Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Beyaz masayı bombalıyoruz!

@Süleyman Uzunköprü

süleyman bey ben bıkmadan her gün buralara mail atıyorum ve Bisikletliler Derneği olarak toplantı talebinde bulunuyorum umudumu hiç kaybetmedim bu forumda 32.000 kişi kayıtlı gösteriyor bunların %50si bir mail atarsa o zaman ne olur biliyormusunuz bu kurumlardakiler düşünmeye başlayacaklar ne oluyor diye

yok ben mail atsam da bir şey değişmez diye bakarsanız olaya o zaman bisiklet Türkiye de hiç gelişmez

bence İstanbul da oturan oturmaya herkes İstanbul da oturuyormuş gibi mail atmalı çünkü İstanbul Türkiye’nin aynası olduğu düşünüyorum burada yapılan bir uygula diğer illere örnek gösterilir diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Serap Erdogan
Scudo
Gelen Cevap:

T.C.
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü
BEYAZMASA

Sayın KEREM YALKIN;

İlgi : 07/06/2010 13:41:33 Tarih ve 818458 Nolu Başvurunuz

İletinizde yer alan konu İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İDO AŞ ve ULAŞIM AŞ'ye bildirilmiş olup alınan cevap aşağıdaki
gibidir;

İDO AŞ:
Deniz otobüslerinde sadece yaya yolcu taşımacılığı gerçekleştirildiği için kısıtlı alana sahiptirler. Gemilerimizde yolcularımızı mağdur
etmemek adına talebe bağlı olarak bisiklet taşımacılığı gerçekleştirilmektedir. Bisikletler yük kapasitesi kapsamında değerlendirildiği
için ücrete tabidir.

Deniz otobüslerinde yük alanlarının kısıtlı olması ve fazla yükün deniz otobüsünün hızını düşürmesi sebebiyle bisiklet alımı
tercihlerimiz arasında olmamakla birlikte yolcularımıza yardımcı olmak adına kısıtlı sayıda bisiklet alınabilmektedir.Deniz otobüsünde
alan kısıtlı olması nedeniyle ücretle alınabilecek bisiklet sayısı da sınırlırlıdır. Vapurlarda alan açısından bir kısıtlama bulunmadığından
bisiklet taşınması konusunda yolcularımıza yardımcı olabilmekteyiz. Bebek arabalarının katlanabilir olması nedeniyle kapladıkları alan
daha azdır.Ayrıca bebek arabası bebeğin taşınabilmesi için zaruridir ancak bisiklet isteğe bağlı bir yüktür.Yolcularımızın bisikletleriyle
seyahate dahil olmaları durumunda da bisiklet ücreti ödemeleri gerekmektedir.Yolcularımızdan taşıma sözleşmesinde yer alan ağırlık
hadlerini aşan bavullar için de ayrıca ücret talep edilmektedir.

Hızlı Feribot hatlarında feribot alanının motorsiklet, otomobil, jeep, minibüs, vd. araçlara hacimleri itibariyle yer verilmekte ve satış
yapılmaktadır. Uygulama hacim ve yer kaplama olarak uygulandığından oldukça fazla sayıda bisiklet gelmesi durumunda hiçbir
araca yer olmayacak ve sistemde katsayı olarak belirlenen otomobil cinsinden yer kaplanmış olacaktır.

Güvenli yolculuk, zamandan tasarruf ve hız, öncelikli hedeflerimizdir. Denizde hızlı seyahat etmek yüksek maliyeti beraberinde
getirmektedir. Zaman tasarrufu için sefer seyrinin belirli bir hız seviyesinde gerçekleştirilmesi gerekmekte ve bu durum sefer
maliyetlerine yansımaktadır. Mevcut ücret tarifesi hizmetin devamlılığı adına en düşük düzeyde tutulmuştur.

Deniz otobüsü ve feribot bilet fiyatları düzenlenirken sadece mazot fiyatı baz alınmamakta olup, 2005 yılından bu yana herhangi bir
artış gerçekleştirilmeyen bisiklet taşıma ücretine 2010 yılı itibariyle zam yapılması uygun görülmüştür.

