Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet alırken boy seçimini doğru yapmak

@Taygun Kon anladım, çok teşekkür ederim :harika:. Kadro boyu uyumsuzluğunun sağlık açısından uzun vadede sağlık problemleri oluşturabileceğini okumuştum. Malum kurdan dolayı 48-50 kadro bisiklet almam için soraya düşeceğim gibi. Kadro boyunun uygunluğu açısından sizce bunu yapmam mantıklı olur mu? Teşekkürler

Scudo
Merhabalar, herkese iyi forumlar. Yakın zamanda 54 kadro 2019 carrraro cr052 yol bisikleti almıştım, ancak bisiklet işinde acemi olduğumdan ötürü bacak boyumu hesaba katmamıştım. 169 boy 76 cm iç bacak boyuma rağmen bisiklet üzerinde durduğumda üst kadro borusu apiş aramda sıkışma yapıyor. Öğrenci olduğumdan 3600tl gibi ucuz bir fiyata aldığım tiagra setli bisikleti satmaktan çekiniyorum açıkçası. Çünkü tekrar almaya kalkarsam en az iki katı para biriktirmem gerekecek. Sizce 76 iç bacak boyuma 54 kadro yol bisikletini kullanmam sağlık veya herhangi bir açıdan problem oluşturur mu? Yoksa sora veya clarise düşmek adına 50-52 kadro bir bisiklet mi almalıyım? Şimdiden teşekkürler :)
Beden uyumu kullandığın set den daha önemli.
Öncelikle büyük bisiklet ile hakimiyetin ve yokuş performansın düşer. Muhtemelen uzanma mesafende sıkıntı çıkar ve kısa gidon boğazına geçersin , kurtarmazsa geçmiş olsun. En iyi bisiklet bedenine uygun bisiklet. Gerekiyorsa 2. El al büyük bisiklet alma

• Beğen
Tepkiler: cbkarabulut
174 78 ölçülerle bende merida 52 kadro büyük gibiydi. carraronunda sportive 46 kadro kullanıyorum . 50 kadro uygun bence sana yol yarış kategorisinde. @cbkarabulut .

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cbkarabulut
@osmancan71 @selim82 Çok teşekkür ederim, önerilerinizi dikkate alacağım :harika: . Tüy siklet olmama rağmen yokuşlarda zorlanmalar yaşamamın belki bi sebebi de bu olsa gerek. Sanırım 76 bacak boyuyla 50 kadro bir bisiklete geçmek benim için en mantıklısı olacak gibi.

@cbkarabulut Boyum 1.68 Lapierre bisikleti mi sırf kadro uyumsuzluğu yüzünden değiştirmek zorunda kaldım. Uzanma mesafesi 54,5, Seat Tube 52 cm di. M kadro diye geçiyordu aslında bana uygun kadro boyu Lapierre de S yani 49 cm di. Şimdi Giant S kadro kullanıyorum inanın bisiklet sürmekten zevk alıyor insan uygun kadro boyuyla fiyatlar yükseldiği için elinizdeki bisikleti de aynı oranda yüksek fiyattan satacaksınız bence tiagra set ikinci el bir bisiklet kovalayın Tiagra 4700 hafife alınacak bir set değil Sora ya düşmeden işinizi görmüş olursunuz bütçeniz ne kadar söylerseniz sahibinden de gördüğüm bisikletleri özelden atarım size.

@trainspotting35 çok teşekkür ediyorum. Bende sizin önerilerinizle bisikleti ikinci elden satmaya çalışacağım. Sanırım satıştan gelen bütçeyle 5000-6000tl arası bir bütçem olucak. Bakalım satıştan elime para geçer geçmez 48 yada 50 kadroya düşeceğim, önerilerinize açığım ancak şuan elimde para olmadığından sizi de yormuş olacağım. Yardımcı olan herkese teşekkürler iyi forumlar :))

@trainspotting35 çok teşekkür ediyorum. Bende sizin önerilerinizle bisikleti ikinci elden satmaya çalışacağım. Sanırım satıştan gelen bütçeyle 5000-6000tl arası bir bütçem olucak. Bakalım satıştan elime para geçer geçmez 48 yada 50 kadroya düşeceğim, önerilerinize açığım ancak şuan elimde para olmadığından sizi de yormuş olacağım. Yardımcı olan herkese teşekkürler iyi forumlar :))

dün kızıma oyuncak bakarken Bursa Canda oyuncakta CR062 105 setli 2018 yada 2019 XS bir bisiklet gördüm. ellerinde tek kamış 8 bin civarı etiketi vardı. bence güzel bir pazarlıkla düşünülebilir. bu yoklukta bence fena olmayan bisiklet. hiç değilse sıfır.

