Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet önerileri

Yıllardır V fren kullanıyorum ve firmaların üretim stratejileri V freni kaldırmak yönünde olmasa V fren kullanmaya devam ederdim. Neden daha ağir bir parçayı bisikletim de taşıyayım ki. Her hava şartında kullandım bana problemde çıkarmıyor. Bakımı ve tamiri de kolay üstüne de daha hafif. Ama firmalar V freni üretimden kaldırıyorlar artık yapacak birşey yok

Scudo
V fren diskten iyi diyen mi oldu forumda. V fren ihtiyacımızı karsılıyo. basit olduğu için tercih ederiz. Disk gerektirecek koşullarda surmuyoruz bisikleti. Diskin yamulma ve yağ bulaşma ihtimali V freni daha cazip yapıyo.

Herkese selamlar,
Bu iki bisikletten hangisini almalıyım sizce?
Carraro FORCE 950 29"
Geotech Mode 2 29

Ondan forum hidrolik fren sorunlarıyla ilgili konu ve mesajlarla dolu. "kulaktan dolma bilgilerle yazan" bensem, disk frenliler de dahil olmak üzere sizin hayatta kullanmadığınız fren türlerinde bisikletlerim oldu.

"Best touring bikes 2023" gibi kelimelerle arama yapın ((link)), bakın bakalım HD frenli modellerin bisikletler içindeki oranı ne. Uzun turcuların ezici çoğunluğu mekanik disk fren kullanır. V fren de uzun turda hava/yol şartları nedeniyle olmaz, hidrolik fren de yaşanabilecek sorunlara müdahalenin zorluğu nedeniyle olmaz. Tur bisikletini şehirde ya da kısa turlarda, trekking bisikleti kıvamında kullanıyorsanız sorun olmaz tabii. Nedir bu "tur bisikleti"nizin marka/modeli?

V freni bırakın, 100 yıla yakın geçmişi olan çubuk frenlerin tüm parçaları hala N11'de, mahalle bisikletçilerinde v.b. bulunabiliyor. Yollardaki hizmet bisikletlerinin/dede bisikletlerinin çoğu çubuk frenli, hala talep olduğu için de parça sıkıntısı yok. Birçok üretici gibi Shimano da güncel olarak V, kumpas, tambur, kontra fren parçalarını ve setlerini hala üretiyor, çünkü talep var. Bizde hiç kullanılmayan fren türleri Avrupa ülkelerinde yoğun olarak kullanılıyor. V fren (ve tabii kumpas fren) kullanımının gittikçe azalacağı muhakkak ama bitmesi veya hatırlayanın kalmaması 5-10 yıl içinde imkansız, 5-10 yıl çok abartılı bir iddia. Favorilere ekliyorum, 5-10 yıl sonra yaşar da bu foruma uğruyor olursam hatırlatırım, bu en sevdiğim şeylerden biridir.

hocam senin anlattıkların fiyat ve pratikklik üstüne ben diyorumki düzgün kullanırsan hd frende o kadar abartıldığı kadar sorun yaşanmaz ben 15bin km yol yaptım sorun yaşamadım.benim anlatmak istediğim birisi burada bisiklet almak istediğni söylüyor.ama hemen birileri çıkıp ona v frenli model al. disk frenli modelle uğraşılmaz gibi yorumlar atıyor.en güzeli ikisininde artılarını eksilerini güzelce anlatırsın alacak kişide kendi kişisel kullanımına göre karar verir.senin yada diğer v fren kullanma terchinize saydı duyarım.ama direkt hd fren ağırdır bakımı daha zordur alınmamalı gibi yaklaşımlar da doğru değil.ben gerçek olanları yazdım bir zaman sonra v fren kalmayacak burada bir çok arkadaş yol bisikleti kullanıyor.yol bisikletleri üretiminde v fren oldukça düştü...ikinci ellerde v frenli modelleri sadece meraklıları ve bir kaç gram daha hafif bisiklete sahip olup sprintlerde fayda sağlasın diyen kullanıcılar alıyor.belki şimdi v frenli model almak sorun çıkartmayacak.bi 5-10 yıl sonra v frenli sıfır model bisiklet alan birisi o bisikletin son sahibi olabilir.neyse tartışmayı daha fazla uzatmak istemiyorum.en güzeli herkes mutlu olduğu teknolojik ürünleri kullansın.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: mcanerg
...benim anlatmak istediğim birisi burada bisiklet almak istediğni söylüyor.ama hemen birileri çıkıp ona v frenli model al. disk frenli modelle uğraşılmaz gibi yorumlar atıyor....

