ki. Bu arada Decathlon iç lastikleri atman iyi olmuş,Conti lastiklerle performansın da artacaktır.:harika:

• Beğen
Tepkiler: The UGUR
@Tolga Çelebi Attım onları çöpe.Hatta ve hatta biraz önce Dynamic Sport'lar da gitti çöpe.Delta'ya baktım Ultra Sport II'ler daha uyguna geliyor yurtdışından ayrıca iç lastikler de öyle.Ama karar veremedim bir konu'da.700x25 kullanıyorum ancak alırken 23 mü 25 mi karar veremedim bir türlü

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi
@Uptown Cyclist bey

Bugün 2,5 ay sonra tekrar rollere bindim ve roller üzerindeki ortalama hızımın nabzımın %90'ında 38,5km/h dan 33,5km/h'a düştüğünü gördüm, hemde bu 2,5 aylık sürüşde 1000km yapmışım
yani buda eşittir

ayda 400km
haftada 100km
günde 14km sürüşe rağmen %15'e yakın kondisyon kaybı..

@Osman Yener bey sizinde verdiğiniz bilgiler çok değerli gerçekden, bendede durum bu şekilde önümde sürüş yapamayacağım soğuklukda 3,5 aylık daha süre var, kalan süreyi nasıl geçirmem gerekiyor diye düşünüyordum tamda..

@emrah9700 ben 2014 sonbaharında ulaştığım performansa(öyle ağım şahım birşey sanmayım kendi çapımda takılan biriyim :)) mart ayında başladığım sürüşler sonrası ancak nisan sonu yaklaşmaya başlamıştım ki bir kaza sonrası 3,5 ay bu sefer hiç bir spor yapamayarak plağı tekrar başa sardık. Bu durum sonrası bisiklete dönüşümde güç kaybını ve aynı tempo tuturulduğunda nabızdaki yükselmeyi gayet anlaşılır bir şekilde yaşadım. Ama bu bisikletten uzak kaldığım süre sonrası yaptığım uzun sürüşlerde düşen performansa rağmen öyle bir bitmişlikte yaşamadım. Bu yaşadıklarım ışığında sayın @Bahadır Gürel 'in "Performans bisikletçisi için güç antremanı" konusunu okuyunca bu kış aynı şeyleri yaşamamak için yine kendisinin programı ve elimdeki "Bisiklet / teknik-taktik-program" kitabındaki program üzerinden kendime göre bir çapraz antreman programı yaptım. Bu kış sonrası asıl sürüşlere başlayınca bunun mükafatını görmeyi umuyorum. Zaten şuan yaptığım sürüşlerde bu çalışmalar nedeniyle çok ideal bir vücut dinlenikliğinde olmadığım için öyle ağım şahım sürüşlerde çıkmıyor. Bacaklarda çok bir sıkıntım olmasada üst taraf epey ağrıyor, o kadar bisiklet sürmeye rağmen vücut bayağı hammış.:D Birde bu performans düşüşü konusunda şöyle bir durum var benim düşünceme göre. Basit bir şekilde ifade etmem gerekirse 25km/s ortalama ile bir parkuru giden sürücü bu bisikletsiz geçen süre sonunda aynı parkuru 20km/s ortalama ile tamamlaya biliyorken 30km/s ortalama yapanın kaybı önceki sürücüden(%20'den) daha fazla oluyor. Bu performans artışında da benzer zaten. Performansınızda artış miktarı çalışmalarınızı artırsanızda zaman içinde düşen bir ivme ile oluyor.

Bizzat yaşadığım için yazmak istedim. İşlerim dolayısıyla yaklaşık 2 ay bisiklet süremedim. Geçenlerde fırsat bulduğum bir an çıktım ve tabiri caizse önceden çok çok rahat çıktığım uzun ve dik bir eğimde kesildim ve 2 kez mola vermek zorunda kaldım, ayrıca ciddi bir nabız sorunu yaşadım. Gelecek haftadan itibaren salonda fitness ve bacak egzersizleri yapmaya başlayacağım. Onun dışında öğrenci olduğunuzu baz alırsak formunuzu yakalamanın en kolay yöntemi koşu ve merdiven çıkma olacaktır.

