Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bel ağrıları

Dün akşam yeni yol bisikletimle 15 km lik kısa bir tur yaptım. Yol bisikletine ilk kez biniyordum. Daha önce hiç yorulmadığım kadar yorulduğumu ve özellikle ön baldırlarımda bayağı bir sızı hissettim. Belim de birazcık acıdı sanki. (Bu arada ben 1999 yılında iki omurdan birden bel fıtığı ameliyatı olmuştum. Düne kadar bisikletin belimi ağrıttığını hiç hissetmemiştim.) Acaba bu yeni oturuş pozisyonu ile alakalı bişey mi? Zamanla alışır mıyım? Acaba bisikletin kadro boyu felan bana uygun olmayabilir mi? Oysaki kadro boyu seçerken bayağı bir araştırmıştım. Bu konuda bilgisi olanların yardımını rica ediyorum.

Scudo
Okan selam, ben geçtiğimiz sene bel fıtığı teşhisi ile bir ay kadar yattım. Bir süre binmedim. Sonra aralıklı olarak binmeye başladım. Şimdi ise sürekli biniyorum.

Fıtıktan sonra posizyonumu 2-3cm direksiyonu yükseltmek kaydı ile dikleştirmek zorunda kalmıştım. Şimdi alıştığım için eski pozisyona dönmüyorum. Halen dağ bisikleti üzerindeyim ama yakın bir zamanda yol bisikletine de binmeye başlıyacağım. Bel ve karın kaslarına yönelik güçlendirme çalışması yapmakla birlikte, özellikle sabahları belimi esnetmezsem günüm doğru gitmiyor.

Boyunu yazabilirsen daha belirgin bir bisiklet uyumu tahlili yapılabilir. Bir de mümkünse bisiklet üzerinde iken yandan çekilmiş fotoğraf olması yorumları netleştirecektir. Resimdeki sanırım senin bisikletin ve tek farkedebildiğim selenin biraz önde ayarlanmış olması ki o da tercih sebebi olabilir.

Selam Gürol. Boyum 178 , bacak boyum 82 cm. Kadro boyu 54 cm (orta göbeğin orta noktasından sele borusu başlangıç noktasına 54 cm) . Selenin biraz önde olduğunu ben de fark ettim ve biraz geri taşıdım. Bu durumdayken henüz kullanmadım. Olmazsa dediğin gibi tem tersi yöne biraz daha taşıyıp , seleyi en ön duruma alıp denerim. Gidonu yükseltmek mümkün değil. Belki de sırt ve karın kaslarını güçlendirmek en uygun seçenek. Çok teşekkür ederim...

Bende geçen gün yeni yol bisikletimle ilk uzun yolumu yaparak beşikaştan dan rumelifenerine gittim, belim bir hayli ağrıdı, özellikle çıkışlarda ve inişlerde, bu ağrının nedenini şunlara bağlıyorum; eğik rahatsız yeni pozisyon, yeni pozisyona alışmamış olma, yol bisikletinin daha çok sarsması....
Zamanla alışılacaktır diye düşünüyorum, bir de avrupa sahil yolu çok bozuk sarsıntılı karşı sahilyolunda bu rahatsızlıkları yaşamam sanırım.
Size de daha konforlu bir sele önerebilirim, ve 23 yerine 26 lastik bir hayli rahatlatabilir bir ihtimal alışana kadar...

• Beğen
Tepkiler: Okan71
Yol bisikletine alışık olmayanlarda/ilk defa binenlerde ilk aşamalarda boyun/bel/sırt ağrıları görülebilir. Bu doğal bir durumdur. Bunun sebebi henüz yol bisikleti ergonomisine yabancı olma; dolayısıyla hatalı pozisyonlarda uzun süre pedal çevirme ya da yanlış ölçülerde bisiklet kullanma olarak yorumlanabilir.

Bel fıtığı ile yakından ilgisi olduğuna pek ihtimal vermiyorum; ama kesin konuşmayalım. Ancak doğru pozisyon ve sert olmamakla birlikte bisikletle sık yapılan düşük tempolu ve kısa süreli geziler bu ağrıları zamanla hafifletecek ve yok edecektir.

Konuyla ilgili yol bisikletçilerinin/yarışçıların pozisyonlarını gösteren fotoğrafları ve videoları dikkatle incelemenizi ve bisiklet ölçülerinizi tekrar gözden geçirmenizi salık veririm.

Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim. Bugün seleyi yaklaşık 1 cm yükselttim ve yaklaşık 0.5 cm geri aldım. Özellikle yüksek kadansda çevirmeye gayret ederek 80 km yol yaptım. Hiçbir ağrı hisetmedim. Ya benim önceki bel ağrımın nedeni başka birşeydi ya da küçük bir ayarlama büyük farklar yarattı.