Aynı sizin "v fren öldü, disk frenli bisiklet al" dediğiniz gibi, herkes fikrini belirtiyor.
Üstelik ben "illa bunu al" dememişim, ben bundan dolayı bunu kullanıyorum, sizin için de bu koşullar geçerliyse ona göre alın demişim, bakınız aşağıdaki alıntılar.

...en güzeli ikisininde artılarını eksilerini güzelce anlatırsın alacak kişide kendi kişisel kullanımına göre karar verir....

Aşağıya son birkaç sayfada V frenle ilgili yazdıklarımdan alıntılar yaptım, herhalde bunları HD frene toz kondurulmasına alınmış biri olarak hızla geçmişsiniz, içeriğine dikkat etmemişsiniz. Biraz daha ne yazıldığını anlamaya çalışarak okuyun, bunu yapamıyorsanız yapılmamış şeyleri yapılmış gibi yazmayın. Yukarıdaki cümlenizle en yakından ilgili kısımları kalınlaştırdım:

...V fren artık sadece trekking/hibrit/şehir bisikletlerinin giriş modellerinde ve çok ender olarak bazı orta modellerde kullanılıyor. MTB'lerde ise giriş seviyesinin altındaki bazı modellerde...
Hepsi için evet.
...V fren için, "bu zamandan sonra V frenli bisiklet alınmaz, eskide kaldı" diyene de "yanlış düşünüyorsun" demem. Benim için V fren pratik, sorunsuz, yeterli, beni tamirciye ya da ek alet/malzeme ihtiyacına mecbur etmeyen bir fren türü. Hayatımda hiç V frenin (ya da yol bisikletlerindeki kumpas frenin) beni durduramadığı ya da keşke HD frenim olsaydı dediğim bir durum olmadı. Ancak MTB ile iniş yapıyor olsam, çok yağmurda çamurda bisiklet sürüyor olsam, çok uzun yokuşlarda hızlı inişlerim olsa HD fren isterdim. Bu kullanım koşulları olmayınca V fren ucuz, işçiliği kolay, az da olsa hafif, disk sürtme sorunu yok, teker sökükken fren koluna yanlışlıkla basma kabusu yok, nakliyede diski koruma derdi yok, pek bakım derdi yok, v.b....
V fren ve süspansiyon konusunda yazdıklarımı herkes için geçerli evrensel kurallar gibi görmeyin. Benim V fren kullanma sebeplerim mantıklı geldiyse, size de uyuyorsa V fren alın. Sonra HD fren lobisi mensupları "neden bunu aldın" dediğinde bana kızmayın :)...

hocam senin anlattıkların fiyat ve pratikklik üstüne ben diyorumki düzgün kullanırsan hd frende o kadar abartıldığı kadar sorun yaşanmaz ben 15bin km yol yaptım sorun yaşamadım.benim anlatmak istediğim birisi burada bisiklet almak istediğni söylüyor.ama hemen birileri çıkıp ona v frenli model al. disk frenli modelle uğraşılmaz gibi yorumlar atıyor.en güzeli ikisininde artılarını eksilerini güzelce anlatırsın alacak kişide kendi kişisel kullanımına göre karar verir.senin yada diğer v fren kullanma terchinize saydı duyarım.ama direkt hd fren ağırdır bakımı daha zordur alınmamalı gibi yaklaşımlar da doğru değil.ben gerçek olanları yazdım bir zaman sonra v fren kalmayacak burada bir çok arkadaş yol bisikleti kullanıyor.yol bisikletleri üretiminde v fren oldukça düştü...ikinci ellerde v frenli modelleri sadece meraklıları ve bir kaç gram daha hafif bisiklete sahip olup sprintlerde fayda sağlasın diyen kullanıcılar alıyor.belki şimdi v frenli model almak sorun çıkartmayacak.bi 5-10 yıl sonra v frenli sıfır model bisiklet alan birisi o bisikletin son sahibi olabilir.neyse tartışmayı daha fazla uzatmak istemiyorum.en güzeli herkes mutlu olduğu teknolojik ürünleri kullansın.
Ben bu yazdıklarınıza tamamen katılıyorum, endüstirinin gittiği yön belli o yüzden şu an mantıklı olan HD seçmek. Bu arada bu seneye kadar v v fren kullanıyordum bu sene HD'ye geçtim ve çok memnunum, çok değer verdiğim profesyonel seviyede bisikletçiler de HD önerdi hep

