Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bike24

Merhaba, bike24'ten ilk akışverişimi yapacağım ama geriye dönük de biraz baktım, açıkçası kafam karıştı,

Özetle 150 euro üzeri her alışverişte biraz da gümrüğün insiyatifiyle değişken bir vergi ödemesi çıkıyor, şayet totali 150 euroyu geçen birden fazla parça alınacaksa tek bir isme değil farklı isimlerle farklı siparişler verilmesi öneriliyor.

150 euro altında ise herhangi bir ek vergiye tabi olmadan ürünümüz ulaşıyor.

Doğru mu anladım?

150 Euro altı alışveriş Avrupa Birliği dışı ülkelerden geliyorsa %30, Avrupa Birliği ülkelerinden geliyorsa %18 vergi alınıyor.
150 Euro üstü alışveriş için ithalat işlemleri uygulanıyor, ürün fiyatından çok daha fazla masrafınız olur.

İlgili konu şu: Gümrük kanunu 2022
Özeti şu: Gümrük kanunu 2022

• Beğen
Tepkiler: Mazm
Scudo
evet arkadaşlar (toplam 1.520 tl verdim çift dış lastiğe);

30.11.2022 - siparişimi verdim
03.12.2022 - kargo girişi yapıldı (DHL)
05.12.2022 - ptt gönderisi oluşturuldu
15.12.2022 - İSTANBUL(AVR) / ARNAVUTKÖY şubesine kabul edildi + Transfer sürecine alındı
Öncelikle lastiğiniz hayırlı olsun uzun zaman sizdeki ölçüde lastik aradınız diye aklımda. Lakin 1520 lira biraz fazla değil mi? Wiggle'dan bir arkadaşım ve kendim için yaptığımız alış veriş bedeli 143$ olmasına rağmen 530 lira gibi bir gümrük ücreti ödemiştik. Sizde bu kadar çıkmasının belirli bir sebebi var mı? DHL ile geldiğinden dolayı falan mı acaba?

Öncelikle lastiğiniz hayırlı olsun uzun zaman sizdeki ölçüde lastik aradınız diye aklımda. Lakin 1520 lira biraz fazla değil mi? Wiggle'dan bir arkadaşım ve kendim için yaptığımız alış veriş bedeli 143$ olmasına rağmen 530 lira gibi bir gümrük ücreti ödemiştik. Sizde bu kadar çıkmasının belirli bir sebebi var mı? DHL ile geldiğinden dolayı falan mı acaba?
hiç hesaplamadım ama 18 yada 30 vergi ödeyeceğim galiba.

Bu arada o tutar lastik ve kargo dahil tutar.

Hocam ptt yazmış
1671227180066.png

Son düzenleme:
Merhaba,
Biraz önce Bike24 üzerinden 5 adet dış (2 adet 28, 3 adet 20 inç), 8 adet iç lastik (4 adet 28, 4 adet 20 inç) sipariş verdim, toplam bedeli 80 euro olacak şekilde.
Ürün adedi olarak sıkıntı çıkar mı, tecrübeleriniz ne yönde acaba ?
Problem oluyorsa geç kalmadan iptal edeyim, çok teşekkürler.

Merhaba,
Biraz önce Bike24 üzerinden 5 adet dış (2 adet 28, 3 adet 20 inç), 8 adet iç lastik (4 adet 28, 4 adet 20 inç) sipariş verdim, toplam bedeli 80 euro olacak şekilde.
150€ geçmediği sürece sıkıntı olmaz.

• Beğen
Tepkiler: selcuk34
Bir sorun olmaz. 2-3 hafta içinde ürünleriniz gelir.
Merhaba,

• Beğen
Tepkiler: selcuk34
Merhaba, siparişim 1 haftadır PTT de görünüyor, ama alıcı gönderici adresi bile yok, gümrük vergisi hesaplamalarında hepsinin karşısında 0 yazıyor. Bir terslik var mıdır yoksa beklemeye devam mı etmeliyim?
FBF5D09A-63CF-457A-8259-D3449D808E5C.jpeg

Bazen ülkeye girip gümrüğe alınması gecikiyor. Haftaya çok da uzamadan hallolur muhtemelen.
Merhaba, siparişim 1 haftadır PTT de görünüyor, ama alıcı gönderici adresi bile yok, gümrük vergisi hesaplamalarında hepsinin karşısında 0 yazıyor. Bir terslik var mıdır yoksa beklemeye devam mı etmeliyim?
299489 dosyayı görüntüle

• Beğen
Tepkiler: Bir vatandaş
299489 dosyayı görüntüle
ürünün ne kadar süre içerisinde gönderileceği yazıyordu. Benim yorumlarımı kontrol et.

