Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisan Grand Tour Satın Aldım

316463 dosyayı görüntüle
Kastettiğiniz yer işaretlediğim yerse sıkıntı yok, arada açıklık olabilir, bu durum normaldir lakin yine de ses varsa maşa boşluğunu ve gidon boğazı vidalarının sıkılık ayarını kontrol edin.
Evet tam buradan bahsediyorum. Alt kısmı da böyle. Maalesef ses var ve nereden geldiğini anlayamıyorum. Mahallesi bisikletçilerinin de bir şeyden anladığı yok. Pedal çevirdikçe yaprak üstünden geçiyormuş gibi bir ses geliyor ve pedal çevirdikçe hızlanıyor. Pedalları iyice sıktırdım. Hala aynı. Bu gün tırmanırken ses çok arttı. Sesin şekli de değişti sanki jant tellerine bir şey sürtüyormuş gibi ses çıkıyor ama tellere sürten hiç bir şey yok.

Scudo
Evet tam buradan bahsediyorum. Alt kısmı da böyle. Maalesef ses var ve nereden geldiğini anlayamıyorum. Mahallesi bisikletçilerinin de bir şeyden anladığı yok. Pedal çevirdikçe yaprak üstünden geçiyormuş gibi bir ses geliyor ve pedal çevirdikçe hızlanıyor. Pedalları iyice sıktırdım. Hala aynı. Bu gün tırmanırken ses çok arttı. Sesin şekli de değişti sanki jant tellerine bir şey sürtüyormuş gibi ses çıkıyor ama tellere sürten hiç bir şey yok.
Öncelikle sesin hangi hareketle ilgili olduğunu bulmak lazım. Gidon veya maşa ile ilgili olsa sesin rastgele olmasını beklerdim ama her pedal hareketinde oluyor gibi anlatmışsın.

Ses her pedal dönüşünde mi, her teker dönüşünde mi, yoksa rastgele mi çıkıyor? Pedal çevirmeyi bırakınca ilerlerken ses hala çıkıyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Amanita
Ses, sele borusundan geliyor.

Sele borusu mandalını-kelepcesini yeterince iyi sıktığınızdan emin olun.

Yeterince iyi sıkılmadığında pedal çevirdikçe rahatsız edici sesler gelir.

Kontrol edip tekrar montajlayın sonra sorun hakkında tekrar yazarsınız.

Son düzenleme:
Öncelikle sesin hangi hareketle ilgili olduğunu bulmak lazım. Gidon veya maşa ile ilgili olsa sesin rastgele olmasını beklerdim ama her pedal hareketinde oluyor gibi anlatmışsın.

Ses her pedal dönüşünde mi, her teker dönüşünde mi, yoksa rastgele mi çıkıyor? Pedal çevirmeyi bırakınca ilerlerken ses hala çıkıyor mu?
Her pedal çevirince çıkmıyor sanırım kadansı ve gücü arttırınca çıkıyor. Pedal çevirmiyorken çıkmıyor. Çok nadir hendekten falan geçince çıkıyor. Ayakta özellikle yokuş tırmanırken artıyor.

100 kg'ım o yüzden pedallardan, pedal kolundan yada orta göbekten şüpleniyorum.

Ses, sele borusundan geliyor.

Sele borusu mandalını-kelepcesini yeterince iyi sıktığınızdan emin olun.

Yeterince iyi sıkılmadığında pedal çevirdiler rahatsız edici sesler gelir.

Kontrol edip tekrar montajlayın sonra sorun hakkında tekrar yazarsınız.

Sele borusunu söktüm. İyice gresledim ve sıktım. Sese hiç bir etkisi olmadı.

Benim de bisikletim Grand Tour Eco Sora. Kilom 82. Gidon boğazını değiştirmiştim ancak böyle bir boşluk benimkinde de vardı. Alttaki vidalarını gevşetip, üstten daha çok sıkıp, boşluğu dengeli bir şekilde azaltmıştım.
Ses sorununu da sesli düşünürsem; ön vites aktarıcı metaline zincir sürtmesi için vites ayarlarınızı aktarıcıyı vs yoklayın. Kadro esnemesi ihtimali düşük ama hafif bir inişte ayağa kalkıp zıplar gibi pedal çevirmeden bisiklete bir kaç kez yüklenince de ses çıkıyor mu yoklayın. Son olarak dediğiniz gibi iyi bir orta göbek bakımı ve pedal bağlantıları sorunu çözebilir gibi geliyor bana.

• Beğen
Kendi tecrübemle bulduğum ses kaynaklarını iletmek isterim. İlk tespit ettiğim ses zincirimden geliyordu. Kapı gıcırtısı gibi bir sesti. Temizleyip muntazam yağladığımda bu ses düzeldi. İkinci ses sele borusu ve selenin bağlantı noktalarındaki vidalardan geliyordu. Güzelce sıkınca bu ses kayboldu. Şu anda hala devam eden benim pek önem vermediğim son ses ayna koldaki alt dişliden yukarıda tarif edildiği gibi gücü artırınca yokuş tırmanırken geliyor. Çok ilginçtir her sürüşte bir kez ses geliyor acaba nereden geliyor diye güç kesince kayboluyor ve bir daha çıkmıyor. Bence ayna koldaki büyük dişli ana aktarıcı küçük dişli ise ana aktarıcıya vidalanmış dolaylı aktarıcı. Haliyle uygulanan kuvvet arttığında orada bir gıcırtı oluyor. Bu ses benim hem 105 setli yol bisikletimde hem de Cannondale Quick 8 şehir bisikletimde var. Kilo ile alakalı dersek ben de yaklaşık 100 kg biriyim. Siz de sesin genelde oluştuğu senaryoda alt dişlide değil de büyük dişlide kalıp bir deneme yapabilirsiniz.

• Beğen
Teşekkür ederim arkadaşlar deneyeceğim. Ben biraz takıntılıyım ses konusunda. O yüzden üzmüyor desem yalan olur. Belki performansa hiç bir etkisi yok yada bir sorun değil ama takıntı işte. Çevremde adam gibi problem çözen bisikletçi olmaması da ayrı bir dert. Swissstop fren pabuçları aldım istediğim gibi hiç bir bisikletçi ayarlayamıyor :D

Böyle tanımlanamayan bir ses benim bisiklettede vardı. Zincirden, rubleden aynakoldan şüphelenip bu parçalardan olmadığını anlayınca iş pedallara geldi. Flat pedalın rulman kapağını söktüm, ordaki somunu biraz gevşetince ses kalmadı.

• Beğen
Pedalı söküp güzelce gresleyip takabilirsin.

• Beğen
Arkadaşlar selam, bisan grand tour bisikletimin kadro kulağı yamuldu gibime geliyor. (link) bunu alsam üstündeki kadro kulağına olur değil mi?

Olur gibi görünüyor.
Yanıtınız icin tesekkurler hocam. O zaman ben alayım değiştirmek için bisikletçiye giderim. Orada olup olmadığını kontrol ederiz. En kötü yamulan kulağı düzeltmeye çalışırız :D

• Beğen
Geri