Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Arka göbekten ses gelmesi

Scudo
forumda yeni olduğum için sadece yorum yazabiliyorum yardımcı olursanız sevinirim
yol ibisikletim var ön tekeri bisiklet üzerinde döndürdüğümde kaç defa dönüyör neredeyse durmak bilmiyor ama arkada tekerde durum böyle değil 1.5 tur dönüp duruyor ön lastik kadar dönmesini beklemiyorum ama arka göbekte birşey olduğundan şüpheleniyorum sorun ne
olabilir (mandallı sistem qr)

@bymelih6 qr ı fazla sıkmış olabilirsiniz yada göbeğin bakım zamanı gelmiştir, kontra ayarı düzgün yapılmamış olabilir.

• Beğen
Tepkiler: AtilaF
@Şerif Feridun bakmak için açtım Kum tanecikleri dolmuş ruble anahtari siparis edip temizleyip yağlayip takacagim teşekkürler

Dosyalar

• 20201201_143926.jpg
    20201201_143926.jpg
    556,8 KB · Okunma: 24
@bymelih6 kontra anahtarına da ihtiyacinız olacak. Somunları tek taraftan sökmeyi unutmayın.

Merhaba. Forumda yeni konu açmak istemedim o yüzden buraya yazıyorum.

Benim Arka göbekten çat çıt diye ses geliyor. Sizce sorun ne olabilir? Açmak istiyorum ama hem yeterli malzemem yok hem de şu an uğraşamam. Sizce sorun ağır mıdır? Kullanmama engel olur mu?

Sorun yağmurlu havalarda bisikleti kullanmam ile başladı. Hiç temizlik falanda yapmadım. Sonra bu sesler geldi. Uzun süredir kullanmıyordum lastiği patlamış ben de lastiği yapayım dedim. Lastik havası inikken ( arka lastik ) lastik havası daha fazla olana göre daha az çat çıt sesi çıkarıyor.

Son olarak şunu fark ettim, bisikleti biraz sürdükten sonra ses azaldı. Yok olmadı ama.

Ses arka göbekten geliyor. O kesin. Arka göbeği açmaya çalışsam temizlesem yapabilir miyim?
Bana soracak olursanız sadece detaylı bir yikama yağlama yapın bu sesler kesilecektir, eğer kesilmez ise o zaman bu tamir bakım işine girişin derim.

• Beğen
Tepkiler: AtilaF
Bana soracak olursanız sadece detaylı bir yikama yağlama yapın bu sesler kesilecektir, eğer kesilmez ise o zaman bu tamir bakım işine girişin derim.
içini açmayı düşündüm ama zormuş ve gerekli malzemelerim yok. Yoksa şimdiden girişmiştim o işe.

Şöyle bir şey fark ettim hızım düşük olunca ses fazla fazla oluyor ama hızlanınca kesiliyor. Neden olabilir?

içini açmayı düşündüm ama zormuş ve gerekli malzemelerim yok. Yoksa şimdiden girişmiştim o işe.

Şöyle bir şey fark ettim hızım düşük olunca ses fazla fazla oluyor ama hızlanınca kesiliyor. Neden olabilir?
Nasıl bir ses olduğunu tarif edebilirseniz belki yardımcı olabilen çıkar. Zor bir şey ses tarif etmek gerçi ama deneyin dilerseniz ;)

forumda yeni olduğum için sadece yorum yazabiliyorum yardımcı olursanız sevinirim
yol ibisikletim var ön tekeri bisiklet üzerinde döndürdüğümde kaç defa dönüyör neredeyse durmak bilmiyor ama arkada tekerde durum böyle değil 1.5 tur dönüp duruyor ön lastik kadar dönmesini beklemiyorum ama arka göbekte birşey olduğundan şüpheleniyorum sorun ne
olabilir (mandallı sistem qr)
mil ayarı gerekiyor önüde sağa sola sallayın boşluk var mı diye kontrol edin
arka göbekten gelen sese dikkat etin mil çok sıkı olursa bir şeyler bir yeri öğütüyor gibi ses gelir ben göbeğe bakım yaparken acil işim çıktıydı yetişmek için ayarlamadım yolda giderken çok güçlü bir frenleme hissettim arkadan biri çekercesine birde baktım arka göbeğim kilitlenmiş

