Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Beyaz masayı bombalıyoruz!

Scudo
evet arkadaşlar şu an sadece 1 aylığına İstanbulda olsam da gönderdim.Başvuru numaram 826810 mesajım:

Bisikletimle şehirde güven içinde dolaşamıyorum. Okula giderken bisiklet kullanan biri olaraktan, toplu taşıma araçlarında bisiklete yer olmamasına bir anlam veremiyorum. Sonuçta o otobüsler vatandaş için var. Neden onlara bir kolaylık sağlanmıyor. Örneğin bisikletimi ilk aldığımda Kadıköy'den aldım ve Bahçelievler'de oturduğum için bisikletimle metrobüse binmek istedim ancak alınmadım. Kadıköy'den vapurla Eminönü'ne geçip Bahçelievler'e sürmek zorunda kaldım. Ayrıca toplu taşıma araçlarında bisikletimize yer olmaması gibi, yollarda da yer yok

Merhaba Arkadaşlar,

Bende aşağıdaki mesajı gönderdim. Umarım faydası olur. :)

Başvuru Numaranız:
827093

Merhaba; Dünyanın sayılı metropollerinden olan İstanbul'da modern ve sağlıklı bir yaşamın parçası olan bisiklet kullanımı için gerekli çalışmaların yapılmasını rica ederim. Öncelikli olarak sadece göstermelik değil gerçekten ulaşım ihtiyacını karşılamaya yeterli olacak bisiklet yollarının hayata geçirilmesini rica ediyoruz. Hali hazırda İBB'nin projeleri içerisinde bu konunun olduğunu biliyorum ve bunun önceliklendirilmesini bekliyorum. Pekçok modern kentte bu konu çözülmüş durumdadır. Ekte konuyla ilgili örnek fotoğrafları bulabilirsiniz. Sağlıklı yaşam, doğa koruma gibi pekçok faydası olan bisikletin ülkemizde gelişmesi için belediye olarak size düşen görevleri yapmanızı rica ediyorum. Ayrıca yolcu yoğunluğunun uygun olduğu zamanlarda bisikletler ile metrobüs, tranvay, otobüs gibi araçları kullanabilmemiz için ne yapmak gerekiyor.

Merhaba arkadaşlar, bende mesajı gönderdim. Umarım bir şeyler değişir, faydam dokunabilir. Başvuru no: 827881

• Beğen
Tepkiler: Yücel Erkan
Bende şöyle yazim dedim;

İBB tarafından karne hediyesi olarak dağıtılan binlerce bisiklet ve diğer bisikletler, kullanıcıların sağlığını koruyup, daha dinamik, daha zeki ve daha sportif bir genç nesilin yetişmesine olanak sağlamakla beraber bir takım sorunları da beraberinde getirdi.O sorunlardan ön plana çıkanları ve çözüme dair ipuçlarını kendim ve diğer bisiklet kullanıcıları adında aşağıda sıraladım.

1-Yollarımızın ve yay yollarımızın dar olması nedeniyle arabalar ile yayalar arasında sıkışıp kalıyoruz.Daha fazla bisiklet yolu talep ediyoruz.
2-Eşine az rastlanan bir şehirde yaşıyoruz.Bir tarafta Asya Kıtası , karşısında Avrupa Kıtası.Ne var ki biz bu iki kıta arasında köprüleri kullanarak seyahat edemiyoruz.Köprüleri aktif olarak kullanmak istiyoruz.
3-İSPARK motorlu taşıtlara nasıl park yerleri temin ediyorsa bize de park yerleri temin etmesi gerektiğini düşünüyoruz.
4-Bazı iskelelerin yanına koyduğunuz bisikletler için park yerlerini arttırmanızı ve bisikletlerin güvenliğini sağlamını istiyoruz.( Kamera koyulabilir veya var olan kameraların yakınına konulabilir)
5-Bisikletlerimizle metrobüste, otobüslerde ve vapurlarda seyahat etmek istiyoruz.Bunun için otobüs şöförlerinden biraz anlayış ve bisikletlerimizi koyabileceğimiz bir aparat talep ediyoruz.

Konuyla yakında ilgileneceğinizi düşünüyorum ve iyi günler diliyorum.
------------

Bu arada cep zorunlu değilmiş gibi görünüyor fakat yazmayınca hata veriyor.

