Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletten soğuyorum.

arz-talep;

shimanonun birkaç rakibi olsaymış fiyat düşermiş..madem öyle neden yok rakibi..demekki diğer firmalar(sram hariç) bu sektörde çok fazla gelir görmüyorlar..ayrıca rakibi olsa bile üst seviye parçalar yinede yüksek fiyat olacaktır..aynı sektörde olan firmalar aralarında centilmenlik anlaşması yaparlar...belli fiyat tabanları belirlerler bu fiyatlardan aşağıya mal satmazlar..
ben hiç bir zaman iyi bir malın ucuza satıldığını görmedim.

birde şu faktör var XTR herkesin alabileceği bir fiyattta olursa bu sefer maddi gücü daha fazla olan yada daha profesyonel olan insanlar daha pahalı ve iyi component isteyecetir.shimano yada x firmada bunu üretip XTRX diyecek ve yine yüksek fiyattan satacaktır.Ondan sonra insanlar bu seferde XTRX çok pahalı 200 gr metal bu kadar para edermi diyecek..100 gram isviçre saatini 30.000 dolara satıyorlar.

Scudo
Türki'ye bunu ne amaçla satıyor bilmem ama biz avrupa'nın esiri olmuşuz.
Birde alıyorlar ki adamalr satıyor.;) Başka söze gerek yok.

Uğur'cum sana sonuna kadar hak verıyorum..Ancak bu urunler mesela dura-ace ve xtr gibi urunler ıcın yıllarca uğrasılıyor ve sonunda bellı bır muhendıslık urunu meydana gelıyor...Tabi haliyle bu işlerde fiyata yansıyor...Sonuçta her kesime hitap eden urunler var...Hafiflik mevzusuna hıc gıremıcem :D.. İnsan zevki ıcın herkes gozunu kapatıp parayı basıyor :D ...İyi forumlar :)

Üzgünüm ancak ben fikrinize pek katılmıyorum.

Bir defa bisiklete binmek için hiç kimsenin Acera'dan daha yüksek donanıma ihtiyacı yok. Hatta hiç kimsenin vitese ihtiyacı yok, benim okuluma gidip geldiğim bisikletim, bitpazarından aldığım, viteslerini söküp attığım 20-25 senelik bir yol bisikleti. Aldıktan bir süre sonra bir güzel dağıttım, her köşesinin bakımını yaptım misler gibi gidip geliyorum okuluma. Şimdi yine bu şekilde ulaşım amaçlı bir bisiklet alacak olsam, sıfır bile olsa yine Tourney vitesli bir bisiklet alırım çok büyük ihtimalle.
O vitessiz bisikletim burada; https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=37665

Ancak bir de dağ bisikletim vardı bundan 2 yıl evvel, üzerinde bir çok parça "top model" idi. Çünkü o dönemde yarışıyordum ve buna ihtiyacım vardı. Parçalarım, arazide benim göze aldığım riskleri taşıyabilecek veya tölere edebilecek kalitede olmalıydı. O bisiklet de burada; https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=15516

Çok değil, 2 gün evvel yeni bir bisiklet aldım. Artık yarışmak gibi bir gayem yok, ama arazinin tadını çıkartmak istiyorum. O yüzden de jant setim önceki gibi 1500 gr değil, 2000 gr, gidonum 120 gr değil, 300 gr. Selem 170 gr değil, 270 gr, ayna kolum Stylo veya XT değil, Deore. Bu liste böyle uzar gider. Ben biliyorum ki arazide bu parçaların hiç birisi beni yarı yolda bırakmaz, ancak aşırı performans dertleri yok ve ağırlıkları da rüya rakamlarda değil. Ancak fiyat olarak çok çok daha düşük seviyedeler.

Kısaca, eğer ki amacınız bir yerden bir yere ulaşmaksa, ona göre bir otomobil alırsınız. Eğer ki araziye çıkacaksanız otomobiliniz ona göre farklı olur. Hız tutkunuz varsa, asla çıkamayacağınız ancak 300 km/s yapan bir otomobil satın alırsınız. Bu böyledir, çünkü siz orada hedef olarak kendinize bir yere ulaşmayı değil, o şeyden keyif almayı koymuşsunuzdur. O artık bir temel ihtiyaç olmaktan çıkar ve lükse girer.