Benim konum gelmiş :) Besyo öğrencisi olarak cevaplıyım. Bisiklet sporunu bıraktığınız zaman isterseniz bisikletten daha çok efor ve güç gerektiren sporları yapın bisiklet performansınızda düşüş olacaktır. O yüzden en kötü kondüsyon bisikleti kullanmanız lazım. Bunu squatla destekleyebilirsiniz. Koşu yaparsanız iyi olur ama kondüsyon bisikleti + squat daha faydalı olacaktır.

2 aylik ara vermek performansta dusukluk sagliyor o arada kilo almazsan ve hareketli bir surec gecirirsen cok etkilenmezsin diye dusunuyorum

• Beğen
Tepkiler: The UGUR
Düzgün beslenmeye dikkat edeceğim.Şu an elimde olan birikmişe baktım ne var ne yok diye.Lastikleri erken alacağım.Bir terslik olmazsa maksimum 3 hafta süremem.Şu an sürmem mümkün değil lastikleri attım çünkü.Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim çok.Ancak koşu yerine yürüme olmaz mı? Otobüsten 3 - 5 durak önce inip yürüyebilirim ekstra 5 km kadar.

• Beğen
Tepkiler: PeDaLLı-YoRuM
Yaz döneminde günlük 100 km altı antrenman yapmayan biri olarak kışın okul ve şehir değişikliği nedeniyle vücut çalıştırma ile antrenmanlarımı sürdürüyorum. Bu donem boyunca koşmak ve vücut çalışmak vücudunuzun hem gücünü artıracak hem de kilo almanıza engel olacaktır. Bisikletçilerin çalıştığı antrenmanları araştırırsanız ona göre çalışmak daha faydalı olacaktır.

İşin içinde herhangi bir yarışa katılmak yoksa eğer, bir iki ay ara vermenin kaybettireceği şeyin ne önemi var ki? Herşey yoluna girip bisiklet sürmeye başladıktan sonra, bir süre sonra eski durumunuza dönersiniz. Burada dert edilecek bir şey yok. Ben geçen yılın Kasım sonunda bisiklet kazasında köprücük-kürek kemiği bağlantısını kopardım (klasik futbolcu sakatlığı). İki ay kadar bisiklet süremedim. Tek yapabildiğim evde kondüsyon bisikletini kullanabilmekti. Sahalara geri döndüğümde performans kaybım çok fazlaydı ama bu nasıl bir sorun olabilirdi ki. Sonrasında Mayıs'tan itibaren düzenli çalışınca eski formumun daha üzerine çıktım.

2 ay ara vermenin kimler için zararı olur? Yarışlara katılacak olup, sonbahar-kış döneminden itibaren sezonluk antrenman programı uygulayan birisi için programın ortasındayken 2 ay ara vermek çok şey kaybettirir. Örneğin programında 3-4 ay çalışıp bir yere gelmiş bir bisikletçinin 2 ay ara vermesi durumunda en başa dönmesi, programa baştan başlaması gerekebilir. Daha kısa süreli ara vermeler durumunda mikro safhalarda geri dönmek yeterlidir. Üniversite sınavına hazırlık için çalışma programına benzetebilirsiniz.

Kış döneminde bisiklette azalan antrenmanı karşılamak için yapılabilecek şeyler; koşu, ağırlık antrenmanı, yüzme, spin bike, roller, trainer olabilir.

Haklısınız ama işte ilk bisikleti aldığım zamana göre şimdi daha iyi olunca insan düşünüyor biraz.Yürüme kısmını uygulayabilirim bu süreçte harika olur.Içim rahat etti.Çok teşekkür ederim değerli mesajlarınız için [emoji56]

Bende bu konudan müzdaripim. Üniversite sınavına hazırlanırken yaklaşık 2.5 ay ara verdim ve 160 nabızla giderken düz yolda 32’den 27’e düştü ortalama hızım. Aslında askere gittikten sonra @Serkan Mıstınoğlu’dan bu konu hakkında bilgilendirici bir konu bekledim ama gelmedi. Şimdi asıl sorum eski performansıma kavuşmak için hangi antremana ağırlık vermem gerekiyor? Direk yüklenmek vücuda zarar verir mi?

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner
Geri