Değerli görüşleriniz değerlendirilmek üzere ilgili birime aktarılmıştır.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla,
İDO Müşteri Hizmetleri.
0212 444 44 36

ULAŞIM AŞ:

İstanbul Ulaşım AŞ olarak belirlediğimiz yolculuk kurallarımızda büyük boy bisiklet ile ilgili prosedür yoğun saatlerde araca
alınmaması, diğer saatlerde ise bir (1) jeton bedeli ödenerek alınmasıdır. Mevcut hatlarımızın hepsi en üst seviyede yolcu
kapasitesinde çalışmaktadırlar. Uygulanan kurallar tüm yolcularımızın rahat bir şekilde yolculuk yapmalarını amaçlamaktadır.
Yolculuk kurallarımızın tam metnini (link) linkinden görebilirsiniz.
Bunun haricinde raylı sistem araçlarında araç içine yoğunluktan dolayı herhangi bir bisiklet aparatı yapılamamaktadır. Ancak
istasyonlarda bisiklet parkı yapılması ile ilgili talepler görüşülmekte olup ilerleyen zamanda uygun alanlar olduğu takdirde yeni
istasyonlarda yapılması planlanmaktadır.

Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Hacer UZUN
İBB Ulaşım A.Ş
Basın ve Halkla İlişkiler Uzmanı
Tel: 0212 568 99 70 - 22115
Fax: 0212 568 89 00
E-Posta: huzun@istanbul-ulasim.com.tr

Başvuruzda yer alan diğer hususlar hakkında gerekli işlem ve değerlendirilmeler yapıldığında, konu içeriği ile ilgili yetkili personel
tarafından bilgilendirileceksiniz.

------------------------------------------------------

Aşağıda yer alan bağlantıdaki kısa ankete zaman ayırmanız, çalışmalarımızda bizim için yol gösterici ve belirleyici olacaktır.

(link)

İyi günler dileriz.

YASEMİN EREL
İBB BEYAZ MASA
TANITIM VE HALKLA İLİŞKİLER UZMANI
02124551624
yasemin.erel@ibb.gov.tr

ALO 153 BEYAZMASA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz masa
(link)

boğaz köprülerinden sorumlu bölge şefliği
bol17@kgm.gov.tr

genel müdürlük
info@kgm.gov.tr

marmaray projesi
dlh.marmaray@ubak.gov.tr

İBB Ulaşım Koordinasyon
ulasimkoordinasyon@ibb.gov.tr

İBB Ulaşım Planlama Müd.
atilla.alkan@ibb.gov.tr

İBB Ulaşım Koordinasyon MÜd.
adil.karaismailoglu@ibb.gov.tr

arkadaşlar münkün olduğu kadar bu yere mail atalım ama seviyeli ve istelerimizin neler olduğunu ve 1ci sayfadaki resimleri eklemeyi unutmayalım

hadi arkadaşlar şu formu dolduralım 5-10 kelime bile yeter

kaç kişiyiz bakın kaç kişi yazdı sadece?
5 dakikamızı ayıralım lütfen.

@cemal_007

bunlara da gönderdim, hepsini bcc ye koydum ve gönderdim aynı yazımı bu email adreslerine.

yalnız marmaray projesinin emaili biraz alakasız ona göndermeye gerek yok
çalıştım cünkü 2 sene marmarayda onlarla ilgili birşey degil...

arkadaşlar işlerinizi kolaylaştırması açısından e-mailleri yanyana yazdım
bunu kopyalayın ve mailinizin bcc kısmına yapıştırın...

bol17@kgm.gov.tr;info@kgm.gov.tr;ulasimkoordinasyon@ibb.gov.tr;atilla.alkan@ibb.gov.tr;adil.karaismailoglu@ibb.gov.tr

Merhaba Arkadaşlar,
Ben biraz, rotayı değiştirdim.
İstanbul da en çok Mercedes marka otobüsler kullanıldığından dolayı.
Mercedes-Benz Türkiye ye, sosyal sorumluluk açısından böyle bir oluşuma
öncülük yapmasını rica ettim. Yazdığım mesaj aşağıdadır.