Merhabalar, herkese iyi forumlar. Yakın zamanda 54 kadro 2019 carrraro cr052 yol bisikleti almıştım, ancak bisiklet işinde acemi olduğumdan ötürü bacak boyumu hesaba katmamıştım. 169 boy 76 cm iç bacak boyuma rağmen bisiklet üzerinde durduğumda üst kadro borusu apiş aramda sıkışma yapıyor. Öğrenci olduğumdan 3600tl gibi ucuz bir fiyata aldığım tiagra setli bisikleti satmaktan çekiniyorum açıkçası. Çünkü tekrar almaya kalkarsam en az iki katı para biriktirmem gerekecek. Sizce 76 iç bacak boyuma 54 kadro yol bisikletini kullanmam sağlık veya herhangi bir açıdan problem oluşturur mu? Yoksa sora veya clarise düşmek adına 50-52 kadro bir bisiklet mi almalıyım? Şimdiden teşekkürler :)

Buna karar verecek olan sizsiniz, sele boyunu düzgün ayarladığınızda gerekli yatma sağlanıyor mu?, gidon ve vites kollarınızı doğru ayarladığınızda ellerde uyuşma oluyor mu vs bu ayarları youtube üzerinden bulabilirsiniz, uzun bir sürüşe çıkın bu ayarları yapıp güzel bir havada, ağrı var mı? Ellerde uyuşma var mı dizlerde belde boyunda ciddi bir ağrı var mı değerlendirin, ufak sorunları
Biraz büyükse örneğin, kısa gidon boğazı takma, furçtaki bilezikleri çıkartıp gidon yüksekliğini azaltma veya seleyi ileri alma gibi ayarlarla ufak sorunları çözebilirsiniz deneme yoluyla, ama büyük sorunlar varsa bisiklet değiştirmek daha iyi olacaktır, herkesin vücut anatomisi farklı bacak uzunluğu tek başına anlam ifade etmeyebilir, keyifli sürüşler.

Buna karar verecek olan sizsiniz, sele boyunu düzgün ayarladığınızda gerekli yatma sağlanıyor mu?, gidon ve vites kollarınızı doğru ayarladığınızda ellerde uyuşma oluyor mu vs bu ayarları youtube üzerinden bulabilirsiniz, uzun bir sürüşe çıkın bu ayarları yapıp güzel bir havada, ağrı var mı? Ellerde uyuşma var mı dizlerde belde boyunda ciddi bir ağrı var mı değerlendirin, ufak sorunları
Biraz büyükse örneğin, kısa gidon boğazı takma, furçtaki bilezikleri çıkartıp gidon yüksekliğini azaltma veya seleyi ileri alma gibi ayarlarla ufak sorunları çözebilirsiniz deneme yoluyla, ama büyük sorunlar varsa bisiklet değiştirmek daha iyi olacaktır, herkesin vücut anatomisi farklı bacak uzunluğu tek başına anlam ifade etmeyebilir, keyifli sürüşler.
Çok teşekkür ederim bahsettiğiniz açılarla alakalı araştırma yapacağm. Yaklaşık 1800km kullandım en uzun sürdüğüm 150 km oldu ama 3 aydır memlekette olmadığım için bisikletten uzak kalınca kafada da sorular birikti. Tez zamanda tekrardan sürmeye başlayacağım inşallah, söylediklerinizi dikkate alacağım iyi forumlar :)

• Beğen
Tepkiler: bacobaba39
@cbkarabulut dostum boyuna göre arkadaşların dediği gibi 54 kadro büyük.

Tersi olsaydı yani daha küçük kadro olsaydı belki bir nebze olabilirdi. Mesela pro bisikletçiler hakimiyet açısından kendi kadrolarından daha küçük kadrolara biniyorlar sırf çok daha iyi hakimiyet olsun diye.

Hakimiyet dışında işin ergonomi kısmıda değişiyor, gidon uzanma mesafesi, boru yükseklikleri vs. değişiyor, buna bağlı olarak bisiklet üzerinde duruşun değişiyor. Kol dirsek, bel ağrıları vs.

İdeal olanı tam denk kalan kadroyu kullanmak ama imkan yoksa mevcut kadro boyunun (+/-) 1-2 olabilir ama 3-4 olunca modifiye edilse bile pek iyi olacağını düşünmüyorum.

@Taner James anladım, görüşün için çok teşekkür ederim :)

Belki senin bisikletinin aynısının 50 ya da 48 kadro olanından 2. el piyasasında bulabilirsin. En olmadı, donanım olarak benzerini bulma ihtimalin var. Dolayısı ile seninkini satıp boyu boyuna, huyu huyuna uygun yeni bulduğun bisikleti alman mantıklı gibi.

Boyum 174-75 bacak boyum 82 hangi kadro yol bisikleti almam uygun olur.

Orantılı ama kadrolar marka marka farkediyor

Aynı ölçülerdeyiz. Scott speedster 10 ve triban 500 bisikletlerimde M (54) kadro kullanıyorum, memnunum. S kadro denemedim hiç. Bisikletlerin siteleri M gösterdiği için.
54 kadro mosso cavalier var arkadaşımda. Daha önce sürdüm ama dikkat etmedim rahatıma, boynum biraz ağrımıştı ilk kullandığımda birdaha bakıcam tam oturuyor mu diye yorumun için sağol.

iyi geceler. 1.79 boyum var iç bacak 78 79 cm gibi tam ölçememiş olabilirim. 20’ kron tx 100 modeli sizce bana uyar mı? Acil cevaplarsanız sevinirim yarın bisiklet alacağım da 😄

Geri