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ergül
Hocam örnek ile düşünelim "Cantilever Fren" bunun yerini v fren aldı zamanında (Hatta adı neymiş diye 5 dakika aradım). Belki 20 senedir bu frenli bisiklet satan yer görmedim. Köyde bir tane böyle bisiklet var papuç ya da tamir ile ilgili sorun yaşamadım bu yaz. Hatta internette set olarak rahat bir şekilde bulabiliyorum. (bisikletin yedek parçası ile ilgili sadece fren değil hiç bir parçasında tedarik için sorun yok)
HD fren kullanan da, jant fren kullanan da, hatta yavaşlamak için arka tekere ayağını sürten de başımızın tacı. Ancak uslubunuz biraz sert olduğu için neşeli oluyor. V fren elinizde kalır satamazsınız demek mesela çok komik. Hobi için alınan bisilketi satsam ne olur satmasam ne olur. Sağlığım yerinde olsun, istesem her yıl çöpe atar yenisini alırım. Size tavsiyem fanatik şekilde düşünmeyin. Az rahat olun, insanın çok kırmızı çizgileri olacaksa bu çizgileri bisiklet frenleri üzerine koymaması lazım sanki.
Saygılar.

Bisikletim geldi Carroro Sportive 327. Kurulumunu en yakın bayiye mi yaptıracağım? Dikkat etmem gereken şeyler var mı arkadaşlar? İçinden garanti belgesi ve kurulum için kupon çıkıyormuş. Pardon bisiklet paketi baya büyük, bisiklet boyunda. yoksa bisiklet kurulu mu geliyor? sadece gidonu mu ayarlatacağım?

Son düzenleme:
Bisikletim geldi Carroro Sportive 327. Kurulumunu en yakın bayiye mi yaptıracağım? Dikkat etmem gereken şeyler var mı arkadaşlar? İçinden garanti belgesi ve kurulum için kupon çıkıyormuş. Pardon bisiklet paketi baya büyük, bisiklet boyunda. yoksa bisiklet kurulu mu geliyor? sadece gidonu mu ayarlatacağım?
Kurulumu bayıye yaptırıp garantiyı başlatın. Anlamıyorsanız dikkat edebileceğiniz pek bir nokta yok aslında. Detaylara gırılırse onlarca nokta çıkıyor çünkü. Jantları kontrol edin boşluk var mı diye sağa sola sallayın. Mandalı aşırı sıkmasın jantı takarken. Frenlere bakın tekere surtuyor mu kıtlenınce jant dışına çıkıyor mu vs. Selenin pere paralel olmasına bakın. Gerisini foruma fotoğraf atıp sorarsınız. Vites ayarınıda heralde bisikletçi yapar diye düşünüyorum.

Geçen hafta arkadaşıma pc dızdık. O paraya uçak dizerim diyen bilgisayarcı (toplama olduğu için bi pc cıye git toplasın dedim) 300 tl toplamış. Fan satmış arkadaşa gerek yokken öyle bir fana. Birde bu anakart 32 ram desteklemez demiş (64 destekliyor). Arkadaşta inanmış biraz bana yazdı. Bsg dedim :D fan içinde gitmeden önce uyardım fani unuttuk 1 hafta kullan zorlamadan netten gelince kendın takarsın dedim. Netten fiyatlarını gösterdim cafcaflı bişey gösterir fazla alır kabul etme dedim

@osmancan71, Teşekkürler. Belediye ormanındaki bisiklet pistine gideceğim, kurulumdan sonra. Sanıyorum Kasksız almıyorlarmış. Nereden ve hangi marka kask tavsiye edersiniz?

Hayırlı olsun, kazasız belasız, güle güle kullanın, inşallah.
Bisiklet büyük ölçüde kurulu geliyor. Yakındaki bir bayide kurdurabilirsiniz. Bazı bayiler ücretsiz yapıyor bu işlemi bazıları para talep ediyor. Genel olarak bayi seçerken çok kalabalık olmayan saatlere özen gösterin. Hafta için saat 2 de bayideki adamın ayırdığı zaman ile cumartesi günü 2 de ayırdığı zaman aynı olmuyor.
Bence dikkat etmeniz gerekenler
* Bisiklet gidon (direksiyonu) çok gevşek olursa kaza yaparsınız
* bisiklet tekerlerini tutan civatalar iyi sıkılmadıysa (ön teker) yine kaza
* Frenleri binmeden kontrol edin tutuyorlar mı diye
* Genel olarak 20-30 santim kaldırıp bisikleti bıraktığınız zaman bisiklette bir sorun olmaması lazım.

Bayiden çıktıktan sonra yavaş sürün trafik kurallarına dikkat edin yeni bisiklete alışırken tadınız kaçmasın.