Merhaba,
İstanbul da yaşamaktayım.
Şehir içi ulaşımında mümkün olduğunca kendi özel aracımı kullanmayıp, toplu taşıma araçlarını kullanıyorum.
Yine şehir içinde bisikleti ulaşım aracı olarak kullanıyorum.
Şimdi, şöyle bir problem yaşıyorum. Toplu taşıma araçlarında
bisikleti, araç içerisine almak oldukça sıkıntı yaratıyor.Hatta
mümkün olmuyor.(Özelikle Metrobüs hattında)
Bazı ülkelerde, otobüslerin önüne monte edilmiş bisiklet taşıma aparatları görmüştüm. İstanbul da sizin araçlarınız, toplu taşımada yoğun olarak kullanıldığından bu konuyu, size sormak istedim.
Sizin araçlarınıza böyle bir aparat monte edilebilir mi?
Eğer mümkünse,böyle bir projeye, sosyal sorumluluk gereği, öncülük edebilirseniz, bisikletliler olarak bizler çok seviniriz.

İyi çalışmalar

Sağlıcakla kalın.

@Bahadır ATILGAN

Arkadaşım mesajın müthiş olmuş bizi anlamaları açısından. Zevk-i sefa için bisiklete bindiğimizi düşünüyorlar, hala bir taşıtmış gözüyle bakmıyorlar. Baktırırız bizde ...:)

• Beğen
Tepkiler: Bahadır ATILGAN
Ben de senin mesajını şu şekilde geliştirdim aynısını göndermemek adına;

Merhaba,
İstanbul da yaşamaktayım.
Şehir içi ulaşımında mümkün olduğunca bisikletimi ve toplu taşıma araçlarını kullanıyorum.
Şimdi, şöyle bir problem yaşıyorum. Bisikletimle gücümün yetmeyeceği yerlere toplu taşım araçlarıyla ulaşmak arzusundayım fakat tren ve şehir hatları vapuru dışındaki toplu taşım araçlarınadan bisikletim ile istifade edememekteyim. Bir çok avrupa ülkesinde olduğu gibi metroya, metrobüs, hafif metro, belediye otobüslerine bisikletim ile uzak mesafelere özel aracım dışında trafik sıkışıklığına mahal vermeden seyahat etmek istemekteyim. Bazı ülkelerde, otobüslerin önüne monte edilmiş bisiklet taşıma aparatları görmüştüm. Bunun benzeri aparatlar imal edilip seyahat etmemiz sağlanamaz mı? Bu şekilde bisiklet kültürünün şehrimizde gelişerek hem çevreyi korumada hemde İstanbul'un trafik sorunun çözmenizde size bisiklet severler olarak yardımcı olmak istemekteyiz. İyi çalışmalar..

Başvuru Numaranız:
819065

Arkadaşlar bende Bisiklet ve bisikletçiler için olan taleplerimi ve bisikletinde bir ulaşım aracı olduğu ve ulaşım sistemine entegre edilmesi gerektiği doğrultusunda düşüncelerimi içeren bir yazı ile beyaz masaya taleplerimi ilettim. Umarım bu hareketimiz bir kar topu etkisi ile büyüyüp devam eder. Tüm Bisiklet severlere selamlar.

@Serap Erdogan

Çok güzel,şu iki konuyu vurgularsan bence iyi olur.
Birincisi, İstanbulda sizin araçlarınız çokça kullanıldığından dolayı bunu size yazıyorum.İkincisi,sosyal sorumluluk gereği. Bu iki konu , ilgilerini arttırır gibi
geliyor.

Sağlıcakla kal.

• Beğen
Tepkiler: Serap Erdogan
Ben de benzer olan dertlerimizi Beyaz Masaya aşağıdaki dilekçemle ifade etmeye çalıştım:

Başvuru Numaranız:819083
Güvenlik numaranız:54982

Değerli Beyaz Masa Yetkilisi,

Yaklaşık beş senedir İstanbul'da oturuyorum ve iki senedir de ulaşım amaçlı bisiklet kullanıyorum.

