Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Ankara Bisiklet Yolu Yapımı

viatorem

Aktif Üye
Tepki
370
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dün gece Twitter'da bir kaç fotoğraf görmem üzerine gerçekçiliğini öğrenmek adına ufak çaplı bir araştırma yaptım. Ardından bir kaç görsele daha ulaştım. Anladığım kadarıyla bisiklet yolu yapımına başlanmış. Görselden kestirebildiğim kadarıyla da Anıtkabır çevresine yapılmış olarak görünüyor. Eğer uzunluğu konumu hakkında daha detaylı bilgisi olan varsa bizimle paylaşırsa çok seviniriz.

Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Murat Yumrutaş da Facebook hesabından aşağıdaki görselleri paylaşmış. Instagram'da gördüğüm bir paylaşımda da şöyle bir açıklama yazmış:
MÜJDE
Özlediğimiz beklediğimiz bisiklet yolunun yapım çalışmaları dün Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatıldı. Daha önce karşılaşılan bürokratik engeller ve sorunlar çözüldü. Gecikme sebepleri yakın zamanda belediye başkanımzı tarafından açıklanacak. Geç olsun güç olmasın. Ankara'ya bisiklet yolları yakışır.

Umarım bu sadece ufak bir başlangıç olur ve güzel Ankara'm bisiklet şehri olur...

IMG_20200812_091903.jpgIMG_20200812_091913.jpgIMG_20200812_091924.jpg

Scudo
Görünce gözlerim yaşardı nasıl mutlu oldum anlatamam. Bu hafta ilk işim gidip, test edip sizlerle paylaşmak olacak. O takoz gibi kaldirim taşlarını çok iyi düşünmüşler, öyle sürücülere böyle takoz taş ☺️
Daha nice, kilometrelerce mavi yollara sahip olmamızı diliyorum Ankara'mizda 🤗❤️

Anıtkabirin yanındaki iki yolu da çok seviyorum. Sakin ve güzel bir yolu var. Bilmeyenler için söyleyim, bu bisiklet yolunun yapıldığı yerde tüm yol boyunca tek şerit araçların park ettiğini görüyordum. Bu yol genelde boş ve sakin olduğu için geçmeyi seviyorum. Bisiklet yolu güzel olmuş. 1-2km civarında olduğunu tahmin ediyorum. Bu yol gazi tıpın yanından cumhurbaşkanlığı kütüphanesine ve söğütözü'nden metroya bağlanırsa aşırı derecede güzel olur. Söğütözü metro ODTÜ, bilkent, şehir hastanesi vs yol güzergahında. Anıtkabirin karşısından da devam ederek Gazi üniversitesine bağlanabilir. Hatta Tandoğandan devam edip hacettepe ve Ankara üniversitesine de bağlanabilir ki kilit nokta Anıtkabir olur. Anakranın ana üniversitelerini birbirine bağlamak çok iyi olacaktır. Umarım projenin geliştiğini görebiliriz..

Anıtkabirin yanındaki iki yolu da çok seviyorum. Sakin ve güzel bir yolu var. Bilmeyenler için söyleyim, bu bisiklet yolunun yapıldığı yerde tüm yol boyunca tek şerit araçların park ettiğini görüyordum. Bu yol genelde boş ve sakin olduğu için geçmeyi seviyorum. Bisiklet yolu güzel olmuş. 1-2km civarında olduğunu tahmin ediyorum. Bu yol gazi tıpın yanından cumhurbaşkanlığı kütüphanesine ve söğütözü'nden metroya bağlanırsa aşırı derecede güzel olur. Söğütözü metro ODTÜ, bilkent, şehir hastanesi vs yol güzergahında. Anıtkabirin karşısından da devam ederek Gazi üniversitesine bağlanabilir. Hatta Tandoğandan devam edip hacettepe ve Ankara üniversitesine de bağlanabilir ki kilit nokta Anıtkabir olur. Anakranın ana üniversitelerini birbirine bağlamak çok iyi olacaktır. Umarım projenin geliştiğini görebiliriz..
Hacettepe'de okuyan birisi olarak bana dünyaları vermiş gibi sevindirir hocam o yol. Beytepeden Anıtkabir'e kadar bisiklet yolunda gitmek...
Rüya gibi...
Şiir gibi...
Görünce gözlerim yaşardı nasıl mutlu oldum anlatamam. Bu hafta ilk işim gidip, test edip sizlerle paylaşmak olacak. O takoz gibi kaldirim taşlarını çok iyi düşünmüşler, öyle sürücülere böyle takoz taş ☺️
Daha nice, kilometrelerce mavi yollara sahip olmamızı diliyorum Ankara'mizda 🤗❤️
Çok mükemmel olur. Görsellerle de destekleyecek olursanız biz gidemeyenler de gitmiş gibi oluruz ☺️

Son düzenleme:
Ağzınızdan bal damlıyor. Harika bir güzergah olur.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Daha geçen hafta gömdük mansur başkanı. Bisikletforumu mu okuyor bu adam? 900 metre kısa ama. Ana arterlerde yolun üzerinden geçirmesi gerekecek. Bizimle kafa bulma belediya başkanısı, dinazorlarımızı geri vir bizeeaah.

