Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet sporuna yaptığınız toplam harcama

Mesajları okudukça içime bi burukluk oturdu. Sanki burada olmaya layık değilmiş gibi hissediyorum. Zamanında aldığım 24 inç 200 tl'lik bisikleti 7 senedir kullanıyorum. Bakımına yaptığım masrafı saysan, 3 senenin toplamı 400 lirayı bile aşmaz. Gerçi ona rağman bu yaz ayında 3 ay içinde 1000 km'ye yakın yol yapmış bulunuyorum. Daha iyi bisiklet alabilmiş olsa idim, hantal bisiklet üzerinde zorla eğittiğim bacaklarıma çok hafif gelecek ve kat be kat daha uzun yolları daha kısa sürede kat edecektim. Her neyse, 7 km mesafeyi 13 dakikada geçebilmek yerine 5 dakikada kat etmek için ciddi miktarda yatırım yapmam gerekiyor herhalde :D

Scudo
Mesajları okudukça içime bi burukluk oturdu. Sanki burada olmaya layık değilmiş gibi hissediyorum. Zamanında aldığım 24 inç 200 tl'lik bisikleti 7 senedir kullanıyorum. Bakımına yaptığım masrafı saysan, 3 senenin toplamı 400 lirayı bile aşmaz. Gerçi ona rağman bu yaz ayında 3 ay içinde 1000 km'ye yakın yol yapmış bulunuyorum. Daha iyi bisiklet alabilmiş olsa idim, hantal bisiklet üzerinde zorla eğittiğim bacaklarıma çok hafif gelecek ve kat be kat daha uzun yolları daha kısa sürede kat edecektim. Her neyse, 7 km mesafeyi 13 dakikada geçebilmek yerine 5 dakikada kat etmek için ciddi miktarda yatırım yapmam gerekiyor herhalde :D
Vayy, demek ki sen bisiklete ciddi miktarda yatırım yapınca 30 km/s ortalama'dan, direkt 85km/s ortalamaya terfi edeceksin öyle mi?
.
Ben o mesafeyi kendi dacia'mla bile max 4 dakka 45 saniyede anca katediyorum, yatırım derken füze falan mı takacan bisikletine? : D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
@Yunus Emre küçük Gerçi inan ki o devasa sıçramaya ulaşabileceğime dair hiç fikrim yok :D geçen günlerde 7 km yolumu 13 dakikada katettim. Yokuşta çıktım, ancak genel olarak yolumun büyük kısmı neredeyse düzlük. Zaten arabayla da yüksek hızla gidebildiğin bir yol değil. Ben sadece arabaların rüzgarından faydalanarak gidiyorum o yolu. Geniş kaldırımlara çıkıp kenardan kenardan sürsem yarım saat sürer haliyle :D
Ayrıca neden böyle düşünüyordum onu da izah edeyim, cahilliğimden ötürü uçuk hayallere kapılıyorsam düzelt lütfen.

Bir ara amcamın verdiği bisikleti kullandım, benim bisikletime lastik almak için başka bir bisiklete ihtiyacım vardı, amcam da bana kendi bisikletini verdi. Onun bisikleti tüy gibiydi ve gitmem gereken yere neredeyse hiç efor sarfetmeden, hatta terlemeden gittiğimi farkettim. Kalbim çarpmıyordu bile :D
Bu yüzden böyle düşünüyorum .d
genelde 1 km yolda bile aşırı terleyen ve her yerinden kalp atışları hissedilebilen bir hale giriyorum, hantal ve dandirik bisikletim yüzünden :D

Her neyse artık, 5 dakkada o mesafeyi gidebilmeyi düşünmek fazla hayalperest ancak güzel değil mi :ssrtcbya: artık elimde kilometre sayacı da var, kullanmayı öğrendikten sonra daha doğru sonuçlar bulurum ve öğrenirim. Şu kadar yol şu kadar sürede gidilebilir falan fişman.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Santaruins
2018 Nisan da 1300 tl ye sıfır 2015 Carraro SP 327 aldım. Ekipman ve Aksesuarlar derken 1200 tl ye yakın harcamışım. Ortalama 2500 tl ve şuan full sete yakın ekipmanım var. Bana yetiyor. ? şehirler arası turundan festivallere her şeye katılıyorum. Bi brooks selem olsa sadece süper olurdu ??