• Beğen
Tepkiler: Yücel Erkan
Merhaba arkadaşlar;

Başvuruma cevap gelmiş. Metin aşağıdadır.

T.C.
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü
BEYAZMASA

Sayın YÜCEL ERKAN;

İlgi : 02/07/2010 14:47:55 Tarih ve 827093 Nolu Başvurunuz

Başvuru iletinizde yer alan konulardan Tramvaylarda Bisiklet taşınması ile ilgili değerlendirilmesi ve gereği için İstanbul Büyükşehir
Belediyesi iştiraki ULAŞIM AŞ Genel Müdürlüğüne iletilmiş olup, alınan bilgi aşağıdaki gibidir.

İstanbul Ulaşım AŞ olarak belirlediğimiz yolculuk kurallarımızda büyük boy bisiklet ile ilgili prosedür yoğun saatlerde araca
alınmaması, diğer saatlerde ise bir (1) jeton bedeli ödenerek alınmasıdır. Mevcut hatlarımızın hepsi en üst seviyede yolcu
kapasitesinde çalışmaktadırlar. Uygulanan kurallar tüm yolcularımızın rahat bir şekilde yolculuk yapmalarını amaçlamaktadır.
Yolculuk kurallarımızın tam metnini (link) linkinden görebilirsiniz.
Bunun haricinde raylı sistem araçlarında araç içine yoğunluktan dolayı herhangi bir bisiklet aparatı yapılamamaktadır. Ancak
istasyonlarda bisiklet parkı yapılması ile ilgili talepler görüşülmekte olup ilerleyen zamanda uygun alanlar olduğu takdirde yeni
istasyonlarda yapılması planlanmaktadır.
Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Hacer UZUN
İBB Ulaşım A.Ş
Basın ve Halkla İlişkiler Uzmanı
Tel: 0212 568 99 70
Fax: 0212 568 89 00
E-Posta: huzun@istanbul-ulasim.com.tr

Çok anlamlı bir girişim geç de olsa ben de üzerime düşeni yaptım.

bir şehirde bisiklet kullanımı yaygınsa
belediyeler önlem alıyorsa
ötobüs bisiklet aktarımı düşünülmüşse
bisiklet parkları yagınsa

ancak o zaman o şehire medeni denilebilir

Konya bu anlamda en önde şehirdir

Başvuru numaram: 853295

Metin:

Sayın Beyaz Masa Yetkilisi,

Bisikletsiz bir modern şehir olamayacağını düşünmekteyim.
Sizlerden bazı konularda yardım rica ediyorum:

1-Bisikletlerimizle metrobüste, otobüslerde ve vapurlarda seyahat etmek istiyoruz. Bunun için otobüs şöförlerinden biraz anlayış ve bisikletlerimizi koyabileceğimiz bir aparat talep ediyoruz.

2-Yollarımızın ve yaya yollarımızın dar olması nedeniyle arabalar ile yayalar arasında sıkışıp kalıyoruz.Daha fazla bisiklet yolu talep ediyoruz.

3-Eşine az rastlanan bir şehirde yaşıyoruz.Bir tarafta Asya Kıtası , karşısında Avrupa Kıtası. Ne var ki biz bu iki kıta arasında köprüleri kullanarak bisikletimiz ile seyahat edemiyoruz. Köprüleri aktif olarak kullanmak istiyoruz.

4-İSPARK motorlu taşıtlara nasıl park yerleri temin ediyorsa bisiklerlere de park yerleri temin etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

5-Bazı iskelelerin yanına koyduğunuz bisikletler için park yerlerini arttırmanızı ve bisikletlerin güvenliğini sağlamını istiyoruz. (Kamera koyulabilir veya var olan kameraların yakınına konulabilir)

Saygılarımla,

ihsan demir

Beyaz masadan gelen cevabı aşağıda sizle paylaşmak istiyorum. Sanırım herkese benzer cevap yolluyor olmalılar, nitekim oldukça hızlı cevap geldi. anlaşılan biraz beklemek gerekecek:

T.C.
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü
BEYAZMASA

Sayın IHSAN DEMIR;

İlgi : 14/09/2010 09:04:33 Tarih ve 853669 Nolu Başvurunuz

Başvuru iletinizde yer alan konulardan bisiklet yollarının yaygınlaştırılması ile ilgili olarak gereği için;
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki
gibidir;