Karayolundan ayrılmış haliyle cok beğendim. Kırmızı plastik duba koyuyorlardi ve sürücüler o dubalari bile ezip kökünden söküyorlar yine de bisiklet yoluna giriyorlardi, gerçi hoş simdide bu taşları çalıp kendi bahçesine araklayanlar şeklinde haberlerde duyabiliriz, burası Türkiye!

Sonuç olarak gerçek bir bisiklet yolu olmuş, umarim daha kapsamlı ve uzun olur. Ankara'ya hayırlı olsun. Darısı tüm ülkeye.

İstanbulda oturuyorum, yine de çok heyecan yaptım :D :harika:. Özellikle de Ülkemizi özgürleştiren kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün anıtının yanından başlanması çok harika olmuş dedirtiyor.

Görünce gözlerim yaşardı nasıl mutlu oldum anlatamam. Bu hafta ilk işim gidip, test edip sizlerle paylaşmak olacak. O takoz gibi kaldirim taşlarını çok iyi düşünmüşler, öyle sürücülere böyle takoz taş ☺
Daha nice, kilometrelerce mavi yollara sahip olmamızı diliyorum Ankara'mizda 🤗❤

Bisikletin uzerinden gecemeyecegi o takoz gibi kaldirim taslari bisikletliler icin cok buyuk tehlike. Umarim olur da bisikletli sayisi artar, yolda yogunluk yasanirsa bisikletliler birbirini gecerken, dalginlikla vs. tekeriniz o taslara takildiginda dusme ve daha kotusu yaralanma tehlikesi cok yuksek. Bu yuzden bu tur ayiraclar kullanilmiyor.

Diger yandan onlar olmasa arac suruculeri yolu isgal edecek, kurallar polis tarafindan uygulanmadigi icin mecbur koyuyorlar. En azindan tasinabilir takozlar koymuslar, umarim ileride kurallar uygulanmaya baslanir da kaldirirlar.

Mansur Başkan'ı tebrik ederim. Örnek bir yol olmuş. Son zamanlarda Hatay'daki yolla birlikte en başarılı yol bu kesinlikle. Şehir içinde Tandoğan ve Bahçeli'yi birbirine bağlayan, gerçekten ulaşım amaçlı kullanılabilecek bir yol her ne kadar kısa olsa da. Ayrıca yol seviyesinde olması, kaldırımla arasında ağaçlar, yol ile banket olması tam da olması gerektiği gibi yapıldığını gösteriyor. Buraya ne yaya ne araç girebilir. Ne park eden araç kirliliği olur ne de bisiklet ve yayaları tehdit edecek herhangi bir şey. Umarım böyle gerçekçi yollar Ankara'nın diğer yerlerine de sonrasında da diğer şehirlerimize de yayılır. Bir sonraki aşaması olarak da güvenliği olan metro, tren istasyonu, avm gibi yerlere bu yollar bağlanıp oralarda bisiklet park alanları yaratılması. Bu sayede kullanım çok daha artacaktır.

Mansur Başkan'ı tebrik ederim. Örnek bir yol olmuş. Son zamanlarda Hatay'daki yolla birlikte en başarılı yol bu kesinlikle. Şehir içinde Tandoğan ve Bahçeli'yi birbirine bağlayan, gerçekten ulaşım amaçlı kullanılabilecek bir yol her ne kadar kısa olsa da. Ayrıca yol seviyesinde olması, kaldırımla arasında ağaçlar, yol ile banket olması tam da olması gerektiği gibi yapıldığını gösteriyor. Buraya ne yaya ne araç girebilir. Ne park eden araç kirliliği olur ne de bisiklet ve yayaları tehdit edecek herhangi bir şey. Umarım böyle gerçekçi yollar Ankara'nın diğer yerlerine de sonrasında da diğer şehirlerimize de yayılır. Bir sonraki aşaması olarak da güvenliği olan metro, tren istasyonu, avm gibi yerlere bu yollar bağlanıp oralarda bisiklet park alanları yaratılması. Bu sayede kullanım çok daha artacaktır.
Araçların girmemesi için yapılan engeller çok iyi düşünülmüş ama ben yine de yaya kısmından emin değilim hocam. Nedense sürerken yayalar ile de mücadele edeceğiz gibi hissediyorum. Ankara insan profili olarak bir çok şehire göre kültürlü bilinçli ve saygılı bir şehir ama yine de arada bol bol çürük elma da var...

Bundan sonrası için bisikletlilerede iş düşüyor. O yolu yoğun bir şekilde kullanıp bir bisiklet trafiği yaratılmalı. Böylece bu yolun insanlar için lüks değil bir ihtiyaç olduğu algısı oluşturabilir. Yoksa tek tük kullanılan bir yolu önce ufak ufak işgale sonrasında tamamen kaldırılmasının önüne geçilemeyebilir. Yapımında emeği geçen herkesin eline sağlık.

Geri