• Beğen
Tepkiler: Bir vatandaş
Arkadaşlar merhaba, 2023 itibariyle gümrük değişikliği oldu mu? Bike 24 den 90 euroluk 6 parça lastik sipariş edicem kargo dahil 110 euro yapıyor. Gümrükte 5 parçayı geçtiği için takılır mı acaba?

Arkadaşlar merhaba, 2023 itibariyle gümrük değişikliği oldu mu? Bike 24 den 90 euroluk 6 parça lastik sipariş edicem kargo dahil 110 euro yapıyor. Gümrükte 5 parçayı geçtiği için takılır mı acaba?
Bu çok parça alınca takılır mı olayını yanlış anlaşmışlar arkadaşlar. Aldığınız ürünün çok sayıda olması değil , yıl içinde 5 kez yapacağınız alış veriş ile sınırlıdır.
10 tane de iç lastik alsanız sorun yok .Burada şöyle bir sorun olabilir , oda çok sayıda alınan ürünlerin ticarete girip girmediğidir. Bu kararı Gümrük çalışanları verebilir.
O yüzden gümrükte takılabilir. Abartılı olmamak kaydıyla 4-5 lastik vs gibi şeyler almanız daha sağlıklı olacaktır. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: Bordeaux ve MakRo
150 euro sınırını geçmediğiniz sürece (150 euro sınırına kargo bedeli dahil değil) 5-10 iç lastik almanız sorun çıkarmaz. Ayrıca yıl içinde 5 parça sipariş diye bir uygulamayı yıllardır grup olarak yaptığımız otomobil ve bisiklet parçaları alışverişlerinde hiç yaşamadım. Mesela sadece 2021 senesinde yurtdışından 20 defa alışveriş yaptım ve bunların 15 tanesi bisiklet ile ilgiliydi. Başına gelmiş olan var mıdır bilemiyorum ama benim ve çevremde bu şekilde alışveriş yapan arkadaşlarım böyle bir sorunu hiç yaşamadı. 10 tane iç lastikte alsanız gümrüğünü ödediğiniz müddetçe sorun olmaz. En kötü ihtimalle size evrak yollayıp gümrüğe gelmenizi isterler ki orada da sadece memur size soru soracak veya kredi kartı dekontunuzu vs isteyecektir.

• Beğen
Tepkiler: Bordeaux ve MakRo
Aynı siparişteki aynı ürün sayısı fazla ise ticari gönderi şüphesi oluşturuyor.
1 iç lastik, 1 dış lastik, 1 zincir, 1 fren balatasını sorun etmezlerken, 8 iç lastik - 2 dış lastik sorun oluşturabilir.
Bence riskli bir alışveriş olur.

• Beğen
Tepkiler: Bordeaux
Merhaba,

Benim de içinde 8 adet dış lastik olan siparişim gümrüğe takılmıştı. Beni ilgili postaneye çağırdılar. Ben de kafamda kask, elimde eldivenlerle gittim gümrüğe. Bunlar ne dediler 8 adet bisiklet dış lastiği dedim. 2 tane bisikletim var, bir bisiklet için iki tane gerekiyor, birer tane de yedek dedim. Tamam dediler, vergiyi alıp gönderdiler.

Bir siparişte 20 tane iç lastik aldığım, hatta kocaman bir koli ile onlarca bisiklet parçası siparişi verdiğim, gümrük limitleri 150 euro değilken, yüzlerce dolarlık sipariş verdiğim sayısız siparişim oldu. Bir tanesi için dahi gümrüğe çağrılmadım. Bir risk oluştuğunu sanmıyorum, deneyimli arkadaşların paylaştıklarına dikkat edilmesini tavsiye ediyorum. Belirttiğim gibi en kötü ihtimalle gümrüğe çağırırlar, siz de bi kask takar gidersiniz :)

• Beğen
Aldığınız ürünün çok sayıda olması değil , yıl içinde 5 kez yapacağınız alış veriş ile sınırlıdır.
Sizin bir tecrübeniz oldu mu bununla ilgili? Bu uygulama ile ilgili gümrük kanununda bir madde varsa bizi aydınlatırsanız sevinirim. Mağdur olmadan önlemimizi alırız.

• Beğen
Sizin bir tecrübeniz oldu mu bununla ilgili? Bu uygulama ile ilgili gümrük kanununda bir madde varsa bizi aydınlatırsanız sevinirim. Mağdur olmadan önlemimizi alırız.
Şuan yazdığınız konunun içinde açıklayıcı bir çok yazı var aslında.Daha önce alış veriş yapan arkadaşlarımızın tecrübeleri var.Kanun dahil maddeler ile açıklanmış.Vaktiniz var ise okutmanızı tavsiye ederim.Ben daha önce çok satıda ürün aldım gümrükle ilgili sorun çıkmadı.Saygılar….

• Beğen
  • Beğen
Geri