Son olarak, XTR, XT, Dura Ace vb. malzemeler malzeme fiyatına değil, Ar-Ge ve işçilik fiyatına satılırlar. Bakın aşağıdaki fotoğrafı bu h.sonu çektim, bir Sram XX rublenin, ruble haline gelene kadar blok çelikten nasıl işlendiğini gösteriyor. Şimdi bir düşünün, sizce bu tasarımı yapıp CNC tezgahları buna göre ayarlamak ne kadar zaman almıştır? Ve hatta bu ruble tezgahtan çıkana kadar ne kadar vakit geçmiştir, kaç ayrı işleme tabii tutulmuştur? Bir de yaprak yaprak bütünleştirilmiş Deore rubleyi hayal edin. Hatta yapraklarını pres makinesinin büyük geniş demir plakalardan bir vuruşta çıkarttığı Tourney dişliyi hayal edin...
http://i253.photobucket.com/albums/hh58/haliliozturk/2010_0410020.jpg
http://i253.photobucket.com/albums/hh58/haliliozturk/2010_0410022.jpg

arkadasım bir yonden haklı fiyatlar turkiyede cok ucuk, her malzemenin kalitesine gore fiyatı var ama neden ben cogu parcayı ebaydan getirtmek zorunda kalıyorum?ulkemizdeki bazı simsarlarda bisikletciligin uzerine su serpiyo cok aşırı fiyat bindirmeleri yapıyolar daha sonra zengin sporuna donuyo olay, acera aktarıcı alın diyosunuz benim 3 ayda 3.acera aktarıcım parcalandı sonra deore xt aldım tık yok tornacıya gittim dis actırayım diye elmas kesmedi aktarıcının baglandıgı vidayı gercekten kaliteli ama turkiyede sıfır acera fiyatına ben yurtdısından getirttim....

@HaliliOzturk

Dediklerinde haklısın, ben gözü xt xtr lerde olan birisi değilim. Deore bile fazlasıyla mutlu ediyor beni.Vitessiz bisiklette kullandım, kullanırım hiç sorun değil benim için. Şikayetim sadece xt xtr 'ye de değil. Kadro kulağını da örnek olarak verdim. Bu kadro kulağı da mı bir çok testlerden geçiyor? Elmasla mı işleniyor da 40tl? Markalar bile farklı farklı şekilde kadro kulağı üretiyorlar. Hepsi aynı tip üretse olmaz mı? Küçücük aliminyum parçası 40tl eder mi? Az önce mahallenin bisikletçisi ben sana uydururdum, almasaydın keşke dedi. Üretimi zor bir şey de değil. Aynı şekilde rotorlar olsun, kıyafetler olsun, maşalar olsun, kadrolar olsun maliyetine göre çok pahalı.

arz-talep;

shimanonun birkaç rakibi olsaymış fiyat düşermiş..madem öyle neden yok rakibi..demekki diğer firmalar(sram hariç) bu sektörde çok fazla gelir görmüyorlar..ayrıca rakibi olsa bile üst seviye parçalar yinede yüksek fiyat olacaktır..aynı sektörde olan firmalar aralarında centilmenlik anlaşması yaparlar...belli fiyat tabanları belirlerler bu fiyatlardan aşağıya mal satmazlar..
ben hiç bir zaman iyi bir malın ucuza satıldığını görmedim.

birde şu faktör var XTR herkesin alabileceği bir fiyattta olursa bu sefer maddi gücü daha fazla olan yada daha profesyonel olan insanlar daha pahalı ve iyi component isteyecetir.shimano yada x firmada bunu üretip XTRX diyecek ve yine yüksek fiyattan satacaktır.Ondan sonra insanlar bu seferde XTRX çok pahalı 200 gr metal bu kadar para edermi diyecek..100 gram isviçre saatini 30.000 dolara satıyorlar.
Dediğinde haklısın, ürünün fiyatına bakmadan en iyisini gözü kapalı alacak olan kesim var. Ama atıyorum en iyisi xtr olsa, fiyatı biraz daha uygun olsa yine xtr alacak yani. O kesime xtrx üretmek şart olmasa gerek ama üretici kendi karını düşündüğü için fiyatlar bizi de böyle olumsuz etkiliyor. Ürün maliyetine değil ama hitap ettiği kesime göre fiyat belirleniyor.

