Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletinizle ulaştığınız en yüksek hız

Bisiklet ile yapılan max hız guinness rekoru 268.831 km/sa. Saniyede 74.4 metre...

Fred Rompelberg, 3 Ekim 1995 te, Bonnieville Salt Flats, Utah, USA da, bu rekoru kırmış. Fred, 11 tane dünya rekoru, 1 avrupa rekoru, 7 yol bisikleti zaferi bulunan dünyanın halen aktif en yaşlı bisiklet sporcusu olarak yaşıyor. Çok da güler yüzlü biri her fotoğrafında gülümsemiş.

Bu rekora ulaşmaya çalışırken bir denemesinde 17 kemiği kırılmış.

İşte rekorun nasıl kırıldığını anlatan, Rekoru kırdığı günden bir fotoğraf.

http://img169.imageshack.us/img169/2474/fredzoutvlaktetijdensrego9.jpg

Hız rekorunu da Strasburg Drag Racing Takımının bir Drag aracının arkasındaki tünelde, Amerika'da Utah bölgesinde, Salt Lake şehri kanınındaki Bonneville'de Salt Flats, kurumuş tuz gölü üzerinde kırmış.

Sponsor hatırı sayılır bir para ödülü koymuş rekorun ucuna. Tabi işin ucunda para olmasa bu rekor zor zaten...

Bu da rekorun kırıldığı 12.000$ değerindeki bisiklet ve özellikleri (Özellikleri dikkatle inceleyin ! )

3'lü çark sistemi kullanılmış. 70-13 ve 60-15 dişli oranları. Yani bu üçlü kombinasyon ile bir pedal ile 34,8 metre gidebiliyor Normal bir bisikletin 4 katı... Bir de öndeki drag aracının rüzgar tünelini hesaba katarsanız normal bir rekor yani. Önündeki araba kendisini yaklaşık 100 km hıza çıkarıncaya kadar çekiyormuş.

Ağırlığı: 19,5 kg

Biz bunlardan bahsetmiyoruz. Adamın önünde hızını kesecek rüzgar yoksa, aynakolu büyükse niye çıkmasın 70-80'e ama 100 dediniz mi işler değişir.

• Beğen
Tepkiler: deniz çelik
Scudo
Bende yol bisikleti sürücüsüyüm gönderdiğiniz videodaki adamın aynayı çevirme hızı ile 100 yapması mümkün değil. Yada aynakolu çok büyük.

burdan bisikletsever kardeşlere bir hatırlatma daha yapmak isterim hız denince aklıma ilk gelen şeylerden biriside bianchi takımında bulunup idman esnasında belkahve yokuşundan inerken araba altında kalan ethem kardeşimi hatırlıyorum feci şekilde vefat etmişti bu tür bir olay yaşanmaması için lütfen çok dikkatli olun arkadaşlar kardeşler bir anlık küçük bir hata ihmal kötü sonuçlar doğurabiliyor

@vgulgec

gozum de canlandırmak bıle oldukca etkılı oldu. basınız sag olsun. ne oldu acaba ruzgar falan mı ?

bir de ben otobüs kamyon arkasına gecip hız yapma olayına anlam veremıyorum. o hızlarda kamyonun onu bır kedı vs cıksa :Skull-175 ... surucu bısıkletlıyı farketmeyecektır bıle

@tuninger_haa

yokuş aşağı inerken yoldaki mucura kapıldı ve karşıdan gelen kamyonun altına girdi gerisi acı bir hatıra :(

erciyesten aşşagı inerken dagyolunda 77.2km yı gordum sanırım bızım cemal arkadas 83km felan gormus tur inis sırasında kaza geciren tarık yüzbaşıyada acil şifalar

@meydan5544

Vay be 95 dile kolay. Keşke bende 95 yapabilsem. Ancak ben bu hızların yanlış ölçüldüğüne inanıyorum. Kusura bakmayın ben bu hızlara inanamıyorum. Yol bisikletçisiyim, aynı zamanda MTB kullanıyorum, hiçde yavaş sayılmam, ben o hızları bir bisiklette hiç görmedim. Km'niz yanlıştır.

Yok hocam gercek bence... arabayla giderken 100 km/h da baktim, bisikletin gidebilecegi bir hiz. Ben max. 76 yaptim (MTB / Slick / yokus asagi) ama üstüne cikar miyim ? Hayir... tehlikeli bence...

Gözlerimle görmeden inanmayacağım, bizim yol bisikletlerinde 70-75'lerde pedal boşalırken 95 ço yüksek bir hızdır. Bu hızları yapan arkadaşlardan İstanbulda olanlar ile görüşmek isterim.
İstanbulda olupda bu hızlara ulaştığını söyleyen bir arkadaş ısrarlı tutumlarım neticesinden km'sinin inç ayarlarının bozuk olduğunu söylemişti.
İnanın şaka değil bu 80-100 yapan arkadaşlarla görüşmek ve gözlerimle görmeyi çok isterim.

Şimdi hatırla gibi oldum sanki, Fransa turunu izlerken çok uzun inişler var, orada bisikletlerin 100'e çıktığını aracın km saatinden görmüştüm gibime geliyor

• Beğen
Tepkiler: celil.mayaoglu
5-10 yıl önce bir denememde hız göstergesi 84.5 km/h olarak kaydetmişti. Daha sonra bu göstergenin yaklaşık 6 km/h fazla ölçtüğünü farkettim.

2007'deki Uçan Su gezisinde, şimdiki bisikletim ile 80.1 km/h hızı gördüm (ki diğer arkadaşlar da 3 aşağı 5 yukarı aynı hızları kaydettiler).

Bu arada MTB kullanıcısıyım, bahsettiğim hızlara yokuş aşağı (oldukça dik ve uzun) ve pedal çevirmezken (çevirmeye kalkınca boşta dönerken) ulaşıldı.

Yeniden o hızlara çıkmak isterim. :)

Bisikletle dağ ve yol farketmez, uygun yol şartlarında 100 km ve üstü yapmak mümkündür.

Bazı arkadaşlar bu hızlarda pedal boşa döner demektedir. Zaten yokuş aşağı inilen durumlarda pedal çevirmek gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılması gereken vücudu rüzgar direncine karşı uygun duruma getirmek ve dikkatli olmaktır.

Burada hassa nokta, hız artıkça yere olan ağırlık baskısı ve yer teması azalır, beraberinde kontrol güçlüğü oluşur, aerodinamik etkiye dikkat etmek gerekir.

• Beğen
Tepkiler: fecredall ve cemm
@PALA

Bu bende ters gibi sanki. Hız arttıkça daha çok yere basılıyorum hissine kapılıyorum. Acaba bana mı öyle geliyor?

@PALA

Çok güzel açıklamışsın abi.. Bende bundan bahsetmeye çalışıyordum bi aralar..

@suzunkopru

ortalık hız rekoru videolarıyla kaynıyor sizde tutturmuşsunuz olmaz olmaz hadi biz ve km saatlerimize güvenmiyorsunuz lance armstrongun bacakları ve km saatide mi yanlış söylüyor

Geri