• Beğen
Tepkiler: kutadgu
@osmancan71, Teşekkürler. Belediye ormanındaki bisiklet pistine gideceğim, kurulumdan sonra. Sanıyorum Kasksız almıyorlarmış. Nereden ve hangi marka kask tavsiye edersiniz?
Kasklarımı 2-3 sene önce tamamladım pek bılmoyorum şuan fiyatları . Bütçenıze göre decathlonda uygun kasklar var. haricinde sabit tasarımlı farklı markalı 2-3 model var internette satışı olan onlarda olur.

Arkadaşlar buna bir yorumu olan yok mu?

Merhabalar. Carraro nun force 750 ve 770 modellerini kullanan birisi olarak markayı genel anlamda tavsiye edebilirim. Geotech hakkında bir fikrim yok. Ama internetten baktığım kadarıyla genel olarak özellikler birbirine benzer. Ben Carraronun geometrisinden hoşlanıyorum. Daha sert ve agresif görünümü var. Bunun dışında eğer imkanınız varsa bin lira daha ekleyip Force 970 i almanızı tavsiye ederim. Bendeki 770 in 29 inç versiyonu. Ön ve arka vites sisteminin altus olması ve dahi 3x9 sistemle daha rahat yokuş çıkabilmenize olanak sağlıyor.

Valla şu adamın sabrını
hocam banaa bilgiçlik taslama sen kendine bak.beni yargılama cüretini sen kendinde nasıl buluyorsun.ben burada v frenle ilgili düşüncelrimi söyledim.
insanların hd freni kötüleyip bisikklet alacak kişilere hd fren kötü v fren daha iyi gibi yorumlar yapıp kişilerin terchini yanlış şekilde yönlendirmesine karşı çıktım.olabilir belki bende karşıt görüş olarak v freni kötüleyip hd fren daha iyi demişo olabilirim.zaten gerçek olanda bu.ayrca bunları yazarken ne seninle nede bir başkası ile kişisel bir tartışmaya girmeden bu konudaki yorumumu yazdım..evet bu teknoloji yakın bir zamanda bitecek de dedim..ikisi araasındaki farları ok pro olmasada kabaca anlatmaya çalıştım.sende yazarsın ortaya bir yorum benim zıttım bir görüş ortaya atarsın.beni eleştirmek istersen sende v freni kötüleyenlere inanmayın hd fren daha kötüdür diye yazarsın olur biter..beni eleştirmek hakkını sana kim verdi.yok alıntılar yapmış benim konuşmalarımdan yok böyle yazmışsın yok şöyle yazmışsın.gibi yorumlar atmışsın.aklında bilgiçlik taslıyorsun.ben sana hiç bir yazı yazdım mı gelip sen benimle muhatap oluyorsun.ister öyle yazarım ister böyle.ben senin gibi kişisel cevap yazıp kimse ile kişisel tartışmaya girmedim.he yazdıklarım sana dokunmuş olabilir. belki elinde v frenli bisikletler vardır.beni mesajımdan sonra insanlar v frenli bisiklet almazda elimde kalır diye korkuyada kapılmış olabilirsin bilemem.tabiki bunu saygı ile karşılarımama varsa bir derdin bunu ortaya yazarsın.ama belliki ortaya yazdığım yazılardan belliki gocunmuşsunki tüm yazılarımı alıp inceleyip hiç üşenmeden bana cevap yazmışsın..bence sen bu bilgi birikimini böyle işlerde değil daha faydalı işlerde kullan.
banada bi daha cevap yazma.yoksa bende aynı karşılığı vermeye devam ederim.gereksiz yere iş uzar.çünkü bu işi başlatan ve haksız olan,benimle gereksiz bir tartışma içine giren sensin.
Şaşkınlıkla okuyorum yazdıklarınızı gerçekten,bir yazı ancak bu kadar yanlış anlaşılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
Valla şu adamın sabrını
Şaşkınlıkla okuyorum yazdıklarınızı gerçekten,bir yazı ancak bu kadar yanlış anlaşılabilir.
[/QUOTE
o senin sorunun o zaman.yanlış anlaşılacak bir şey yok...herşeyi doğru anladım.