Ben de toplasam harcamalarımı 10.000’i geçmiştir. Çok bisiklet aldım sattım mtb aldım tur bisikleti yol bisikleti aldım. Hepsinden harcadığımdan daha fazla da keyif aldım. Bence ekonomik yanı çok önemli değil çok da düşünmedim. Ama düşünenler için şunu belirteyim 8-10 yıldır işe bisikletle gidip geliyorum çok zorlu şartlar dışında. Böyle hesaplarsak parasını çıkarmışlardır

Butun bisikletler guzeldir. Hepsinin ayri bi tadi vardır. Elimden yiginla bisiklet gecti. Topladim restore ettim sattim aldim vs ama genelde minimumdur her zman harcamam

Kaç tl harcadığıma hiç üzülmedim de 100 tl ye aldım metal suluğu ilk gün buzlukta unutup çıkardığımda delinmiş olması çok üzmüştü beni.

Sürekli yeni bir bisiklet peşinde kosamam, "insan elindekiyle mutlu olmayi bilmeli" mantalitesiyle bu hobiyi icra ediyorum.

Hep daha iyisi denilirse kişi elindeki bisikletle "mutlu olamaMAyı öğrenir" ve sahip olduğunuz bisiklete haksızlık etmiş olursunuz.

Altta genel harcama listesinde görüldüğü gibi elimde hala 2500 TL lik bisiklet olduğunu var sayarsak maddi zararından çok faydası olmuş bisikletin bana. Tabi psikolojik etkisi, mutluluk sağlaması, vücudu sağlıklı tutması, 10 kg vermemi sağlaması, hasta olmamamı sağlamasını da katarsak bu maddi faydayı daha da destekler diye düşünüyorum. (İşe bisikletle gittiğim için otobüs ücretlerini tasarruf edilen kısmına yazdım.)

HARCANANTASARRUF EDİLEN
2011 YILI
BİSİKLET KRON XC250
500​
KASK SMART
80​
ELDİVEN
20​
KİLİT
60​
TCHİBO BİSİKLET TAYTI
40​
TCHİBO BİSİKLET SEPETİ
59​
OTOBÜS ÜCRETİ 2012
344​
OTOBÜS ÜCRETİ 2013
366​
OTOBÜS ÜCRETİ 2014
408​
OTOBÜS ÜCRETİ 2015
400​
2015 YILI
BİSİKLET KRON XC250
250​
TCHİBO BİSİKLET SEPETİ
45​
BİSİKLET BTWİN ALUR 700
2500​
BTWİN 500 KASK
100​
TCHİBO ELDİVEN
39​
BTWİN FORMA
39​
KİLİT U
80​
BTWİN FORMA
39​
TCHİBO ŞORT
59​
ALİ EXPRESS FORMA
69​
TCHİBO GÖZLÜK
69​
JORDENRED FORMAX2
155​
OTOBÜS ÜCRETİ 2016
410​
OTOBÜS ÜCRETİ 2017
455​
OTOBÜS ÜCRETİ 2018
503​
OTOBÜS ÜCRETİ 2019
485​
BTWİN KIŞLIK CEKET
129​
TCHİBO TERMAL ÜST
79​
BTWİN TAYT 500
59​
BTWİN TAYT 900
99​
BTWİN TAYT
79​
BİSİKLET ÇANTASI ROCKBROSS
100​
BİSİKLET ŞORTU
59​
ARKA IŞIK
29​
EŞOFMAN ALTI
50​
KASK AYNASI TOPLAM
105​
GENEL BAKIM MASRAF
150​
4846​
3666​

Buraya harcamalarını yazanlara saygım var yanlış anlaşılmak istemem, ama birkaç arkadaşın da dediği gibi bu sporu çoğumuz hobi amaçlı yapıyoruz.Yani mutlu ve sağlıklı olmak için.
Çok küçükken kullandığımı saymazsam, 3 tane bisikletim oldu bu vakte kadar.
24 jant demir Bianchi,(hurdacıya verdim)
26 jant alüminyum Carraro Force 500(MTB) duruyor,
Scott S50 ile yollara devam.
Ben şu açıdan bakıyorum, antrenman veya gezi amaçlı sürdüğümüz yerlere toplu taşıma veya kendi araçlarımızla gitseydik, şimdiye ne kadar harcardık.
Hem sporumuzu yapıyoruz hem yeni yerler keşfedip güzel arkadaş ve dostlar ediniyoruz.

İyi Pedallar..

Buraya harcamalarını yazanlara saygım var yanlış anlaşılmak istemem, ama birkaç arkadaşın da dediği gibi bu sporu çoğumuz hobi amaçlı yapıyoruz.Yani mutlu ve sağlıklı olmak için.
Çok küçükken kullandığımı saymazsam, 3 tane bisikletim oldu bu vakte kadar.
24 jant demir Bianchi,(hurdacıya verdim)
26 jant alüminyum Carraro Force 500(MTB) duruyor,
Scott S50 ile yollara devam.
Ben şu açıdan bakıyorum, antrenman veya gezi amaçlı sürdüğümüz yerlere toplu taşıma veya kendi araçlarımızla gitseydik, şimdiye ne kadar harcardık.
Hem sporumuzu yapıyoruz hem yeni yerler keşfedip güzel arkadaş ve dostlar ediniyoruz.

İyi Pedallar..
Evet mesela ben bu bisikleti toplamasaydim sirf gravel kafasini yansitsin diye bu tarlali yolu aramayacak, yeni bir yeri keşfetmeyecektim ( mekan isyerimin karsisi bu arada hsjsbsjs :D )
20190911_182756.jpg

@mariokaldato yanlız bu velespit çok can yakıcı olmuş. Pazara, bime gitmiyorsunuz bununla değil mi Raşit ağabey?

• Muhteşem
Tepkiler: mariokaldato
Türk lirası sağ olsun tüm hobiler pahalı olmaya başladı ülkede.
2000 lira üzerinde bir para vermişseniz sıradan vatandaşın ilk tepkisi: "o paraya motor alınırdı yeeaa"

2 sene önce 600 liraya bisiklet aldım ( riverside 100 )
1500 liraya yakın harcama yaptım
700 lirası bisikletin üstünde
Bisikletin sıfırı şu anda 1000 tl
Kalanı kask eldiven çanta vs.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
@mariokaldato yanlız bu velespit çok can yakıcı olmuş. Pazara, bime gitmiyorsunuz bununla değil mi Raşit ağabey?
Yok hayir tabiki. Bu makina full spor yapan Avrupali bir abimizin antreman bisikleti olarak tasarlandi . Bu hafta genel test yapip haftaya teslim edecegim insallah :)

Sadece bu sene 3500 € harcadım.Seneye de sanırım 2000 € gibi bir harcamam olacak.

Ben olaya biraz da bisiklet alıp satma ve değiştirme dışın da bakarsam aslın da harcadığım her para bana ve yaptığım bu spora bir katkı aslında.. en azından donanım kısmından bakarsam 21 vites zamanla yetmedi, sonra 27 oldu, sonrasında 30 lu ve böyle devam ediyor. yol bisikletimde olan 50-34 shimano aynakolu yine daha üst seviye de shimano 53-39 aynakolla değişince artan hızın keyfi bambaşka :harika: fren ayakları daha üst seviye de ve fren mesafesi ve yokuş inerken aldığım güven duygusunu hiç bir şeye değişemem onun dışında lastikler ve sele benim açımdan popo rahat olacak dostlar yoksa herşey pedli taytla çözülmüyor lastiklerin uzun süre dayanması ve en azından ıslak zeminde çok fazla kayan bir lastiğe nazaran daha az kayması bunlar hep önemli ben kar,kış sıcak demeden binerim çünkü ama bir yerde durmak lazım ve duruyorsun ben en azından durdum yaşla beraber mesela.

Geçenlerde merak edip hesapladım. Bisikletimi 2016 yılında 2400 e almıştım. O zamandan bu yana bisiklet parası hariç bakım,aksesuar,yedek parçaya toplam 10.000 e yakın harcamışım. He pişman mıyım hayır ?

Geri