Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Amortisörlü mü düz maşa mı?

ben sedona 410 ve 300 s arasında kalmıştım bozuk yolda lazım olur, al tavsiyesi geldi ikilem yaşadım 300 aldım ama daha maşayı hiç açmadım 100 km kullandım bozuk yolda sabah gelirken açtım stabil asfalt dı ama hiç artısını hissetmedim gene kapadım ve galiba da hep kapalı duracak 410 derim
genede siz bilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Ç.
Scudo
Ben de bir ara Mosso 1624 v düşünüyordum ama en son amortisörün benim için gereksiz olduğunu anladım. Sedona 410 tercih ettim. Size de tavsiye ederim.

@gezginhan bende o 827 var şöyle bişey daha mantıklı olur bisikleti hafifletip dayanıklılığını düşüreceğine kendi ağırlığını düşür performansını artır ayrıca ben çok memnum bisikletten tek bi sıkıntısı var o da beyaz yerleri çabuk kirleniyo her gün siliyorum galiba o da titizliğimden :D

Düz yolda gideceksen, arabanın giremediği yere girmeyeceksen ön amortisöre gerek yok. Sedona 410 al tepe tepe kullan.

Düz maşalı olsun, beğendiğinizi alın.

Biz ne dersek diyelim arkadasimiz amortisorlu alacak beyler, hic kasmayin kendinizi.
Bizim milletin amortisor aski bitnez. Ozellikle mtb aşki hic ama hic bitmez. Bu nedenle bana soranlara artik "mtb al" diyorum, "aa abi haklisin ben de oyle dusunuyordum zaten" diyorlar ve gidip amortisorlu bisiklet aliyorlar.
Bu arada bahsettigi bisikletlerin mtb olmadigini biliyorum.

@Kuzey Ege
aslında çok kararsızdım kararsızlık yapımda var ama forumu bir kaç gündür geziyorum gelen yanıtları falan okuyorum söylenenler genel olarak mantıklı geldiği için konuyu bir nevi anket amaçlı açtım.Sanırsam 410 alacağım.Görsel benim işimin içinde var görseli önemsiyorum ve bisiklet bana bakıp " ne bakıyon amünüm gel bin vur kırbacı vur kırbacı" diyebilecek.Gerçi söylenenlere göre sadece görsel değil teknik olarak da üstün. Şuan paramı 410 diye toparlıyorum kısmet :)

@efecan200 son zamanlarda aldığım kiloları yüzüme vurdun dostum :D

• Beğen
Tepkiler: BağdatlıRuhi
Sizin gibi ben de ikilem yaşamıştım. Sonra düz aluminyum maşalı salcano city wind 40 aldım. Memnunum. Dağ bisikleti olan arkadaşlar var ara sıra gezilere çıkıyoruz. Amortisörün çokta eksikliğini hissetmiyorum. Düz maşa iyidir candır. :) Hatta tırmanışta tempo tutturdum mu yetişilmesi zor oluyorum. Ağırlık amortisörü olanları zorluyor açıkçası.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege
@gezginhan Merhaba,
Öncelikle bu konunun belli bir standartı yoktur. Kişisel tercihlere ve fikirlere dayanır. Siz kendi kullanım tarzınızı düşünün, nasıl sürerim, uzun turlarda nerelere girerim, nerelerden çıkarım gibi vs. Şahsi düşüncelerin,
Amortisörlü maşa rahattır. Kilitlenebilir olması da önemlidir hatta gidondan kilitlenebilir bir maşa çok daha kullanışlı olur. Şehir içinde asfalt ya da patika yol tercihi yapabilirisniz. Ancak Türkiye turu ya da uzun mesafeli turlarda asfalt/patika tercihi yapamayacağınız mecburi olarak bozuk yollardan gideceğiniz kısımlar da olabilir. Özellikle bu yollarda oldukça iş gören bir özelliktir amortisör. Gramlar ve saniyelerle ilgilenmiyorsanız, doğa tutkusu da varsa yani yolda karşınıza çıkan doğal güzellikleri olan ancak bozuk zemine sahip olan rotalar gibi durumlarda amortisörlü maşa daha iyi olacaktır.
Düz maşa ile yapılmaz mı? Elbette yapılır. Daha hafif ve daha akıcı olabilirsiniz yollarda. Burada hafiflikten kastımız gramajlarla ölçülebilecek, akıcılıktan kastımızsa da ortalamaya birkaç km/h etki de bulunacak etkenlerdir. Bu vb. sonuçlara önem verilirse düz maşa daha mantıklı bir tercih olur.

Benim diz sorunum olduğu için amortisörlü almam gerekiyor. Konfor önemli bence uzun turlarda, bir iki kilo fazla etkilemez BENCE. :)

@kuşlar gibi özgür geçmiş olsun hocam.Diz sorunu bende de var hafif sizinki nasıl bir sorun ? Bende kışın soğuk olduğunda sızlayan bir rahatsızlık.Hafif ödem var ama bana olumsuz bir etki edeceğini sanmıyorum düz maşanın ( yani öyledir inşallah ) çünkü spor falan yapabiliyorum en son boksa ara vermeden önce tekme vs atarken sıkıntı çekmiyordum

Kitlenir maşalı bir bisiklet al bu sorudan kurtul.

Bilir kişi değilim ama ben kilitlenebilir maşalı bir bisiklet aldım. Ben de senin gibi kullanıyorum. Çoğunlukla asfalttan çıkmıyorum. Ve kiliti hiç açmadım. Şu an alacak olsaydım düz maşalı 410 ya da sportive 327 alırdım. Köy yollarında nasıl olurdu Bilmem ama bunu yapmak için ayrı bir maşa alabilirdim. Ağırlık gibi bir dezavantajı olduğu aşikar süspansiyonun.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege
@gezginhan
Sağolun hocam size de geçmiş olsun. Bende küçüklüğümden beri dizlerim ve parmak eklemlerim güçsüz zaten. Şubat ayında voleybol oynarken yere düştüm, iki dizim de yaralandı ve ağrıdı. Ben de umursamadım, sonra 2 ay sonra iyice ağrı arttı gece uyuyamadım o derece. Gittik doktora, Fastjel verdi, iyileştim. Sonra bir ay sonra iki kez bisikletten düşerek kendi sakarlık rekorumu kırdım, dikiş atıldı falan :( yani anlayacağınız 4 aydır bisiklet süremiyorum :( Size tavsiyem doktora gitmenizdir. Bende de ilk başta azdı sonradan arttı. Amortisörlü maşa daha konforlu diyorlar, dize gelen kuvveti azaltsın bana yeter

Bendede amortisörlü maşa vardı gittim alüminyum düz maşa aldım hoş daha takamadım ama şimdiki kafam olsa düz maşa alırdım...

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri