Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletten gelen çıt çıt seslerine çözüm

Pedala yüklendiğim zaman ''çıt çıt'' diye ses geliyor. Orta göbek değişti zincirimde değişti ama ses geçmedi. En son eski pedalıma döndüm ses kesilir gibi oldu başta ama yine gelmeye devam ediyor. Pedalı bisiklete binmeden çevirince ses gelmiyor. Çok sinir bozucu bir ses.
Arka QR'ı çıkart, temizle ve çok hafif yağla.

Scudo
Sele borusunu da söküp temizleyin, montaj gresi sürüp sıkın. Ayrıca tüm vidaları uygun torkla sıkmaya özen gösterin

Teşekkürler deneyeyim tavsiyelerinizi durum güncellemesi yaparım İnşallah.

Sele borusunu da söküp temizleyin, montaj gresi sürüp sıkın. Ayrıca tüm vidaları uygun torkla sıkmaya özen gösterin
Şunu yapın sonra dua edersiniz. Yüzde 77 sele borusundandir

Pedala yüklendiğim zaman ''çıt çıt'' diye ses geliyor. Orta göbek değişti zincirimde değişti ama ses geçmedi. En son eski pedalıma döndüm ses kesilir gibi oldu başta ama yine gelmeye devam ediyor. Pedalı bisiklete binmeden çevirince ses gelmiyor. Çok sinir bozucu bir ses.
Keşke o değişimlerş sona saklasaydınız belki de küçük bir sorun için o kadar masraf yaptınız. Bende de aynı sorun vardı her bisikletçi göbek değiş falan dedi 1 bisikletçi hariç. Onun tahmini de yaz aylarına doğru genleşen parçaların birbiriyle temas miktarının artıp ses çıkarmasıydı. Tam ümidi kesmiştim ki bir gün pedalı çıkarıp aynakola giren kısmını yağlayıp taktım ve ses kesildi. Asıl sorun yağlamak da değilmiş , zamanla pedalın gevşeyip ses yapmasıymış. Bakın sizde de pedalı taktıktan bir süre sonra ses yeniden başlıyor, istiyosanız pedalı tekrar inceleyin. Yani ses kesildiyse sonra tekrar başladıysa pedaldandır bence. Aynı sorunun tıpkısının aynısını yaşadım. Pedalı söküp kuvvetlice bir bisikletçide sıktırın.

Bisikletinizde bagaj varsa bir söküp öyle deneyin. Ben tüm parçaları yenisiyle değiştirdikten sonra sorunun bagaj olduğu ortaya çıktı. Orası hep unutuluyor.

Keşke o değişimlerş sona saklasaydınız belki de küçük bir sorun için o kadar masraf yaptınız. Bende de aynı sorun vardı her bisikletçi göbek değiş falan dedi 1 bisikletçi hariç. Onun tahmini de yaz aylarına doğru genleşen parçaların birbiriyle temas miktarının artıp ses çıkarmasıydı. Tam ümidi kesmiştim ki bir gün pedalı çıkarıp aynakola giren kısmını yağlayıp taktım ve ses kesildi. Asıl sorun yağlamak da değilmiş , zamanla pedalın gevşeyip ses yapmasıymış. Bakın sizde de pedalı taktıktan bir süre sonra ses yeniden başlıyor, istiyosanız pedalı tekrar inceleyin. Yani ses kesildiyse sonra tekrar başladıysa pedaldandır bence. Aynı sorunun tıpkısının aynısını yaşadım. Pedalı söküp kuvvetlice bir bisikletçide sıktırın.
Zincir zaten ucuz ve muhtemelen kalitesi iyi olmayan bir zincirdi. Ayrıca hatırı sayılır mesafe de kullandım ve Shimano zincir taktırdım vites değişimi bile iyileşti sanki. Göbekte hakeza kalitesizdi. Elime alıp çevirince bile pürüzlü dönüyordu. Paramla aldığım ilk bisiklet olunca tecrübesizlik ile hatayı başta bisiket seçiminde yaptım. Ayrıca hava yağışlı veya çok soğuk olmazsa Allah sağlık verdiği müddetçe işe sürekli bisikletle gidip geliyorum yani bisikleti sık kullanıyorum haliyle yıpranıyor.

Son düzenleme:
Bisikletcı ile bulamamıştık bizde sorunu. Konudaki eski mesajımda yazdım. Kadro kulanarınıda kontrol edin. Paslandı ise silip hafif yahlama düzeltiyor

• Beğen
Tepkiler: oscak41
Merhaba arkadaşlar,

Yedi ay önce aldığım, Kron tur bisikletinde ben de bu sorunu yaşıyorum. Pedala her yük binişinde çıt, çıt , çıt sesi var. Özellikle rampada ses kuvvetleniyor. Rahatsız edici seviyeye çıkıyor.

Bu başlığı okuduğum için ilk yaptığım şey sele borusunun kelepçesini biraz daha sıkmak oldu ve pek faydası olmadı.

Sele borusunu söküp WD 40 ile yağladım. Tura çıktım. İlk yarım saat hiç ses yapmadı.
Sonra eskisi kadar fazla olmamakla birlikte sinir edici çıt çıt gene başladı.

Gittim Bauhaus tan kaliteli gres aldım. Sele borusunu temizleyip tekrar gres ile yağladım. Ertesi günü tura çıktım. Ses yoktu, çözdüm diye sevindim. Bir gün bekleyip tekrar tura çıktım. Lanet olası çıt çıt gene başladı.

Son olarak dün sele borusunu söküp, gres yağını sabunla yıkadım ve kuruladım. Sele borusunun en alt kısmını jant içi bandı ile bir tur dolanıp yapıştırdım. Sele borusu kadroya hafif zorlanarak girdi ve kelepçeyi sıktım.
Dün ve bugün 3 saat kullandım, ses yok. Bakalım ne kadar sürecek. Umarım tekrar sorun çıkmaz.:)

Dosyalar

• 6629DC4D-E3A0-4FA0-B1F5-2332F02B62E7.jpeg
    6629DC4D-E3A0-4FA0-B1F5-2332F02B62E7.jpeg
    145,3 KB · Okunma: 4
Çıkış noktalarını tespit etmekte zorlandığınız seslere dair, en çok karışlaşılan ama sorun çözmeyi farklı yerlerde arayanlar oluyor.. Yokuşta ya da düzde yüksek wattlarda, "çıt çıt,çıpt,çıpt vb" sesler geliyor ise, varsa kilitli pedallarınızın vidalarını kontrol edin. Ardından kadro kulağının, kadroya sabitleme vidasını kontrol edin. Bir diğer konu, jant göbeklerinin kadro ile kavuştuğu yerler için, tatlı sert denilen bir ölçüde sıkmak gerektiği..Ancak bazen mesela jantın limit değerinde lastik kullanmak, jantın balansının olmaması durumunda kullanmak gibi faktörler de o seslere sebep olabiliyor... Bazen de ruble zamanla arka aks merkez miline tam oturmuyor ya da gevşiyor. Her zincir yüklenmesinde ufak bir salınım yapıyor ve sese sebep oluyor...Bir diğer ses merkezi de furş setindeki bilya ya da bileziklerin kırılması,esnemesi,çatlaması...

• Beğen
Tepkiler: oscak41 ve Atasoy
BB30 Press fit orta göbeği olan bisikletimde 4 yıl sonra yüksek watt’la özellikle ayakta yokuş çıkarken bir gıcırtı başladı ki çok sinir bozucu. 2. Yılında BB30 bilyalı yatakları değişmişti. Öncesinde de sonrasında da gıcırtı yoktu. Aynakol dişli yaprak vidaları sıkıldı, pedallar gözden geçirildi düzelmedi. Orta göbek BB30’dan Shimano uyumlu ortadan birbirine vidalalanan Token göbekle ve aynakol da 105 aynakol ile değiştirilince ses kesildi… derken 3-4 ay sonra tekrar daha beter başladı! Haydi göbeği tekrar sök, temizle, Loctite geçme rulman sabitleme solüsyonu ile tekrar monte et, ama yine işe yaramadı. Bisiklete binip her test eden herkes sesin orta göbekten geldiği görüşünde. Biraz pedallara yüklenince yine ritmik şeklilde gacır gucur. Bisikleti en sonunda satma eşiğine geldiğimde Gürsel Akay’da becerikli bir arkadaş benim arka jantımı söküp kendininkini benim bisiklete taktı veee çıt yok! Meğer sesler yüzeyi geniş aero tellerin çaprazlandığı noktalarmış. Tel gerginlikleri ölçülünce de normal bu arada.
Bisikletten çıkan istenmeyen seslerle ilgili çok araştırdım, okudum, video seyrettim ama bu noktaya bakmak gerektiğini görmedim. Aklınızda bulunsun.

Çok yoğun çıt sesine maruz kaldım kusura bakmayın 😀

• Hahaha
Tepkiler: oscak41 ve mcanerg
Bazen sadece sürersin. Ve o çıt sesi şehrin gürültüsü arasında unutulur gider...
İnsanı deli eder o ses. Bir hafta önce yol bisikletimle sürüşe çıktım ve orta göbeğimden gacır gucur ses geliyor hem de çok gürültülü. 15 dakika sonra eve zor attım kendimi. Zaten boşluk yapmıştı ve eskiydi. Yani istediği kadar şehir gürültüsü olsun bisikletten gelen ses beni deli eder. Benim bisikletim pıtır pıtır olmalı. Ses, gürültü, boşluk, esneme olmaması lazım.

Kullan böyle sorun olmaz diyen adama bir daha selam bile verme. Maalesef bir çok şey olabilir, sele borusu bile olur
Bugün ben de yakınımdaki bisikletçiye gittim. Arkadan sürekli çıt çıt sesi geliyor dedim. Bisikleti aldı ve hemen test sürüşüne çıktı.
Biraz sonra döndü. Abi bisiklet yağ gibi akıyor. Sen o sese kafanı takma böyle kullan dedi.:)

Ben böyle kullanmayacağım. En azından Rubleyi söküp temizleyebilir miyiz?
Usta: abi senin bisiklet iyi durumda. Biz o detay işçiliğe girmiyoruz dedi. ( özetle yapamayız demek).

Bende de benzer bir sorun vardı fakat başlık açma yetkim olmadığı için buradan yazmak istedim. Bisikletimi alalı henüz 2 hafta oldu. Bir süredir benim de bisikletimden ses geliyordu. Arada zincir sesi geliyordu ama bazen de nereden olduğunu anlayamadığım şekilde arkadan çıt çıt sesler geliyordu. Hatta her seferinde arkamda birisi geldi diye bakıyordum ama ses benden geliyormuş 😅 Aldığım mağazayı aradığımda "İlk zamanlarda normaldir olur böyle.." dediler fakat bu ses devam edince bir bisikletçiye götürmek istedim. Bununla ilgili olarak yakın bir yetkili servise götürerek kontrol etmesini söyledim. Vites ayarının bozuk olduğunu söyledi, yaptıktan sonra denedim eskisinden de kötü olmuştu.. Tekrar kontrol edip kendisinin denemesinin gerektiğini söyledim ve denedikten sonra bisikletin bana teslim edilirken eksik parça (Anladığım kadarıyla Orta Göbek Pulu) ile teslim edilmiş olduğunu söyledi. Bundan kaynaklı olarak göbek sağa sola oynuyor ve bisiklete vites ayarı yapılamadığını söyledi. Kendisinde de gerekli malzeme yok diye çözemeyeceğini söyledi. Sonrasında ard arda 3 4 bisikletçi daha gezdim. Gittiklerim biz teknik servis değiliz yaparsak çok masraflı olur, o parça tek satılmıyor. Komple göbek seti değişmeli 2k tutar 3k tutar gibi komik rakamlar verdiler. Ben de garanti kapsamında ücretsiz çözülebilmesi için satıl aldığım yere götürmeye karar verdim.
Bu konu ile ilgili merak ettiğim bir kaç soru var;

1. Bisikleti aldığım yer bana biraz uzak. Sonuçta eksik teslim edildiği için mecbur götüreceğim ama bu iş gerçekten bu kadar masraflı ve zor mu? Çünkü ben internette tek satılan pul buldum fakat doğru mu buldum bilemiyorum.
2. Bisikleti bu şekilde 2 haftadır sürmüş olmam (350 km gibi bir mesafe) bisikletime veya göbeğe zarar vermiş midir?
3. Sizce bu sesin sebebi farklı bir sorundan kaynaklı olabilir mi? Götürmüşken ekstra kontrol ettirmem gereken farklı bir yer var mı?

NOT: Normalde burada böyle bir boşluk yerine siyah bir pul olması gerekiyormuş.
1725558977306.png

Geri