hocam banaa bilgiçlik taslama sen kendine bak.beni yargılama cüretini sen kendinde nasıl buluyorsun.ben burada v frenle ilgili düşüncelrimi söyledim.
insanların hd freni kötüleyip bisikklet alacak kişilere hd fren kötü v fren daha iyi gibi yorumlar yapıp kişilerin terchini yanlış şekilde yönlendirmesine karşı çıktım.olabilir belki bende karşıt görüş olarak v freni kötüleyip hd fren daha iyi demişo olabilirim.zaten gerçek olanda bu.ayrca bunları yazarken ne seninle nede bir başkası ile kişisel bir tartışmaya girmeden bu konudaki yorumumu yazdım..evet bu teknoloji yakın bir zamanda bitecek de dedim..ikisi araasındaki farları ok pro olmasada kabaca anlatmaya çalıştım.sende yazarsın ortaya bir yorum benim zıttım bir görüş ortaya atarsın.beni eleştirmek istersen sende v freni kötüleyenlere inanmayın hd fren daha kötüdür diye yazarsın olur biter..beni eleştirmek hakkını sana kim verdi.yok alıntılar yapmış benim konuşmalarımdan yok böyle yazmışsın yok şöyle yazmışsın.gibi yorumlar atmışsın.aklında bilgiçlik taslıyorsun.ben sana hiç bir yazı yazdım mı gelip sen benimle muhatap oluyorsun.ister öyle yazarım ister böyle.ben senin gibi kişisel cevap yazıp kimse ile kişisel tartışmaya girmedim.he yazdıklarım sana dokunmuş olabilir. belki elinde v frenli bisikletler vardır.beni mesajımdan sonra insanlar v frenli bisiklet almazda elimde kalır diye korkuyada kapılmış olabilirsin bilemem.tabiki bunu saygı ile karşılarımama varsa bir derdin bunu ortaya yazarsın.ama belliki ortaya yazdığım yazılardan belliki gocunmuşsunki tüm yazılarımı alıp inceleyip hiç üşenmeden bana cevap yazmışsın..bence sen bu bilgi birikimini böyle işlerde değil daha faydalı işlerde kullan.
banada bi daha cevap yazma.yoksa bende aynı karşılığı vermeye devam ederim.gereksiz yere iş uzar.çünkü bu işi başlatan ve haksız olan,benimle gereksiz bir tartışma içine giren sensin.

Güzel bir kendini tanıtma yazısı olmuş, tebrikler.

Özellikle büyük oyunu bozan "beni mesajımdan sonra insanlar v frenli bisiklet almazda elimde kalır diye korkuyada kapılmış olabilirsin bilemem." kısmı çok iyiydi.

Güzel bir kendini tanıtma yazısı olmuş, tebrikler.

Özellikle büyük oyunu bozan "beni mesajımdan sonra insanlar v frenli bisiklet almazda elimde kalır diye korkuyada kapılmış olabilirsin bilemem." kısmı çok iyiydi.
tamam arkadaşım kusura bakma çok sert haksız bir yazı olmuş.tekrar kusura bakma....normalde böyle yorumlar atan biri değilim.ama yinede bu yazdığım ne olursa olsun iyi olmadı.özür diliyorum.ne olursa olsun o cümleti yazmamlıydım.kusura bakma

Herkese selamlar,
Bu iki bisikletten hangisini almalıyım sizce?
Carraro FORCE 950 29"
Geotech Mode 2 29

Özellikler oldukça yakın ama Geotech Mode 2'de 3x7 vitese uygun ön attırıcı kullanmışlar: (link)
Bir de göbekler ve aynakol Carraro'da en alt model de olsa Shimano, Geotech'te bu bileşenler için marka yazmamışlar.

Dağ bisikleti tavsiyeleri konusuna yazarsanız o konuyu takip eden MTB kullanıcılarından daha fazla yorum gelebilir.

tamam arkadaşım kusura bakma çok sert haksız bir yazı olmuş.tekrar kusura bakma....normalde böyle yorumlar atan biri değilim.ama yinede bu yazdığım ne olursa olsun iyi olmadı.özür diliyorum.ne olursa olsun o cümleti yazmamlıydım.kusura bakma

En güzeli boş verelim, konu daha fazla dağılmasın.

Gençken, bir e-postaya sert bir cevap verirken son halini göndermeden önce görüş almak için bir büyüğüme gösterdim. Dedi ki "çok güzel, ne gerekiyorsa yazmışsın; şimdi bunu kaydet, sabah açıp hala göndermek istediğinden eminsen gönderirsin". O cevabı göndermedim, sonraki yıllarda sinirle yazdığım hiçbir mesajı da.

Sinirlenmek yerine Yol yarış bisikletlerinde disk frene geçilmeli mi? başlığını okuyalım. Konu takla atmaktan korktuğu için HD frene uzak duranlarla başlıyor, zaman içinde V fren ölüp ölüp diriliyor :)

Son düzenleme:
Geri