"Ulaşım Planlama Müdürlüğümüz tarafından “İstanbul Genelinde Bisiklet Yolları ve Yaya Yollarının Etüd, Planlama, Projelendirilmesi
ile Bölgesel Ulaşım ve Trafik Etüdlerinin Yaptırılması İşi” adı altında ihale çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Bu çalışma kapsamında; öncelikle yurtiçi ve yurtdışı uygulamalardan örnekler belirlenmiş, bu örneklerin
planlama-projelendirme-uygulama aşamaları detaylı şekilde incelenmiş, mevcut yasal durum incelenerek çalışmalar esnasında
uyulması gereken ilgili kanun ve yönetmelikler, çeşitli kriterlerin belirlendiği TSE Standartları ve AB normları tespit edilmiştir. Bu
tespitlerin ve mevcut doku, sosyal yapı, arazinin eğim durumu, vb. planlama kriterlerinin dikkate alınması ile, İstanbul genelinde
mevcut ve planlanan ulaşım sistemlerine (toplu taşıma sistemleri, raylı sistemler, transfer merkezleri, vb.) entegrasyonu sağlanacak
şekilde “Bisikletli ve Yaya Ulaşım Sistemi” oluşturulmuştur.

Planlanan bisiklet yolları ve yaya yollarının mevcut ve planlanan ulaşım sistemleri, toplu taşıma sistemleri, raylı sistemler ve transfer
merkezleri ile entegrasyonun sağlanması, alt-üst geçitler ve kavşak geçişlerindeki geometrik düzenlemelerin yapılması, bisiklet ve
motosiklet park yerlerinin düzenlenmesi gibi detaylı çalışmalar projenin en önemli safhalarındandır.

Bu ihale kapsamında 5216 sayılı yasa ile belirlenmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki 630km. uzunluğundaki
proje alanı içerisinde “Bisikletli ve Yaya Ulaşım Sistemi” oluşturulmuştur. Bu sistem içerisinde ilçeler arasındaki bağlantıların ve
güzergah devamlılığının sağlanmasına yönelik 630km’lik bisiklet yoluna ara bağlantılar ilave edilerek toplam bisiklet yolu uzunluğu
1004km’ye çıkartılmıştır.

“Bisikletli ve Yaya Ulaşım Sistemi” kapsamındaki güzergahlar; 2023 hedef yılı olmak üzere kendi içerisinde uygulamaya yönelik 1.,
2., 3. ve 4. öncelikli bisiklet yolları olmak üzere 4 gruba ayrılmış durumdadır. Konsept projeleri tamamlanmış olan 1. ve 2. öncelikli
bisiklet yolları arasından Bakırköy İDO İskelesi-Alibeyköy Arası, Eminönü-Beşiktaş Meydanı Arası ve Üsküdar-Kartal Arası
güzergahlar ilk etapta imalatı yapılması düşünülen güzergahlar olarak tespit edilmiş olup, söz konusu güzergahlara ilişkin 05.09.2008
tarih ve UTK2008/24-23 sayılı UTK (Ulaşım ve Trafik Düzenleme Kurulu) Kararı alınmıştır.

Konu hakkında Ulaşım Planlama Müdürlüğü yetkilileri ile 0212 449 40 80 - no`lu telefon numarasından görüşebilirsiniz.

Başvurunuzda yer alan diğer hususlar hakkında gerekli işlem ve değerlendirilmeler yapıldığında, konu içeriği ile ilgili yetkili personel
tarafından bilgilendirileceksiniz.

@ihsan demir

İsteklerimizin sonuçları elbet bir gün alınacaktır.Ancak görürmüyüz veya keyfini sürebilecek yaşta olurmuyuz , bilmiyorum.!! Ama böyle olacak diye hiç bir şey yapmadan oturmak; medeni bir şehir talep eden, bizlere yakışmaz.En azından bir sonraki nesil için bir ışık yakmış oluruz.

Zaten bisiklet sevgisi ; Doğa , insan , hayat sevgisi ve aynı zamanda tüm zorluklara karşı direnci barındırır...:rolleyes:

Çorbaya bir tutam tuzda ben attım...:in:

Başvuru Numaram: 854593

@mustafa akman

Çok teşekkür ederim Konyalı olarak. Belediye de yeni güzelliklerde olacak yakın zamanda. Mesela Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Şube Bürosu 8 adet farklı bisiklet alarak bisiklet yollarını bisikletle denetliyorlar. Yeni kapalı bisiklet parkları gündemde, Otobüs ve tramvaya bisiklet koyma aparatları düşünülüyor. Yani Konya epey mesafe alacak gibi görünüyor bisiklet konusunda.

