Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Beyaz masayı bombalıyoruz!

Biraz evvel Beyaz Masaya attığım e-posta:
16.12.2017 tarihinde 15.50 sularında Alemdağ yönüne hareket eden 34 LU 3864 plakalı 11A hattı İETT otobüsünün kalkış durağından katlanmayan bisikletimle araca binmek istediğimde araç şoförü “bisikletimin katlanır olmadığı” gerekçesini ile sürerek beni aracına almadı. İETT’nin internet sitesindeki açıklamaya göre binmeme bir mani olmadığını söyledim. “Alamıyoruz” gibi bir şeyler söyleyip hareket etti. O hareket edince ben de kapıdan tutunarak bisikletle takibe başladım. Son olarak “alamam” diyerek kapıyı kapattı. Kapıda sıkışan elimi hala kapıdan çekmediğimi görünce tekrar açtı. Bu yoğunlukta araca alamayacağını söyledi ve devam etti. Halbuki koltuklar tamamen dolu, ayakta ise belki 7-8 kişi vardı. Yani bisikletim ve benim için rahat rahat sığacağımız yeterli alan mevcuttu. Biraz önce 153’ü aradım. “Takdir edersiniz ki 16.00’a yaklaşmış.” cevabını aldım. O halde yönetmelikte niçin 09.00-16.00 yazıyordu. Madem yoğunluk 16.00’da başlıyordu, bittabi bu göz önünde bulundurularak yönetmelikte kabul aralığı 15 yahut 15.30’a çekilerek kısıtlandırılabilirdi.
Daha evvel de beni beklediğim durakta almayan bir başka IETT şoförü ile benzer problemi yaşamıştım. Beklediğim durakta kapıyı açmadan transit geçince bisiklete atlayıp bir sonraki durakta açılan ve kasti olarak yüzüme kapanmak istenen orta kapıdan zoraki araca binmemin ardından şoför koltuğundan inip “Ne yaptığını sanıyorsun sen yahu?” gibi şeyler söyleyerek üzerime yürüdü. Ben de onu atlatıp gidip kartımı bastım. Sonrasında arka koltuğa geçip oturdum. Şoför “Madem öyle…” deyip bisikleti tutup aşağı indirdi ve yere bıraktı. Sağolsun durakta bekleyen duyarlı vatandaşlar benim haklı olduğuma şoförü ikna edip bisikleti tekrar araca yerleştirmemi sağladılar. Bisikletin düşüp araca zarar verdiğini söyleyen şoförün gönlünü yapmak için de -boş yer olmasına rağmen- yol boyunca bisikletin yanında dikildim. O dönemde de şoför kimlik numarasını almama rağmen ekmeği ile oynamamak için şikayetten vazgeçmiştim. Ancak görünüşe göre bu vazgeçmelerim mağduriyetimi arttırmakta. Eğer tarafınızdan yapılan yaptırımlardan tatmin olmasam gerek sosyal medyada gerek muhtelif internet sayfalarında mağduriyet ilanımı sürdüreceğim. İrtibat numaram:

@UPCycling
no'lu başvurunuzun cevabı: Kurumumuza yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir. Şikayette bulunduğunuz ilgili araç şoförünün savunması alınmak üzere çağrılmış olup kendisine uyarı cezası verilmiştir.

Scudo
Beyaz Masa'ya ben de çeşitli nedenlerle şikayetlerde bulunuyorum. Mesela haddinden fazla yolcu alan sarı dolmuşları, tamamen keyfi şekilde hareket vaktinde kalkmayan otobüsleri vd. defalarca şikayet ettim. Kimisi somut ceza ile, kimisi de "uyarı" cezasıyla sonuçlandı. Ama üzülerek belirtmeliyim ki şikayet ettiğim hususlarda hiçbir iyileşme gerçekleşmedi. Her şey hala aynı tas aynı hamam.

Mesela bir keresinde Yeşilköy-Florya sahil yolu üzerindeki bisiklet yolunun onarılması gerektiğini, bir sürü çukur olduğunu yazmıştım. Hiçbir onarım yapılmadı.

Son yıllarda devletin kurumları, hatta Beyaz Masa gibi en aktif çalışanları da dahil, ne yazık ki doğru düzgün işlemiyor..

• Beğen
Tepkiler: UPCycling
@Birhan K.
Vicdan sahibi olamayanlara, tek ilaçları olan yaptırımları -siz buna itici kuvvet, zorba kurallar da diyebilirsiniz- hatırlatarak kendilerinin bundan sonraki keyfi kararlarını alım aşamalarında azıcık dahi korku duymalarını sağlayabilmek benim için bir vatandaşlık vazifesi, bir "haksızlığa karşı susmama" antrenmanı, içimdeki duyarlılığı yaşatma gayreti, zorba yönetimlerdeki şuursuz iktidara karşı sinmekten kaçınma etüdü olması yönüyle BÜYÜK BİR BAŞARIDIR. İyileşmeyi dışımda gözlemleyememekle içimi çürümeye terk ederek hem bundan sonra başarıya ulaşma potansiyeli daha yüksek olan fırsatları kaçırırım hem de içimdeki kirlilikle dışardaki kirliliğe dahil, ve azılı kirleticilere namzet olurum. İşte bu beni gerçekten korkutur!

• Beğen
Tepkiler: Birhan K.
@UPCycling Katılıyorum. Sonuç alamayacağımı bilsem bile, vicdanen rahat hissetmek ve özsaygımı yitirmemek için gördüğüm tüm çarpık-yanlış durumlara elimden geldiğince müdahale ve itiraz etmeye çalışırım. Sağlıklı bir toplum için her yurttaşın görevidir bu.

• Beğen
Tepkiler: UPCycling
Geri