Bilyalara baktirmani tavsiye ederim yağlama kalkışma direk değiştir bir daha sıkıntı çekmezsin

Nasıl bir ses olduğunu tarif edebilirseniz belki yardımcı olabilen çıkar. Zor bir şey ses tarif etmek gerçi ama deneyin dilerseniz ;)
Youtube'a yükleyebilirim belki. Ama belli bir süre sonra silerim.

Bu arada bu sesle kullanacağım artık çünkü sorun çıkarmayacak gibi duruyor. İleride para geçerse elime değiştiririm belki.

Ben de böyle bir sorun oluştu. Bulunduğum yerde profesyonel bir bisikletçi de yok. Ne yapmam lazım, neyin nesidir acaba? Dün bisikletin arka dişlilerini, vitesini ve zincirini yağ sökücü ile temizleyip zincir yağı ile yeniden yağladım fakat sonradan göbekten belirli bir noktada da tık,tık... ses gelmeye başladı sorun ne olabilir?

Ben de böyle bir sorun oluştu. Bulunduğum yerde profesyonel bir bisikletçi de yok. Ne yapmam lazım, neyin nesidir acaba? Dün bisikletin arka dişlilerini, vitesini ve zincirini yağ sökücü ile temizleyip zincir yağı ile yeniden yağladım fakat sonradan göbekten belirli bir noktada da tık,tık... ses gelmeye başladı sorun ne olabilir?

Tekrar bir jantı söküp takın, mandalı biraz daha sıkıp deneyin. Bazen yerine oturmasında veya sıkılıkta sorun olabiliyor

Geçen hafta aynı sorun benim bisikletimde oldu. Yol boyunca arka göbekten tık tık şeklinde oldukça rahatsız edici ses gelemeye başladı. Karasu da Kron yetkili servisine götürdüm. Murat usta arka göbeği söktü. ( bisikletimi 1,5 yıl önce aldım. Ve arka göbek ilk defa sökülüyor. ) göbeğin bir yanındaki bilyalar gayet güzel yağlanmış ve pırıl pırıl parliyorken, diğer yandaki bilyalar hiç yağlanmamış ve bilyalar ısıdan dolayı yanmış kahverengimsi bir hal almış. Sonuçta bilyalar ve bilya yatağı değiştirilerek sorun çözüldü.

Göbeğin modeli fh-m435 shimano bulunduğum yerdeki bisikletçi dişli kasetini söktü göbeği el ile kontrol etti komple göbek değişecek içeride bir sıkıntı var dedi bu göbeğin bilyeleri değişmez mi
Videosunu cektim ama paylaşamıyorum site henüz izin vermiyor irfan ve Mustafa hocam size özel mesaj ile göndermeye çalışacağım

Göbeğin modeli fh-m435 shimano bulunduğum yerdeki bisikletçi dişli kasetini söktü göbeği el ile kontrol etti komple göbek değişecek içeride bir sıkıntı var dedi bu göbeğin bilyeleri değişmez mi
Videosunu cektim ama paylaşamıyorum site henüz izin vermiyor irfan ve Mustafa hocam size özel mesaj ile göndermeye çalışacağım

Gördüm klibi. Komple niye değişsin, sorun mildeyse mil değişir, bilye ya da rulmansa o değişir.

Marka modele aşina değilim, açılmayan sökülmeyen bir şey mi bilemedim

Gördüm klibi. Komple niye değişsin, sorun mildeyse mil değişir, bilye ya da rulmansa o değişir.

Marka modele aşina değilim, açılmayan sökülmeyen bir şey mi bilemedim
Mil'de sorun yoktu sorun göbekte. bence de sökülüp değişecek parça varsa değişir bulunduğum yerdeki bisikletçi daha basit bisikletlerin tamirini yaptığı için belki bilmiyordur cuma günü daha donanımlı bir yere götüreceğim

Geri