Bu arada Başvuru No: 854603

Başvuru no :1515357

Kağıthane ilçesi, geç nüfusu oldukça yüksek bir ilçe. Sokaklarda yüzlerce bisikletli çocuk var ancak ne yazık ki, caddelerimizde bisiklet park yerleri yok. İSPARK tarafından Sultan Selim Caddesine bir bisiklet park yeri yapılması bir ihtiyaçtır. Ayrıca bisiklet ile seyahat için otobüslerde (hepsinde olmasa bile bazılarında) ekte size gönderdiğim aparat bulunmalıdır. İstanbulun trafiğinden kurtulmak için bisikleti tercih eden bizler, ne yazık ki çok ilginç uygulamalar ile karşılaşıyor ve mağdur oluyoruz. Eğer trafik sorunun gerçekten çözmek istiyorsak, duble yol yapmaktan öte diğer ulaşım yollarına da önem vermemiz gerekiyor. İlginize teşekkür ediyor ve en kısa sürede sizden cevap bekliyorum.

Bende yolladım arkadaşlar bu konun linkini sosyal paylaşım sitelerinde yayınlayalım

Ben de bu konuyu yeni farkettim ve hemen gönderdim. Geç olsun güç olmasın!

Başvuru No: 1545002

Sayın Yetkili,

44 yaşındayım ve bir şirkette müşteri ilişkileri yöneticisi olarak çalışıyorum. İşimin bir parçası olarak İstanbul'u sürekli dolaşıyorum. Şirketim bana araç tahsis ettiği için ayda 20-30 müşteriyi ziyaret ediyorum. Yani bir araçta tek başıma o yoğun İstanbul trafiğine katkı yapıyorum. Bu katkıyı hafta sonlarında şahsıma ait özel aracımla da devam ettiriyorum.

Ancak ben İstanbul'da motorlu araç kullanmak istemiyorum. Bu bir insanın ruh sağlığına yapılabilecek en büyük eziyet. Ulaşımımı bisikletle gerçekleştirmek istiyorum. Bu amaçla bisiklet park yerlerinin artırılmasını, karayollarındaki yasağın kaldırılmasını, yollarda bir ek şeritle bisikletlilere yol ayrılmasını, köprülerden bisikletle geçilebilmesini istiyorum.

Bisiklet sağlıklı ve kaliteli yaşamın bir göstergesidir. Buna yapacağınız her türlü destek sağlıklı ve kaliteli yaşam isteyen insanlarımız taarfından mutlulukla karşılanacaktır.

Saygılarımla,
Bahadır Gürel

• Beğen
Tepkiler: aykut yiğitel
Zaman Gazetesi'nden Melih Arat bugün köşe yazısında köprüden bisikletle geçme ihtiyacından sözetmiş:

"İstanbul'un köprü trafiğinin gerçekten hafiflemesini istiyorsanız, San Francisco'da Golden Gate Köprüsü'nde izin verildiği gibi Boğaziçi ve Fatih Köprüsü'nde bisikletle geçişe izin verilmeli. 14 km uzunluğundaki Taksim-Harem arası yol, bisikletle 45 dakika arasında alınıyor. Nereden biliyoruz, her yıl köprüden Kıtalararası Bisiklet Turu'yla bu yoldan bu sürede bisikletle geçenlerden biliyoruz. Bisiklete izin verilsin köprü trafiği % 20 azalsın. İstanbul'umuzun kıymetli Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya ve vizyoner belediye başkanı Kadir Topbaş'a duyurulur."

(link)

Beyaz Masa'dan gelen yanıt aşağıda:

İlgi : 03/07/2012 14:42:11 Tarih ve 1545002 Nolu Başvurunuz
Başvuru iletinizde yer alan konu, gereği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü yetkililerine iletilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucu alınan cevap aşağıdaki gibidir : İstanbul Geneli Bisiklet Yolları Proje çalışmaları devam etmekte olup talebiniz bu kapsamda değerlendirilecektir. Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü

Geri