@mustafa kemal güler

O zaman birde aynı koli içerisinde 20 tane XT arka vites getirmeyi deneyin :) Bakın adet maliyeti ne kadar geliyor gümrük vergileri eklendiği zaman... Kişisel alımlarda tabiki satıcınında ucuz satması ile uyguna geliyor...

@uğur yılmaz

Hakılısın kadro kulağının sabit olması ile çıkabilir oöması arasında yaklaşık 2dolar fark ediyor üretim sırasında... Ama sabit olduğu zaman kırılırsa (ki kulak denen şey zaten kırılmak için tasarlanır) bir kaç yüz TL hatta belki daha fazlasını verip yeni kadro alırsınız... Ama değişebilir olursa 40 tl verir kadroya vereceğiniz parayı kurtarırsınız... Farkı 2 dolar olan bir ürünü tabiki de 40TL ye almak hoş bir durum değil ama yapacak birşey yok siz talep ettiğiniz için onlarda fiyatı ona göre koyuyor...

En iyisi XTR olsa fiyatı daha ucuz olsa emin olun daha pahalısını daha iyisini arayan olucak ve o zaman da firmalar XTRx üretecekler... XTRx üretildiği zaman da siz XTRx en iyisi olsa ama az daha ucuz olsa gene aynı olacak diyeceksiniz... Çünkü parası çok olanlar ihtiyaçlarından fazlasını istedikleri sürece daha iyisi üretilecek bizde bakıcaz ve almak için çabalıycaz...

Siz hala malzemenin maliyetinin hesabındasınız... O zaman 1.5kg Al 15-20 lira falan anca eder :) ya da pahalı dediğiniz maşalar içinde hiç plastik conta kullanmadan üretilen sistemlere sahip teknolojiler içeriyor ama 1.5kg ağırlığındalar, malzeme biraz pahalı olsa 50 lira eder :)

Bilmiyorum ne işle meşgulsünüz ama üretim sektöründede ( DÖKÜM) çalışmış bir makine mühendisi olarak bir 2kg demir döküm bir parçanınhatasız üretilmesi için kaç yüz adet deneme dökümü yapıldığını (ki önceden sanal dökümler ile deneme yapılsada gerçek hayat farklı oluyor), kaç yüz saat ve kaç kişinin çalıştığını çok iyi biliyorum... Bu sebeple Ar-Ge maliyetlerini ve üretim firelerini hiç yabana atmayın...

Bunların yanı sıra Türkiye ye parçaların bu fiyatlara gelmesindeki en büyük sebep ise gümrük vergileri bunu da asla unutmayın... Şuan bu sektörde İthalat yapan adını vermediğim ama herkesin bildiği firmada çalışıyorum... Gümrükte ne gibi zorluklar ne gibi masraflar yapıldığını bilmiyorsunuz... Sırf daha fazla ardiye almak için bekletilen mallar oluyor... Tabiki bunlarda gelen ürünün fiyatını etkiliyor çünkü bizde para kazanmak ve yaşamak zorundayız...

olayın Özeti

Örnek Vererek size anlatmak istiyorum

bir ürün çıkarıcaksınız

Yeni proje+yeni makine+yani iş gücü+yeni pazarlama tekniği+ + gümrük+katalog+yeni kalıplar + metaryeller+ bir önceki parçanın eksiklerini öğrenmek için arge çalışması + kdv + muhtasar +ssk + yemek +taşıma ücreti +tanıtım için harcanan paralar daha ben siz e bir sürü kalem çıkarırım demek istediğim yeni çıkan bir parça genel olarak böyledir maliytetlerini çıkardıktan sonra yeni ürün piyasaya çıktıktan sonra fiyatlarda düşüş olur ....

üstelik 3 lirayada parça var 500 lirayada her bütçeye göre bunun için sogumanız yanlış bir düşünce bence

Zamanında bazı büyük bisikletçilerde çalışmış arkadaşlarımdan duyduğuma göre pekçok mala %70-%130 arası kar konuluyormuş. Bu nekadar doğrudur peki?

@uğur yılmaz

Çok güzel olmadığı halde Leyla yı bu kadar popüler yapan Mecnun un ona deliler gibi aşık olmasıdır.