Arkadaşlar genelde akşam 8 ile 10 arası 2 günde bir bisiklete biniyorum,yoğun bi biniş oluyo.hareketlerimi geliştiriyorum ve eve yorgun bi şekilde dönüyorum.Sabah kalktığımda belimde öyle bi ağrı oluyo ki ayakta durmaya,hele eğilmeye takatim olmuyo.
Bir gün dinlenince geçiyo fakat asıl korkum gelecekte bunun bana bi zararı olur mu,fıtık vesayire?

Şimdiden teşekkürler.

Düzenli şekilde 1 ay boyunca hafif barfiks(multi-station makinası ile) ve ters mekik ile geçer.

evet bel ve sırt kaslarının gelişmesi lazım internetten arat belirli temel hareketler var bende de olmuştu manuel çalışırken çok belim acaip ağrıyordu ama 2 hafta sonra gelişti sanırım. hiç ağrı olmadı

Valla evet manuel yapıyo bu ağrıyı,veya 180 olabilir,bu ara çok sık 180 atıyorum,belki alakası olablir ama 2 senedir hareket yapıyorum,şimdiye kadar gelişmiş olması lazım diye düşünüyorum:D
Daha farklı cevapları olanlar varsa sevinirim,teşekkürler herkese:)

bende senin gibi düşündüm bende binişe çıktğımda 2 saat manuel kasıyordum sonra bel iflas oluyordu :D ama gelişince hiç bişey olmadı tabi 180 de ağrıtabilir dönüş hareketi olduğu için

senın dedıgın rahatsızlık bende senınkınden cok vardıı...ters mekık felan bahane hıcbırı etkı etmıo,fılm cektırdım damar damar ustune gelmıs dedıler en son ati dıcleron dıye bır ıgne var hem kas gevsetıcı hemde agrı kesıcı 3 gun onu bır vurdurdum 2 aydır agrıyan belım 3 gunde tamamen gectıı...bende aksamları kpek gıbı suruorum bu aralar masallah daha banamısın demıor.....ugrasma yane gıt eczaneye 10 lu paket 8,5 ytl cak 2-3 gun sonra motorsun hıcbır yan etkısıde yok korkma yanıı.....her doktorun verdıgı bır ılac!!...:sigaraici

Aynı şey bana olmuştu temmuz başlarında 180'i yeni kasıyordum.Çok zorlanıyordum.Eve geldiğimde sırtım belim her yerim ağırıyordu.Temel kas geliştirici haraketleri yaptım bi süre ve şimdi taş gibiyim :D:D

Öncelikle bir hekim olarak buradan veya başka bir kanaldan doğrudan ilaç tavsiye eden arkadaşları şiddetle kınıyorum. Size iyi gelen bir ilacın başka bir insanı anaflaktik şoka sokmayacağının, ya da farklı bir ilaç kullanımı ile etkileşime girmeyeceğinin, ya da hastanın özel bir durumu sebebi ile ( böbrek,karaciğer,kalp yetmezlikleri vs) zarar vermeyeceğinin garantisi yoktur. Bir hekime danışmadan bu şekilde ilaç kullanımının doğracağı sonuçlar çok vahim olabilir. Vebali büyük olur aman diyeyim bu şekilde tavsiyelerde bulunmayın.

@Burn_out öncelikle bisikletinin kadro boyunun sana tam anlamı ile uygun olduğundan emin misin ? Eger boyuna uygun olmayan bir kadro kullanıyorsan bu şekilde bel ve diz ağrıları yaşaman normaldir. Eğer kadro da bir sıkıntı yoksa ve ağrılar periodik olarak tamamen aynı hareketleri yapman sonucunda karşına çıkıyorsa, ve sürekli terkar ediyor diğer zamanlar bir sıkıntı yoksa, bir nöroloğa görünüp bel MR ı çektirmeni tavsiye ederim. Halk arasında bel fıtığı olarak adlandırılan hastalığın başlangıç safhasını yaşıyor olabilirsin.

size katılıyorum ama bu işte kadro boyunun bir önemi yok çoğu büyük firmanın bu iş için üretilen kadroları hep standart boyuttadır boyumuza göre bir seçenek yoktur yani

Çok pardon. Konunun açıldığı foruma dikkat etmemişim. Elbette sizin bisikletlerinizde boyle bir şansınız yok. Ancak bu tarz ağrılar ihmale gelmez. Gene de bir hekime görünmekte fayda var.

Çok teşekkürler,cevap yazan herkes için teşekkürler.Benimde en büyük korkum bel fıtığıyla alakalı olması,büyüdüğümde basit sebeplerden çile çekmek istemem,en kısa zamanda ailemle görüşüp bi doktora gidicem.

Gülü seven dikenine katlanır. İlerde kesin hepimiz bel-sırt ağrısından baya bi çekicez :) 1,90 boyla 14" kadroyu oturarak sürdüğüm günleri 30 sene sonra acı acı hatırlicam :)

• Beğen
Tepkiler: Ogez
Biraz düzenli spor kas geliştirici hafiften bel sırt ve omuzlarını geliştir.Ağrın kalmıyıcak.Bide elinden geldiği kadar ayakta binmeye çalış aynılarını ben yaşadım o yüzden söylüyorum :):D

Geri