2010 Kültür Başkenti olan İstanbulumuzun bisiklet kültürü ile daha modern bir görünüm kazanacağına inanıyorum. Son zamanlarda bisiklet yollarının yaygınlaştırılması, belediyelerce düzenlenen bisiklet yarışmalarıyla bisiklet kullanılmasının teşvik edilmesi, Beşiktaş iskelesine ve birkaç merkeze daha ücretsiz bisiklet parklarının kurulması şüphesiz sevindirici çalışmalardır. Bisiklet konusunda duyarlı İstanbullu bir birey olarak sizden taleplerim şu şekildedir:
.Bisiklet yollarının sadece sahil güzergahlarında değil, kara ulaşımının her güzergahında yaygınlaştırılması.
.Kıtalar arası geçiş imkanı (Boğaziçi Köprüsünün bisiklet trafiğine açılması).
.Başta deniz ulaşımında ve metrobüs hattında olmak üzere tüm toplu ulaşım araçlarında ücretsiz bisiklet taşınabilirliğinin sağlanması.
.Güvenli bisiklet parkları (bunun için sadece ön tekerin değil, iki tekerin de bağlanabileceği parklar gerekmektedir, aksi takdirde ön tekerleğin sökülüp bisikletin çalınması söz konusu olabiliyor).
.Daha sağlıklı nesiller ve bireyler için spora ve bisiklete teşvik çalışmalarının yapılması (etkinilkler ve çeşitli aktiviteler ile).

Yukarıda talep ettiğim şeyler kendim için değil, daha sağlıklı, kültürlü bir İstanbul içindir ve Avrupanın ve dünyanın birçok gelişmiş şehrindeki uygulamalardır. Ekte buna ilişkin üç adet fotoğraf ekledim.

Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Ömer Bingöl
Makine Mühendisi

Başvuru Numaranız: 819088
Güvenlik numaranız: 76581

Ben de arkadaşların mesajlarından ilham alarak benzer dileklerimi Beyaz Masa'ya ilettim.

Gerçi bu işler kısa sürede sonuca ulaşmaz ama bizden sonraki nesillere faydamız olur.

• Beğen
Tepkiler: kerem seckin
arkadaşlar gerekli bir uyarıda bulunmak istiyorum.otobüs ve metrobüslerde istenilen konuya büyükşehir vakıfdır.fakat köprü isteği ulaştırma bakanlığının sorumluluğunda ve insiyatifinde olan bir konu.köprü için bence büyükşehire talepde bulunmanız zaman kaybı.ben şu an ulaştırma bakanlığına gerekli talepde bulunuyorum.sizleride beyaz masanın ardından ulaştırma bakanlığına davet ediyorum...

• Beğen
Tepkiler: Ali Fuat
@enver avcı

ulaştırma bakanlığında bende varım enver hocam
artı dostlar direk beyaz masaya telefon açtım internetten sorun çıktı gönderemedim telefon no mu verdim kurbağalı dere tarafında moda tarafındaki yarım kalmış bisiklet yolunun yapılmasını talep ettim yaya ve bisiklet yolunun yan yana olmasının yanlış olduğunu belirttim baştan yanlış yapıldığını söyledim
sirkeciden floryaya kadar daha emniyetli bisiklet yollarının yapımına dikkat çektim mazgalların bisiklete göre paralel olması gerektiğini aksi takdirde yol bisikleti kullanan arkadaşlarımın zor durumlara düştüğünü söyledim
bisiklet forumdan bu konuda anket başlatıldığını belirttim hayırlısı yalnız evet bu köprü meselesinde ulaştırma bakanlığına talepte bulunmamız lazım bize birinci köprüden sonsuz geçiş hakkı ve emniyetli bisiklet yolları istediğimizi belirtmeliyiz

not

biraz önce
ulaştırma bakanlığı çağrı merkezine telefon ederek birinci köprü için talepte bulundum telefon no mu verdim bu gün beni arayacaklarını söylediler kimlik no mu aldılar talebim süresiz bisikletlilerin köprüden geçmesi ve emniyetli bisiklet yollarının yapılması
ulaştırma bakanlığı
çağrı merkezi
444 24 07

ulaştırma bakanlığı çağrı merkezinden az önce gelen telefonla beni bilgilendirdiler sağolsunlar

karayollarına direk başvuru yapacağım beni sekreter oraya yönlendirdi
ben yarın küçükyalıdaki karayolları bölge şefliğine uğrayarak durumu anlatacağım sizleri burdan bilgilendireceğim dostlar

karayolları 1.bölge

1. İdarenin
a ) Adresi : 34841 - Küçükyalı / İstanbul
b ) Telefon ve faks numarası : 216 4893900 - 216 3671244

Geri