• Beğen
Tepkiler: binRR
@Semih Temiz

benim bisikletin adıda leyla zaten :D :D bitane şarkıdan özetle sevgilim takmıştı bu ismi"bas bas paraları leylaaayaa" :D

O o Derin mevzular bunlar. Pahalıysa pahalı, ben 100 liraya aldığım no name alu kadrolu bisikletimle mutluyum. Eski çizik lekeli nikelaj boya bir kadrosu var tek kat ve akort ayarını halen yaptırmadığım jantları var ve , Arka aktarıcısı tourney vites geçişleri diğerleri kadar hızlı olmasada problem olmuyor ve istediğim gibi gezebiliyorum . İş kafada biter aslında. Herkes iyi donanımlara sahip bir bisiklet, motosiklet veya araba ister ama herşeyin bir bedeli var. Giyim konusundaki pahalılığa katılıyorum. Diğer konularda kategori kategori yükseliyor. Yani her cebe uygun parça modeller mevcut. Herşeye rağmen şükretmek lazım...

Bende yeni toplattım Honda Cgl 125 makine, dediğin üzere bisiklet parça fiyatları motosikletten pahalı. Sonuçta hepsi çinde üretiliyor,komple orjinal egsoz 140 Tl, krom kaplama ön çamurluk 65Tl Komple ön fren kolu+fren müşürü 30Tl... gidon 20Tl:cool:
Zincir dişli takımı (oringli ) 100Tl

sözlerinize kesinlikle katılıyorum, keşke söz geçirebilecek güçte ve konumda olabilseydik ancak bu durumu protesto edebilecek çoğunlukta bile değiliz :s kendi ülkemizde dahi bir bisiklet yolu bile yaptıramıyoruz ki :s...çok dertliymişim bende :) yaza bisiklet almak isteyen birçok arkadaşım var ama fiyatlarını söylediğimde hepsinin ifadesi değişiyor :s...toplayabildiğimiz kadar bisiklet toplayacağız artık napalım ;)

Benim bisikletin son 1 ayda çıkardığı masrafları yazayım:)
Kadro kulağım kırıldı 30tl,
deore arka aktarıcım miladını doldurdu, 40tl,
ön hidrolik frenim bozuldu. Henüz yaptıramadım ama tahminen 30tl,
ön Qr kırıldı, 10tl,
Onun dışında değişmesi gereken parçalarım:
2 çift dış lastik 60tl,
Ön-arka balatalar en az 100tl:)
Zincir 20tl.
Ön-arka akord lazım 10tl.
Yani toplamda 300 tl yapıyor:) Ben öğrenciyim bana ağır geliyor. Ayağını yorganına göre uzak diyenler olacaktır muhakkak. Ama iyi bisiklete alıştıktan sonra normal piyasa bisikletleri fazla cezbedici gelmiyor, yemem, içmem, borçlanırım en azından alu bir bisiklet alırım mantığı oluşuyor:)
Bana arkadaşlarım geçen gün migrosta 200tl'ye bisiklet var alıyoruz ne diyorsun dediler. Siz olsanız ne cevap verirdiniz?

çok haklısın bu bir saçmalık büyük bir adaletsizlik var ama gülü seven dikenine katlanır bir bakıma :)

100 lirayada bisiklet var herkesin bütçesine göre bisiklet eğer iyi bir bisiklet alıcam dersen yemicen içmicen gerekirse tuvalete gitmicen yinede alcan ben öyle yapıyorum arz talep işi bu paran varsa en iyisini alırsın yoksa almazsın gider alt seviye alırsın ...

valla arkadaşlaar hepnize katılıyorum D: :D şunada deinym malzemenin cinsi gerçekten fiyatta farkediyor parçalar hakkında hafif ve sağlam olması için uğraş veriyorlar buda fiyatı arttırıyor baika bir esprisi yok :=) pahalı olmasının nedeni ise yapılan malzemenin pahalı olmasıdır... vede türkiyede bulunmamasından dolaydıır ama inanın malzeme geçrekten pahalı oluyor metallerde özellikle hafiflik ve sağlamlık isteniyorsa :D ama ne olursa olsn bu kadar pahalı olması gerekmiyor.. umarım herksin gönlüne göre olur bisikleti...VEDE SON UYARI :D bisiklet toplıcam dienin sevgilisi olmasın :p :D ii forumlar

Bu resim aslında herşeyi anlatıyor.:D:D

http://img337.imageshack.us/img337/7616/23570137711043477014421.jpg

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´ ve SRT
Geri